Akvaryumda Dekorasyon , Temizlik

Akvaryumunuzu kurmadan önce aşağıdaki adımları uygulayın.

 Akvaryumun yeri : Akvaryumunuzu gün ışığı almayacak yere koymalısınız . Bulabildiğiniz en karanlık yer, en uygun yerdir.Neden mi?

1) Işık en temiz suya sahip akvaryumda bile bol yosunlanmaya neden olur.2) Işık canlıları ürkütür . Doğal ortamda su genellikle ya çok derindir yada bulanıktır ve daha az günışığı geçirir. Sürekli yaşadıkları ve alıştıkları tarzda bir ışık olmadığından strese neden olur.3) Direkt günışığı akvaryum içi malzemeler koyu renkli ise, suyun sıcaklığını hızlı bir şekilde yükseltir.Akvaryum , hareketliliğin en az olduğu yere kurulmalı . Kapı yanı veya koridor gibi insanların sürekli bulunduğu yerler canlıları sürekli streste tutar . Özellikle kapıdan çıkan biri , balığın görüş alanında aniden belirince ürkek bir canlının nasıl tepki göstereceğini tahmin edersiniz . Akvaryum ile ilgilenirken de yavaş yaklaşıp , ani hareketlerden kaçınmalısınız . Böylece hayvanlar size karşı kadar korku duymazlar ve size güvenirler.Akvaryumunuz herzaman  duvara 10cm aralıkla bulunsun . Şelale  tipi filtre kullanacaklar bu mesafeyi daha da uzun tutmalı . Bu hem duvara daha az su sıçramasını hem de daha sonra akvaryumun arkasına zor da olsa ulaşabilmeyi sağlar.Akvaryumun sehpasını sabit tutun. Özellikle  hareket etkenlerine karşı dayanıklı olduğundan emin olun. O ağırlığın altında tahta ve sunta sehpalar birkaç yılda şekil değiştirirler.Akvaryumun iç dekorasyonu : Akvaryuma koyacağınız şeyler , akıntıyı engellememeli. Özel durumlar hariç , tankın hiçbir yerinde akıntısız alan olmamalı . Aksi halde tüm atıklar burada birikir ve buradakiler gaz değişiminden yoksun kalır.

bitkili dekor akvaryum

Bazı canlı türlerinde belli çiftler veya grupların birbirini daha az görmesi uygun görülür . Özellikle Cichlidler ve Deniz canlılarında bu durum sözkonusu . Bunun için genelde serbest alan içinde taş , kütük v.s. ile bölümler kurulur. İşte bu bölümler arasında kalan alanlara ayrı ayrı akıntı yetiştirebilecek düzeyde bir filtre çıkışı veya ek akıntı pompaları düşünülmeli.

Boy sırasına göre dizilim özellikle bitkilerde çok önemlidir. Mesela Saz(Vallisneria spiralis) veya Elodea(Egeria dens) gibi hızlı uzayan bir bitki ön bölgeye ekilmemeli . Aksi halde yaklaşık2 ay içinde ön camı yeşil bir duvar kaplar. Cryptocoryne türleri gibi genelde kısa boylu bitkiler de arkalarda ekilmemeli . Yoksa önlerinde yükselecek bitkiler yüzünden hiç görülmezler. Bol ışık gerektiren bitkiler hızlı uzayan veya geniş yaprakları olanların yakınında ekilmemeli. Az ışık gerektirenlerde ise aksi yapılmalı yani diğerlerinin gölgesinde ekilmeli.

Taşlarda 2 özellik önemli:
1 ) Şekilleri akıntıya ve akvaryumdaki canlıların yaşam tarzına uygun olmalı. Bazı cichlidler için düz taşlar , bazıları için ise bol sayıda delik ve mağara yaratacak çıkıntılı olanlar şeçilmeli . Deniz akvaryumunda taşlar olabildiğince boşluk ve deliklerle dolu olmalı ve çok sayıda mağara yaratılmalı . Taşların rengi de önemli. Canlılar genelde koyu renkli desenleri tercih ederler.

