Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk

Gönderen: M.Ali in Balıklar Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Latince Adı : Xiphophorus helleri
Anavatanı : Orta Amerika
Davranış türü : Orta derecede agresif.
Kendi Türlerine karşı Davranışı : Agresif.
Yüzme Seviyesi : Orta – Yüzey
Sıcaklık : 25°-28°C
pH : 6.0 – 8.0
Minimum Akvaryum Hacmi: 40 lt
Su Sertliği : Orta-Yüksek

Cinsiyet Ayrımı : Erkeklerin kuyrukları bir uzantı yaparak onlara kılıçkuyruk adını veren şekle bürünür. Dişilerde gonopod bulunmaz.
Üreme Türü: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile).

Doğal örnekleri kahverengi veya yeşil renkli olmasına rağmen seçici üretim yöntemleri ve melezleştirme çalışmaları sonucunda çeşitli ırklar elde edilmiştir.

En bilinenleri şunlardır : Fantom, gümüş , sarı , calico , tuxedo , siyah , yeşil , kırmızı , sarı , albino , lirkuyruk… 

Platinin yakın akrabasıdır. Anavatanı Tüm Orta Amerikanın hafif akıntılı nehirleridir. İnce uzun balıklardır. Erkekleri kuyruk hariç 9 cm. ve dişileri 12 cm. kadar büyüyebilir. Erkekler dişilerden farkı daha ince yapılıdır ve gonopodları vardır.Ayrıca erkeklerin kuyruklarının alt kısmı kılıç şeklinde uzamıştır. Kuyruklarıyla beraber erkeklerin boyu 15-17 cm. olabilir.        

20-28° C sıcaklığı severler.pH 6-8 arasında olmalıdır. en az 75 litrelik bir akvaryumda ve grup halinde bakılmaları önerilir. Bitkili(yosunlu) akvaryumları severler.       

Kılıçkuyruklar grup balıklarıdır. En az 4-6 bireyden oluşan bir grup halinde bakılmalıdırlar. Grup, 1 erkeğe 5-6 dişi düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Akvaryum 80 litreden küçükse grupta sadece 1 erkeğin bulundurulması gerekir çünkü baskın erkek diğerlerini hırpalar. 4 erkek balık koymak daha doğru olur çünkü baskın erkeğin saldırganlığı dağılabilir.      

Kılıçkuyrukların ilginç özelliklerinden biri de dişilerin erkeğe dönüşmesi özelliğidir. Yaşadıkları ortamda erkek kılıçkuyruk bulunmuyorsa baskın olan dişi kısa sürede erkeğe dönüşür. Bazen de hastalık atlatmış ve yaşlanmış dişiler durup dururken erkeğe dönüşebilir.       

Erişkin bir dişi ortalama her ay 20-100 arasında yavru verebilir. Yavruları kesinlikle erişkinlerden ayırmak gerekir, av olabilirler. Hamile balığın yavruluğa konması genelde tavsiye edilmez. Strese girip kendisine zarar verebilir. Bunun yerine küçük ve bol bitkili bir üretim tankı kullanılabilir. Bitki bulunmazsa rafya kullanılmalıdır.      

Yavrular artemia ile beslenmelidir. 3-4 aylıkken üremeye hazır hale gelirler.    

Kılıçkuyruk konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, akvaryumun üzerinin kapatılmasıdır. Akvaryumun üzeri hava alabilecekleri ama dışarı atlamalarını engelleyecek şekilde kapatılmalıdır. Bu balıklar sıklıkla tanktan dışarı atlayabilirler.   

Yakın akrabaları ile melezleşebilen kılıç kuyrukların varyetelerinin oluşturulmasında platiler önemli bir paya sahiptir. Piyasada bulunan birçok kılıçkuyrukta plati genleri vardır. Aynı şekilde, piyasadaki platilerde de kılıçkuyruk genleri olduğundan daha önce bahsedilmişti.        

Hangi balıklarla bir arada beslenebilir? Lepistes, plati, moli, velifera gibi poeciliidae balıkları kılıçkuyruklara iyi birer arkadaş olabilirler. Çeşitli tetra türleri, labirent balıkları ve küçük yapılı çiklitler de kılıçkuyruklarla beraber beslenebilirler. Bunun dışında corydoras cinsleri, otocinclus, ancistrus, vatoz gibi balıklar ve labeo türleri de kılıçkuyrukların bulundukları akvaryumlarda güvenle bulundurulabilirler.       

Hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? İstisnai durumları olsa da scalare ile bir arada bulunmaları sakıncalı olabilir. Kılıçkuyruklar, bunlara karşı çok saldırgan bir tutuma girebilirler. Aynı şekilde japon balığı ile bir arada beslenmeleri de sakıncalıdır. Bunların dışında, çok iri yapılı ve etçil balıklarla da bir arada bulundurulmamalıdır

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 2 Yorum Yapıldı : “Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk”

  1. Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk Konusunda göksel tarafından yapılan yorum:

    benm akvaryumum 57 litrelik içinde 2 dişi 1 erkek lepistes 1e 1 d kılıçkuyruk 1e 1d aykuyruk 1 e 1d velifera 6 yavru aykuyruk 2.5 aylık lepistes avrusu var .bu işi senelerdir ailem yapıyordu .hatta balık büytüp satıyordu . en çok büyüttüğü balıklar çelinçır(köpekbalığı)artık sıra bana geldi .6 aydır bu işin içindeyim . balıklarıma gözüm gibi bakıyorum . ve onları çok seviyorum .:)

  2. Xiphophorus helleri , Kılıçkuyruk Konusunda göksel tarafından yapılan yorum:

    peki melek ve pilatin balığı aykuyruk , lepistes , kılıçkuyruk , balon balığı , velifera , vatos ‘un yannda yasarmı ???