Yunus Cichled, Akvaryum Balıkları

Yunus Cichled, Akvaryum Balıkları

Yunuslar doğal ortamda 25cm ye akvaryum şartlarında ise 20cm ye ulaşabilen bir türdür.Yunus cichlid Malawi gölünün en pahalı türü olarak ta bilinir. Yunuslar genellikle gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi uyum sağlamışlardır.Gölün kıyı kısımlarının taşlık olmasından dolayı akvaryumda kayalık bölgeler oluşturmak bu türü üretebilmek için uygun olacaktır.Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede Devamını Oku

Yunus Cichlid & Cichlidler Hakkında Bilgi

Yunus Cichlid Üreme ve Beslenme*Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır.

*Yunus Cichlidler doğal ortamında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Mylochromis lateristriga, Fossorochromis rostratus, Taeniolethrinops praeorbitalis vs.. gibi türler ile aynı şekilde beslendikleri bilinir.

*Malawiler içinde ayrıca en ihtişamlı ve gösterişli balık yunuslardır. Üremesini ne kadar zor deselerde 100′lerce yavru alınan türdür.

*Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir.

*Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler ve Devamını Oku

Yunus Cichlid Hakkında Bilgi

Yunus Cichlid Üreme ve Beslenme*Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır. Yunus ciklet balıklarının ulaştıkları boyutlar genelde erkeklerde 20 cm., dişilerde ise 16.5 cm.’yi bulmaktadır. Tabii bunlar normal uzunluklarıdır. Suyun sıcaklığı, yaşadıkları ortam gibi etkenlerden etkilenirler. Ergenliğe ulaşmaları bazen uzun bir zaman alabilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 17-18 ay gibi bir süredir. 

*Yunus Cichlidler doğal ortamında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Mylochromis lateristriga, Fossorochromis rostratus, Taeniolethrinops praeorbitalis vs.. gibi türler ile aynı şekilde beslendikleri bilinir.

*Malawiler içinde ayrıca en ihtişamlı ve gösterişli balık yunuslardır. Üremesini ne kadar zor deselerde 100′lerce yavru alınan türdür. Akvaryum dışındaki doğal ortamlarında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Doğal ortamlarında, kumun derinliklerindeki bözeklerle beslenirler, elbette ki bu yunusların göldeki avlanma biçimidir. Yunus Cichliler, Akvaryum ortamında bu tür balıklar için üretilmiş ve satışa sunulan özel yemler ile beslenmelidir.

*Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir.

*Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler ve Devamını Oku

Yunus Cichlid Hakkında

Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır. Üremeleri; dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda tutarak kuluçka yaparlar. Akvaryumda erkek dişi oranının 1/ 2 olması önerilir. Yunusların Beslenmesi oldukça basittir. Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler veorganizmalar ile beslenirler, tabi ki bu yunus cichletlerin göldeki avlanma biçimidir, bizlerin yunus cichlidleri akvaryum ortamında cichlid türleri için üretilmiş özel yemler ile beslememiz mümkündür ve tavsiye edilen de budur. 250 lt ve daha büyük kapasiteli bir akvaryumda, erkek dişi oranı sağlandıktan sonra, yavru alınması için hiçbir engel yoktur. Akvaryumun bir kısmı kumluk bırakılarak bu süreç daha da hızlandırılabilir. Genelde erkeklerin alt ve üst yüzgeçleri sivri olup kuyrularını geçmektedir. Devamını Oku

Yunus Cichlid – Video

Doğal ortamında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Mylochromis lateristriga, Fossorochromis rostratus, Taeniolethrinops praeorbitalis vs.. gibi türler ile aynı şekilde beslendikleri bilinir. Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler veorganizmalar ile beslenirler, tabi ki bu yunus cichletlerin göldeki avlanma biçimidir, bizlerin yunus cichlileri akvaryum ortamında cichlid türleri için üretilmiş özel yemler ile beslememiz mümkündür ve tavsiye edilen de budur. 

