Su Kaplumbağası Resimleri

Su kaplumbağaları üzerlerine (kalsiyum ve vitamin eklenmiş) tatlı su balıklarını çok severler, özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir. Bunun yanında kurutulmuş karides ve unkurduna da bayılırlar. Kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır. Kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur. vitamin ekli yemlerden haftada 3-5 tane verilmesi uygundur.
Lütfen resimlerin gerçek boyutlarını görmek için üzerine tıklayın. Devamını Oku

Caretta Caretta’larda Kur ve Çiftleşme

caretta carettaCaretta Caretta’ ların çiftleşmesi özellikle yuvalamanın başlamasından birkaç hafta önce, yer olarak yuvalama plajı yakınları veya özel toplanma alanlarında meydana gelebilir. Birbirlerine sıkıca sarılmış çiftler çoğunlukla yüzeyde görünmekle birlikte su altında birleşmelere de araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

C.C.’lar ( Caretta Caretta) da kur yapma ve çiftleşme dişinin yumurtlama döneminden önceki kısıtlı bir  zamanda gerçekleştiğine inanılmaktadır. Daha sonra yalnızca dişiler kıyıya gelir, erkekler karayı terk edince bir daha asla geri dönmez çiftleşme mevsiminde erkekler bir dişinin kafasına burnunu sürterek ya da boynunun arkasını hafifçe ısırarak ve paletlerini dikerek kur yaparlar. Eğer dişi kaçmazsa, erkek ön paletlerindeki tırnakların yardımıyla dişinin kabuğunun üstüne çıkar. Daha sonra çiftleşmek için kuyruğunu dişinin kabuğunun altına sokar.

Genel olarak dişilerin çiftleşmesinin gerçekleştiği kumsallarda kuluçkaya yattığı ve erkeğin asıldığı kabuğundaki tırnak izlerinin kanayabildiği arştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.  Caretta Caretta’larda çiftleşme su yüzeyi ya da altında gerçekleşebilir. Bazen erkeklerin aynı dişi için kavga ettiği de gözlemlenebilmektedir.  C.C.’ların çiftleşmelerini gözlemleyenler hem erkeklerin, hem de dişilerin agresif bir tutum sergilediğini gözlemlemiştir. Dişi yumurtlama döneminden önce bir çok erkek ile birlikte olup birkaç ay için sperm biriktirebilir. Nihayetinde yumurtalarını bıraktığında bunlar bir çok erkek tarafından döllenmiş olur. Bu davranış popülasyonda genetik çeşitliliğin devamını sağlamaya da yardımcı olur.

Caretta Caretta&Yuva Yapma Davranışları

Caretta Caretta’ların sadece dişileri yuva yapar ve yuvaları genellikle geceleri yaparlar. Dişi okyanustan çıkar ve arada bir dinlenerek yuva yapacağı yere doğru ilerler. Bazen de Caretta Caretta’lar okyanustan çıkacak, fakat bilinmeyen nedenlerle yuva yapmayacaktır. Buna “ sahte çıkış ” denir ve bu bazen doğal, bazen ise kumsaldaki suni aydınlatma veya insanların varlığından dolayı olmaktadır. Yapılan araştırmalar bazı türlerin bireylerinin sadece bir kere, bazılarının ondan daha fazla yuva yapmasına rağmen çoğu dişi yuva yapma mevsiminde en az iki kere yuva yapar.

Kaplumbağalar Ne Yer

Tatlı su kaplumbağalarına genellikle hayvansal gıdalar verilmelidir.Çünkü severek tüketirler. Bazen bitkisel gıda da tercih edilebilir. Ticari, hazır gıdalar % 30- 40 protein içerirler. Omnivor olan türler (Hem etcil, hem otcul olan türler), proteinin yanında meyve ve sebzeyi de severek yerler. Örnek bir diyet verilirse ;
*Su : 272 gr
*Jelatin : 34 gr
*Mısır Yağı : 11 gr
*Ispanak : 23 gr
*Pişmiş tatlı Patates : 23 gr
*Vitamin-mineral : 5 gr
*Kaplumbağa Peleti : 50 gr
Yukarıda verilen karışımda, G proteini, %1.5 kalsiyum ve kalan miktarda, fosfor A, D, E, C vitaminleri bulunuyor. Bu karışımı sağlamak, oldukça zor olduğundan, hazır kaplumbağa yemleri kullanmalısınız. Bu hazır yemlerin üzerinde, günlük, verilebilecek miktarlar yazılıdır.
Bunun dışında da, günlük olarak; brokoli, havuç, yeşil fasülye, lahana vb. yiyecekler kaplumbalara verilebilir. Sürekli yiyorlar dememeli, bu besinleri az miktarlarda vermelisiniz. Yani miktarı kendiniz ayarlamalısınız. Hazır mamalarda bile, belirlenen bir miktar yoktur. Ancak, özellikle, yaz aylarında, verdiğiniz mama miktarı düşük olmalıdır.

Kaplumba Ne Yer

Kaplumba yavruları hergün; günlük olarak beslenirken, erişkin kaplumbağalar ise 2-3 günde bir beslenmelidir. Kırmızı yanaklı kaplumbağaların beslenmesinede dikkat edilmelidir.Eğer yanlış bir beslenme uygulanıyorsa her türlü hastalığa kolaylıkla yakalanabilir.Bu yüzden aşağıda bir rasyon örneği veriyorum.

