Kartal

Gönderen: Kaptan in Hayvanlar Alemi Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Kartal Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


    Kartallar Hayvanlar Aleminde (Falconiformes) takımından birçok türe verilen genel addır. Kartallar gündüz yırtıcı kuşlarının en irilerindendir. Kartallar kıvrık sivri gagalı, güçlü ve keskin pençeli, büyük yuvarlanmış kanatlı kuşlardır. Gagada burun delikleri etlidir. Genellikle kahverengi veya gri tüylüdür. Görme duyuları keskindir. Kartallar çok yüksek sarp kayalara veya ağaçlara yuva yapar. Kartallar 70-104 yıl kadar yaşarlar. Esaret hayatına fazla dayanamazlar.

Kartal Türleri

– Kaya kartalı (Aquila chrysaetos)
– Şah kartalı (Aquila heliaca)
– İspanya imparator kartalı (Aquila adalberti)
– Bozkır kartalı (Aquila nipalensis)
– Esmer kartal (Aquila rapax)
– Büyük orman kartalı (Aquila clanga)
– Küçük orman kartalı (Aquila pomarina)
– Verreaux kartalı (Aquila verreauxii)
– Gurney kartalı (Aquila gurneyi)
– Wahlberg kartalı (Aquila wahlbergi)
– Kama kuyruklu kartal (Aquila audax)
– Tavşancıl (Aquila fasciatus)
– Küçük kartal (Aquila pennata)
Kartallar memeli hayvanları, sürüngen ve kuşları avlayarak beslenirler. Kartalların balık ve leş yiyenleri de vardır. Kartallar az yumurtladıklarından çoğalmaları yavaştır. 1-2 yumurta yumurtlarlar. Kartalların kuluçka süreleri değişir, genellikle 43-49 gün kadardır. Çoğunlukla dişi kartal, kuluçkaya yatar. Yavruları beraber beslerler. Bazı türlerde yumurtadan ilk çıkan kartal yavrusu, sonra çıkan kartal yavruusunu yuvadan atar.

Kartallar, yüksek ve hızlı uçan, cesur, atılgan hayvanlardır. İri kartallar; antilop, maymun, tilki, tavşan gibi hayvanları rahatça öldürebilirler. Kuzu yavrularını kaldırıp kaçıran kartallar da vardır. Birbirinin avını almak için döğüşen kartallara rastlanır. Avlarının kemiklerini rahatça sindirirler; tüylerini, sindirimden sonra top hâlinde ağızlarından çıkarırlar. Çoğunun ayakları ayak parmaklarına kadar tüylüdür. Kemiricileri ve leşleri tükettiklerinden faydalı sayılabilirler. Bâzı bölgelerde evcilleştirilerek av için kullanılırlar. Sıkıştığında insana saldırmaktan çekinmezler. Kartallar dört ana grup altında toplanarak, incelenirler:
1) Deniz kartalları ve balık kartalları,
2) Yılan kartalları,
3) Arpia kartalları ve tepeli kartallar,
4) Gerçek kartallar veya paçalı kartallar.

Birinci grupta bulunan kartalların hepsinin ayak bilekleri tüysüzdür ve ayak parmaklarında balıkların kaymasını önleyen iğne biçimli yapılar (spikula) mevcuttur. Baş ve kuyruklarında beyaz lekeler görülür. Yavruları da kahverengi tüylüdür. Büyük göl, ırmak ve deniz kıyıları ile bâzı adalarda yaygındırlar. Deniz kartalları, balıkların dışında, fok gibi deniz memelilerinin yavruları ile çeşitli deniz kuşlarını da avlarlar. Yılan kartalları, Asya ve Afrika’da yaşarlar. Çoğunlukla sürüngen ve yılanlarla beslendiklerinden bu adla anılırlar. Çeviklikleri, kısa ve güçlü bacaklarının pullu oluşu ve tüylerinin sıklığı sâyesinde en zehirli yılanları bile tehlikesizce yakalayıp avlarlar. Zaman zaman memeli hayvan, kuş ve leşleri de yedikleri olur. Arpia ve tepeli kartallar Güney Amerika’nın tropik ormanlarında yaygındır. Son derece yırtıcı ve iyi uçucu kuşlardır. Çoğunlukla maymun, aguti ve tembel hayvanları avlarlar. Arpia kartalının dişilerinin ağırlığı 6,5 kg, erkeklerinin ise, 4-5 kg kadardır. Başlarında bulunan bir çift sorguç bu türe ürkütücü bir görünüm kazandırır. Paçalı kartalların 30 kadar türü bilinmektedir. Çok yaygın olan kaya kartalı bu gruptandır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz