Malawi Cichlids (Cyrtocara moori)

[vimeo]https://www.vimeo.com/70334[/vimeo]Malawi cichlitler malawi gölünün en popüler grubunu oluşturan balık türleridir. Bu nedenle birçok hobicinin favorileri arasında yer alırlar. diğer cichlidlere göre oldukça sakin karakterde olup, kendinden daha büyük boyuttaki cichlidlerle bir arada durabilirler. Dış ülkelerde bazı türleri “kayzer, imparator” gibi isimlerle pazarlanır. En yaygın tür Aulonocara hansbaenchi’dir. Yaklaşık 8 aydan sonra olgunlaşmaya başlarlar. Erkeklerde oldukça belirgin renk farklılıkları ortaya çıkar. Dorsal yüzgecinin kenarları beyazlaşır, kafası ve tüm gövde tavus kuşu mavisine döner ve olağanüstü bir görünüme kavuşurlar.

Yaşayan Kaya

Yaşayan KayaYaşayan kaya balıkları, malawiler arasında en sert balıklardan biridir…Özellikle küçük akvaryumlarda yanlarına başka tür koymayın.Küçükken çok fazla rahatsızlıkları yok ama büyüyünce sertliklerini doğal olarak gösteriyorlar.Yemleri çabuk yerler. Hızlı gelişir.Oldukça hareketlidir.
Yaşayan Kaya Balıkları Aşağıdaki Özelliklere sahiptir:
Latince Adı:  Nimbochromis livingstonii
Anavatanı: Malawi Gölünün çamurlu sığ bölgeleri
Balığın;
Boyu (max.) 24-cm
Besleniş şekli  Etçil,
Üremesi : 28 gün ağızda yumurtayı kuluçka yaparlar,
Balığın Davranışı  Sert ve agresiftir.
Akvaryum Boyu  En az 60cm olmalı
Bakımı Biraz tecrübe gerektirir.

Sciaenochromis Ahli

Sciaenochromis AhliMalawi Cichlidleri ailesinden ahli (Sciaenochromis ahli) ler aşağıdaki özelliklere sahiptir.
Latin Adı  Sciaenochromis ahli olarak bilinirler.
Anavatanı Afrika’nın Malawi Gölü’nün derin kayalık kısımları’ dır.
 
Balığın Boyu (max.) Dişilerde 15cm, erkeklerde 18-20cm’dir.    
Balığın Besleniş şekli  Etçil

Balığın Üremesi : Ağızda yumurtalarını kuluçkaya yatırır. 
Balığın Davranışı: Kendi renginde bulunan malawi türlerine karşı saldırgan. 

Akvaryum Suyu : 7.5-8.5 ph > 24-26 °C
Akvaryum Boyu :En küçük akvaryum 100cm. 

Bakımı Tecrübe gerektirir. 

Ahliler çok asil balıklardır. Renkleri olsun duruşu olsun gerçekten ahli türü ender türlerden.Biraz agresifliği var ancak büyük tanklarda uygun balık seçimiyle bunun atlatılacağını düşünüyorum. Erkekleri dişi balıklara göre biraz daha koyu renkte olurlar.

Zebra Cikletler

Zebra cikletler Malawi gölünün kayalıklı kısımlarından hoşlanırlar.

Latince Adı: Metriaclima zebradır.

Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölü tortulu kayalıkları

Beslenme Biçimi: Otçul

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı Yüksek derecede agersif’ tir.

Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye

Cinsiyet Ayrımı nasıl yapılır? Erkeklerin anal yüzgeçlerindeki yumurta noktaları daha parlak ve belirgindir.

Üreme: Dişiler ağızlarına yumurta alarak kuluçkaya yatarlar.

Zebralar kayalık tür bölgede çok yoğun bir şekilde bulunurlar ve görünüşleri arasında bir çok farklılık vardır. Türü tamamen tanımlamak mümkün olmamakla beraber Populasyonlarda çok farklı renkler bulunur. Genellikle mavi renkli ve siyah vertikal hatları vardır. Gökyüzü mavisi ve beyaz formlarıda tanımlanmıştır. Erkekler dişilere göre daha parlak renklidirler.

Yunus Cichled (Cyrtocara moorii)

Malawi cichlet gurubu balıklarındandır. Tatlı su balığıdır. Üreme; dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18-21 gün ağızda kuluçka yaparlar. Erkek dişi oranının 1/ 2 olması önerilir. Yunusların Beslenmesi oldukça basittir. 250 lt ve daha büyük kapasiteli bir akvaryumda, erkek dişi oranı sağlandıktan sonra, yavru alınması için hiçbir engel yoktur. Akvaryumun bir kısmı kumluk bırakılarak bu süreçdaha da hızlandırılabilir. Genelde erkeklerin alt ve üst yüzgeçleri sivri olup kuyrularını geçmektedir. En uyumlu olduğu türler Devamını Oku

Aulonocara stuartgranti (Ngara)(Alev Kuyruk tavuskuşu)