Kırmızı yanaklı kaplumbağa rasyonu :
% 25-30 dana eti (yağsız ve kemiksiz) olarak verilebilir;
% 25-30 hazır kaplumbağa yemi verilebilir;
% 50 meyva-sebze-ot ( havuç,çilek,elma,yonca,marul vb) verilebilir.
Not: Burada verilecek besinler ufak parçalara bölünerek verilmelidir
ki verilenler kolaylıkla hazmedilsin.

Kış Uykusu

Çok genç ve dolayısıyla küçük kaplumbağalar yemek yemeden uzunca bir süre hayatta kalabilmeleri için bütün yıl boyunca normal sıcaklıklarda bakılmalıdır. Kaplumbağanız 2-3 yaşına geldiğinde ise bu durum sadece çelimsiz ise veya hasta ise geçerlidir.

Herhangi bir nedenle kış uykusuna yatmayan veya erken kalkan kaplumbağalar normal yaz şartlarında bakılmaya devam edilir.

gözlemlerimize göre peş peşe birçok yıl kış uykusuna yatmadığı halde çok sağlıklı olan kaplumbağalar olmaktadır, fakat doğurganlıkları kesinlikle azalmaktadır! Bu nedenle üretim yapmak istiyorsanız, olgunlaşan yetişkin kaplumbağalarınızı kış uykusuna yatırmalısınız.

Teraryumu Bitkilendirme

      Kaplumbağalarınızın sağlığı için bitkiler gerekli değildir, fakat daha uyumlu ve estetik bir teraryum için oldukça yararlıdır. Kara kaplumbağaları için sulu alanların kenarları dışarı kolay çıkabilmeleri için eğimli olmalıdır. Suyun yüksekliği de en fazla çene altına kadar olmalıdır(10-20cm). Bitkiler tırmanamayacakları yerlerde olmalıdır, aksi takdirde bitkiler uzun ömürlü olmayacaklardır. Teraryum şartlarında hassas olmayacak bitkiler seçilmelidir. Estetik görünümlerinin yanısıra bitkiler teraryumdaki biotopun sağlığıyla ilgili bir gösterge de olabilir. Bitkiler kötü görünmeye başladığında teraryumu genel olarak kontrol etmenizde yarar vardır.

            kaplumbağa

Kaplumbağalar İçin, Dekorasyon

Kaplumbağalar için büyük bir teraryum dekore etmek hem daha kolaydır, hem de daha tatminkar sonuçlar elde edersiniz. ufak teraryumu düzenlemek çok daha zordur.Görsel zevklerinizle, kaplumbağalarınızın temel ihtiyaçlarını dengelemek tamamen sizin elinizdedir. Tabi ki  onların doğal ortamlarını ve egsersiz ihtiyaçlarını biliyorsanız  bunu daha iyi yapabilirsiniz.Kaplumbağalar teraryumda hareket ederken çok sayıda farklı yüzey ve yollarla karşılaşmalıdırlar. Taşların, ağaç kök veya dallarının etrafında yürüyebilmeli veya onların üzerine tırmanabilmeliler. Yemek arayabilecekleri, dinlenebilecekleri veya saklanabilecekleri köşeler ve mağaralar olmalıdır.

Eğer kaplumbağanız iyi bir tırmanıcıysa, taşlar yerine büyük mango köklerini hafif eğimli olarak teraryumunuza yerleştirerek, onların üzerinde yürümelerini sağlayabilirsiniz. Dekorasyonu kaplumbağalarınızın hayatları boyunca aynı tutmanız, onun kendi çevresini biliyor olmasını ve  rahat olmasını sağlayacaktır. Elbette ölen yaprakları alabilirsiniz, kumu arada bir değiştirebilirsiniz. Ancak duş aldıkları yerleri, tırmandıkları ve güneşlendikleri yerleri değiştirirseniz rahatlamalarını engellediğiniz gibi stres kaynağı yaratmış olacaksınız.

Teraryumunuz İçin Aksesuarlar

Kaplumbağalarınız için aşağıdaki aksesuarların yararlı olacağına inanıyorum. 

-Teraryuma 1 m uzaklıkta duracak 300W’lık bir ultraviole lamba

-50 cm mesafeden 30×30 cm’lik bir alanın ortasını 50 °C’a kenarlarını 33 °C’ye kadar ısıtabilecek güneşi taklit edecek 250W’lık bir infrared lamba

-Genel aydınlatma ve bitkiler için bir florasan lamba

-Kara kaplumbağaları için zemin ısıtıcı kablolar

-Su kaplumbağaları için termostatlı (maksimum 40 °C’ye kadar göstergeli) ısıtıcı – kablo çıkışına dikkat, çiğnemelerine engel olacak bir açıda yerleştirilmeli

-Su kaplumbağaları için dış filtre

-Su kaplumbağaları için havadaki nemi arttırmak için suyun içine hava verebilmek için hava pompası

-Nem ölçer – hygrometre

-Mango kökleri

-Suda çözülmeyen taşlar

Su Kaplumbağalarının Beslenmesi

Su kaplumbağası Tank içinde 15-20cm su olacak şekilde ayarlayın. Bir filtre ve mutlaka kaplumbağının üzerine çıkacağı bir kaya bulundurun .
Balkonda beslemeyecekseniz ısıtıcıya gerek yok . Evin ısınan bir odasında olsun yeter . Aksi halde zamansız kış uykusuna yatar .
Bir de bir mağra ekleyin .
Suyun içine saz gibi bitkiler ekin . Yemeyi çok seviyorlar .
Yem olarak ağırlıklı bitkisel besleyin .
Kıyma ile de besleyebilirsiniz ama bu durumda çabuk büyür ve tanktaki balıklarıda yiyebilir .

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items