Cüce Vatoz (Ancistrus dolichopterus)

Cüce vatozlar (Ancistrus dolichopterus), Loricariidae familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan ve yaklaşık olarak 8-10 cm boylarında barışçıl bir balık türüdür. Cüce vatozlar akvaryumdaki yosunların temizlenmesinde önemli rol oynar. Doğal ortamlarında genellikle bitkisel ağırlıklı  beslendikleri için, akvaryumumuzda da bitkisel yemleme yapmalıyız.Eğer akvaryumumuzda bitki bulunmuyor ise ıspanak,salatalık ve brokoli gibi sebzeler verebiliriz.
Akvaryum içerisinde cüce vatozları gönül rahatlıyla barındırabiliriz.Diğer balıklarıla oldukça barışçıl olarak geçinen cüce vatozlar, sadece yumurtalama döneminde diğer balıklara karşı agresif olabilir.Ancak bu agresiflik yuvayı korumaya çalışan erkeğin, diğer yuvaya yaklaşmaya çalışan balıkları uzaklaştırmaya çalışmasından ileri gitmemektedir.
Cüce vatozlar erkek ve dişileri adından da anlaşılacağı gibi 5-7 cm boyutlarını geçmemektedir.Bu da cüce vatozların akvaryumlarda kolayca üreyebilmelerine etken olmaktadır. Ancistrus dolichopterus cinsi, vantuzlu kedibalıkları olan Loricariidaelerden sayılmaktalar. Cüce vatozlar genellikle krem ve kahve renklerde görünür. Hatta bazılarında siyah ağırlıklı tonlar bile mevcuttur.Kimi zamanlarda parçalı siyah renklerinde bulunur.

Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus)

Leopar Vatoz Bu akvaryum balığı (Hypostomus plecostomus) 15 yıldan daha fazla yaşayan bir çöpçü balıktır. Yaşam alanlarının bağlı olarak büyüme hızları değişiklik göstermekle birlikte ne kadar geniş alan olursa o kadar hızlı büyür. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir.
Vatozların aksine Leopar vatozların diğer türlere zararı yoktur. Üreme şekilleri çoğu yerde bilinmiyor olsa da yumurta dökerek ürerler.
Cinsiyet ayrımında vücut şekillerinden faydalanılır, yuvarlak geniş vücutlu vatozlar dişi, ince uzun vücutlu vatozlar erkektir.
Yumurta dökmek için karanlık, mağaralar ve kovuklar ararlar. Bunun için en basit yöntem olarak pvc boru kullanılabilir. Yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.
Leopar vatozun ilginç bir özelliği vardır. Ters yatmaları. Bu yüzden yavaş hareket eden büyük balıklarınız varsa (Japon gibi) bu vatoz türü size göre değil. Akvaryumun ışığını kapattığınızda ağzı yukarıya doğru gelecek şekilde yatar ve üstünden geçen balığınıza yapışarak onu öldürür.
Cichlid akvaryumu için leopar vatoz çok uygun bir balık. Görsel olarak kesinlikle çok keyif verici. Ayrıca akvaryumun temizliğine de büyük yardımları oluyor.

KEY: Leopar Vatoz, Hypostomus plecostomus, vatoz balığı, çöpçü balık

ÇOMÜ Su ürünleri Fakültesi

çomüÇOMÜ Su ürünleri Fakültesinde bir çok ünite bulunmakta olup bunlardan Süs Balıkları Üretim Ünitesi’nde yapılan işlerin başında, süs balıklarının üretimi, süs balıklarının büyümesi ve yine süs balıklarının  gelişimi konulu araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Ünitedeki balıkların tamamı melek balığı, gromi, ciklit türeleri, çöpçü, tül zebra, tilapia, discus, vatoz ve japon balığı gibi tatlı su tropikal türlerinden oluşmaktadır. Bunlar bilindiği gibi evlerde bulunan akvaryumlarda çok önemli yerlere sahiptir. Bu türlerin akvaryumlarda üretilmesi ve yetiştirilmesi konulu yüksek lisans ve doktora çalışmaları da devam etmektedir. Ayrıca Fakülte öğrencilerine verilen “Akvaryum Balıkları Yetiştiriciliği” dersi kapsamında teorik bilgilerin yanı sıra kullanılan bu ünitede öğrencilere önemli uygulamalar yaptırılmaktadır.

