Yunus Cichlid (Cyrtocara Moorii) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cichlidler içerisinde kafa yapısı, hareketleri ve maviliğiyle dikkat çeken yunus cichlid balığı bakan hobicilerin bu balıklarla ilgili bilmesi gereken bilgileri Yunus Cichlid (Cyrtocara Moorii) Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlığında toplamak istedim. Sağlıklı bir yunus cichlid için beslenme, akvaryum şartları, su özellikleri, akvaryum özellikleri ve dekor konularında dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Yunus Cichlid Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumunuzun geniş olması yunus cichlidlere geniş alan sağlayacağı için iyi olur. Özellikle sağlıklı gelişimlerini desteklemiş olursunuz. Akvaryumda 1 e 4-6 dişi şeklinde cinsiyet dağılımı uygun olmaktadır. Örnek 300 litrede 1 erkek 5 dişi veya 2 erkek 8 dişi gibi uygun olur. Yunus cichlidler kum zeminli akvaryumları severler ve gizlenmek için kayalara ihtiyaç duyarlar.

Akvaryum Su Şartları

Sıcaklık ise 25 ve 26 derece uygundur. Önerim 22-24 arasında olmasıdır. Yunus cikletler de göreceli olarak büyük boylara ulaşan akvaryum balıklarındandır. En fazla 25 cm olarak bilinse de tek türde yüksek hacimli akvaryumlarda baskın erkeklerin 30 cm’e kadar büyüdüğü bilinir. Akvaryum suyunun ph değeri 7.2 ve 8.8 aralığında olması gerekiyor.

Beslenmesi

Yunus cichlidlerde asla tek tip yemleme (tek bir yem kullanımı – özellikle uzun süre boyunca) yapılmaz. Çeşitli yemler kullanılmalı ve bu yemler de kaliteli yemler olmalıdır. Günlük olarak ne sıklıkla yemleme yapılmalı sorusu önemlidir. Günde 3-4 kere yem verilir. Günde iki öğün protein ağırlıklı yemler verip bir öğün bitkisel yem verilebilir. Daha sağlıklı olmaları ve hastalıklara karşı dirençli olmaları amacıyla haftada bir gün aç bırakmak gerek. Haftada bir iki gün canlı yem veya kan kurdu vs verilebilir.

Canlı yemde dikkat edilmesi gereken şey ise iç parazit riskidir. Bunun için hangi kaynaktan alındığı önemli. Haftada bir gün aç bırakmakta faydalıdır. Yavrular micro yemlerle beslenmeli artemia kesinlikle büyümeleri için gerekir. sera ve tetra bits yemleri ezilerek verilebilir.spuralina tabletler ezilip verilebilir. Nls yemlerde çok faydalı yine ezilip verilebilir.

Latince Adı: Cyrtocara moorii
Habitatı: Malawi gölünün açıklık ve kumluk kıyı kesimlerindedir.
Beslenme Biçimi: Hem otçul,Hem etçil’dir.
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif. Davranış Biçimi: Nadiren agresif,genelde sakin.
En Fazla Büyüdüğü Boy: 25cm (santim).
En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre. Sıcaklık: 25 °C ila 26 °C Su Sertliği: Sert. pH: 7.5 ila 8.2.
Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18 ila 21 gün ağızda kuluçka oluşturulması için tutarlar. Erkek dişi oranının 1/3 olmasına dikkat edilmelidr.
Yaşam Yeri: Malawi gölünün en fazla güneybatı ve güney kısımlarında çok derin olmayan 3 ila 10 metrelik dibi kumluk olan sahil bölgelerinde yaşamaktadır.Boyları yaklaşık 25 cm (santim)kadar gelişirler.Erkeklerde yaş ilerledikçe kafa meydana çıkar.Çiftleşme zamanlarında biraz agrasif olabilirler.

Yunus Cichlid

Akvaryum hobicileri arasında en gözde olan akvaryum balıklarından Yunus Cichlid hakkında detaylı bilgiyi bu yazımız ile elde edebilirsiniz. Yunus cichlidler doğada orta-dip bölgelerde geniş kumluk alanları yem bulmak için gezerler. Hem etçil hem de otçul olarak beslenebilirler.Sürüsünü diğer balıklara karşı savunur. Erkekler kur yaptıklarında veya dominant olduklarında koyu mavi-lacivert arası renk alırlar. Genelde vücutlarındaki 3 siyah renkli lekeyi gösterirler.

