Beyaz Benek Hastalığı Tadavi Yöntemleri

Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi;

Bu paraziti yok etmek, balığın vücudundayken mümkün değildir. Parazit, bir tür zırhla kaplıdır ve suya katılan herhangi bir kimyasal, bu durumda hiçbir işe yaramayacaktır. Bu durumda, bu parazitlerin bir şekilde balığın vücudundan ayrılmalarını sağlamak gerekir. Bunun da tek yolu ısı yükseltilmesidir. Isı yükselince bu parazitler üreme amacıyla balığın vücudundan ayrılırlar ve akvaryumun taban kısmında kistler oluştururlar.

Tedavi sırasında ısı yükseltme işlemi dikkatli yapılmalıdır. Ani bir şekilde yükseltmemek gerekir. Günde 2 C kadar ısı yükseltilmelidir. Birkaç gün sonra 29–30 C ısıya getirilir. Bu aşamada, birkaç gün içinde balıklarda benek kalmayacak veya fark edilir şekilde azalacaktır. Bu aşamada bir hortumla dipten su çekmek (%50 civarında) faydalı olur. Çekilen suyun yerine yenisini eklerken, eklenen suyun akvaryumdaki suyla aynı ısıda olmasına dikkat etmek gerekir. Ve bu işlemden sonra 100 lt. ye 1 ampul hesabı Bemiks vitamin kompleksi uygulamak faydalı olacaktır. Bu ilacı eczanelerde 3–5 YTL. ye bulabilirsiniz, B vitamini kompleksidir ve deriye iyi gelmektedir. Aslında normal koşullarda da ayda 1 kez 100 lt. suya 1 ampul Bemiks uygulamakta fayda vardır. Ek olarak vatoz varsa onu ayırıp tanka kaya tuzu eklemek faydalı olacaktır. Ayrıca metilen mavisi uygulamasına da başvurulmalıdır.

Isı 29–30 C’de 1–2 gün kaldıktan sonra, yine aynı şekilde günde 2 C kadar düşürerek birkaç gün içinde normal değerlere getirilir. Bu aşamada da dipten su çekmek ve dinlenmiş su (akvaryumdaki suyla aynı ısıda tabi) eklemek yeterli olacaktır.

Beyaz Benek Hastalığı Nedir?

Japon Balığında Kararma ve Siyahlıklar Hangi Hastalığın Belirtisi?

Akvaryum balık hastalıkları akvaristler için en kötü durumdur. Bazen nedeni bile anlamadan balık ölümüyle sonuçlanan akvaryum hastalıklarında bulaşıcı hastalıklar tüm akvaryumu riske sokarken bazı hastalıklardan sadece hasta balığın ölümü ile sonuçlanıyor.

Bu ve bundan sonraki yazılarımızda balık hastalıkları üzerinde durmaya çalışacağız. Devamını Oku

Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu

Akvaryumun kokmasına neden olan etmenlere yazımızda değinmiştik. Akvaryumda olan yosunlaşma da akvaryumun kokmasına neden olan bir etmendir. Peki akvaryumda yosunlaşma neden olur? Akvaryumdaki yosunlaşma sorunu nasıl çözülür? Akvaryum yosunlaşmaması için tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki yosunlaşma akvaryumlarda Devamını Oku

Akvaryum Balıklarında İç Parazit Hastalığı

Akvaryum Balıkları

İç Parazitin Belirtileri

Beyaz dışkılama, iştahsızlık, karın şişmesi, karın çökmesi v.b. belirtiler.