Bunları Biliyor musunuz?

       Katil vatoz:
       Hayvanlar dünyasıyla ilgili ilginç belgeseller çeken ( genellikle timsahlar üzerine )Avustralyalı televizyoncu Steve Irwin çekim sırasında bir iğneli vatoz tarafından öldürüldü. İğneli vatozların kendilerini tehlike anlarında kalp atışlarını yavaşlatan ve nefes almayı engelleyen bir salgıyla korudukları biliniyor. Bu salgı insanları nadiren öldürse de, Irwin kurtulacak kadar şanslı değildi.

        ABD’de Judy Kay Zagorski isimli kadın, sudan bir anda fırlayan vatoz balığının saldırısı sonucu öldü… Florida’nın Keys sahilinde arkadaşlarıyla kiraladığı tekneyle okyanusa açılan 56 yaşındaki Judy Kay Zagorski vatoz kurbanı oldu!.. 36 kilo ağırlığındaki, 2 metre kanat açıklığı olan dev bir vatoz balığı denizden çıkarak Zagorski’nin üzerin düştü. Bir anda yere yığılan talihsiz kadın, başını teknenin kenarına vurdu. Saldırgan vatoz ise teknenin içinde öldü. Otopsi öncesi ilk açıklamada, Amerikalı kadının ölümünün vatoz balığının ısırmasından değil düştüğü sırada kafasına aldığı darbe yüzünden olduğunu söyledi. Ancak, kesin ölüm nedeni otopsinin ardından açıklanacak.

Vatoz Balıkları Tükeniyor.

Denizlerde besin zincirinin en üst halkası olarak gösterilen ve bilinçsiz avlanma nedeniyle nesli tükenmekte olan vatoz balıklarının yeniden kazanımı için Yumurtalık İlçesi’nde, bilimsel çalışma başlatıldı.
Vatoz
–Vatoz Balıkları–
Çukurova Üniversitesi Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Su Ürünleri Programı Öğretim Görevlisi Mustafa Çekiç, yaptığı açıklamada, Harran Üniversitesi Ata Su Araştırma Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nuri Başusta Başkanlığı’ndaki bir ekibin vatoz balıkları araştırmasını başlattıklarını bildirdi.

Çekiç, denizlerde besin zincirinin üst halkasını oluşturan kıkırdaklı balıklardan vatozların, sayısal ve türsel olarak hızla azaldığını, bunda da bilinçsiz avlanmanın en önemli etkeni oluşturduğunu belirtti.

Yumurtalık ve Hatay’ın İskenderun Körfezi’ni kapsayacak araştırmada, trol tekneleriyle bol miktarda avlanan ”kemane” türü vatozların yaş, büyüme, üreme ve beslenmesiyle ilgili bilgilerin toplanacağını vurgulayan Çekiç, bu bilgilerin alınacak önlemlere yön vereceğini kaydetti.

Araştırma sonucunda eti sevilen ve yoğun bir biçimde tüketilen kemane vatozlarının avlanma düzeyleri hakkında da bilgiler elde edileceğini vurgulayan Çekiç, şunları söyledi:

”Doğu Akdeniz’de çok az bilinen bu balıklarla ilgili olarak elde edilecek bulgular, 15-18 Ekim 2005’de İstanbul’da Türk Deniz Araştırma Vakfı (TÜDAV) tarafından düzenlenecek sempozyumda geniş olarak ele alınacak.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items