Alev Kuyruk tavuskuşu
Malawi cichletlernden olan  Aulonocara stuartgranti de tatlı su balığıdır.
Alev Kuyruk tavuskuşu’ nun Latince Adı: Aulonocara stuartgranti (Ngara)’ dır.
Coğrafik Kökeni: Ngara ve Mdoka
Yaşam Alanı: Su yüzeyi ile kayalıklar arası
Beslenme Biçimi: Etçil.
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Orta derece.
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha gösterişli,büyük ve renkli olurlar.
Balık hakkında Genel Yorum:Canlı yemler diyetinden eksik edilmemelidir.Doğada menülerinin önemli bir bölümünü omurgasızlar oluşturur.Kafalarının üstündeki sensörler yardımıyla kumun içinde gizli omurgasızları bulup yiyebilir.Akvaryumlarında kayalık alanlar bulunması gerekse de bunlar fazla olmamalı ve geniş yüzme alanları bırakılmalıdır.Kırma yavruların olmaması için kendi varyetesiyle bakılmalı başka Aulonocaralar ile birlikte bakılmamalıdır.
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurursak bu balıklarında biraz saldırganlaşması olasıdır.

Aulonocara baenschi (Sarı İmparator)

Malawi ciklet gurubundan tatlı su balıklarıdır.
latince Adı Aulonocara baenschi’ dir.
Balığın Habitatı ve Anavatanı: Malawi gölünün iç kısımlarında
Etçil olarak beslenirler.
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı oldukça Barışçıldır.
Yüzme Seviyesi: Dip-orta seviye (8-20 m derinlik)
Cinsiyet Ayrımı: Erkek imparatorlar sarı renk olurlar ve türün bütün renklerini çok güzel sergilerler,dişiler ise donuk gri-yeşil-bej tonlarını taşırlar.
Üreme: Dişiler ortalama 25 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
Çok sakin bir balık yavruyken cinsiyetini bilmek çok zor olur. Yem seçmeyen, hızlı büyüyen, barışçıl bir balıktır. Alırken annesini babasını görme imkanınız varsa iyi olur. Yavruyu ona göre alırsınız.

Pseudotropheus elongatus

İsmi :Pseudotropheus elongatus

Yaşadığı Yer : Afrika

Boyu :11 cm

Sıcaklık :26°C

Beslenmesi :Bitkisel ağırlıkta beslenmelidir.

Cinsiyet Ayrımı :Yavrularda cinsiyet ayrımı yapılamaz.Yavrular büyüdükçe dişilerin renkleri değişmeye başlar.

pH :8.2Tank Hacmi :100 lt.(sayıya göre)Davranış Biçimi :Agresif bir balıktır. Kendinden ufak balıklar için sorun olabilir.

malawi

Perlmutt

İsmi :Labidochromis spn. “perlmutt” 

 Yaşadığı Yer :Afrika

Boyu :12 cm

Tank Hacmi :150 lt.(sayıya göre)

Tank Tipi :Bol kayalıklı tanklardan çok hoşlanırlar.

Davranış Biçimi :Kendi türlerine karşı sakin yapıdadır.

Sıcaklık :27°C-28°C

pH :8.0-8.2

malawi chiclet

Cichlet Familyası

 Cichlid ailesini diğer balıklardan nasıl ayırt ederiz ?

  Cichlid’lerin en belirgin ayırt edici özellikleri yüzgeç sayıları ve yapılarıdır.Her cichlid’in yüzgeç sayısı aynıdır, yapılarında ise şekil olarak farklılıklar olsa da birbirlerine çok benzerler.Cichlid’lerin sırtında tüm sırtı kaplayan tek bir sırt yüzgeci (dorsal fin) ;karın ve göğüs arasında 2 adet yüzgeç (ventral fin) ;balığın anüsünden kuyruğuna kadar olan kısmında yine 1 yüzgeç vardır (anal fin). Balığın yüzmek için kullandığı kanatları (kolları) ise ( pectoral fin ) olarak adlandırılır. Groumi (gurami) türleri de chiclet’lere benzer yüzgeç özellikleri gösterse de tamamen ayrı bir ailedir. Ayrıca guramilerde labirent adlı solunum organı ve karınlarında yüzgeç ( ventral fin ) yerine duyargalar vardır. Genelde vücut yapıları değişiklik gösterse de  vucutları ince ve uzundur.Tabi discus gibi yuvarlak, melek gibi yüksek vücutlu türler de mevcuttur. En büyüklerinin boyu 1 metreye yaklaşırken;en küçükleri 2-3 cm civarıdır.

Cichlid’ ler dünyanın nerelerine yayılmışlardır ?

