Sözlük, B

Bacteria (Bakteri): Yaşamın başlangıçından beri varolan en ilkel tek hücreli canlılar, nitrojen çevrime yardım ederler.

BAKALYARO ( Merlangius merlangus ): Mezgit ve Gelincikle aynı türdendir. Karadenizde yaygın, Ege’ de az bulunur. Genelde 15 – 20, en çok 45 – 50 cm boyunda olur. Sahillerin 3 – 4 m. ye derinliklerindeki sığların kumlu, çakıllı ve yosunlu diplerinde fazla göçler yapmadan yaşar. Balık yumurtaları, küçük balıklar ve karides gibi canlılarla beslenir. Üremelerini Şubat – Mayıs ayları arasında sahillere yakında yapar. Mezgitle eş, beyaz ve lezzetli etiyle ekonomik değeri yüksektir. Devamını Oku

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Komando Çöpçüler Corydoraslar sürü balıkları olup en az 6′lı gruplar halinde yaşatılmalıdır. Akvaryumların taban kısmında sürekli hareket halinde olan bu balıklar sürü olarak dolaşıp, yemlenirler. Hem diğer hem kendi türlerine karşı barışçıl bir yaşam sürer 8 cm boya ulaşabilirler. Anavatanı, Güney Amerikakıtasının Trinidad bölümünde, Venezuela’da La Plata bölümüdür. Yapay ortamlarda kare akvaryumlarda en az 2 erkek 6 dişilik gruplarda üretim yapılabilir. Fıskiye şeklinde su çıkışı olan veya şelale şeklinde olan filtreler üreme işlemine kış şartlarını taklit ederek üremeye yardımcı olur. Üreme akvaryumunun dibinde 4-5 mm kadar ince dere kumu ve dekorasyonda da mango kökleri veya pvclerle oluşturulmuş mağaralar üreme ve yumurtaların güvenliği için çok önemlidir. Yumurtalar döllendikten sonra ya üreme grubu yada yumurtalar ayır akvaryuma alınmalı, yumurtalardan çıkan yavrulara ilk gün yem verilmemelidir. ilk günden sonra yavrulara kaliteli toz yemler, artemia yavruları verilebilir.
Fiyat olarak makul düzeyde olan Corydoras Paleatus yavruları her akvaryumcuda kolaylıkla bulunabilir.

Komando Çöpçüler çok yanlış bir biçimde adlandırılmalarına rağmen akvaryumlarımızın vazgeçilez balıklardır. Sanılanın aksine corydoraslar akvaryumun dibinde pislikleri yemezler. Zamanla çok çeşitli türleri ortaya çıkarılmış, bunlardan en çok bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai türleridir.

Akvaryum Şehri

Çoğu zaman televizyonlarda, restaurantlarda, arkadaşlarımızda gördüğümüz akvaryumlar hoşumuza gider ve biz de bunlara benzer hatta bu akvaryumlardan daha güzel bir akvaryum kurmak, akvaryum balıklarıyla uğraşmak ve onların o gizli dünyalarına girmek isteriz.
Ancak kendimize güvenemediğimizden mi, daha önceden balık yaşatmayı deneyip beceremediğimizden mi, akvaryum bakımından korktuğumuzdan mı bilinmez, bir şekilde, ilk defa ya da tekrar denemekten de oldukça çekiniriz.
Aslında içinde akvaryum balıklarına bakmak isteyen, akvaryum hobisi olan kişiler çekinme evresini çabuk atlatırlar ve balıkların o gizli dünyalarında dolaşmaya başlarlar. O bir dünya mıdır, yoksa farklı türlerde balıkların yaşadığı şehir midir bilinmez ama akvaryum hobisi olan kişilerin içinde bu hep vardır.
Akvaryum Cenneti size akvaryum şehrinden, balıklar dünyasından seslenen; akvaryum balıklarını tanımayanlara, onları tanıtan akvaryum hobisi olanları buluşturan, balıkların gizli dünyasında sizlere unutulmaz anlar yaşatmayı arzulayan bir site.
Japon Balığı Yunus Çiklit Beta

Balık Dünyası

   İşte sizi izlerken heyecanlandıracak balıklar dünyasına ait bir dünya.

[vimeo]https://www.vimeo.com/3179437[/vimeo]

   Bu kadar bol çeşit ve bu kadar renkli balıklar insanların akvaryum hobisi oluşmasına sebep olur. Akvaryum balıklarını sevmeyen birinin izlemesi gereken bir video. Balık Dünyası..

Balıklar & Akvaryum Dünyası

   Balık dünyası oldukça geniştir.  Birbirinden güzel balıkların güzel bir videosu.

[vimeo]https://www.vimeo.com/3214146[/vimeo]

 Balıklar dünyasına güzel bir yolculuk. Birbirinden güzel balıklarla hcş seyirler…

Plati & Plati Videosu

[vimeo]https://www.vimeo.com/924439[/vimeo]
Plati, doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık olarak 4 ila 6 cm boyunda barışçıl bir balık türüdür. Oldukça sakin bir balıktır. Fazla hareket etmezler, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60’a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır. Yavrular iç güdüsüyle bitkilerin arasına doğar doğmaz saklanır. Dişiler için stressiz bir doğum olurken en az yavru kaybıyla balıklar büyütülür. Yavrular yaklaşık 3-4 ayda ergenliğe ulaşırlar.

