Astronot Balığı Resimleri

Latince ismi Astronotus ocellatus olan balığa kısaca ülkemizde ASTRONOT balığı denilmektedir. İri yapısı ve gösterişiyle dikkat çeken astronot balığına ait bilgi ve görselleri sitemizde bulabilirsiniz.

Doğal yaşam alanı: Güney Amerika, Amazon Nehri havzası.
Astronot balıkları amazon nehrinde yaşar, amazon balıkları aksine asidik su şart değildir ama 7 Ph’ı geçerseniz ömrü kısalır. 6.3-6.7 Ph Uygundur. Amazon nehrinin hayat olmayan kısımlarında gezerler, çevrelerinde ölü dallar, kayalar ve kısmen bitkiler olur. 

Bakım zorluğu: Akvaryumcuda 3-4 santimetre boyunda olacaktır. Başlangıçtaki küçük boyuna aldanarak 40 litrelik bir akvaryumda beslemeye çalışmayın. Çünkü astronotlar çok çabuk büyür ve neticede 30 santimetre boya ulaşır. Yetişkin bir astronotu beslemek size pahalı gelebilir. Sebebi çok yem yemesidir. Çok büyük bir akvaryumunuz yoksa akvaryumda başka balıkları bulunduramazsınız. Tüm bunlar sizi astronot cikletten vazgeçirmesin. Beslemek istediğiniz balığı bulduğunuzu düşünüyorsanız çekinmeden alabilirsiniz. Çünkü ilginç bir balıktır ve bakımı oldukça kolaydır.

Boyu: 30 santimetre

Karakteri: Oscar balığı bitkileri kökünden sökmeyi, oyuncaklarla oynamayı ve dekorların yerini değiştirmeyi sever. Sahibiyle bağ kurabilecek kadar uysaldır. Akvaryumun dışında olan biteni izler, yem için yalvarır, seslere tepki verir ve kendi etrafında dönmek gibi ilginç hareketler yapar.

pH: 6.5 ile 7.2 arası

Sıcaklık: 22 ile 25 santigrat derece arası

Akvaryum hacmi: En az 400 litre

Ortalama ömrü: 10 sene

Uyumlu balıklar: Astronot ciklet karma akvaryum balığı değildir. Diğer balıklara karşı her zaman agresif değildir ancak onları yemek için fırsat kollar. Akvaryumda her balığı besleyemezsiniz. Sadece onun gibi büyük balıkları bulundurabilirsiniz. Bu durumda büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olur. En azından 750-800 litrelik akvaryum gerekir. Siyah pacuarowana balığıJack Dempsey ciklet ve büyük çöpçü balıkları ile beraber beslenebilir.

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun tamamı

Astronot balığı cinsiyeti: Cinsiyetlerini belirlemek kolay değildir. En iyi yöntem çok sayıda balık alıp eşleşmelerini beklemektir.

Astronot balığı bakımı

Akvaryum suyu temiz tutulduğu sürece astronot balığının bakımı kolaydır. Suda biriken nitrat ve fosfatın düzenli kısmi su değişimleri ile azaltılması gerekir. Buharlaşma neticesinde su sertliği artacağı için buharlaşan su tamamlanmalıdır. Balığın kirliliğe ve pH dengesizliğine tahammülü azdır. Bu nedenle her hafta %20 ile %40 arasında su değişimi yapılmalıdır. Su değişimi yaparken dip süpürgesi kullanmaya dikkat edin. Bu sayede akvaryumun dibinde biriken kirlerden ve organik atıkların oluşturacağı problemlerden kurtulmuş olursunuz. Yem yerken suyu çok kirletir. Örneğin canlı balıkları bir defada yiyemeyip bir kısmını tükürebilir. Öyleyse canlı yem verdiğinizde akvaryumu daha sık temizlemelisiniz.

Moli Balığı Bakımı, Beslenmesi, Üremesi ve Akvaryumu

Moli Balığı Bakımı:
Ani sıcaklık değişimlerine ve soğuğa fazla dayanıklı değildirler, yaşanabilecek sorunların başında beyaz benek ve mantar bulunur. Akvaryum suyuna 50 litreye bir çay kaşığı tuz atmak direnç kazanmaları için faydalı olur. Lepistes, Plati gibi balıklara oranla yetiştirilmesi birazcık daha Devamını Oku

Uaru, Fakir Discus Akvaryum Şartları

Uaru, Fakir Discus Akvaryum Şartları – Discuslar doğal ortamlarında diğer balık yavruları/larvaları, tatlı su karidesleri, kabuklu su böcekleri sinek, böcek ve larvaları ile beslenirler, menülerinde lif içeren farklı yosun ve alg çeşitleride mevcuttur, ağırlıklı olarak gereksinimleri protein içeren besinlerdir.Yetişkin bir discusun her gün %40 protein alması, yavru/genç bir discusun ise %50-60 protein gereksinimi vardır.