1.Tedavi şekli
Eczaneden Flagyl (Tablet) + Cipro + 2.5’luk şırınga alınır = 20 lira civarı tutuyor.
Önce ısı kademeli olarak 32’ye Devamını Oku

Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

Akvaryumda çeşitli nedenlerden dolayı oluşacak kokuşmalara dikkat etmek hem ev sağlığı hem de akvaryumda bulunan balıkların sağlığı açısından önemlidir. Akvaryumda kötü kokuyu yok etmeden önce bunun neden kaynaklandığını tespit etmeniz ilerleyen dönemlerde size rahatlık sağlayacaktır. Akvaryum kokusu fazla yemlemeden, eksik dip çekiminden, filtrelerin kirlenmesinden, akvaryum malzemelerinin ve camının kirlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte suya gelen güneş ışınlarının da kokunun artmasına ve hızlanmasına neden olacağını da unutmayın.

Akvaryum Kokusu Nasıl Giderilir?

*Akvaryumun kokması su değerlerinin tam oturmadığı anlamına gelir.

*Akvaryumun kokması uzun süre su değişimi olmadığı için olabilir. Devamını Oku

Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu

Arkadaşlar bu yazımızda akvaryum balıklarından oldukça fazla sevilen ve tercih edilen yunus ciklet hakkında bilgi vereceğiz ve balıkların daha sağlıklı olması, sağlıklı yaşaması ve hastalıklardan korunması için hangi yollar izlenmeli gibi konulara değineceğiz. Akvarist arkadaşlar bazı görüşleri eleştirebilir, yanlışlığını savunabilir. Bunun  çeşitli nedenleri olmakla beraber balığın yaşı, boyu , akvaryumun özellikleri gibi iç-dış faktörlere bağlı olarak da bu görüşler farklılaşabilir. Lüfen yorum yapacak arkadaşlar balıkları hakkında bilgi verdikten sonra bilgilerini bizlere sunarsa akvaryum severleri de doğru yönlendirmiş oluruz.

YUNUS CİKLETLERİN YAŞAYACAGI BALIK TÜRLERİ:
karışık çikletlerin hemen hemen hepsi ile uyum salar

EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:
23-24 cm.Erkekleri bu boy civarına kadar yetişebilirken dişiler ort.17 cm kadar büyürler. Devamını Oku

Akvaryumda Hava Kabarcığı Hastalığı

Akvaryumda özellikle kış aylarında, geniş çaplı su değişimlerinde şebeke suyu (çeşme suyu) kullanılınca, suyun sıcaklığının aşırı derecede düşük olması nedeniyle yaşanan bir sorundur hava kabarcığı hastalığı.Şebeke suyuyla ilgili tek endişe çoğu kişi için klor ve ağır metallerdir. Ancak bu sorun en az onlar kadar önemli, ayrıca daha yaygın.
Gazların su içerisindeki çözünürlükleri soğuğun etkisiyle artar. Bu nedenle soğuk suda yüksek hacimde çözünmüş hava bulunmaktadır. Akvaryuma eklediğimiz su ısındıkça çözünmüş hava tekrar gaz hale geçer. Bunun akvaryuma yansıması, camların, hatta balıkların üzerinde çok küçük kabarcıkların görülmesidir.
Önemi gözden kaçabilecek bu olay solungaç, yüzme kesesi ve yaygın deri hasarına neden olabilir. Genellikle ikincil bakteri veya mantar enfeksiyonu bu olayı takip eder.
Bu sorundan en çok yavru balıklar etkilenir.
Kullanacağımız suya ait riski basit bir yöntemle kabaca belirleyebiliriz. Musluktan bir bardağa su doldurup oda sıcaklığında 1-1.5 saat bekletince bardağın iç yüzü kabarcıklarla kaplanıyorsa, bu su yüksek risk taşımaktadır.

