Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli? Kaliteli Yemler ve Yem Önerileri

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli? Kaliteli Yemler ve Yem Önerileri
İnsan sağlığında olduğu gibi hayvan sağlığında ve doğal olarak akvaryum balıklarının sağlığında da beslenmenin önemi büyüktür. Doğru beslenmenin yanında kaliteli beslenme ile balıklarımız bir çok hastalıktan korunur ve kurtulurlar. Bundan dolayıdır ki balıklarda beslemede en önemli unsur kaliteli , çeşitli yemlemedir.

Bunun yanı sıra yine balığına göre yaşadığı ortama göre , farklı meyve ve sebzelerle beslenebilir.

Bitki ve meyveyle beslenen balıklar da vardır: Mesela japon balıklarında ıspanak , bezelye vs.; Amazon Balıkları için meyve içleri çok hafif haşlanıp verilebilir.

Bunun gibi doğal beslemede yapılabilir. Önemli olan kaliteli yemlemedir, çok yem atmak kaliteli besleme manası taşımaz.. Devamını Oku

Tubifex Kurtları

*Tubifexi Ne Zaman Vermeliyiz:
Tubifex kurtları günümüzün kirli çevresinde bol miktarda ağır metaller ve diğer bazı zehirli maddelerle yüklenirler.Tubifex kurtları Diskus gibi hassas türlere kesinlikle verilmemelidir. Daha dayanıklı türlere ise mutlaka gerekiyorsa, oda çok iyi temizlendikten sonra verilmelidir.
Tubifex kurtları nasıl temizlenir?
tubifexTubifex topağını bir kabın içinde, yavaşça akan suyun altında (dikkat: durgun suda çok çabuk ölürler ve kokuşurlar) bir kaç gün bekletin. Günde bir topağı kaldırarak kapta biriken tortuları çalkalayarak temizleyin. Yaklaşık üç gün sonra, bu biriken çamur kahverengisi veya yeşilden açık griye dönüştüğü zaman bağırsaklarını boşaltmışlar demektir. Artık yüzeyde duran bir kurtluk aracılığıyla küçük porsiyonlar halinde balıklara verilebilir.

Tubifex kurtları proteince çok zengin ancak vitamince fakirdirler. Balıklara vermeden önce birkaç dakika multivitamin preparatı damlatılmış bir kapta bekletilmelerinde yarar vardır. Bu vitaminin bir kısmını gövdelerine alırlar.

Balık Yemleri

Balık yemleri genellikle vakumlanmış ambalajlar içinde satılır. Bu ambalajlar açıldıktan sonra yemler besin değerlerini 3-4 ay arası korurlar. Bu süreden sonra yemler hızla besin değerini kaybetmeye başlar ve bozulurlar. Çoğumuz aldığımız yemleri neredeyse bir sene hatta daha uzun süre kullanıyoruz. Bu yüzden hazır yemler alırken gramajı daha az olan yemleri tercih edin. Yemlerin besin değerini daha uzun süre koruyabilmesi için bir yöntem ise yemlerin vakum kapakları açıldığı günden itibaren bu yemleri buzdolabında tutmaktır, böylece yemler besin değerini 6 ila 8 ay arası korurlar.
balık-yemiyempul-yemler
Balıkların beslenmesi üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, balıkların sağlıklı olmaları için birçok vitamin ve minarallare ihtiyaçları olduğunu göstermiştir. Balıklar gereksinimleri olan vitamin ve minarelleri almazlarsa büyümeleri durabilir, renklerinin parlaklığı kaybolabilir, üremeleri durabilir, hastalıklara karşı zayıf düşer ve hatta ölebilirler. Akvaryum balıklarının beslenmesi büyük firmalar tarafından incelenmiş ve bugün piyasada bulunan hemen hemen bütün hazır yemler balıkların sağlığı için gerekli vitamin ve minaralleri içinde bulundururlar.Ama yine de yem seçimine özen göstermeli, balığımızın türüne göre yemler almalı ve bu yemleri çok uzun kullanmamalıyız.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items