Uaru Discus
Uaru, Fakir Discusu (Uaru Amphiacanthoides)

En Az Uaru Akvaryumu Hacmi: 300 litre (bir çift için)

Yavruyken en az 3-4 adet Uaru birlikte beslenmeleri önerilir. Aksi takdirde utangaçlıklarını yenmek için dither balık gerekebilir.

Uaru Üreme: Yumurta dizicidirler. Tek eşlidirler. Uzun süre yavru bakımı gözlenir.

Uarularla Bakılabilen Balıklar: Birlikte beslenebilecekleri çiklit türleri arasında Güney Amerika cüceleri, blue acara, melekler, kribensis, keyhole, rainbow çiklit, sajica, severum, barışçıl geophaguslar sayılabilir.

Discus Resimleri Uaru
Uaru, Fakir Discusu (Uaru Amphiacanthoides)

Uaru Davranış Biçimi: Orta derecede agresif.

Uaru Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif.

Uaru Cinsiyet Ayrımı: Yetişkin erkek uaruların kafa profilleri dişilere göre daha ovaldir.

Nazik doğaları ve ilginç davranışlarıyla karakter sahibi bu balıkları seyretmek oldukça keyiflidir.

Moli Balığı Beslenmesi

Moli balıkları oldukça iyi bir yosun yiyicisidirler ve bu sebeple akvaryumdaki yosunlaşmaları bir nebze olsun engellerler. Et ürünleri bu balıklar için faydadan çok zarar getirir. Özellikle hassas yapıları göz önünde bulundurularak tubifex türü yemler kesinlikle verilmemelidir.

Et ağırlıklı beslendikleri taktirde ömürleri azalır, hastalıklara yakalanabilirler. Bunların yerine spiriluna yosunu ve çeşitli diğer yenilebilir yosunlar, haşlanmış ıspanak verilebilir. Bitkisel ağırlıklı beslenseler de genellikle akvaryum bitkilerine zararları olmaz. Bunlar zaten bol bitkili akvaryumlarda bakılmalıdır.

Akvaryumda Kılıç Kuyruk Balığı Bakımı

Kılıç Balığı AkvaryumuKılıçkuyruk Balığı. İstisnai durumları olsa da scalare ile bir arada bulunmaları sakıncalı olabilir. Kılıçkuyruklar, bunlara karşı çok saldırgan bir tutuma girebilirler. Aynı şekilde japon balığı ile bir arada beslenmeleri de sakıncalıdır. Bunların dışında, çok iri yapılı ve etçil balıklarla da bir arada bulundurulmamalıdır.

Kılıçkuyruk Balığı.En bilinenleri şunlardır : Fantom, gümüş , sarı , calico , tuxedo , siyah , yeşil , kırmızı , sarı , albino , lirkuyruk… Platinin yakın akrabasıdır.
Kendi Türlerine karşı Davranışı : Agresif.

Erişkin bir kılıçkuyruk dişisi ortalama her ay 20-100 arasında yavru verebilir. Yavruları kesinlikle erişkinlerden ayırmak gerekir, av olabilirler. Hamile balığın yavruluğa konması genelde tavsiye edilmez. Strese girip kendisine zarar verebilir. Bunun yerine küçük ve bol bitkili bir üretim tankı kullanılabilir. Bitki bulunmazsa rafya kullanılmalıdır.

KılıçkuyrukKılıçkuyruk Balığı.En az 4-6 bireyden oluşan bir grup halinde bakılmalıdırlar. Grup, 1 erkeğe 5-6 dişi düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Akvaryum 80 litreden küçükse grupta sadece 1 erkeğin bulundurulması gerekir çünkü baskın erkek diğerlerini hırpalar. 4 erkek balık koymak daha doğru olur çünkü baskın erkeğin saldırganlığı Devamını Oku

Green Terror Balıkları (Aequidens Rivulatus ) Hakkında Bilgi

Green Terror Balıkları Davranış Biçimi: Orta derecede agresif. Büyük akvaryumlarda bakıldığı taktirde rahat beslenebilecek sorunsuz bir balıktır. Küçük akvaryumlarda dar bölgede agresfilikleri artacaktır.

