Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları)

LepsitesErkek Lepistesler çok güzel renklere sahiptir. Ayrıca kuyrukları ve yüzgeçleri aşırı gelişmiştir. Dişiler ise nispeten daha soluk renklidirler ve yüzgeçleri de gelişmiş değildir. Erkek dişi ayrımı için bu kriterler yeterli olacaksa da ayrıca erkek Lepistesleri anal yüzgeçlerinin önünde gonopodium denilen üreme organları vardır.
Lepisteslerin insan eli altında üretilmiş bir çok varyeteleri vardır. Bunlar genellikle kuyruk tiplerine göre birbirlerinden ayrılırlar. (Lir kuyruk, top kuyruk, flama kuyruk, kılıç kuyruk vb.) Renk bakımından da bir çok çeşitleri vardır. (Mavi Kuyruklu Lepistes, Kırmızı Kuyruklu Lepistes, Sarı Kuyruklu Lepistes, Siyah Kuyruklu Lepistes vb.)

Lepistes akvaryumda üretilebilecek en kolay balıklardan biridir. Üretim için özel önlemler ya da yöntemler kullanmaya bile gerek olmadan kendiliğinden üreyeceklerdir. Bu balıklar yumurta ile değil yalancı bir doğum ile ürerler. Yani dişi Lepistes yavrularını doğurarak dünyaya getirir. Doğan yavrular hemen yüzebilecek kapasitedirler. Ailesinin en popüler üyesidir. türkiyede lepistes ismi ile bilinse de yurt dışında genellikle guppy olarak bilinir.


Lepistesler beslenme konusunda sorun yaşatmazlar. Su piresi (daphnia) tubifex, sivrisinek larvaları gibi canlı yemler ile birlikte su yosunları ve çeşitli bitkisel besinleride severek yerler. Ağırlıklı olarak bitkisel beslenmeleri daha uygun olur. Yiyebilecekleri su yosunlarından bulamazsanız bir ıspanak yaprağını 10-15 dakika kaynatıp damarlarını ve sapını aldıktan sonra ince bir şekilde kıyarak lepisteslerinize verebilirsiniz. İştahla yiyeceklerdir. Ispanak, onların sindirim sistemlerini de rahatlatır ve kabızlığı önler. Her gün değil, 15-20 günde bir ıspanak verilmesi faydalı olur.
Üretimi en kolay akvaryum balığıdır lepistesler. Üremek için özel şartlar gerektirmezler. Erkekler 2, dişiler 3 aylıkken üremeye hazır hale gelirse de balığın sağlığı açısından 4-5 aylık olmadan önce erkek ve dişi balıklar ayrı tanklarda tutulması faydalıdır. Çünkü küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar oluşabilir.

Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme

Lepistes Kuluçka Üreme ve Yavru Verme

Üreme olgunluğuna gelmiş erkek balık sürekli dişileri kovalar. Bu yüzden de dişilerin sayısı erkeklerden fazla olmalıdır. 1 erkeğe en az 3 dişi düşmelidir. Eğer erkeklerin sayısı dişilerden fazlaysa erkekler tarafından sürekli kovalanan dişiler çabuk yorulacak, bitkin düşüp hastalıklara daha kolay yakalanacaktır. Erkek sayısının dişilerden az olması, sürekli kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verir.
Erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişibalık bu 6-8 doğum boyunca erkeğe ihtiyaç duymadan doğum yapabilir. Bu yüzden de bir kez çiftleşen dişinin, erkek balıkların olmadığıbir akvaryumda 6-8 ay boyunca doğum yapması ilginç bir gözlem olmaktadır.

Lepistes dogumu nasil anlasilir?

Lepistes dogumu nasil anlasilir?

Bitki bulamazsanız bunun yerine rafya kullanabilirsiniz. Kırtasiyecilerden alacağınız rafyayı 1 m. Kesin ve makas yardımıyla bukleler oluşturup suya koyun. Doğacak yavrular bunun içine saklanacaklardır. Rafyanın yeşil renkli olması daha doğal bir görünüm vereceği için balığın kendisini daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.
Doğum yapmak üzere olan dişiyi başka birtanka ayırma imkanı yoksa piyasada ucuza bulunabilen ve çok çeşitli olan yavruluklar kullanılabilir.

