Frontosa Balığı Nasıl Bakılmalıdır?

Frontoza akvaryum balıkları, diğer çok beslenen akvaryum balık çeşitlerine göre biraz daha pahalı olan cinslerdendir. Frontoza balıklarının gerçekte yaşadıkları yer Afrika Tanganika Gölü’nün derin bölgeleridir. Derin bölgelerde yaşayan bu balıkları yakalaması zor olduğu için piyasada pahalı fiyatlara satılabilmektedir. 

  • Frontoza akvaryum balıkları kendilerinden küçük olan akvaryum balıklarını yeme potansiyeline sahip balıklardandır. Bu balıklar gece avlandıklarından dolayı kendinden küçük olan balıkları yutabilirler. Bu nedenle yanlarına koyacağınız balıkların kendi cinsinden yada aynı büyüklükteki cins balıklardan olmasına özen göstermelisiniz.
  • Frontosa etçil bir akvaryum balığıdır. Yem seçiminde buna dikkat edebilirsiniz. Pul ve pelet yemleri yiyebilir. Ek besin olarak dondurularak kurutulmuş okyanus planktonları ya da kriller tercih edilebilir. Dişileri 25, erkekleri 35 santimetre boya ulaşır. İyi bir bakımla 25 sene yaşayabilirler. 
  • Frontosa’lar diğer türler gibi üreme dönemlerinde agresiflik gösteren türlerdendir. Dişi oranını yüksek tutup erkek sayısını az tutmak bu durumu en aza indirger. Üremeleri diğer cichled türlerine göre biraz daha zordur ve verdikleri yavru sayısı 25-70 arası değişir. 

Özetle frontozalar yeterli büyüklükte bir akvaryuma ve sık su değişimine ihtiyaç duyarlar. Akvaryum kurulumu doğru yapılırsa balığınız ortama kolay adapte olur ve hazır yemleri kabul eder. Kendi boyundaki cikletlerle karma akvaryumda bulundurulabilecek kadar barışçıldır. Yalnız kendinden küçük balıkları yemesi kaçınılmazdır.

  • Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleri ile yavrular daha çabuk büyümektedir. Yaklaşık 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16 cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.
  • Frontosalar çok yem yiyen balıklar değillerdir. Az yemle idare ederler. Bu nedenle yem verirken fazla yem atmamaya özen gösterin çünkü yemin hepsini tüketmeyeceği için akvaryumda yüzen bir sürü yem bırakabilirler.
  • Frontozaların beslenmesinde genellikle oranı yüksek pul veye granül yemler kullanılması tavsiye edilmektedir. Etçil balıklar oldukları için, su piresi, artemia, kan kurdu, küçük salyangozlar ile beslenilebilir. Haftada 2 gün yem değişimi yapmak balıkların bağırsak sağlıkları için ve büyümeleri için olduça önemlidir. Bu nedenle bu balık cinsini besleyen kişiler arada yem değişimlerini ihmal etmemelidir.

Satılık frontoza fiyatları

Frontoza balıkları Tanganyika’nın derinliklerinde yaşarlar. Frontosa, tanganika gölünün 40 – 45 metrelik kayalık bölgelerindeyaşayan bir türdür. Tanganika türleri arasında akvaryumcularda pahalı fiyatlara satılan bir balıktır bu nedeni ise derinlerde yaşadığından dolayı yakalanması çok zor ve zahmetli olduğundan dolayı çok popüler ve çok pahalıdır. Fiyat olarak tabi ksin bir rakam söyleyemesek de tahmini fiyat aralığı 60-75TL arası başlar. Tabi balığın büyüklüğü damızlık olup olmayışı gibi etmenler de fiyatta artışa neden olabilir. Bir de bulunduğunuz ile göre balık fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Sizin de satmak istediğiniz FRONTOZA balıklarınız varsa özelliklerini ve mail adresinizi yorum olarak konu altına atın. Resim yüklemek için face sayfamızı ziyaret edin.

Frontosa Balığı Beslenmesi

Frontosa Balığı Beslenmesi:  Frontozaların yanına koyacağınız balıkların küçük olmamasına dikkatediniz,çünkü frontozalar kendiden küçük olan balıklarıyiyebilirler. Gece avlandıklarından dolayı kendinden küçük olanbalıkları yutabilirler.

Akvaryumda Frontosa Balığı Besleme Önerileri

Frontoza Balığı Üremesi Hakkında Bilgi

frontosa

Frontoza Balığı Üremesi Hakkında Bilgi; Frontozalar için akvaryum şartları çok önemlidir.Balıkların doğadaki yaşam koşullarını akvaryum koşullarında hazırladığınız zaman balığın bu güzel görselliğini ve davranış özelliklerini tadabilme olanağı sağlayabilirsiniz.  İyi beslenme ve sık su değişimleriyle çabukbüyüyüp 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar. 

Frontozalar uygun akvaryum koşullarısağlandığında kolayca yumurta bırakırlar. 20 ile 70 arasında değişebilen sayıdakidöllenmiş yumurtayı dişi tek tek toplayarak 27°C sıcaklıkta 28 günkadar süren bir kuluçka dönemi boyunca ağzında saklar.  

Tecrübesiz genç dişilerin ara sıra yumurtalarını yedikleri gözlenir. Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler.