 • Yunus Cichlid Latince Adı: Cyrtocara moorii ismiyle bilinirler.
 • Coğrafik Kökeni: Malawi Gölü’nde geniş bir alana yayılmışlardır. Malawi balıklarındandır.
 • Yaşam Alanı:Kumluk ve açıklık kıyı bölgeleri. Akvaryum şartları için önemlidir.
 • Yüzme Seviyesi: Dip-Orta bölgeler
 • Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul
 • Davranış Biçimi: Genelde sakin nadiren agresif
 • Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif
 • En Fazla Büyüdüğü Boy: 25 cm’e kadar büyüyebilirler.
 • Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar.
 • Sıcaklık: 25°C – 26°C
 • En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre.
 • Su Sertliği: 10-18 °dH
 • pH: 7.2 – 8.8

Hemen hemen her hobicinin ya beslediği yada beslemek için sırada beklediği bir balıktır. Huzurlu ve stresten uzak olduğunda izlenmesi müthiş bir keyif verir, balık başına ortalama 90 lt gibi bir hacimde büyütmenizi tavsiye ederim, çünkü ne kadar geniş hacimde büyürse o kadar hızlı boylanıyor ve kafası bir o kadar güzel çıkıyor. 250 LT hacimde 1e 3 d şeklinde kolaylıkla bakılabilir.Yunus cichlidler göze muhteşem derecede hitap eder sanki renkleri fosforlu gibi açık mavi ve koyu parlak mavi şeklinde olabilir.

Günümüzde kırma olarak tabir edilen melezleri çok vardır.Gerçek bir yunus renk ve duruşu asaleti severleri tarafından onu ayrıcalıklı kılar.

Beslenme: Yunuslar mikro-yırtıcı hayvan olarak sınıflandılır ve genelde sakin bir tavır içerisindedirler, doğal ortamında bu balıklar çok değişik bir beslenme adaptasyonu gösterirler.Kaliteli besleme açısından akvaryumcunuzun tavsiyesi üzerine 1-2 çeşit yem kullanabilirsiniz.

Üreme: Yumurtlama esnasında erkek, kur yapar halde dişiye karşı ilginç hareketler sergiler ve daha sonra dişi balık balık bir çukur veya taş oyuğu üzerine yumurta döker, yumurtaları erkek balık dölledikten sonra dişi yumurtaları ağızında kuluçkaya yatırmak suretiyle ortalama 18 ila 21 gün taşır. Dişiler kuluçka yaptıkları zaman çok ferah bir ortam isterler, dişiler kendilerine karşı ürkütücü hareketlerde, kalabalık ve rahatsız edici ortamlarda hemen yumurtaları tükürürler, onun için ağzında yumurta olan bir dişiyi rahatsız ediliyorsa ayrı bir yerde tutmak çözüm olabilir.

Dişiyi ayrı bir tanka almak için en uygun zaman, gece ışıkları kapatıp o uykudayken yakalayıp ayırmaktır, eğer dişi ayırma sırasında yumurtaları tükürüse yumurtaları alıp dişinin olduğu tanka koymaktan ve onu rahat bırakmaktan başka yapılacak birşey yoktur, dişinin yumurtaları bulup tekrar ağzına alması beklenir, böyle bir sorun ile karşılaşmamak için çok dikkatli olmak gerekir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra gümüş renktedirler, ancak 4cm boya ulaştıktan sonra mavi renk almaya başlarlar. İki cins arasında küçükken hiçbir renk ve farklılık olmadığı için erkek dişi ayrımı yapabilmek için uzun bir süre beklemek gerekir.

Yunus Cichid Çiftleşme Yumurtlama Üreme ve Yavru verme

Yunus Cichid Çiftleşme Yumurtlama Üreme ve Yavru verme

Erkek Yunus Cichidların boyları 17-20cm civarına ulaşırken dişi Yunus Cichidler genelde13-16cm civarına kadar ulaşabilmektedir. Erkek Yunus Cichidların mavi rengi dişilerden daha parlak ve göz alıcıdır.

