Ateş Ağızlı Ciklet, Thorichthys meeki

ateş ağız

Orta Amerika, Meksika ve Yukatan’daki tatlı sular bu çiklitlerin anavatanıdır. 15-17cm.e kadar büyüyebilirler.
En az 150 litrelik bir akvaryumda bakılmalıdırlar. pH 6-8 arasında olması uygundur. 22-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. Bakımı tecrübe ister.
Bu gösterişli balıklar adlarını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı rengindeki boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. ateş ağızlı çiklitlerin yüzgeçleri mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak birbirlerini uyaran balıkların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir. Erkekleri genellikle daha iri ve daha canlı renklidir. Ayrıca erkeklerin karın ve sırt yüzgeçleri dişilerinkilerden daha uzundur.
Özellikle çiklitler ve için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yemi severek yerler. Kıyılmış taze karides ve midye etleri de balıklara verilebilir.
Birçok çiklit türüne oranla daha barışçıldırlar. Erkekleri ara sıra kavga edebilir ama bu çok şiddetli olmaz. En az 300 litrelik büyük bir akvaryumda 3-5 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek oldukça zevklidir.
Üremek için hazır hale gelen bir çift, akvaryumun herhangi bir kısmını sahiplenirler. Bu bölgeye yaklaşan balıkları kovarlar. Kumları kazarlar ve 600 yumurta verebilirler. Balık çifti, yumurtaları ortaklaşa korur ve havalandırır. 1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkıp yüzmeye başlarlar ve bu dönemde Artemia verilmelidir. Yavrular 3 haftalık olduklarında ayrı bir tanka alınmalıdırlar.

Astronot, Astronotus ocellatus

Astronot balıklarının doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Genellikle Amazon Nehri’nin Rio ve Paraguay’daki kısımlarında yaşar. 30-36 cm. boya ulaşabilirler. Yurt dışında oscar veya oscarfish adı ile anılırlar.
Türe uygun karma akvaryumlarda beslenmelerini öneririm. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdırlar aksi halde saldırgan ve etoburdurlar. Etoburdurlar ama otçul da beslenebilirler.

Astronot balıkları için Suyun pH’ı 6,5-7,5 arasında olmalıdır ve astronotlar 23-27°C sıcaklıktan hoşlanırlar. En az 300 litrelik bir akvaryum gerektiren bu balıkların bakımı tecrübe gerektirir.
Bir seferde yaklaşık 2000 yumurta bırakabilirler ve yumurtalarını düz yüzeylerin üzerine bırakırlar.
Çok çabuk büyüyebilen bu balık, küçükken fazlaca sevimlidir. Ama kısa sürede büyüdükleri için bulundukları akvaryum yetersiz gelebilir.

 Küçük bir akvaryumda çeşitli hastalıklara yakalanıp ölebilirler. Bu balıklar çok iştahlı oldukları için bulundukları akvaryum çabuk kirlenir. Bu yüzden de iyi bir filtreleme sistemi gerekir ve su değişimleri ihmal edilmemelidir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. Güçlü balıklar oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yererinden oynatabilirler.
Bu balıklar jack dempsey gibi sert yapılı çiklit türleriyle veya pacu türü characinlerle beslenebilirler.

Frontosa, Frontosa Kusturma Videosu

Sarı Prenses Kusturma Videosu

Kusturmadan sonra

Canlı Doğuranlar, Lepistes Videosu

Canlı Doğuranlar, Moly Videosu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BRb6Bvhi9qE[/youtube]
  canlı doğuran balıklardan biri de moly balığıdır.