Basit önlemlerle bu sorundan korunmak mümkündür.İşte size uygulayabileceğiniz bir kaç yöntem:
1) Su değişimlerinde dinlendirilmiş su kullanmak. Akvaryum suyunu şebeke suyundan kullananlar kullanacakları suyu bir kaç gün dinlendirmeleri balıklar açısından oldukça önemlidir.
Genellikle klor için alınan bu önlem, suyun oda sıcaklığına ulaşmasını böylece fazla gazların da akvaryuma girmeden uçup gitmesini sağlayacaktır.Yaygın bir yöntem olmasına rağmen büyük akvaryumlar veya birden fazla akvaryumu olanlar, üretimhane sahipleri için uygulanması zordur.
2) Su değişimlerinde hortumun ucuna suyu zerrecikler halinde püskürten uçlardan kullanmak. Bahçe malzemeleri satan yerlerde kolayca bulunabilecek bu parça, hem gazların suyu hızla terketmesine yardımcı olur hem de su yüzeyini kaplayan yoğun birikintilerin, parçalanıp su içine karışması ve filtrelerce etkisiz hale getirilmesini mümkün kılar. Ayrıca bu parça ile musluğu kapatmadan suyu durdurmak mümkün.
Kullanılan suyun klor içeriği hakkında da bilgi sahibi olmak gerekli olsa da çoğu zaman bu mümkün değildir. Musluktan direk su ekleyenler koşullarına göre su hazırlayıcı maddeler kullanmak zorunda olabilirler. Bu maddelerin kullanım dozları markalara göre farklılık taşıyabileceği unutulmamalıdır.
3)Akvaryumda %10’u aşmyan oranlarda su değişimi yapmak. Bu durumda yapılacak su değişim sayısı artacaktır. Ev koşullarında çoğu kişi için bu zorluk demektir.

Nitrit

Akvaryumlarda nitrit sıkça rastlanılan bir sorundur. Özellikle çiklitlerin (cichlet) popüler olmasından sonra daha fazla farkedilmiş olan bir problemdir. Ancak çoğu zaman nedeni doğru tanımlanmayarak dış parazit hastalığı olarak algılanır ve dış parazite uygun tedaviler uygulanır. Gerçekte dış parazitlerin büyük çoğunluğu zaten gözle görülebilir boydadır ve oldukça nadirdirgözükürler. Sık ve özellikle ithal balık eklenmeyen, doğadan canlı veya yem girmemiş bir akvaryumda dış parazit nedeniyle sorun yaşanması oldukça nadir görülen bir durumdur. Balıklarda görülen sürtünme sorununun en sık nedeni sudaki yetersiz biyolojik dönüşümün sonucu olarak yükselen nitrit değerleridir denilebilir.
Nitrit değerlerinin yüksekliği basit bir akvaryum testiyle de ölçülebilir. Bunun için üretilmiş suya daldırılan şeritler bulunmaktadır. Renk reaksiyonu esasına dayanan  bu basit testler bize sudaki nitrit seviyeleri hakkında bilgi verir. İdeal bir akvaryumda nitrit ölçülemeyecek kadar düşük olmalıdır. 
Nitrit sorunu yaşanan bir akvaryumda test yapmadan bile sorunu farketmek olası bir durumdur. Balıklar kuma veya dekorasyon malzemesine çoğu zaman yan yatarak sürtünürler. Bunu genelde titreme benzeri hareketler izler. Yüzgeçler kapanıp açılarak titreştirilir. Bu belirtiler yemleme sonrası iyice artar. Bakteri kültürü eklenmesi sorunu dramatik olarak düzeltir. Ancak yeni kurulan bir akvaryumla karşı karşıya değilsek, kültürün eklenmesi genellikle sadece geçici bir çözüm olacaktır. Asıl sorunu yani suda yüksek nitrit değerleri oluşturan hatayı bulmak esas hedef olmalıdır.
Kalabalık, yeterli su hareketi olmayan, kalitesiz yemlerle bolca yemlenen, düzenli olarak kısmi (%20 gibi) su değişimleri yapılmayan her akvaryum, yüksek nitrit riskiyle karşı karşıyadır. Su sıcaklığındaki ani düşüşler de biyolojik dönüşümü bozarak sorun yaratabilir.Dış filtrelerin yüksek yüzey alanına sahip (biyolojik dönüşüm için gerekli) substrat olmaksızın çalıştırılması da bu sorunun sık karşılaşılan bir nedenidir. Su geçirgenliği olmayan mercan kırığı ve bunun gibi maddelerin filtereye doldurulması kaba mekanik filtrasyondan ileri gidilmesini engeller. Açıkcası oldukça pahalı olan orjinal substrat kullanılamayacaksa süngerin tercih edilmesi diğer tüm malzemeden üstün sonuç verecektir.
Yüksek nitrit değerlerinin bir diğer nedeni de taban kumunda biriken artıklardır. Özellikle bitki gelişimine uygun ortam yaratmak için kalınca kum serilmiş akvaryumlar bu riski daha fazla taşırlar. Akvaryumda kumu karıştıran balık türlerine yer verilmesi bu riski azaltır (botya, tarak balığı gibi). Su değişimlerinde dip süpürgesi ile taban kumunun vakumlanması bu riski ortadan kaldırır.
Akvaryum hobisinin aspirini kabul edebileceğimiz tuz ( iyotsuz kalın tuz ) nitrit zehirlenmelerini de engelleyebilir. Bu nedenle su değişimleriyle beraber akvaryuma az miktarlarda bile tuz eklenmesi balıklara faydalı olacaktır.

