Akvaryum Balıklarında Stres

Stres nedir? Balıklarda stres nasıl oluşur? Kısaca açıklamaya çalışalım….
Akvaryum balıkları çoğu koşula ve ortama uyum sağlayabilen hayvanlardır, ancak bu her ortamda, habitatlarında ki kadar sağlıklı yaşayabilecekleri anlamına gelmez. Bir balığı, uygun olmayan koşullarda beslerseniz balık yaşamına devam eder ancak balığın vücut fonksiyonları bu yaşamın sürerliğini sağlamak için ya yavaşlar, yada hızlanır. İşte bu fonksiyon değişimine stress denilmektedir. Stres balığın hastalıklara karşı direncini düşürürken, balığın yaralanma gibi durumlarda kendisini tedavi etmesinede engel olur. Bütün bunların üzerine stress balıkta solunum sorunlarınada yol açabilmektedir. Stresin bazı derecaleri vardır ve basit oluşumlu stres kolay tedavi tedavi edilebilir ve ölümcül olmayabilir, ancak yüksek parametrelerdeki stres çoğu kez ölümle sonuçlanır.
Stesin belli başlı sebepleri aşağıdaki gibidir:

1.)  Tank içerisinde balık başına düşen suyun hacmi litre cinsinden değerinin balığın gereksinim duyduğundan az olması stres kaynağıdır. Su hacmi balık sayısına göre ayarlanmalıdır.
2.)  Suyun ph durumunun türe uygun olmaması stres kaynağıdır. Her balık için uygun bir ph değeri vardır.
3.)  Bazı türler az miktarda tuzlu sularda yaşarken bazıları tuza tolere edemezler. Tuz dengesindeki yanlışlık stress kaynağıdır. Özellikle farklı türdeki balıklar aynı akvaryumda ise bunların nasıl bir suda yaşadığının bilinmesi gerekir.
4.)  Barışçıl ve saldırgan türlerin bir arada beslenmesi stres kaynağıdır.
5.)  Dinlendirilmemiş su kullanımı balıklar için stress kaynağıdır.
6.)  Su koşullarındaki ani değişimler stress kaynağıdır.
7.)  Sürü yaşamı sergileyen türlerin yanlız bakılması stress kaynağıdır.
8.)  Suda çözünen oksijen miktarının azlığı stress kaynağıdır.
9.)  Kullanılan yemin içeriği ve besin değerlerinin uygun olmaması stress kaynağıdır.
10.) Yüksek miktarda ilaç  kullanımı stress kaynağıdır.
11.) Sudaki amonyak, nitrit ve nitrat oranlarında ki yükselme stress kaynağıdır.
12.) Suyunuzun sıcaklığının beslediğiniz türe gore yüksek yada alçak olması stress kaynağıdır.

Balıklarda Stresin Belirtileri Nelerdir?
Stres balıklarda davranış bozuklukları meydana getirir diyebiliriz. Balığın normal davranışlarını bilmeyen bireylerinde teşhis koyabilmesi için bu kısa özeti genişletme gereksinimi hissettim.
1. Balık suyun yüzeyindse nefes almaya çalışır vaziyette duruyorsa balık strestedir ve büyük ihtimal su değiştirilmesi gerekir.
2. Balık sürekli saklanıyorsa,
3. Açık yaraları iyileşmiyorsa, yüzgeçlerinde erime varsa
4. Balıkta dış parazit hastalığı varsa, balığınızda stress olması kuvvetle muhtemeldir.

Peki stres nasıl giderilir?

Balıktaki stresi gidermek, strese engel olmaktan daha zordur. Kısacası yukarıda 12 maddede verdiğim stres sebeplerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Strese girildikten sonra ise, yine yukarıdaki 12 madde arasından hangisinin stress kaynağı olduğunun tespiti, akabinde bu kaynağın giderilmesi yolu ile stres tedavi edilir.

Beyaz Benek Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Beyaz Benek Hastalığı (Ichthyophthirius multifiliis – Tatli su baliklari) – Cyrptocarion irritans ( Tuzlu su baliklari icin )

Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri:Balığın gövdesinde ve yüzgeçlerinde toplu iğne başından küçük, gözle görülebilir beyaz lekeler oluşur. Lekeler, balığın gövdesinde şeker kristalleri gibi gözükürler.  Her lekenin içerisinde bir parazit yuvalanmıştır. Bu parazit balığın kanıyla beslenir ve çoğalır. Hastalık tedavisi yapılmadığı taktirde tüm balıklarınızı ölme götürebilir. Hasta balık sık sık yüzgeçlerini gövdelerine yapıştırırlar ve akvaryumdaki nesnelere sürtünerek kendilerini kaşırlar. Hastalık solungaçlarına ulaştığında ise hastalık çok ilerlemiştir. Balık halsizleşir iştahını kaybeder ve zayıflar. Devamını Oku

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items