Cüce Vatoz (Ancistrus dolichopterus)

Cüce vatozlar (Ancistrus dolichopterus), Loricariidae familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan ve yaklaşık olarak 8-10 cm boylarında barışçıl bir balık türüdür. Cüce vatozlar akvaryumdaki yosunların temizlenmesinde önemli rol oynar. Doğal ortamlarında genellikle bitkisel ağırlıklı  beslendikleri için, akvaryumumuzda da bitkisel yemleme yapmalıyız.Eğer akvaryumumuzda bitki bulunmuyor ise ıspanak,salatalık ve brokoli gibi sebzeler verebiliriz.
Akvaryum içerisinde cüce vatozları gönül rahatlıyla barındırabiliriz.Diğer balıklarıla oldukça barışçıl olarak geçinen cüce vatozlar, sadece yumurtalama döneminde diğer balıklara karşı agresif olabilir.Ancak bu agresiflik yuvayı korumaya çalışan erkeğin, diğer yuvaya yaklaşmaya çalışan balıkları uzaklaştırmaya çalışmasından ileri gitmemektedir.
Cüce vatozlar erkek ve dişileri adından da anlaşılacağı gibi 5-7 cm boyutlarını geçmemektedir.Bu da cüce vatozların akvaryumlarda kolayca üreyebilmelerine etken olmaktadır. Ancistrus dolichopterus cinsi, vantuzlu kedibalıkları olan Loricariidaelerden sayılmaktalar. Cüce vatozlar genellikle krem ve kahve renklerde görünür. Hatta bazılarında siyah ağırlıklı tonlar bile mevcuttur.Kimi zamanlarda parçalı siyah renklerinde bulunur.

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)

Komando Çöpçüler Corydoraslar sürü balıkları olup en az 6′lı gruplar halinde yaşatılmalıdır. Akvaryumların taban kısmında sürekli hareket halinde olan bu balıklar sürü olarak dolaşıp, yemlenirler. Hem diğer hem kendi türlerine karşı barışçıl bir yaşam sürer 8 cm boya ulaşabilirler. Anavatanı, Güney Amerikakıtasının Trinidad bölümünde, Venezuela’da La Plata bölümüdür. Yapay ortamlarda kare akvaryumlarda en az 2 erkek 6 dişilik gruplarda üretim yapılabilir. Fıskiye şeklinde su çıkışı olan veya şelale şeklinde olan filtreler üreme işlemine kış şartlarını taklit ederek üremeye yardımcı olur. Üreme akvaryumunun dibinde 4-5 mm kadar ince dere kumu ve dekorasyonda da mango kökleri veya pvclerle oluşturulmuş mağaralar üreme ve yumurtaların güvenliği için çok önemlidir. Yumurtalar döllendikten sonra ya üreme grubu yada yumurtalar ayır akvaryuma alınmalı, yumurtalardan çıkan yavrulara ilk gün yem verilmemelidir. ilk günden sonra yavrulara kaliteli toz yemler, artemia yavruları verilebilir.
Fiyat olarak makul düzeyde olan Corydoras Paleatus yavruları her akvaryumcuda kolaylıkla bulunabilir.

Komando Çöpçüler çok yanlış bir biçimde adlandırılmalarına rağmen akvaryumlarımızın vazgeçilez balıklardır. Sanılanın aksine corydoraslar akvaryumun dibinde pislikleri yemezler. Zamanla çok çeşitli türleri ortaya çıkarılmış, bunlardan en çok bilinenleri Komando, Albino, Panda ve Sterbai türleridir.

Kedi Balıkları

Leopar Vatoz(Hypostomus plecostomus): Vatozların aksine Leopar vatozlar diğer türlere zarar varmezler. 15 yıldan daha fazla yaşarlar. Yaşam alanlarının geniş olması büyüme hızlarını arttırır. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir. Devamını Oku

Leopar Vatoz (Hypostomus plecostomus)

Leopar Vatoz Bu akvaryum balığı (Hypostomus plecostomus) 15 yıldan daha fazla yaşayan bir çöpçü balıktır. Yaşam alanlarının bağlı olarak büyüme hızları değişiklik göstermekle birlikte ne kadar geniş alan olursa o kadar hızlı büyür. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir.
Vatozların aksine Leopar vatozların diğer türlere zararı yoktur. Üreme şekilleri çoğu yerde bilinmiyor olsa da yumurta dökerek ürerler.
Cinsiyet ayrımında vücut şekillerinden faydalanılır, yuvarlak geniş vücutlu vatozlar dişi, ince uzun vücutlu vatozlar erkektir.
Yumurta dökmek için karanlık, mağaralar ve kovuklar ararlar. Bunun için en basit yöntem olarak pvc boru kullanılabilir. Yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.
Leopar vatozun ilginç bir özelliği vardır. Ters yatmaları. Bu yüzden yavaş hareket eden büyük balıklarınız varsa (Japon gibi) bu vatoz türü size göre değil. Akvaryumun ışığını kapattığınızda ağzı yukarıya doğru gelecek şekilde yatar ve üstünden geçen balığınıza yapışarak onu öldürür.
Cichlid akvaryumu için leopar vatoz çok uygun bir balık. Görsel olarak kesinlikle çok keyif verici. Ayrıca akvaryumun temizliğine de büyük yardımları oluyor.

KEY: Leopar Vatoz, Hypostomus plecostomus, vatoz balığı, çöpçü balık

Bronz Çöpçü

çöpçüYeni başlayanlar için uygun bir balık olan bronz çöpçülerin anavatanı Güney Amerika’dır. Corydoras aeneus olarak bilinirler.Bronz çöpçülerin boyu max. 6 cm’ ye kadar ulaşır.Hem etçl hem otçul olan balıklar barışçıl olarak yaşar ve üremeleri düz yummurta dökme ile olur. 50 litrelik akvaryumda 20 ila 25°C arsında en yi büyürler. Oldukça dayanıklı bir türdür.Ülkemizde de en yaygın çöpçü balığı türüdür.Diğer corydoras türleri gibi bu balıkta sürü halinde beslenmelidir.

Vatos Balığı Videosu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oaw_KMaZNJY[/youtube]

Vatosun hayatını izlemek için videoyu izlemeniz yeter.

Acanthopthalmus Kuhli, Coolie Loach

Acanthopthalmus Kuhli-Coolie Loach

Aslen asya menşeili bir balıktır.
Çok uysal balıklarla bakılmalılar. Çünkü kendileri ortalama7-8 cm boyunda oluyorlar ve nazik varlıklar. Çok ürkekler. Kesinlikle tek değil sürü halinde koyulmalı akvaryuma. Ne kadar çok olurlarsa o kadar iyi. Hoşlandıkları sıcaklık 26-28 derece. Bitkisel ve ağaçlı dekore edilmiş eskitilmiş sulardan hoşlanırlar(ph 6-7). mutlaka uysal tropical cinslerle beslenmelidir ve gizlenecekleri kovuklar yapılmalı. Geceyi, yani karanlığı severler. saklanmayı severler. Ürktüklerinde kumun altına saklanma huyları var.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items