Yeni doğum yapmış bir dişiyi doğumdan hemen sonra erkek balıkların arasına salmamalısınız. Dişiler doğum sırasında erkekleri kendilerine çeken bir madde salgılarlar. Doğum sırasında zaten bitkin düşen dişi balık, azgın erkekler tarafından hemen kovalanmaya başlarsa dişi balığı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden hiç olmazsa 2-3 gün özel vitamin takviyesi ile anne balığı ayrı bir yerde beslemeniz faydalı olur. Akvaryum yeterinde büyük (100 litre ve üzeri) ve bol bitkili ise, erkek balık sayısı dişi balık sayısının1/4′ü ise bu işlemi daha kısa tutabilirsiniz yada gerek duymayabilirsiniz.

Yavrular, erişkinlerden ayrı tutulmalıdır yoksa onlara yem olabilirler. 1-1,5 aylık olunca erişkin lepisteslerin yanına konabilirler. 1-2 cm. boyuna ulaşan genç lepistes, büyük lepistesler tarafından avlanamayacak kadar büyüktürler. Yavrular yeni çıkmış artemia larvaları ile beslenmelidirler. Artemia konusundan ve bu yemin nasıl hazırlandığından daha önceki konularda bahsedilmişti. İlk 1 aydan sonra her türlü kuru yemi ve yiyebilecekleri diğer yemleri genç lepisteslere verebilirsiniz.

Lepistesler, yakın akrabası olan bazı balık türleri ile çiftleşebilir ve bu çiftleşmelerden yavru alınabilir. Yakın akrabaları; gambusya, moli, velifera gibi balıklardır.

Lepistesler hangi balıklarla bir arada beslenebilir? Moli, velifera, plati, kılıçkuyruk gibi poeciliidae üyeleri lepistesler için uygun arkadaşlardır. Neon tetra, zebra balığı, corydoras türleri, otocinclus, ancistrus, scalare ve labirent balıklarının sakin türleriyle bir arada bakılabilirler. Tank çok büyükse (250 litre ve üzeri) küçük ve sakin çiklit türleri ile beraber de bakılabilirler.

Lepistesler hangi balıklarla bir arada olmamalıdırlar? Clown loach, Tetrazon gibi kuyruk kemirici balıklar özellikle erkek lepisteslerin kuyruklarını yerler. Bu yüzden bunlarla aynı akvaryumda bulunmamalıdırlar. Aynı şekilde istisnaları olsa da japon balıklarıyla da aynı akvaryumda bulunmaları sakıncalıdır. Japon balıklarının cüsseleri lepisteslerden çok daha büyük olmasına rağmen, gösterişli yüzgeç ve kuyrukları lepistesler tarafından didiklenebilir. Bunların dışında küçük balıklarla beslenen saldırgan balıklarla -akvaryum ne kadar büyük olursa olsun- bir arada kesinlikle bulundurulmamalıdır.

Lepistes, dayanıklı bir balık sayılır. Çoğunlukla, akvaryum hobisine yeni başlayanlarca tercih edilir. Bakımı kolay olsa da burada önemli bir konuya değinmekte fayda var: Yurdumuzdaki yerli üretim lepisteslerde özellikle son yıllarda sıklıkla sağlık problemleri çıkmaktadır. Bu sorunların başlıca sebebi gen bozulması olabilir. Bu sebeple akvaryumdaki lepisteslerin arasına ara sıra akvaryumdakilerle kan bağı olmayan lepisteslerin salınması, gen çeşitliliğini artırmak anlamında faydalı sonuçlar verebilir. Sürekli kendi aralarında çiftleşen lepistes kolonisinde, sonraki jenerasyonlarda gen bozulmaları, renk kaybı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak hastalanma riski gibi durumla görülebilir.

