Japon Balığım Hasta mı?

Japon balığınızda gözlemlediğiniz garip hareketler mi var? Balığınız üzerinde lekeler mi çıktı? Balığınızda aşağıdaki davranışları sıkça gözlemliyorsanız balığınız hastalanıyor demektir:
–  Oksijen almak için suyun yüzeyine sık sık çıkma isteği,
–  balıkta şişliklerin olması,
–  Yüzmesindeki anormallikler,
–  Vücut yapısındaki zayıflık-incelik veya değişik bir şekildeki kabarmışlık.

Japon balığının hastalanmasının temel sebebi kirlenmiş sudur. Kirli su balıklarınızın zarar görmesine neden olur. Suyun düzenli bir şekilde değiştirilmesine önem verin. Bu balığınızın daha mutlu yaşamasına sebep olur ve hastalık riskini azaltır.
Mantar Hastalığı:
Japon baliklarının en sık ölüm sebeplerinden birisi de mantar hastalığıdır. Mantarlar genellikle suda olurlar ama balığınızın bağışıklık sisteminin zayıf olması balığınızın mantar hastalığına kolaylıkla yakalanmasına sebebiyet verir. Hastalığı belli eden işaretler; etkilenmiş alandaki küçük kabarık lekeler veya noktalardır.
Eğer akvaryumun içinde birçok balığınız varsa ve siz bu hastalıklı bir iki balığı teşhis ettiyseniz hemen bunları o akvaryumdan çıkarmalısınız. Çünkü mantar diğerlerine de bulaşabilir. Petshoplardan alabileceğiniz ilaçlarla bu hastalıklı balıkları başka bir akvaryumda iyileştirebilrsiniz.
Sizin yapabileceğiniz ise hastalıklı balıkları ayrı bir akaryuma aldıktan sonra akvaryum suyuna yaklaşık her 1 litre su için 20-30 gram tuz eklemek olacaktır. İyot içermeyen tuz ekleyeceğinizi unutmayın!

Ayrıca:
Japon balığınızı koyduğunuz akvaryum içinceki suyun çok sıcak olması, sudaki oksijen miktarının düşmesine bu da balığınızın yaşamının tehlikeye girmesine sebep olacaktır.
Suyun çok ısınacağı ortamlardan kaçınmanız gerekir.

Japon Balığı Alırken

japon balığıJapon balığını seçerken öncelikle balığı alacağınız akvaryumcuyu veya petshopu seçin. Çünkü çok balığa bakmak zahmet ister ve petshoplarda akvaryumlara ve akvaryum suyunda yapılan temizlik balıklar için yeterli olmayabilir. Bu da aldığınız balığın hasta olabileceğinin işaretçisidir.
Japon balıkları doğada gruplar halinde yüzerler. Bu yüzden balıklarınızın tek veya az sayıda olmaları yerine çok sayıda beslemeniz onların yaşama biçimine uygun olacaktır. Japon balıkları kendi cinsleriyle yaşadıklarında daha mutlu olacakları da bilinmesi gereken ayrı bir noktadır. Japon balıkları sakin ve iyi huylu balıklardır. Daha saldırgan huylu balıklarla yaşamaları onlar için oldukça zordur.
Bunların dışında balıktaki özellikleri de gözlemlemeniz yerinde olacaktır.  Mesela alacağınız balıkta mantarlı bölgelerin olup olmadığına bakmalısınız. Balıkların yüzgeçleri dik ve zarar görmemiş olmalıdır. Eğer solungaçları çok hızlı hareket ediyorsa ki bu balıkların sürekli yüzeye yüzmeleriyle de anlaşılabilir, yeterli oksijen alamıyor anlamına gelir. Balığın gözlerinin parlak ve temiz olması gerekir. Renkleri düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Bir balık sağlıklıysa fazla efor sarfetmeden suda rahatça yüzer.

Acanthurus japonicus (Japon Tang)

Acanthurus japonicus (Japon Tang)Deniz canlılarından Tangler gurubuna Ait Acanthurus japonicus (Japon Tang) Hakkındaki bilgiler: 
Latince Adı Acanthurus japonicus, Habitatı Filipinler adalarında yaygındırlar.

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre

Tuzluluk: 1.021 – 1.023
Sıcaklık: 22 – 28 ºC

En Fazla Büyüdüğü Boy: 18 cm
Reef Uyumu: Uyumlu

Su pH’ı: 7.9 – 8.4

Japon balığı resimleri, Cyprinus Auratus images

Evlerimizde bulunan akvaryumlara en çok misafir olan akvaryum balıklarından biridir japon balıkları. Öyle ki bu balıkları oldukça sık olarak beslemeye çalıştığımız ve bizlere zaman zaman görsel bir şölen yaşattığı doğrudur. Sessiz, sakin ve huzur dolu bir akvaryum, yorucu bir günün tüm yorgunluğunu atmamıza yardımcı olur. Bir balık sahiplenmek isteyenlerin öncelikli olarak almayı düşündükleri japon balıkları, akvaryumda bakım için en ideal balık türlerindendir. 

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items