Akvaryum Suyu

Akvaryumu olanlar, balık besleyenler genellikle şebeke sularını dinlendirerek kullanmaktadır. Bu suların kimyasal özellikleri insan sağlığı ve tesisat sisteminin zarar görmemesi amacıyla belli bir aralıkta tutulur. Artezyen ve kuyu sularında çoğu zaman böyle bir kontrol mekanizması bulunmaz.
Kaynağı ne olursa olsun kullandığımız su çoğu kez besleyeceğimiz balık türleri için uygun olmayabilir.          
Piyasada yaygın olarak satılan pek çok balık türü, normal su koşullarında yaşayabilir. Ancak özellikle çiklitlerin popüler olmasıyla birlikte balıkların ihtiyacına uygun “su hazırlama” eğilimi ortaya çıkmıştır.
Besleyeceğimiz  balıkları belirlerken kullanacağımız suyun özelliklerini bilmek çok önemlidir. Bazı sular fazladan bir işlem gerektirmeksizin belli türler için ideal olabilir. Tersine, bazı suları hazırlamak için verilecek çaba akvaryumdan alınan zevki azaltacak düzeyde olabilir. Bu nedenle su analizi yapmak faydalıdır.
Tanınmış markaların  hemen hepsinin suyun pH ve sertlik derecelerini ölçen testleri bulunmaktadır. Bunların bazıları suya daldırılan, bir kullanımlık şeritler halindeyken, bazıları da ufak bir kap içerisinde bir kaç damla kimyasalla akvaryumdan alınan suyun karşılaştırılması sonucunda elde edilen, renge dayalı testlerdir. Çok sayıda akvaryuma sahip kişilerin, sık ölçüm gerektiren türleri beslemesi söz konusuysa dijital ölçüm aletleri mantıklı bir seçim olacaktır.
Ülkemizde asidik ve  yumuşak sulardan hoşlanan balıklar (Diskus, Ramirezi gibi) hobiye yeni girenler tarafından alındıklarında, çoğunlukla uygun su koşuları sağlanamadığı için kısa sürede ölmektedir. Çok sert suya sahip kişilerin bu balıkları seçmesi uygun değildir. Eğer tercih edileceklerse akvaryumun memba suyu (bulunabilen en yumuşak ve düşük pH’lı) ile doldurulması ve su değişimlerinde bu suların kullanılması bir çözüm olabilir. Revers osmos cihazı ve bazı reçineler ile sert sular yumuşatılabilir. Ancak bu tip çözümler hem maliyet hem de uygulanabilirlikleri açısından kolay değildir. Afrika Çiklitleri’nin pek çoğu sert sulardan hoşlanır ve iyi birer alternatif olabilirler.
Suyun pH değerinin  istenilen düzeye getirilmesi için pH yükseltici ve düşürücü solüsyonlar bulunmaktadır. Çok sert sularda bunları kullanarak pH’ı kalıcı olarak düşük tutmak zordur. pH yeniden yükselme eğilimde olacaktır. Sık sık solüsyon kullanarak pH’ı düşük tutmak, kimyasalın akvaryumda birikimine bağlı olarak balıkların sağlığını tehdit edebilir.
Yumuşak suların  özelliği, pH değerinin kararsız oluşudur. Bu suların pH değerleri daha kolay düşürülebilir. Yumuşak ve asidik sulardan sert ve alkali su elde etmek hedefleniyorsa akvaryuma ve varsa dış filtre içerisine mercan kırığı koymak faydalı olacaktır. Mercanlar çözünerek suya bir miktar sertlik kazandıracaktır. pH yükseltici solüsyonlarla istenen değer ayarlanır.
Su bozulmasıyla ilgili önemli bir hatırlatma… Akvaryumda su dengesi bozulduğunda, özellikle yeni kurulmuş akvaryumlarda suda amonyak birikimi (balıklar için çok zararlı) olmaktadır. Amonyak asidik ve nötr ortamlarda amonyağa oranla daha az zehirli olan amonyum halindeyken, pH yükselince amonyum amonyağa dönüşür ve zehirlenme tablosu süratle ağırlaşır. Bu nedenle;
Özellikle yeni  kurulan akvaryumlarda pH yükseltici kullanılacaksa, su bozulması tablosu açısından tetikte olmak gerekir. Sudaki amonyak/amonyum, nitrit, nitrat düzeylerini ölçmek için testler de bulunmaktadır.