Nitrofuran

Nitrofuran İhtiva Eden İlaçlar:
Nitrofuran bakteriyel ve bazı durumlarda mantar hastalıkları için çok etkili olan bir ihtiyaçtır, bir maddedir. Bakteriyel enfeksiyonlar için 20 ppm’lik solusyonda 4-5 günlük bir banyo önerilebilir. Nifurpirinol ile 500 litre suya 1gr. olacak şekilde tedavi amacı ile veya 1000 litre suya koruma amacı için konulabilinir. Bu ilaç veya grubundan kullanıcak ilaçlar çok etkili ilaçlar olup akvaryum içinde tatbik ettiğinizde biyolojik ortamı yok ettiğinden ilacı tedavi amacı ile karantina akvaryumunda su değiştirilmeden 5 gün süre ile kullanılması kesinlikle akvaryumunuz için uygun olacaktır. 5. günün sonunda balık karantina akvaryumundan çıkarılarak normal akvaryuma geri konulur.

Ciklet Balığı Hastalıkları

 Genel olarak cichlidler, diğer akvaryum balıklarına göre dış bakterilere karşı daha dayanıklıdırlar. Beyaz benek veya mantar gibi hastalıkları çok kolay atlatırlar. Ancak iç parazitler, diğer balıklarda  olduğu gibi bu balıkları da güçten düşürerek ölümlerine yol açabilirler. Balık hastalıkları ile uğraşmak çok iyi bir gözlem ve sabır ister. Beyaz benek veya basit mantar tipi hastalıklar, piyasada bulunan muhtelif ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Fakat kolayca anlaşılamayan iç hastalıkların tedavisi ise 6 gün ile 1 ay sürebilir. Hastalığa ne tür parazitin sebep olduğunu anlamak için ise, epey tecrübe ve bilgi isteyen bir iştir. Bu konu hakkında yazılmış tüm yayınlara bakılmalı ve çok araştırma yapılmalıdır.

     Her balığın kendi türüne özel bir hastalık bünyesi vardır. Ayrıca her bölgenin çok çeşitli ve değişik parazitleri bulunur. Süs balıklarının getirdiği, bizim ülkemiz sularının yabancısı olduğu tropikal bölge parazitleri vardır. Doğal ortamlarında yakalanan balıklar genelde kendilerine ait bakteriyi veya parazitide beraberinde getirebilirler. Doğadaki uygun ortam sayesinde parazitin balığa bir zararı dokunmamaktadır. Akvaryum ortamında ise, balığın bağışıklık sistemi zayıflık gösterir. Bu da parazitin ortaya çıkmasına sebep olur. Balıklar bu durumda tedaviye çok zor cevap verirler. Bu nedenle yerli üretilen balıkların alınması tavsiye edilir.ciklet balığı burnunda kararma.ciklet balik burnu karardi.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items