Sözlük, B

Bacteria (Bakteri): Yaşamın başlangıçından beri varolan en ilkel tek hücreli canlılar, nitrojen çevrime yardım ederler.

BAKALYARO ( Merlangius merlangus ): Mezgit ve Gelincikle aynı türdendir. Karadenizde yaygın, Ege’ de az bulunur. Genelde 15 – 20, en çok 45 – 50 cm boyunda olur. Sahillerin 3 – 4 m. ye derinliklerindeki sığların kumlu, çakıllı ve yosunlu diplerinde fazla göçler yapmadan yaşar. Balık yumurtaları, küçük balıklar ve karides gibi canlılarla beslenir. Üremelerini Şubat – Mayıs ayları arasında sahillere yakında yapar. Mezgitle eş, beyaz ve lezzetli etiyle ekonomik değeri yüksektir. Devamını Oku

Kayıp Balık Nemo

Yönetmen Andrew Stanton, Lee Unkrich
Senaryo Andrew Stanton, Bob Peterson
Oyuncular Albert Brooks, Alexander Gould, Willem Dafoe, Brad Garrett, Allison Janney
Filmin Türü Animasyon, Aksiyon
Orijinal Adı Finding Nemo
Yapımcı Firma 0
Yapım Yılı 2003
Yapım Ülkesi ABD
Orijinal Dili İngilizce
Filmin Süresi 100 dakika
Resmi Sitesi https://disney.go.com/disneypic..  
Vizyon Tarihi 23.01.2004Bir baba ile oğul arasındaki ilişkiyi anlatan bir çizgi film. Oğlunu hala küçük olarak gören ve onu her şeyden korumaya çalışan bir baba profili ( Nemo balığın babası ) ve buna karşın kendisinin de tek başına bir şeyleri yapabileceğini kanıtlamaya çalışan NEMO isimli balığın başına gelen olayları anlatan bir animasyon film.

 

Velifera, Poecilia Velifera

Velifera(Poecilia velifera) :Molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında bir cins  iri molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrılırlar. Anavatanı Orta Amerika’ nın tatlı ve yarı tuzlu suları olan velifera, ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşadıkları için tuzlu suya da adapte olmuşlardır. Bu yüzden bulunduklar akvaryumun suyuna 10 litreye 2-4 ay kaya tuzu atmak gerekir. Erkekleri 5-7, dişileri 7-10 cm. civarındadır.

Erkekleri gonopodlar sayesinde dişilerden ayrılır. Ayrıca erkeklerinin yelken gibi son derece gösterişli sırt yüzgeçleri vardır. Bu sırt yüzgeçlerinin düzügün gelişebilmesi için yüksek bir akvaryuma (en az 40 cm.) ihtiyaç duyarlar, aksi halde sırt yüzgeçleri gelişemez. 24-28 derece sıcaklığı severler. pH 6-8 arasnda olmaldır. Bol akıntılı suları severler. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarsı) bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanrlar.En az 5-6 bireylik bir grup halinde bakılmaları önerilir. Bakımı biraz tecrübe gerektiren bu balığın üretimi kolay olsa da diğer poecilialara göre daha zordur. Yemleme konusunda sıkıntı yaşatmazlar. Bunlarda da yosun bulunmadığı taktirde haşlanmış ıspanak yaprağı verilebilir.

Veliferanın üretimi diğer poecilialara  göre biraz zordur. Dişiler 2 ayda bir ortalama 10-50 arasnda yavru dünyaya getirir. Yavrular oldukça iridir. Kendi yavrularına zarar vermezler. Bulundukları akvaryumda başka türden balıklar yoksa doğum yapmak üzere olan dişiyi ayrmaya gerek yoktur. Eğer bulunduklar akvaryumda başka türden balıklar varsa doğum yapmak üzere olan dişiyi 20 litrelik bir tanka almak gerekir. Moliler gibi bunlar da yavruluklarda üretilmemelidirler; ölü doğum olabilir, yavrular erkek doğabilir ve hamile balık stresten dolayı kaybedilebilir. 6 aylık olduklarında üremeye hazır hale gelirler.

Zebra Chiclet, Zebra Chiclet Yavruları, Video

Zebra ciklet ve papağan ciklet bulunan akvaryumda zebra cikletin bol bol yavrusu. Zebra Chiclet, Zebra Chiclet Yavruları, Video

Sarı Prenses Videosu

Ciklet balığı yavrularken

[vimeo]https://www.vimeo.com/341139[/vimeo]

   Ciklet balığı doğum anı.

Sarı Prensesin Çiftleşme Anı

Japon Balığı Çiftleşmesi

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=V6GRIn2flfU[/youtube]

Japon balıklarının çiftleşme anı…

Japon Balığının Sonu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ymtegG_iv6M&feature=related[/youtube]

Japon balığını timsaha yem diye atıyorlar.

Yunus Yavruları Videosu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dcmLG2HNjcs&feature=related[/youtube]

   Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items