Saf bir yunus cichlid ortalama 1-1,5 yaşından sonra yavru vermeye başlayacaktır. Yunus Cichid beslenmeye veya balığın kırma olup olmamasına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Dişi Yunus Cichid çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar. Devamını Oku

Yunus Cichlid Bakımı

Yunus Cichlid Bakımı 
Yunus ciklet akvaryum şartları hakkında bilgiler.
www.akvaryumcenneti.com 

Yunuslar Cichlid balıkları doğada gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi adapte olmuşlardır.Yunus Cichlid’ler için sert nitelikte sular daha uygundur. Suyun pH’ı 7,4 ile 8,6 arasında olmalıdır. Suyun ısısı ise 24-27 derece olmalıdır. Ayrıca Yunus Cichlid akvaryumlarında Devamını Oku

Yunus cichlid Balığı (Cyrtocara moorii)

Yunus cichlid Balığı (Cyrtocara moorii)
Yunus ciklet hakkında genel bilgiler.
www.akvaryumcenneti.com

Doğada Malavigölünde kumluk kesimlerde yaşarlar.
Kendi türlerine göre ve diger türlere görede barışcıl bir balıktır
Yavru alımı kolay bir balıktır 1erkek Devamını Oku

Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii)

İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara ilk olarak önerebileceğim türler arasındadır.Yavru alma konusunda biraz sabırlı olurlar ve dişi – erkek oranını (1e-3d) şeklinde ayarlayabilirlerse eğer yavru almaları kaçınılmaz olacaktır.

Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı Nasıl Olur?

Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20-22cm.,
dişi yunuslarda 16.5cm yi bulur.

Devamını Oku

Yunus Ciklet

Yunus Ciklet Genel Özllikleri

Köken: Malawi gölü
Boy: Erkek Yunus Ciklet -25cm Dişi Yunus Ciklet-22cm
Cinsel Özellikler: erkeklerin dorsal ve anal yüzgeçlerinin uç kısımları daha sivri ve uzun.
Besi kolaylığı: kolay
Yem: hayvansal,gerektiği kadar bitkisel
Üreme: Ağızda kuluçka
Üretme: kolay
Su: sert sular
Isı:opt. 26 °C
Davranış: malavi ve tanganyika cichlidleri ile uyumlu
Yüzme seviyesi: üst seviyeler ve kayalıklar
Özel ihtiyaç: Kayalarla oluşturulan saklanma Devamını Oku

Yunus Cichlidlerin Hızlı Büyümesi için

Yunus Cichlidlerin Hızlı Büyümesi için: Erkek yunusların boyları 17-20cm civarına ulaşırken dişiler genelde13-16cm civarına kadar ulaşabilmektedir. Bunlar tipik uzunluklarıdır ve düzenli beslenme sonucu daha uzun boyutlara ulaşabilirler.

ciklet baligina ne kadar yem verilmelidir Devamını Oku

Yunus Cichled, Akvaryum Balıkları

Yunus Cichled, Akvaryum Balıkları

Yunuslar doğal ortamda 25cm ye akvaryum şartlarında ise 20cm ye ulaşabilen bir türdür.Yunus cichlid Malawi gölünün en pahalı türü olarak ta bilinir. Yunuslar genellikle gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi uyum sağlamışlardır.Gölün kıyı kısımlarının taşlık olmasından dolayı akvaryumda kayalık bölgeler oluşturmak bu türü üretebilmek için uygun olacaktır.Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede Devamını Oku

Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar

Akvaryum Balıkları ve Akvaryumda Sık Görülen Hastalıklar

*Canlı Doğuranlar
Canlı doğuran balıklar narin yapıları nedeniyle akvaryumda bulaşacak hastalıklara fazla dirençli değildirler. Canlı doğuranların hastalandıktan sonra  alınması gereken önlemlerden çok hastalanmadan önce alınması gereken önlemler üzerinde duracağız. Devamını Oku

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

 • No items

Canlı Doğuranlar

 • No items

Çok Sorulanlar

 • No items