Japon Balığı, Cyprinus Auratus

Yuvarlak vücutlu süslü görünüşlü japon balıkları düz gövdelilere göre daha kısa boylu olurlar. Ama 15-20 cm uzunluğa ulaştıklarında yaklaşık 1kg ağırlığa ulaşırlar. Bunların yanında aslanbaşlar ve ranchular gibi bu süslü türler çok kötü yüzücüdür. Onun için suyu temiz ve çok kalabalık olmayan akvaryumlarda daha rahat ederler. Yaklaşık 100-120 cm lik bir akvaryum 4 tane orta büyüklükte japon balığı için ideal bir ölçüdür. Böyle rahat bir ortamda çok daha kolay maksimum büyüklüklerine ulaşırlar.

Japon balıkları sürekli kumu karıştırarak yiyecek araştırma alışkanlığındadırlar. Japon balığı akvaryumundaki kum balıkların boğazına takılmayacak kadar küçük ve ağızlarını yaralamaması için yuvarlak köşeli olmalıdır. Aksi olursa balıklarınızda şoka neden olacaktır.

Canlı bitkiler japon balığı akvaryumlarında fazla yaşamayacaktır. Sürekli kumu karıştırdıklarından köklerin uzayamaması bir yana aynı zamanda bitkileri de yerler. Bunun yerine akvaryumunuza renk katmak için oldukça gerçeğe yakın görünen çok çeşitli plastik bitkilerden kullanabilirsiniz. Yuvarlak köşeli kayalar da iyi bir dekorasyon malzemesi olabilir. Japon balıklarının manevra yetenekleri zayıf olduğu için keskin yüzeyli cisimlere çarparak alacakları yaralar daha sonra ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.
Japon balıkları iyi havalandırılıp filtre edilirse sert ya da yumuşak suya kolaylıkla uyum gösterir. Sert su daha dengeli ve pH değişikliklerine fazla meyili olmadığı için daha uygundur.

Japon balıklarının yüzgeç ve kuyrukları amonyaktan zarar görür . Bunun için iyi bir filtre sistemi ve haftalık kısmi su değişiklikleri yapılması çok iyi olur. Japon balıkları çok oburdur ve bununla bağlı olarak çok dışkı bırakırlar. En uygun filtre sistemi dış filtre olup su da fazla akıntı yaratmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Japon balıkları soğuk su balıklarıdır ve oda sıcaklığındaki suda (21derece) çok iyi barınırlar. Su sıcaklığını gece gündüz eşit tutmak ve kışın da uygun sıcaklıkta tutmak için bir ısıtıcı kullanılması uygun olacaktır.

Vücutlarının yapısı dolayısıyla çok sık hazımsızlık ve kabızlık sorunu yaşarlar. Bu durumda ısının bir iki derece artırılması kabızlık sorununu ortadan kaldıracaktır. Canlı bitkiler olmayacağı için balıkların renklerini en iyi gösterecek ışıklandırma kullanılmalıdır.

BESLENMEKısa, şişman ve yuvarlak vücut yapıları nedeniyle Japon balıkları yüzme kabiliyetlerini bozan kabızlık ve iç organlarında enfeksiyon problemleri yaşar. Yeşillik içeren yada canlı veya dondurulmuş besinler hazmı kolaylaştırarak bu sorunları en aza indirecektir. Japon balıkları pul yem de dahil olmak üzere her türlü yemi kolaylıkla kabul eder. Bu yemlerinde hazmı kolay olmasına rağmen arada yeşillik mutlaka verilmelidir. Japon balıklarının ölüm nedenlerinin en büyüğü fazla yemlemedir. Günde iki kere en fazla beş dakikada tüketecekleri kadar yem vermek onların tüm ihtiyacını karşılayacaktır. Doğaları gereği sürekli kumu karıştırmaları ya da ağızlarını fazlaca açmaları bir çok amatör akvaryumcu tarafından açlık olarak değerlendirilip sürekli yem verilmesi ile aşırı beslenme sonucu ölümlerle çok sık karşılaşılmaktadır.
Garip ve kaba görünüşlü ve değişik yüzme şekli olan Japon balıkları gözalıcı parlak ve çeşitli renkleriyle akvaryumların en dikkat çekici balıklarıdır.japonÜREME

