İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi   kuruluşundan kısa bir süre sonra dinamik, yenilikçi ve genç kadrosuyla Su Ürünleri Mühendisi yetiştiren bir yüksek öğrenim kurumu olmuştur. Fakültede Deniz Biyolojisi, İç Sular Biyolojisi, Yetiştiricilik, Hastalıklar, Avlama Teknolojisi ve İşleme Teknolojisi anabilim dallarının yetkin kadrosu ile eğitim ve öğretim sürdürülürken Gökçeada araştırma birimi, Sapanca İç su araştırma birimi R/V Yunus-S araştırma gemisi araştırma ve uygulamalarda İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ‘nin önemli kaynaklarını oluşturmaktadır. Sapanca biriminde bulunan kuluçkahanede yavru alabalık üretimi son on yılın en üst seviyesinde olup: 2006-2007 yıllarında 1 milyon yavru üretmiştir. Donanımlı laboratuarlara kavuşan gemi sayesinde ulusal ve uluslar arası sularda balıkçılık kaynakları ve kirlilik araştırmalarını halen sürdürüyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi  su ürünleri alanında canlı kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlayacak mühendis ve uzman yetiştirmek, bilim dünyasına sektöre ve topluma öncülük etmeyi misyon olarak seçmiştir. Vizyon olarak ta su ürünleri alanında ulusal ve uluslar arası düzeyde bilimsel bir çekim merkezi haline gelmektir.

Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi

EğirdirEğirdir Su Ürünleri Fakültesi
Su Ürünleri Müh. Bölümü
 
Eğirdir Su ürünleri mühendisliği programının amacı

*Ülkenin ihtiyacı olan su ürünleri mühendislerini yetiştirmektir.

*Bu çerçevede su ürünleri ile ilgili konularda uygulamada ortaya çıkacak sorunları anlama ve analiz yeteneği kazandıracak teorik ve analitik bilgilerin verilmesi amaçlanmaktadır.

*Lisans düzeyinde verilen eğitim akademik kariyer için bir temel oluşturma yanında kamu ve özel sektörde görev alabilecek elemanlar yetiştirmeye yöneliktir.
Su Ürünleri Bölümü, deniz ve tatlı su kaynaklarının insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin şekilde kullanılması, su ürünleri varlığının artırılması ve üretilen su ürünlerinin değerlendirilmesi ile ilgili konularda eğitim ve araştırma yapar.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Köprübaşı Mevkii 32500 Eğirdir / ISPARTA

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü’nde
Akdeniz bölgesinde bulunan sucul canlılar ile ilgili konularda çalışmalar
yapılmaktadır. Ayrıca bölümde Antalya İlinde bulunan Tarım Bakanlığı Beymelek Su ürünleri  Araştırma Enstitüsü ve Kepez Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ile beraber yapılan birçok çalışma mevcuttur. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde 3 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Ayrıca bölümde 2 Prof. Dr., 1 Yrd. Doç. Dr. ve 2 Arş. Gör. bulunmaktadır. 

ÇOMÜ Su ürünleri Fakültesi

çomüÇOMÜ Su ürünleri Fakültesinde bir çok ünite bulunmakta olup bunlardan Süs Balıkları Üretim Ünitesi’nde yapılan işlerin başında, süs balıklarının üretimi, süs balıklarının büyümesi ve yine süs balıklarının  gelişimi konulu araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Ünitedeki balıkların tamamı melek balığı, gromi, ciklit türeleri, çöpçü, tül zebra, tilapia, discus, vatoz ve japon balığı gibi tatlı su tropikal türlerinden oluşmaktadır. Bunlar bilindiği gibi evlerde bulunan akvaryumlarda çok önemli yerlere sahiptir. Bu türlerin akvaryumlarda üretilmesi ve yetiştirilmesi konulu yüksek lisans ve doktora çalışmaları da devam etmektedir. Ayrıca Fakülte öğrencilerine verilen “Akvaryum Balıkları Yetiştiriciliği” dersi kapsamında teorik bilgilerin yanı sıra kullanılan bu ünitede öğrencilere önemli uygulamalar yaptırılmaktadır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items