Seçici üretim yöntemleri ile birbirinden güzel lepistes ırkları üretilmiştir. Doğal örneklerinin soluk gri/yeşil renklerine karşılık, rengarenk ve çeşitli kuyruk-yüzgeç formlarına sahip çok gösterişli ırklar üretilmiştir. Bunlardan başlıcaları; tuxedo, lirkuyruk, king, albino, çim, mozaik ırklarıdır. Bu ırkların birbirleri ile melezleşmesinde de sayısız varyete oluşturulmuştur. Sizler de kendi akvaryumunuzda değişik ırklardan lepistesleri melezleştirip değişik lepistes örnekleri elde edebilirsiniz. Albino lepistesler, diğer albino canlılar gibi bembeyaz değildir; pembe ve sarının açık tonları halindedir.

Bir dişi Lepistes bir kere çiftleştikten sonra depoladığı spermler sayesinde 5 – 6 kere daha çiftleşmeden doğurabilir. Dişi Lepistes çiftleştikten 28 gün sonra doğurur. Bir Lepistes kondüsyonuna ve yaşına göre 30 – 150 arası yavru yapabilir.nLepistesler iyi bitkilendirilmiş akvaryumlardan hoşlanırlar. Her türlü yemi de severek tüketirler. Ancak canlı yem de verilmesi iyi olacaktır.

Lepistesler barışçıl balıklardır. Kendileri gibi sakin mizaçtaki ve uygun boydaki balıklarla karma akvaryumlarda tutulabilirler.Lepisteslerin üretimleri için ayrı bir parantez açmak yerinde olacaktır. Amatörce üretim için herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Lepistesler kendiliklerinden ürerler. Ancak kaliteli bir Lepistes üretimi için belli başlı bazı kriterler vardır.

 

19 Comments on Lepistes Balığı Hakkında Detaylı Bilgi (Besleme , Üretim, Akvaryum Şartları)

 1. Ellerine Sağlık Güzel Olmuş. Yavrulama döneminde yavrulamaya başlamadan birkaç gün önce eğer başka bir tank kullanmayacaksanız yavruluğa almamanızı tavsiye ederim. Çünkü balıkl strese giriş ölü doğum yapabiliyor. Hatta bu olayın neticesi balığın ölümü olarak sonuçlanabiliyor.

 2. eralp // 31 Ocak 2008 at 08:47 //

  sana katılıyorum kaptan çünkü benim lepistesim doğurken yavruluk değilde fanusa aldım iki tane ölü çıktı çok üzüldüm bide size bi soru soracam benim yavru lepisteslerim 5 aylık oldu fakat erkekleri tam renklenmedi ve boyları 1-2cm civarı ve de erkekler daha uzun çok korkuyorum lütfen bana mesaj yazın

 3. korkmana hiç gerek yok yavruları beslerken hep aynı besinden kullanma, pul yem kullanmıyorsan mutlaka yem çeşitlerinden biri pul yem olsun. Ayrıca tavuk ciğerini haşlayıp çok ama çok kücük şekilde doğrayarak akvaryumu kirletmeyecek ve tamamını yiyecekleri miktada ve büyüktükte haftada veya iki haftada bir defa balıklarına ver bu onlara yeterince protein sağlayacak ve büyümelerini hızlandıracaktır. Lepistesler ıspanaktanda hoşlanırlar ıspanağı haşlayıp akvaryuma çok küçük parçalar halinde bırakırsan (tabi biterecekleri kadarını yoksa akvaryum mahvolur.) bu onların sindirim sistemini rahatlatacaktır. Balıkların tamamen renklenmemesi çok büyük bir sorun değil zamanla olur ama dediğim gibi yavrularını çeşitli besinlerle besle birde vitamin ilacı da kullanabilirsin.

 4. arkaşalar benim balıgım 3 haftadan beri ben de ama bi degişiklik yok bide sürekli kendi kendine yavru balıklar kayboluyolar

 5. a.q böyle lepistesin

 6. çetincan // 06 Ağustos 2008 at 16:37 //

  bende lepistes moli ve plati besliyorum llepistes nekdarlıkken yavru alabilirim//???
  yardımlarınız için tesekkurler

 7. platilerin gebeik süresi ne kadar sürer bi yardım cı olur musunuz

 8. arkadaşlar benim 2 tane lepistesim var biri kız biri 3erjek kız olanın karnında kırmızımsı bir renk var hamile olabilir mi? haa.. bide benim erkek hiç çiftleşmek istemiyo dişi olan hep onu kovalıyo. bana bilgi verirseniz sevinirim.

