Akvaryumum

Sayın Soner KOCAMAN’a yazısı için teşekkürler.

Akvaryum hobisi denince bence apartman katlarına tıkılı kalmıs çogu insan icin ideal ve zevkli bir uğraştır. Diger çogu apartmanlarda beslenen evcil hayvanların (kedi, köpek, kus vs.) bakımından daha kolay ve masrafı onlara göreazdır. Belki ilk baslangıçta almanız gereken alet edavat size pahalı gibi gelebilir, ama ilk akvaryumun kurulmasından sonra bir tek masraf balık yemi (bir kutu birsene civarinda kullanılır) vede aletlerin kullanacagı cüzi miktarda elektiriktir. Veteriner masrafi yok, baliklar yürüyüse çikmak istemez, koltuklar kil tüy içinde kalmaz, akvaryumun karsısına oturunca bütün stresiniz uçup gider; daha ne istiyorsunuzki. Ciddi olmak gerekirse, gerçekten akvaryum hobisinin çekici tarafları çoktur ama bu daha çok bireysel zevke kalan bir olaydir. 

Akvaryumunuzu alırken en önemli unsur takdir edersinizki akvaryumunuzun boyu ve şeklidir(hem kendiniz için hem de göstereceğiniz kişiler için). Akvaryumunuzu bir yatirim olarak düsünün, size seneler boyunca haz verecek evinizin bir parcası haline gelecektir. Ilk akvaryumunuzu yerinizin ve butcenizin elverdigince büyük almanızı tavsiye ederim. Tahmin ettiginizin tersine büyük akvaryumların bakımı, kücük akvaryumlardan daha kolaydır. Ayrica dekoratif gibi gozuken altıgen, sekizgen veya köseler için yapılmıs ücgen akvaryumlardan sakının. Bu tür akvaryumlar balık ve bitki beslemek acısından hiç yararlı degillerdir (guzel gozuktukleri muhakkak ama…), ve bakimlari standart dikdortgen akvaryumlardan daha da zordur.

Ben akvaryumumda 5 tane yunus besliyom. gerçekten de zevkle başladım ve öyle de devam ediyorum.Yunus dışında da balıklar besledim ama en çok hoşlandığım yunuslar oldu.saygılarımla…

Neden Ciklet Balığı

Asil Dirmilli

Ciklet baliği en popüler baliklardandir cok geniş bir renk popülasyonuna sahiptirler kuzey amerika orta amerika güney amerika ve afrika da yasarlar hatta afrikada bazi göllere bağlanan nehir kollarinda yasarlar asya kökenli baliklardir bazi türleri şunlardir: yunus ciklet sari prenses ahli iceman beyaz prenses şeker pembe yaşayan kaya kadango mavi prenses kenyi gibi türleri vardir tek beslenmeleri tercih edilir. Devamını Oku

Akvaryum Balıklarına Dikkat

Sayın Necip KARA’ya yazısı için teşekkürler.

Bugün akvaryumumun karşısına bir kere daha oturdum. Akvaryum ve balıklar…Düşündüm…İnsan biraz akvaryumdakilere ilgi duyunca yani akvaryum balıklarını severse veya ne bileyim akvaryumdaki herhangibir balığı 5-6 dk. seyrederse Kendini akvaryuma, akvaryumdaki balıklara verirse oturduğu yerde çok keyif alıyor, bunu yapmak insanı çok rahatlatıyor.

Akvaryumu izlerken ilk günkü amatörce hareketlerim aklıma geliyor. Benim akvaryumumda lepisteslerim vardı. Lepisteslerim dediğime bakmayın. 2 lepistes ve onlarca yavrusu…Akvaryumcuları geziyordum. Bir sürü güzel balıklar vardı. Çok güzeldiler. İçeri girdim biraz daha izledikten sonra onları dedim:

 tane şu balıktan, şunu da istiyorum ve bir de şunu dedim. 3 tane balık almıştım. Eve geldim. Balıkları akvaryuma bıraktım. Çok sevinçliydim… Biraz sonra dışarı çıktım.

Akşam üzeri eve geldim ve hemen akvaryumumun başına geçtim. Akvaryumda eksik birşeyler vardı. Evet lepisteslerim ve yavruları yoktu. Akvaryumumun her yerine baktım. Her yerine. Ama yoktu. Lepisteslerin ne kendilerinden bir haber vardı ne de yavrularından…

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items