Akvaryum Balıklarında Stres

Stres nedir? Balıklarda stres nasıl oluşur? Kısaca açıklamaya çalışalım….
Akvaryum balıkları çoğu koşula ve ortama uyum sağlayabilen hayvanlardır, ancak bu her ortamda, habitatlarında ki kadar sağlıklı yaşayabilecekleri anlamına gelmez. Bir balığı, uygun olmayan koşullarda beslerseniz balık yaşamına devam eder ancak balığın vücut fonksiyonları bu yaşamın sürerliğini sağlamak için ya yavaşlar, yada hızlanır. İşte bu fonksiyon değişimine stress denilmektedir. Stres balığın hastalıklara karşı direncini düşürürken, balığın yaralanma gibi durumlarda kendisini tedavi etmesinede engel olur. Bütün bunların üzerine stress balıkta solunum sorunlarınada yol açabilmektedir. Stresin bazı derecaleri vardır ve basit oluşumlu stres kolay tedavi tedavi edilebilir ve ölümcül olmayabilir, ancak yüksek parametrelerdeki stres çoğu kez ölümle sonuçlanır.
Stesin belli başlı sebepleri aşağıdaki gibidir:

1.)  Tank içerisinde balık başına düşen suyun hacmi litre cinsinden değerinin balığın gereksinim duyduğundan az olması stres kaynağıdır. Su hacmi balık sayısına göre ayarlanmalıdır.
2.)  Suyun ph durumunun türe uygun olmaması stres kaynağıdır. Her balık için uygun bir ph değeri vardır.
3.)  Bazı türler az miktarda tuzlu sularda yaşarken bazıları tuza tolere edemezler. Tuz dengesindeki yanlışlık stress kaynağıdır. Özellikle farklı türdeki balıklar aynı akvaryumda ise bunların nasıl bir suda yaşadığının bilinmesi gerekir.
4.)  Barışçıl ve saldırgan türlerin bir arada beslenmesi stres kaynağıdır.
5.)  Dinlendirilmemiş su kullanımı balıklar için stress kaynağıdır.
6.)  Su koşullarındaki ani değişimler stress kaynağıdır.
7.)  Sürü yaşamı sergileyen türlerin yanlız bakılması stress kaynağıdır.
8.)  Suda çözünen oksijen miktarının azlığı stress kaynağıdır.
9.)  Kullanılan yemin içeriği ve besin değerlerinin uygun olmaması stress kaynağıdır.
10.) Yüksek miktarda ilaç  kullanımı stress kaynağıdır.
11.) Sudaki amonyak, nitrit ve nitrat oranlarında ki yükselme stress kaynağıdır.
12.) Suyunuzun sıcaklığının beslediğiniz türe gore yüksek yada alçak olması stress kaynağıdır.

Balıklarda Stresin Belirtileri Nelerdir?
Stres balıklarda davranış bozuklukları meydana getirir diyebiliriz. Balığın normal davranışlarını bilmeyen bireylerinde teşhis koyabilmesi için bu kısa özeti genişletme gereksinimi hissettim.
1. Balık suyun yüzeyindse nefes almaya çalışır vaziyette duruyorsa balık strestedir ve büyük ihtimal su değiştirilmesi gerekir.
2. Balık sürekli saklanıyorsa,
3. Açık yaraları iyileşmiyorsa, yüzgeçlerinde erime varsa
4. Balıkta dış parazit hastalığı varsa, balığınızda stress olması kuvvetle muhtemeldir.

Peki stres nasıl giderilir?

Balıktaki stresi gidermek, strese engel olmaktan daha zordur. Kısacası yukarıda 12 maddede verdiğim stres sebeplerinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Strese girildikten sonra ise, yine yukarıdaki 12 madde arasından hangisinin stress kaynağı olduğunun tespiti, akabinde bu kaynağın giderilmesi yolu ile stres tedavi edilir.