 9. yılmaz // 05 Aralık 2009 at 23:40 //

  slm arkadaşlar bende lepistes besliyorum 25 tane yavru lepistesim var en hızlı şekilde büyütmek için napmalıyım yumurta sarısı gerçekten faydalımıdır bide melekle lepistes bi arada yaşar mı

 10. keremcan // 15 Nisan 2010 at 15:19 //

  helal olsun çok güzel olmuş senin sayende artık bende lepistes hakkında uzman olucam teşekkürler kardeş..

 11. keremcan // 16 Nisan 2010 at 12:28 //

  dün akşam benimde lepistesim oldu 4e,1d.. 2 dişi biraz büyük biri diğerini kovalıyor ve galiba kuyruğunu yeme gibi bişiler yapıyor ne yapabilirim şimdiden herkese teşekkürler

 12. lepistes yavruları ne kadar zamanda büyür bilen varmı

 13. Yavrularınızın bir an önce büyümesi için tetramin yemini öneririm. İnanılmaz hızda büyüme ve renklenme göreceksiniz.
  1 yaprak ıspanagı cezvede kaynatıp (aşırı degil su kynadktan 1 2dk snra cıkarn)sapını ve damarlarını ayıklayarak geri kalan kısmını küçük parcacıklar halinde verebilirsiniz. Bu balıklarınızın kabızlıgını önler ve büyümelerini gelişimlerini renklenmelerini hızlandırır. 2Haftada bir bunu öneririm. Sadece tüketecekleri kadar.

  Üstteki yorumu yazan arkadasım. 4e 1d olmaz. 1e 4dişi olmalı. belkide yanlıs yazdn. Biri diğerini kovalayıp kuyrugunu yemiyor kovalayan erkek ve çiftleşmeye çalışıyor:)
  Lepistes yavruları iyi bakarsan 1ayda 1bucuk ayda büyürler. 2 ayda yavru bile alırsın.
  Hamile oldugunu ögrenmek için ise karnının şişligi sudaki hareketleri ve ıssız yerlerde durması gezinmesi(yavrulayacak yeri şimdiden araştırıp hazırlaması)dipte anüsünü kuma yada dibe sürtmesi vs anlayabilirsiniz. Umarım yardımcı olmusumdur.

 14. alman lepistet i // 04 Ekim 2010 at 15:17 //

  70 adet lepisted yavrum var 4 adette anne. 3 ü doğurdu bitaneside bugün saat 9 da doğurmrya başladı 2 tane de kaldı saat 6 ya geliyor ürktü mü bilmiyorum karnında nasıl bekletiyor onu da hiç anlamıyorum anne balıklar hiç sitres falan dinlemede leblebi gibi topluyor yavruları sinir oluyorum o yüzden soluksuz 7 saattir başındayım neden doğurması durduğunu bilen varsa bana yazsın şimdiden teşekkürler

 15. lepistesler kaç ay sonra çifleşir bilen iii balıkçıları bekliyorum

 16. zeroxtrpo // 02 Mayıs 2011 at 16:37 //

  Wow this information is great! Thanks this has helped me alot! Im sure your post’s are one of the best out there! always
  so acurate!
  Türkçesi (yönetim tarafından):
  Vay bu bilgiler harika! Teşekkürler bu bana çok yardımcı oldu! hep böyle biçimde açıklamalı olarak yazılmış.Burada!

 17. bakın benim lepistesim vardı ve doğurdu 20 tane ve 9 tane kaldı büyüdüler anaları ve babaları öldü 2/3 tanesi hamile ve hiç başka yerden lepistes almadım ve kardeşleriyle çiftleştiler bu sorun olrmu insanlardaki gibi kan kardeşliği varmıdır ve doğacak balıklar yapışık veya ölü çıkarmı

 18. arkadaşım balıklar sakat dogabilir

 19. Arkadaşım benim 2 tane yavru lepitesim var ama melekle japon yemleri yiyor lepitesler yemiyor bu yüzde yavruluğa alıp büyüteyimmi acil teseffür

Leave a comment

Your email address will not be published.


*