Gerekli şartlar ve damızlıklar sağlanırsa akvaryumda üretilmesi mümkündür. Yumurta dökerek ürerler. Yumurtlamaya hazır olan dişinin karnı şişer, erkeğin solungaç kapaklarında noktalar çıkar ve sürekli dişiyi anüs bölgesine vurarak kovalar. Yumurta döken dişinin ardından erkek spermlerini boşaltır. Balıklar izlenmeli ve yumurtlama bittikten sonra eşler hemen başka akvaryuma alınmalıdır. Tankın dibine misket döşemek yumurtlamadan sonra çiftlerin kendi yumartalarını yememesi için uygulanan bir yöntemdir. Yumurtaların olduğu tanka uygun miktarda metilen mavisi eklenerek, havalandırma sürekli çalıştırılmalı yumurtaların mantarlaşmasına izin verilmemelidir. Çok küçük boyutlarda yumurtadan çıkan yavru balıkları büyütmek özen ve tecrübe ister.

 

Farklı Çichlid Türlerinin Birarada Beslenmesi

Farklı Çichlid Türlerinin Birarada Beslenmesi   

  Cichlid akvaryumlarında dekor önemli yere sahiptir. Akvaryumunuzu olabildiğince kaya ile dekore etmeniz balıklarınızı mutlu etmek açısından iyi olacaktır. Kayaları yerleştirirken aynı tür kayalar yerine farklı türde kayalarla kullanmanız yerinde bir karar olacaktır ve bu kaya gruplarını bir birinden ayrı yerleştirmeniz ise balıkların bölge tutmaları açısından ideal olacaktır.Kayaların sivri ve keskin olmamalarına dikkat etmelisiniz.Ayrıca balıklarınızın saklanabilecekleri ufak tefek yerler hazırlamanız balıkların hoşuna gidecektir.
Akvaryumun bazı bölümlerini çakıl taşlarıyla da dekore edebilirsiniz. Bu taşları dere kenarlarından toplamanız doğru bir seçim olacaktır. Bu çakıl taşlarında bulunan Kalsiyum(Ca), Karbonat ve Magnezyumlu maddeler suya bu balıkların hoşlanacakları bir sertlik oluşturacaktır.

        Bitki seçimini acı ve sert yapraklı bitkilerden yapmanız  doğru bir karar olacaktır. Bitkileri taban malzemesini derin gömmeniz bitkinin gelişimi açısından iyi olacaktır. Ayrıca bitkilerinizi derin gömmeniz ve kayalara, çakıl taşlarına sabitleyerek de bitkilerinizin sökülmesini engellemiş olacaksınız. Balıklarınızın bitkilerinizi yememeleri için 2 – 3 günde bir bitkisel yemleme yapmanız gerekmektedir.


  Farklı çiklit türlerini birarada beslemek istiyorsanız öncelikle aynı su şartlarında yaşayan cichlid türlerini seçmeniz gerekiyor. Seçtiğiniz Cichlid türlerinin davranışlarını, su şartlarını ve beslenme özelliklerini bilmeniz gerekir. Bu doğrultuda seçeceğiniz türlerin bir birleri ile daha uyumlu bir şekilde geçineceklerinden emin olabilirsiniz.

        Besleyecek olduğunuz ciclidlara göre akvaryum seçiminizi iyi yapmalısınız. Örneğin büyük boy cichlidlardan beslemek istiyorsanız seçeceğiniz akvaryumun su hacmi 250– 350 litre arasında olmalıdır. Cüce Cichlid türlerinden besleyecekseniz 60 – 100 Litrelik bir akvaryum sizin için ideal olacaktır. 


Balıkların boy farkları da önemlidir. Mümkünse eşit boy balıkları seçmeye dikkat etmelisiniz.Bir erkeğe iki-üç dişi çok daha uygun olacaktır. Dişi sayısının erkeklere oranla fazla olması her zaman için iyi sonuçlar vermiştir.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items