Piranalarınız İçin

Pirana akvaryumu hazırlamak: 

Akvaryumun boyutu: Piranalarınızı almadan önce akvaryumunuzun boyunu ayarlamalısınız. 2 adet pirana için 220 litrelik bir akvaryum seçmeniz piranalar için güzel bir tercih olacaktır.Sonra ekleyeceğiniz her balık için hacmi 60 litre büyütmelisiniz. Bundan az hacimde akvaryumda da piranalarınızı besleyebilirsiniz. Ama balıklarınızın mutluluğu ve doğal çevrelerindeki o karakteristik yaşam biçimini gözleyemezsiniz.Yüksekliği fazla olan ve çok köşeli akvaryumları tercih etmeyiniz.Akvaryumun Yeri: Akvaryumunuzu odanızın en az ışık gören noktasına yerleştirmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Böylece hem su gereğinden fazla ısınmaz hem de alg oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca akvaryum fazla ayak altında olmamalıdır. Devamlı insanların gelip geçmesi balıklarda stres yaratabilir.Akvaryum suyunun Özellikleri: Piranalar çok dayanıklı balıklardır. Hemen hemen her tür su ortamı içinde hayatlarını devam ettirebilirler. Ama onlar için ideal su özellikleri 25-27C arasındaki su sıcaklığı ve 5,5–8 arası pH değerine sahip, dinlenmiş sudur.Sağlıklı piranalar inanılmaz aktiflerdir. Üzerinde hiçbir darbe olmadığına dikkat edin. Her iki göz bebeği de parlak ve net olmalıdır. Her an yemek yemeye hazır olmalıdır ( 7/24 yemek yemeye hazır olmalı ) , solungaç solunumu normal olmalı, ve herhangi bir parazit belirtisi olmamalıdır.

Akvaryumun Işıklandırması: Piranalar genellikle loş ışıklı bölgelerde yaşamaya alışkındır. Amazon nehirlerinde genelde yağmurlu geçen mevsimlerde su içindeki kaya ve ağaç oyuklarına sığınırlar ve direkt ışıktan kaçarlar. Büyük gözbebeklerine sahip olan piranalar bu sayede direk ışığı absorbe edebilirler. Akvaryumun ışıklarını mümkün olduğunca açmamaya özen gösterin, eğer açmanız gerekiyorsa bilin ki piranalar bu duruma tahammül edeceklerdir ama çok hırçın davranışlar göstereceklerdir. Eğer ışık kullanmak istiyorsanız akvaryum için geniş yapraklı bitkileri tercih ediniz. Bu sayede piranalar bu yaprakların arkasına sığınarak direk ışığın kendilerini rahatsız etmelerinden kurtulacaklardır.

Akvaryum Aksesuarları: Akvaryumunuzun içine koyacağınız aksesuarları seçerken plastik veya gerçek bitkiler konusunda yukarıda yazdığımız gibi tavsiyemiz geniş yapraklı bitkiler seçmenizdir. Eğer akvaryumunuzun zemini için torf ( Singapur kütüğü ) kullanmak niyetindeyseniz akvaryuma koymadan önce torfu biraz su içinde bekletip üzerindeki bütün toz ve kabukların ayrılıp temizlenmesini bekleyin.
Akvaryumunuza çakıl taşları koyabilirsiniz. Yalnız çok iyi yıkayıp öyle akvaryuma eklemeyi unutmayın.
Kaya tercihlerinizde sivri kayaları kesinlikle tercih etmeyiniz, balıklarınız kendilerini yaralayabilirler. Granit, bazalt, Gneiss, Kuartz kayalar akvaryumunuz için uygundur. Kesinlikle  alkalin ve mermer türü taşları akvaryumunuza koymayın.
Bu aksesuarlar harici akvaryumunuza PVC’den küpler, evler, dalgıç ve sandıklar vs. ekleyebilirsiniz bu sizin zevkinize kalmıştır.
Isıtıcı: Pirana akvaryumlarını ısıtma mantığı da diğer balık akvaryumları gibidir. Akvaryumunuzu yeterli miktarda ısıtabilen her ısıtıcı akvaryumunuz için uygundur.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items