Betaların Bakımı

beta balığıBetaların Bakımı

Betaların bakımı aslında çok kolaydır.Beta balıkları kesinlikle fanusta, kavanozda ya da bardakta beslenmez. Çünkü betalar ne kadar geniş alan bulurlarsa o kadar dirençli ve güzel görünüm kazanırlar. Beta balıkları için en küçük ve ideal akvaryum boyutu yükseklik: 30cm – genişlik: 30cm ebatlarında olmalıdır. İsterseniz bu ebatları kendinizce büyütebilirsiniz.
Akvaryumunuzun içini donatmak için ise bol bitkili olması tercih edilir ama kesinlikle koyulan bitkiler balığın yüzüşünü etkilememelidir. Suyun üstünde duran köksüz su bitkileri ve akvaryumun dibinde çim gibi duran bitkiler bu iş için çok idealdir. Ayrıca Beta akvaryumunda bulunan bitkiler, akvaryum suyunun kirlenmesini geciktirir ve balığa oksijen katkısı sağlar.Buda balıkları dinç tutar.
Beta akvaryumunun ısısı en az 22°C – 24°C olmalıdır. Mayıs ayından sonra ise ısıtıcınızı kapatıp tekrar Eylül – Ekim de kullanabilirsiniz. Isıtıcınızın 26°C -28°C derecede olması balığınızı öldürmez ama çabuk yaşlandırmaya sebep verir. Böylece balığınızın ömrü kısalır.
Yem: Canlı yem ya da kaliteli yemleri öneririz. Canlı yem kullanmanız ilk tavsiyemdir. Eğer sivri sinek ve karınca bulabilirseniz Beta balığınıza verin, severek yerler.
Akvaryumunuzda kesinlikle filtre kullanmayın. Beta balıkları hareketli suyu sevmedikleri için, filtreli bir akvaryumda kolayca stres altına girebilir ve ölümle sonuçlanabilir.
Beta balıkları akvaryum aksesuarlarının içine girip orada kalmaktan çok hoşlanırlar. Eğer akvaryumunuza mağara veya onların saklanabileceği ufak bir yer yaparsanız çok daha iyi olacaktır. Bazı zamanlar her şeyden uzaklaşıp, kendini stresten uzak tutmak isteyecektir ve akvaryumunuzda bulunan mağara ve oyuklar onlar için bir nevi ilaç olacaktır.
Beta balıklarını başka balıkla beslemeyin. Dişi betalar oldukça barışçıldır ancak erkekleri ise çok hırçındır.
Suyun değişimi ise her ay değiştirmek şart değildir. 2 – 3 ay gibi uzun bir süreden sonra su değişimi yapabilirsiz ancak suyu tamamen değiştirmeyip sadece belli bir ( %30) miktar değiştirmeniz tavsiye edilir.

Beta Yavruları

Beta yavrularınıı ilk 1-2 hafta yumurta sarısı ile besleyebilirsiniz. Yumurta sarısını balıkların durumuna göre hesaplayarak verin( sayısı ve boylarını hesaplayarak). Daha sonra akvaryumculardan rahatlıkla bulabileceğiniz  yavru yemi ve beta yavrularının bakımı için özel yemlerden alabilirsiniz. Kaliteli bir yem olmasına dikkat ediniz. Suyun temizliğine özen gösterin. Kesinlikle filtre kullanmayın. Eğer yavrular kış mevsiminde üredilerse ısıtıcı kullanın. Eğer yazın üredilerse ( haziran-temmuz-ağustos) ısıtıcıyı sabit 18 dereceye ayarlamanız yeterli olcaktır. Yavrular doğru şekilde bakldıkları takdirde bir ay gibi kısa sürede rengarenk görünüm kazanacaklardır. Ancak ileriki zamanlarda gelişimlerinden itibaren tekrar renk değişimine uğrayacak ve gerçek renklerini kazanacaklardır. Yavru akvaryumlarında en önemli husus akvaryumun bol bitkili olmasıdır. Çünkü bitkiler hem oksijen sağlar, hem de yavruların saklanma gereksinimlerini karşılar ve hem de suyu temiz tutup çabuk kirlenmesini önler.

Bunları Biliyor musunuz?

       Katil vatoz:
       Hayvanlar dünyasıyla ilgili ilginç belgeseller çeken ( genellikle timsahlar üzerine )Avustralyalı televizyoncu Steve Irwin çekim sırasında bir iğneli vatoz tarafından öldürüldü. İğneli vatozların kendilerini tehlike anlarında kalp atışlarını yavaşlatan ve nefes almayı engelleyen bir salgıyla korudukları biliniyor. Bu salgı insanları nadiren öldürse de, Irwin kurtulacak kadar şanslı değildi.

        ABD’de Judy Kay Zagorski isimli kadın, sudan bir anda fırlayan vatoz balığının saldırısı sonucu öldü… Florida’nın Keys sahilinde arkadaşlarıyla kiraladığı tekneyle okyanusa açılan 56 yaşındaki Judy Kay Zagorski vatoz kurbanı oldu!.. 36 kilo ağırlığındaki, 2 metre kanat açıklığı olan dev bir vatoz balığı denizden çıkarak Zagorski’nin üzerin düştü. Bir anda yere yığılan talihsiz kadın, başını teknenin kenarına vurdu. Saldırgan vatoz ise teknenin içinde öldü. Otopsi öncesi ilk açıklamada, Amerikalı kadının ölümünün vatoz balığının ısırmasından değil düştüğü sırada kafasına aldığı darbe yüzünden olduğunu söyledi. Ancak, kesin ölüm nedeni otopsinin ardından açıklanacak.

Pseudotropheus elongatus

İsmi :Pseudotropheus elongatus

Yaşadığı Yer : Afrika

Boyu :11 cm

Sıcaklık :26°C

Beslenmesi :Bitkisel ağırlıkta beslenmelidir.

Cinsiyet Ayrımı :Yavrularda cinsiyet ayrımı yapılamaz.Yavrular büyüdükçe dişilerin renkleri değişmeye başlar.

pH :8.2Tank Hacmi :100 lt.(sayıya göre)Davranış Biçimi :Agresif bir balıktır. Kendinden ufak balıklar için sorun olabilir.

malawi

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

Cinsiyet Ayrımı

  • No items

Canlı Doğuranlar

  • No items

Çok Sorulanlar

  • No items