Astronot Balığı Resimleri

Latince ismi Astronotus ocellatus olan balığa kısaca ülkemizde ASTRONOT balığı denilmektedir. İri yapısı ve gösterişiyle dikkat çeken astronot balığına ait bilgi ve görselleri sitemizde bulabilirsiniz.

Doğal yaşam alanı: Güney Amerika, Amazon Nehri havzası.
Astronot balıkları amazon nehrinde yaşar, amazon balıkları aksine asidik su şart değildir ama 7 Ph’ı geçerseniz ömrü kısalır. 6.3-6.7 Ph Uygundur. Amazon nehrinin hayat olmayan kısımlarında gezerler, çevrelerinde ölü dallar, kayalar ve kısmen bitkiler olur. 

Bakım zorluğu: Akvaryumcuda 3-4 santimetre boyunda olacaktır. Başlangıçtaki küçük boyuna aldanarak 40 litrelik bir akvaryumda beslemeye çalışmayın. Çünkü astronotlar çok çabuk büyür ve neticede 30 santimetre boya ulaşır. Yetişkin bir astronotu beslemek size pahalı gelebilir. Sebebi çok yem yemesidir. Çok büyük bir akvaryumunuz yoksa akvaryumda başka balıkları bulunduramazsınız. Tüm bunlar sizi astronot cikletten vazgeçirmesin. Beslemek istediğiniz balığı bulduğunuzu düşünüyorsanız çekinmeden alabilirsiniz. Çünkü ilginç bir balıktır ve bakımı oldukça kolaydır.

Boyu: 30 santimetre

Karakteri: Oscar balığı bitkileri kökünden sökmeyi, oyuncaklarla oynamayı ve dekorların yerini değiştirmeyi sever. Sahibiyle bağ kurabilecek kadar uysaldır. Akvaryumun dışında olan biteni izler, yem için yalvarır, seslere tepki verir ve kendi etrafında dönmek gibi ilginç hareketler yapar.

pH: 6.5 ile 7.2 arası

Sıcaklık: 22 ile 25 santigrat derece arası

Akvaryum hacmi: En az 400 litre

Ortalama ömrü: 10 sene

Uyumlu balıklar: Astronot ciklet karma akvaryum balığı değildir. Diğer balıklara karşı her zaman agresif değildir ancak onları yemek için fırsat kollar. Akvaryumda her balığı besleyemezsiniz. Sadece onun gibi büyük balıkları bulundurabilirsiniz. Bu durumda büyük bir akvaryuma ihtiyacınız olur. En azından 750-800 litrelik akvaryum gerekir. Siyah pacuarowana balığıJack Dempsey ciklet ve büyük çöpçü balıkları ile beraber beslenebilir.

Yüzdüğü seviye: Akvaryumun tamamı

Astronot balığı cinsiyeti: Cinsiyetlerini belirlemek kolay değildir. En iyi yöntem çok sayıda balık alıp eşleşmelerini beklemektir.

Astronot balığı bakımı

Akvaryum suyu temiz tutulduğu sürece astronot balığının bakımı kolaydır. Suda biriken nitrat ve fosfatın düzenli kısmi su değişimleri ile azaltılması gerekir. Buharlaşma neticesinde su sertliği artacağı için buharlaşan su tamamlanmalıdır. Balığın kirliliğe ve pH dengesizliğine tahammülü azdır. Bu nedenle her hafta %20 ile %40 arasında su değişimi yapılmalıdır. Su değişimi yaparken dip süpürgesi kullanmaya dikkat edin. Bu sayede akvaryumun dibinde biriken kirlerden ve organik atıkların oluşturacağı problemlerden kurtulmuş olursunuz. Yem yerken suyu çok kirletir. Örneğin canlı balıkları bir defada yiyemeyip bir kısmını tükürebilir. Öyleyse canlı yem verdiğinizde akvaryumu daha sık temizlemelisiniz.

Astronot Balığı (Astronotus Ocellatus) Resimleri

Lütfen resimlerin gerçek boyutlarını görmek için üzerine tıklayın. Devamını Oku

Astronot, Astronotus ocellatus

Astronot balıklarının doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Genellikle Amazon Nehri’nin Rio ve Paraguay’daki kısımlarında yaşar. 30-36 cm. boya ulaşabilirler. Yurt dışında oscar veya oscarfish adı ile anılırlar.
Türe uygun karma akvaryumlarda beslenmelerini öneririm. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdırlar aksi halde saldırgan ve etoburdurlar. Etoburdurlar ama otçul da beslenebilirler.

Astronot balıkları için Suyun pH’ı 6,5-7,5 arasında olmalıdır ve astronotlar 23-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. En az 300 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir.
Bir seferde yaklaşık 2000 yumurta bırakabilirler ve yumurtalarını düz yüzeylerin üzerine bırakırlar.
Çok çabuk büyüyebilen bu balık, küçükken fazlaca sevimlidir. Ama kısa sürede büyüdükleri için bulundukları akvaryum yetersiz gelebilir.

 Küçük bir akvaryumda çeşitli hastalıklara yakalanıp ölebilirler. Bu balıklar çok iştahlı oldukları için bulundukları akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden de iyi bir filtreleme sistemi gerekir ve su değişimleri ihmal edilmemelidir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. Güçlü balıklar oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yererinden oynatabilirler.
Bu balıklar jack dempsey gibi sert yapılı çiklit türleriyle veya pacu türü characinlerle beslenebilirler.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items