Frontoza türleri hakkında bilgi

Frontoza türleri hakkında bilgi :Tanganyika gölünde bulunan ve çok uzun süre yaşayabilen yaşı ilerledikçe büyüyen balık türünden olan Frontosa tanganika gölünün 40 – 45 metrelik kayalık bölgelerinde yaşayan bir türdür.
Frontoza’nın en beğenilen ve pahalı olan türleri sırasıyla Devamını Oku

Frontoza balığı genel özellikleri

Frontozalar genelde yavaş hareketli,sakin ve ürkek balıklar olmaklabirlikte çok aşırı ışığı sevmez,karanlık yerledenhoşlanırlar.Genellikle kumları kazmaz ve bitkilere bir zararvermezler.Akvaryumda diğer sakin tanganika cichledleri ile bir aradabeslenebilir.

Frontosa’ların Habitatı: Tanganika Gölü’nün Derin Kayalıkları

Frontosa’ların Beslenme Biçimi: Etçil

Frontosa’ların Davranış Biçimi: Yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl.

Frontosa’ların Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif

Frontosa’ların Üremesi: 25 – 70 yumurtayı 28 gün ağzında kuluçkaya yatırır. Erkek/Dişi oranının 1/3 olması önerilir.

Su Sıcaklığı: 24 °- 26 °

Su Sertliği: Çok Sert

pH: 8,5 – 9,1

Frontosa, Akvaryum Balıkları

Frontosa, Akvaryum Balıkları

FrontosaFrontosa, Latince Adı: Cyphotilapia frontosa
Frontosa, Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Derin Kayalıkları
Frontosa, Beslenme Biçimi: Etçil
Frontosa, Davranış Biçimi: Yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl.
Frontosa, Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif
Frontosa, Yüzme Seviyesi: Diplerde.
Frontosa, Su Sıcaklık: 24 °- 25 °
Frontosa, En Fazla Büyüdüğü Boy: 30-35 cm
Frontosa, En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre
Frontosa, Akvaryum Su Sertliği: Çok Sert
Frontosa, Akvaryum pH: Frontosalar ph ı yüksek suları çok severler ve daha iyi adapte olurlar. su ph 8,5 – 9,1.
Frontosa, Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Hörgüçleri de daha gelişkindir.
Frontosa, Üreme: 25 – 70 Yumurtayı 28 Gün Ağzında Kuluçkaya Yatırır Erkek Dişi Oranının 1/3 Olması Önerilir.

Frontosalar derin kayalıkların bilindik türüdür ve doğal ortamlarında Devamını Oku

Frontosa Resimleri

Frontosa Latince Adı: Cyphotilapia giberrosa (frontosa) 
Coğrafik Kökeni: Tanganika Gölü 
Yaşam Alanı: Derin Kayalıklar 
Beslenme Biçimi: Etçil 
Davranış Biçimi: Frontosalar yutamayacağı boydaki balıklara karşı barışçıl. 
Kendi Türlerine Davranışı: Orta Derecede Agresif 
Yüzme Seviyesi: Taban 
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha iri olur. Hörgüçleri de daha gelişkindir. 
Üreme: 25 ? 70 Yumurtayı 28 Gün Ağzında Kuluçkaya Yatırır Erkek Dişi Oranının 1/3 Olması Önerilir. 
Sıcaklık: 24°C – 26°C 
En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm 
En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre 
Su Sertliği: 8 – 12 °dH 
pH: 8.5 ? 9.1 

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Yerel bölge insanları tarafından besin olarak kullanılır. Gölün derinliklerinde bulunurlar. Bir frontosa başına 80-100 lt su düşecek şekilde balık sayısı ayarlanmalıdır. Erkekler dişileri hırpalayabilir, bu yüzden dişi sayısını fazla tutmakta fayda vardır.

 

frontosa frontosa frontosa frontosa frontosa frontosa frontosa 

Frontosa Balığından Yavru Alma

Frontosalar Afrika Cichlidlerinin Tanganyika bölgesine ait yaklaşık olarak 2 ila 3 ayda bir ortalama 90 ve üstü yumurta döken akvaryum balıklarıdır. Frontosalar çok sert akvaryum balıklarındandır ve pekçok hastalığa karşı bağışıklıkları vardır. Kısmen boyutlarından dolayı (tam erişkin erkekler 35 cm e kadar büyüyebilir) ve kısmen de agresif olmayan doğalarından dolayı ben hiçbir Tanganyika Gölü Cichlidiyle kavga etmediğini veya başının hiçbir Cichlidle derde girmediği bilinmektedir. Devamını Oku

Frontosa Genel Bilgi

FrontosaTanganyika Cichlidlerinden olan Frontosa’lar büyük boyutlara ulaşabilen balıklardır. Yerel bölge insanları tarafından besin olarak kullanılır. Gölün derinliklerinde bulunurlar. Gelişim ve üremelerei için en az 300 lt boyunda bir akvaryum gerekmektedir. Bir frontosa başına 80 lt su düşecek şekilde balık sayısı ayarlanmalıdır. Erkekler dişileri hırpalayabilir, bu yüzden dişi sayısını fazla tutmakta fayda vardır. Frontosalar şu özelliklere sahiptirler:

Latin Adı  Cyphotilapia frontosa
Anavatanı Afrika’nın Tanganika gölünün kayalık bölgeleri.
Balığın Boyu (max.)  Dişiler 25cm,Erkekler 35cm
Balığın Besleniş şekli:  Etçil olarak beslenirler.
Balığın Üremesi : Ağızda kulukça 28gün. 25-70 yumurta
Balığın Davranışı : Kendi türlerine orta derece agresif
Akvaryum Suyu  8,5 – 9,1 PH > 24-26 °C
Akvaryum Boyu: Minimum 150cm

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items