Green Terror Kendi Türlerine Davranışı: Agresif. Bazı yerlerde Blue Akara olarak pazarlanmaktadırlar, ancak Blue Akara daha farklı bir türdür. Yutabileceği boydaki balıklar için tehlikelidir
Green Terror Yüzme Seviyesi: Orta
Green Terror Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boydadır ve renkleri daha parlaktır. Erişkin boya geldiklerinde kafa yaparlar. Dişilere oranla daha ihtişamlı üst ve alt yüzgeçleri vardır. Bu ayrımları yavru balıklarda yapmak çok zordur


Green Terror Üreme: Düz bir kayanın üzerine 400’e kadar yumurta bırakırlar. Yavrularını korurlar. Üretimleri zor değildir. Bir seferde yüzlerce yavru alınabilir. Üretim için bir çift tabanında kum bulunmayan bir akvaryuma alınır. Akvaryum tabanına el büyüklüğünde düz bir taş koyulursa üzerine yumurtaları dizerler.
Üreme döneminde elinizi akvaryuma sokarsanız erkek balık tereddüt etmeden elinizi ısırır.
Green Terror Akvaryum Sıcaklık: 20-24°C
Green Terror En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm
Green Terror En Az Akvaryum Hacmi: 250lt
Green Terror Akvaryum Su Sertliği: Orta
pH: 6.5 – 7.5

Green Terror Akvaryum Balıkları

 

Akvaryumda Melek Balığı Bakımı Püf Noktaları

Melek balıkları durgun veya hafif akıntılı suları seven bir türdür. Bu nedenle akvaryumunuzun iç veya dış filtresi balığı zorluyacak debide olmamalıdır.

Besin olarak, bitkisel ve hayvansal yemlerle beslenmelidir. Artemia, su piresi, haşlanmış ıspanak parçaları, marul melek balığının karşı koyamayacağı yem çeşitleridir. Ancak yemleme yaparken tıpkı Discuslarda olduğu gibi, balık yemi yedikçe yem vermeniz gerekmektedir. Bunun nedeni ise artık yemlerin tabanda birikerek su değerlerini bozmaması gereğidir.

Üreme döneminde gerek yavrulara gerek anne babaya bol proteinli yemler verilmesi gerekir. Yavrular ilk 1 aylık süre zarfında günde 4-5 kez olmak şartıyla artemia ile beslenmelidir. Çift ise, su piresi yiyebileceği büyüklükte hayvansal gıdalarla beslenmelidir. Böylece gerek yavruların hızlı büyümesi, gerekse yorgun düşen çiftin diğer yumurtlama dönemine dek kendini toparlanması sağlanmış olur. Devamını Oku

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli? Kaliteli Yemler ve Yem Önerileri

Akvaryum Balıkları Nasıl Yemlenmeli? Kaliteli Yemler ve Yem Önerileri
İnsan sağlığında olduğu gibi hayvan sağlığında ve doğal olarak akvaryum balıklarının sağlığında da beslenmenin önemi büyüktür. Doğru beslenmenin yanında kaliteli beslenme ile balıklarımız bir çok hastalıktan korunur ve kurtulurlar. Bundan dolayıdır ki balıklarda beslemede en önemli unsur kaliteli , çeşitli yemlemedir.

Bunun yanı sıra yine balığına göre yaşadığı ortama göre , farklı meyve ve sebzelerle beslenebilir.

Bitki ve meyveyle beslenen balıklar da vardır: Mesela japon balıklarında ıspanak , bezelye vs.; Amazon Balıkları için meyve içleri çok hafif haşlanıp verilebilir.

Bunun gibi doğal beslemede yapılabilir. Önemli olan kaliteli yemlemedir, çok yem atmak kaliteli besleme manası taşımaz.. Devamını Oku

Sarı prenses Hakkında

sarı prenses balığı

Sari prenses
Sarı prenses balığı hakkında genel bilgiler.
www.akvaryumcenneti.com 

Anavatanı Afrika kıtasının Malawi gölü olan Sarı prensesler sığ kayalıklarda yaşamayı sever. Sarı prensesler akvaryumlarda diğer Labidochromis türleri (zebroides, chisumulae) veCyrtocara moorii ile beraber bakılabilirler. Ama Sarı prenses –  snow prenses ile yaşarken agresif tavırlar sergileyebilir.

Sarı Prenses,latince ismi Labidochromis Caeruleus olan Devamını Oku

Yunus cichlid Balığı (Cyrtocara moorii)

Yunus cichlid Balığı (Cyrtocara moorii)
Yunus ciklet hakkında genel bilgiler.
www.akvaryumcenneti.com

Doğada Malavigölünde kumluk kesimlerde yaşarlar.
Kendi türlerine göre ve diger türlere görede barışcıl bir balıktır
Yavru alımı kolay bir balıktır 1erkek Devamını Oku

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items