2) Taşların kimyasal bileşiği çok çok önemli. Çok masum ve temiz görünen bir kayrak taşının çatlağında bol miktarda kükürt bileşiği birikmiş olabilir . Görünen çatlakları kontrol edin ve temizlemeye çalışın . Taşların sertliğini kontrol edin. Suya girince çatlayacak bir taşın içinden neyin çıkacağını bilemezsiniz . Tüm bu önlemlere rağmen taşlar, özellikle büyük olanlar akvaryuma konmadan önce suda uzun süre bekletilmeli. Mümkünse sıcak suyla yıkanmalı.

Kütükler konusunda iş daha kolay . Piyasada 2 tür kütük var. Biri koyu renkli ve bazen üzerinde çamur olan kütüktür . Genelde çamurun altında kızıl-kahve renkli ve sık bir ağaç deseni bulursunuz. Akvaryum için tercih edeceğiniz kütük budur . Bataklık ve çamurlu alanlarda yıllarca çürümüş yaşlı ağaç köklerinden çıkarılan parçalardır bunlar. Genelde tropikal sık ormanlardan çıkartılır . Testere ile bile kesilmeyecek kadar sert yapısı vardır. İşte bu yüzden bunca yıl çürümeye dayanabilir. Diğer kütük türü ise daha açık renkli, soyulmuş kuru ağaç dalı görünümünde olandır. Orijinal olana benzetmek için bunu da çamura gömebilirler veya çürüyen sıradan ağaç köklerinden alabilirler ama akvaryum için uygun değiller. Temiz olanları belki kısa süre için kullanılabilir ama uzun süre kalmamalı çünkü çürüyecektir.

Bahsedilenlerden başka akvaryum suyu ile temasta olan her materyeli iyi tanımalısınız . Suya herhangi birşey bırakıp bırakmadığını öğrenmeden kullanmamalısınız . Örneğin plastik malzemenin bile zararlısı vardır. Bazı adi plastik malzemeler suya zehirli bileşikler bırakabilir . Bağlantı malzemelerinizi temiz su tesisatında kullanılan ürünlerden seçin veya akvaryuma özel üretilen (genelde filtre üreten firmalar) ürünleri kullanın.

7 Comments on Akvaryumda Dekorasyon , Temizlik

 1. batuhan // 19 Kasım 2009 at 08:15 //

  arkadaşlar bana 20 lt ve 35 lt fiyatını birde sarı prenses 2-3 cm ve lepistes fiyatını öğrenebilirmisiniz

 2. ümit // 19 Ekim 2010 at 02:44 //

  gerçekten çok yaralı bilgiler bunlar helede benim gibi yeni başlayanlar için.. tskr ederim bilgilerinize ve yardımlarınıza.. 🙂

 3. Evet Gerçekten Yeniler İçin Çok Güzel Bilgiler TEŞEKKÜRLER.

 4. ulaş balık // 12 Aralık 2010 at 20:25 //

  20 litre 15 35litre 25 tl dir sarılar ise 2tl ye 4 arası

 5. dekarasyon konusunda oyuk taşlar veeya geçitli taşlar koyabilirsiniz çünkü balıklar ürkünce bu tasların içine girer

 6. emre köse // 30 Nisan 2011 at 10:28 //

  bende bir çift sarı prenses var dişi erkekle çift olmuyo 2 senedir aynı akvaryomda bakıyorum hala yumurta alamadım

 7. engin44 // 21 Mart 2014 at 01:11 //

  Sari prensesleslerde eş orani 1e 5d filan olursa bailkarinda
  Saglikliysa rahat yavru alirsin kardes bende iki uc aydir besliyorum ve yavru
  Almaya basladim artik yavrularini buyutmek gercekten cok zevli bi iş 🙂

Comments are closed.