Akvaryum Balıkları

Ülkemizde çoğu evde ve işyerinde bulunan akvaryumlarla ilgili deneyimli akvaristler ve hobiciler hariç çoğu hobi severde bilgi eksikliği bulunduğu açık bir gerçektir. Bu gerçeği bilerek bilgi eksikliğini gidermek amacıyla akvaryumcenneti.com sitemizde 2007 yılından bu yana akvaryum balıkları ile ilgili bilgiler ve videolar yayınlamaktayız.

Yeni Akvaryuma Geçiş

Akvaryum balıkları bulundukları akvaryum şartlarına adapte olamazlarsa ölebilmektedir. Özellikle akvaryuma yeni alındığı dönemlerde akvaryum balıklarının ölmesi çok karşılaşılan bir durumdur. Farklı bir akvaryum suyundan yeni akvaryuma geçişte ısıl dengenin sağlanması ve su değerlerinin birbirine yaklaşması için belirli bir süre balıkları alıştırmak oldukça önemlidir.

Akvaryum Şartları

Balıklarınızı beslediğiniz akvaryumun dekorize edilmesi; akvaryum dekoru balıklar açısından önemli hususlardan bir tanesidir. Beslediğiniz balığa göre balığın doğal ortamına benzer akvaryum şartları hazırlamanız balık sağlığı, gelişimi ve akvaryum balıklarının canlılığı açısından önemlidir. Akvaryum taban malzemesi ve seçimi, canlı bitkiyle birlikte bitki yoğunluğu, saklanma alanları, kaya seçimi ve iç akvaryum malzemeleri akvaryum dekoruna ait dikkat edileceklerdendir.

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi

Sağlıklı akvaryum balıkları için balıklarınızın türüne göre beslenme şeklini ve yem seçimini doğru yapmalısınız. Hangi akvaryum balığı olursa olsun kaliteli yemlerle beslemeniz tavsiye edilmektedir. Sadece yem seçimi değil akvaryuma yem atma veya akvaryum balıklarını yemleme sıklığı da önemli konulardan bir tanesidir. Genel olarak akvaryum balıklarına günde 2 veya günde 3 defa yemleme yapılması önerilmektedir. Bununla birlikte akvaryum balıklarınızı 2 haftada bir bu yemleme sıklığına uymadan acıkacak şekilde bırakmanız balıklarınızı canlandıracak bir alternatiftir. Yemlemede balık sağlığınız için tek tür yem kullanmayın. Tek tür yem kullanmak yerine iki veya üç çeşit yem alarak yemleme yapabilirsiniz. Beslenme noktasında bilmeniz gereken öncelikli bilgi akvaryum balığınızın hangi tür beslenme yaptığıdır. Etçil mi? Otçul mu? Hetotrof mu? Bu bilgiye göre balığınıza yem seçimi yapabilirsiniz.

Isıtıcı -Motor ve Filtre

Akvaryum suyunuzun kısa sürede kokmaması için, suyunuzdaki oksijen miktarının daha uzun süre istenilen düzeyde kalması için ve akvaryum suyunun akvaryum balığınız için gerekli ideal ısıda kalabilmesi için akvaryum ekipmanlarına ihtiyaçlarınız vardır. Bu akvaryum ekipmanları akvaryum ısıtıcısı, akvaryum iç-dış filtresi, akvaryum motoru – hava motoru olabilir.

Peki Benim Balığım Hangisi?

Akvaryum balığınızın ismini biliyor musunuz?