Yunus Cichlid (Cyrtocara moorii) Resimleri

Yunus cichlid balıkları akvaryumlarda sahibiyle iletişim halinde olan balıklardandır, benim için de en özel akvaryum balıklarındandır. Yunus ciklet balıkları hangisi diye merak edenler için birbirinden güzel yunus çiklit resimlerini yazımıza ekliyorum.

Yunus Chiclid – Cyrtocara Moorii

Yunus Cichlid (Cyrtocara Moori)

  Yunus cichlid Haplochromis Moori ailesine ait bir türdür.Bu tür Malawi gölünde yaşayan endemik bir türdür.Yunuslar doğal ortamda 25cm ye akvaryum şartlarında ise 20cm ye ulaşabilen bir türdür.Yunus cichlid Malawi gölünün en pahalı türü olarak ta bilinir. Yunuslar genellikle gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi uyum sağlamışlardır.Gölün kıyı kısımlarının taşlık olmasından dolayı akvaryumda kayalık bölgeler oluşturmak bu türü üretebilmek için uygun olacaktır.Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede yaşarlar. Devamını Oku

Yunus Ciklet Videosu

Yunus Cichled (Cyrtocara moorii)

Malawi cichlet gurubu balıklarındandır. Tatlı su balığıdır. Üreme; dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/ 2 olması önerilir. Yunusların Beslenmesi oldukça basittir. 250 lt ve daha büyük kapasiteli bir akvaryumda, erkek dişi oranı sağlandıktan sonra, yavru alınması için hiçbir engel yoktur. Akvaryumun bir kısmı kumluk bırakılarak bu süreçdaha da hızlandırılabilir. Genelde erkeklerin alt ve üst yüzgeçleri sivri olup kuyrularını geçmektedir. En uyumlu olduğu türler Devamını Oku

Yunus Ciklet Çiftleşme Videosu

 Erkek yunuslar ortalama 20 cm boyutlarında olurken dişilerin 16 cm’i geçtiği nadir görülür. Büyüme ve olgunlaşma süreleri diğer malavi ciclidlerine oranla daha yavaştır. Genellikle 12-15 ay arasında üremek için yeterli olgunluğa gelseler de doğada 2 yaşından önce kolay kolay üremezler. Dişiler bir batında 20 ila 90 yumurtayı ağızlarında kuluçka yaparlar. 2 ayda bir yavru verebilirler. akvaryumdaki dişiler yumurtalarını ağızlarına aldıktan en az 15-16 gün sonra kusturulursa daha çok sayıda yavru alınabilir(yanlız bu uygulamada çok dikkatli olunmalı. oldukça ürkek bir yapıya sahip olan bu balıklar herhangi bir ani harekette ya da başka bir nedenden dolayı ürktüklerinde yavrularını kolayca ağzından dışarı bırakabilir ve bu yavruların diğer balıklara yem olmasına neden olur. bu olayın gerçekleşmemesi için yavru kusturma işlemi için en uygun zaman akşam saatlerinde akvaryumun karanlık olduğu bir anda aniden ışıkların yakılarak balığın sersemletildiği andır. bu anda balık yakalanırsa yavrular sağlıklı bir şekilde kurtarılabilir.)
Bu balıların üremesi için en iyi yöntem 1 yetişkin ve baskın erkeğin yanına 4 ila 6 dişi konarak bir koloni oluşturulmasıdır.

Dişi erkek ayrımı yüzgeçlere ve kafa yapısına bakarak olur. Erkekler sivri hatlı yüzgeçlere sahip olur ve kafalarında yaşlarıyla orantılı bir hörgüç oluşur.
Dişilerin yüzgeçleri ise daha yassı ve kafalarındaki hörgüç daha az gelişmiş olur.
Eğer bu balıklar akvaryum ortamında beslenmek isteniyorsa yaklaşık 125 cm uzunluğunda ve geniş akvaryumlar kullanılmalı. Akvaryumun kenar kısımları yeterli miktarda kayalandırıldıktan sonra orta kısımda balıkların hoşlarına gidecek ve doğal ortamlarını yansıtabilecek geniş kumluk alanlar bırakılmalıdır.

Yunus Cichled (Cyrtocara moorii) hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items