Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii)

İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara ilk olarak önerebileceğim türler arasındadır.Yavru alma konusunda biraz sabırlı olurlar ve dişi – erkek oranını (1e-3d) şeklinde ayarlayabilirlerse eğer yavru almaları kaçınılmaz olacaktır.

Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı Nasıl Olur?

Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20-22cm.,
dişi yunuslarda 16.5cm yi bulur.

Devamını Oku

Beta Balığı Cinsiyet Ayrımı

Beta Balığının Cinsiyet Ayrımı :Beta balıklarının cinsiyet belirlemesi kolaydır. Zira bu balıkların erkek olanları çok gösterişli ve dikkat çekicidir. Dişiler ise erkeklere nazaran sade görünümlü olurlar. Erkek betalar hırçın ve kavgacıdır. Agrasif olduklarından dolayı devamlı diğer balıklar ile sürtüşürler. Dişilerin genelinde böyle bir durum yoktur. Dişiler erkekler ile kıyaslandıklarında pasif bir duruş sergilerler.

[Resim: betta20splendens20femaleds0.jpg&t=1]

Bu bir dişi beta balığı

Bu bir erkek beta balığı. Beta Balığının cinsiyet ayrımı çok basittir. Kuyruğu uzun olan balıklar erkek, kuyruğu kısa olan balıklar dişidir.

Melek Balığı Cinsiyet Ayrımı

Melek Balığı Cinsiyet Ayrımı hakkında öğrendiklerimi sizle paylaşmak istedim arkadaşlar. Daha önce melek balığı bakmadım ama her balığın ayrı bir yeri vardır bende. Melek balıklarında cinsiyet ayrımında gözlem yoluyla cinsiyet ayrımını anlatacağım ki bunda webde bulduğum bir resimden faydalanacağım.

Erişkin erkek meleklerin kafa bölgeleri şişkin, çıkıntılı ve enli olur. 

En basit bir gözlem ile erkek balıklar Devamını Oku

Zebra Ciklet Cinsiyet Ayrımı

Zebra ciklet cinsiyet ayrımıZebra Ciklet yeterince geniş akvaryumlarda bakılmak şartıyla, yeni başlayanlar için de önerilebilecek dayanıklı balıklardır. Erkeklerde karin yüzgecleri daha uzundur. Erkekler yaşlandıkça kafa oluştururlar, dişilerin ise karnında parlaklık ve pembeleşme görülür. Üreme zamanı dişilerin turuncu renkleri tamamen belli olur. Yumurtlamak için korunaklı bir kovuktaki dikey zeminleri tercih etmelerine rağmen taşlık veya kumluk her türlü ortamda üreyebilirler. Kendilerine uygun yuvalar oluşturmak için kumları ağızlarıyla kazar, taşları yerlerinden oynatırlar. Devamını Oku

Sarı Prenses Üreme

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı ve ÜremeSarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz.Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz.Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır.

Sarı prenseslerden yavru alabilmek için dikkat edilecek bazı hususlar vardır. İşte sarı prenseslerin yavru vermesi için bilinmesi gerekenler

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Japon Balığı Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Japon balığının cinsiyet ayrımını nasıl yapabilirim sorusuna verilecek cevaplar farklı olsa da en garanti yol anüs kontrolüdür. Bununla birlikte farklı öntemlerle cinsiyt ayrımı gerçekleştirebilirsiniz. Japon Balığı Cinsiyeti ile ilgili gözlemleyerek cinsiyet ayrımı da kimi dönemlerde gerçekleşebilir. Anüs kontrolü olmadan veya anüs kontrolüyle japon balığının cinsiyetini belirleme için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Japon Balığının Dişi veya Erkek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Japon Balığı Cinsiyet Ayrımı

Özellikle küçük boylardaki japonların cinsiyet ayrımını yapmak  zordur. Japon balığının kendine has özelliklerinden dolayı japon balıklarında cinsiyet ayrımı sanıldığı kadar kolay değildir. Ama bazı dönemlerde japon balıklarında cinsiyet arımını kolaylaştıracak izler görebilirsiniz.

Üreme Döneminde; Erkek japon balığın solungaç kapakları üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir.(Sivilceye benzer beyaz benekler).Kısaca bir kaç maddede özetlemek gerekirse;

*Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu

*Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant *Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması *Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması *Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması *Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması

*Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması

*Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)

*Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.

Japon Balığı Cinsiyetini Öğrenme

Lepistesin Cinsiyeti

Erkek lepistesler dişi lepisteslerden daha küçük ve daha canlı reklere sahiptirler.Erkek lepisteslerde alt yüzgeçlerde üreme organı bulunan Gonopod adı verilen erkeklik üreme organı bulunur,dişilerde ise alt kısımda üçgen biçimi almış anal bir organ vardır.

Yani lepisteslerin cinsiyeti çok kolay ayırt edilebilir. Ayırt etmekte en dikkat çekici özellik, erkek lepisteslerin, dişilere oranla ciddi şekilde küçük; dikkat çekici oranda renkli ve gösterişli olmasıdır.
Tüm canlıdoğuranlarda olduğu gibi, lepistesler de anal yüzgeçlerinden ayırt edilebilirler. Dişi lepisteslerde anal yüzgeç geniş ve yelpaze şeklinde, erkeklerde ise ince ve uzun olarak bulunur.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items