Cüce Vatoz (Ancistrus dolichopterus)

Cüce vatozlar (Ancistrus dolichopterus), Loricariidae familyasından doğal yaşam alanı Güney Amerika olan ve yaklaşık olarak 8-10 cm boylarında barışçıl bir balık türüdür. Cüce vatozlar akvaryumdaki yosunların temizlenmesinde önemli rol oynar. Doğal ortamlarında genellikle bitkisel ağırlıklı  beslendikleri için, akvaryumumuzda da bitkisel yemleme yapmalıyız.Eğer akvaryumumuzda bitki bulunmuyor ise ıspanak,salatalık ve brokoli gibi sebzeler verebiliriz.
Akvaryum içerisinde cüce vatozları gönül rahatlıyla barındırabiliriz.Diğer balıklarıla oldukça barışçıl olarak geçinen cüce vatozlar, sadece yumurtalama döneminde diğer balıklara karşı agresif olabilir.Ancak bu agresiflik yuvayı korumaya çalışan erkeğin, diğer yuvaya yaklaşmaya çalışan balıkları uzaklaştırmaya çalışmasından ileri gitmemektedir.
Cüce vatozlar erkek ve dişileri adından da anlaşılacağı gibi 5-7 cm boyutlarını geçmemektedir.Bu da cüce vatozların akvaryumlarda kolayca üreyebilmelerine etken olmaktadır. Ancistrus dolichopterus cinsi, vantuzlu kedibalıkları olan Loricariidaelerden sayılmaktalar. Cüce vatozlar genellikle krem ve kahve renklerde görünür. Hatta bazılarında siyah ağırlıklı tonlar bile mevcuttur.Kimi zamanlarda parçalı siyah renklerinde bulunur.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items