 Çiklitler dünyada Afrika, Amerika ve Asya’nın ufak bir bölümünde bulunurlar. Afrika’da Tanganyika , Malawi ,Victoria ve diğer göllerde ayrıca bu göllere bağlı nehirlerde bulunurlar. Amerika’da ise başta Güney Amerika (amazon nehri),Orta Amerika ve Kuzey Amerika’da bulunurlar. Ancak biz popülerlik bakımından bunları Afrika ve Amazon olarak 2 ana gruba ayırabiliriz Bu 2 ana grup kendi içinde alt gruplara ayrılır. Afrika çiklitlerinin bulunduğu göllerin en önemli özelliği gerçekten çok temiz ve kimyasal açıdan deniz suyuna benzer durumda olan sularıdır.Aşağı yukarı değerler vermek gerekirse bu göllerden Malavi gölünde Ph’ı 7,5 – 8,5 arası Tanganyika’da ise 8,5 ila 10,5 arasında değişir.Sertlik derecesi ise her zaman yüksek olmuştur. Evlerimzdeki Afrika akvaryumlarını bu değerlere yakın tutmalıyız.yoksa balıklar gerçek renklerini gösteremez, üreyemez hatta bir kısmı ölebilir.

Cichlid Davranışları

 Cichlid’lerin  en önemli özellikleri davranışlarıdır diyebiliriz.Özellikle üreme dönemlerinde inanılmaz sosyal, değişik hatta bazen insanımsı davranışlarda bulunurlar.Cichlid familyasını hemen hemen her üyesi yavrularına belli bir boya gelene kadar özenle bakar.Afrika cichlid’lerinde 2 tip üreme (yumurtaları uygun bir yüzeye yapıştırma veya ağızda kuluçka ) görülür. Amazon (Güney Amerika) ve diğer Amerika kıtası cichlid’lerinde ise genelde yumurtaları uygun yüzeylere yerleştirme şeklinde olsada yöntemleri arasında değişklikler vardır. Örneğin cüce cichlid’lerin erkekleri genelde bir harem kurma eğilimindeyken discus gibi bazı cinslerin 2. bir erkeğe ya da dişiye üreme esnasında tahammülleri yoktur. Amerika cichlid’leri arasında sadece birkaç “Eartheater” grubu cichlid ağızda kuluçka yapar. Cichlid familyası kesinlikle sosyal bir yapı sergiler özellikle akvaryumlarda bu yapılar daha rahat gözlenir.Aynı cinsten oluşan bir grupta hiyerarşi görülür.Baskın erkekler, dişiler daha hızlı büyür ve akvaryumda istedikleri bölgeyi sahiplenirler. Bu baskınlık oyunları bazen diğer erkekler için o kadar can sıkıcı olabilir ki bazı afrika cichlid’lerinin erkekleri dişi renkleri göstererek baskın erkekten dayak yemekten kurtulurlar. İnsanımsı özelliklerine gelince bazı büyük Amazon cichlid’leri (astronot,citrinellum gibi) sahiplerine kolayca alışıp elinden yem yeme,eline oturma gibi balıktan beklenmeyecek davranışlarda bulunurken Discus balıklarında yavruları büyütme konusunda anne-baba arasında kıskançlık kavgaları çıkabilir, cüce amerikan cichlid’leri birbirilerinin yavrularını çalabilir.

Cichlid Türleri :

Ülkemizde en popüler olan çiklit Malawi çiklitleri’dir.Bu grubun balıkları Malawi gölünde bulunurlar.Bu gölün yapısı itibari ile Malawi balıklarını 3 grupta inceleyebiliriz.

1)Kayalık alanlarda yaşayanlar:

Kayalık alanlarda yaşayanlar genellikle gölün sığ kesimlerinde kayalıkların etrafında bulunurlar.Bazı küçük kabuklular, planktonlar ve kaya üzrindeki alg ile beslenirler. Bu grup “Mbuna” adı ile anılır ve ülkemizde en popüler cinstir.Bu balıkları beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta türlerin birbirine çok yakın olduğunu göz önünde bulundurarak melezlemeye önlem almaktır.Çünkü melezleme sonrası çıkan yavrular türün özelliklerini kaybolmasına hatta kısır erkekler üremesine neden olurlar

2)Kumluk ve kayalık alanlarda yaşayanlar: Bu grubun balıkları ise daha derin sularda yaşamlarını sürdürürken üreme veya eş tutma zamanlarında veya genç yaşlarda kumluk, kayalık alanlarda yaşayıp sonra derinlere inen balıklardır. Aralarında en tanınmışları “yunus çiklit” diye bilinen Cyrtocara morii ile “imparator veya rubin” diye bilinen Aulonacara cinslerdir.Bu grubun balıklarının dietleri mbuna’lara göre daha çok protein içerir ve daha avcı balıklardır. Melezleme problemine Aulonocara cinslerinde de dikkat edilmelidir. Aulonacara Baesenchi-Sarı İmparator gibi. 

3)Açık ve kumluk alanlarda yaşayanlar: Bu grupta ise boyları 20 cm civarı veya üzerinde yer alan tamamen avcı balıklar yaşar.En tanınmış örnekleri ise Nimbochromis familyasından yaşayankaya ve venüstüs’tür.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items