Plati Pirana videosu için tıkla

Büyük Bir Akvaryum

[vimeo]https://www.vimeo.com/1595925[/vimeo]

Akvaryum ve Balıklar

[vimeo]https://www.vimeo.com/1306483[/vimeo]

Akvaryum Balıklarında Stres

Stres nedir? Balıklarda stres nasıl oluşur? Kısaca açıklamaya çalışalım….
Akvaryum balıkları çoğu koşula ve ortama uyum sağlayabilen hayvanlardır, ancak bu her ortamda, habitatlarında ki kadar sağlıklı yaşayabilecekleri anlamına gelmez. Bir balığı, uygun olmayan koşullarda beslerseniz balık yaşamına devam eder ancak balığın vücut fonksiyonları bu yaşamın sürerliğini sağlamak için ya yavaşlar, yada hızlanır. İşte bu fonksiyon değişimine stress denilmektedir. Stres balığın hastalıklara karşı direncini düşürürken, balığın yaralanma gibi durumlarda kendisini tedavi etmesinede engel olur. Bütün bunların üzerine stress balıkta solunum sorunlarınada yol açabilmektedir. Stresin bazı derecaleri vardır ve basit oluşumlu stres kolay tedavi tedavi edilebilir ve ölümcül olmayabilir, ancak yüksek parametrelerdeki stres çoğu kez ölümle sonuçlanır.
Stesin belli başlı sebepleri aşağıdaki gibidir:

1.)  Tank içerisinde balık başına düşen suyun hacmi litre cinsinden değerinin balığın gereksinim duyduğundan az olması stres kaynağıdır. Su hacmi balık sayısına göre ayarlanmalıdır.
2.)  Suyun ph durumunun türe uygun olmaması stres kaynağıdır. Her balık için uygun bir ph değeri vardır.
3.)  Bazı türler az miktarda tuzlu sularda yaşarken bazıları tuza tolere edemezler. Tuz dengesindeki yanlışlık stress kaynağıdır. Özellikle farklı türdeki balıklar aynı akvaryumda ise bunların nasıl bir suda yaşadığının bilinmesi gerekir.
4.)  Barışçıl ve saldırgan türlerin bir arada beslenmesi stres kaynağıdır.
5.)  Dinlendirilmemiş su kullanımı balıklar için stress kaynağıdır.
6.)  Su koşullarındaki ani değişimler stress kaynağıdır.
7.)  Sürü yaşamı sergileyen türlerin yanlız bakılması stress kaynağıdır.
8.)  Suda çözünen oksijen miktarının azlığı stress kaynağıdır.
9.)  Kullanılan yemin içeriği ve besin değerlerinin uygun olmaması stress kaynağıdır.
10.) Yüksek miktarda ilaç  kullanımı stress kaynağıdır.
11.) Sudaki amonyak, nitrit ve nitrat oranlarında ki yükselme stress kaynağıdır.
12.) Suyunuzun sıcaklığının beslediğiniz türe gore yüksek yada alçak olması stress kaynağıdır.

Balıklarda Stresin Belirtileri Nelerdir?
Stres balıklarda davranış bozuklukları meydana getirir diyebiliriz. Balığın normal davranışlarını bilmeyen bireylerinde teşhis koyabilmesi için bu kısa özeti genişletme gereksinimi hissettim.
1. Balık suyun yüzeyindse nefes almaya çalışır vaziyette duruyorsa balık strestedir ve büyük ihtimal su değiştirilmesi gerekir.
2. Balık sürekli saklanıyorsa,
3. Açık yaraları iyileşmiyorsa, yüzgeçlerinde erime varsa
4. Balıkta dış parazit hastalığı varsa, balığınızda stress olması kuvvetle muhtemeldir.

Peki stres nasıl giderilir?

Balıktaki stresi gidermek, strese engel olmaktan daha zordur. Kısacası yukarıda 12 maddede verdiğim stres sebeplerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Strese girildikten sonra ise, yine yukarıdaki 12 madde arasından hangisinin stress kaynağı olduğunun tespiti, akabinde bu kaynağın giderilmesi yolu ile stres tedavi edilir.

Ctenochaetus strigosus (Kole Tang)

Ctenochaetus strigosus (Kole Tang)Deniz canlılarından Tangler gurubuna Ait Ctenochaetus strigosus (Kole Tang) Hakkındaki bilgiler:  
Latince Adı Ctenochaetus strigosus, Habitatı Hawaii Adaları.

Beslenme Biçimi: Otçul. Kuru bitkisel yem ve kurutulmuş yaprak yosunlar ile beslenmelidir.
Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl
Tuzluluk: 1.021 – 1.023

Sıcaklık: 25 – 26 ºC
En Az Akvaryum Hacmi: 120 litre

En Fazla Büyüdüğü Boy:Yaklaşık 12 cm.
Reef Uyumu: Uyumlu

Su pH’ı: 8.1 – 8.3
Zorluk Seviyesi:02

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items