Yunus Ciklet

Gönderen: uzman akvarist in Yunus Cichlid Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Yunus Ciklet Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Yunus Ciklet Genel Özllikleri

Köken: Malawi gölü
Boy: Erkek Yunus Ciklet -25cm Dişi Yunus Ciklet-22cm
Cinsel Özellikler: erkeklerin dorsal ve anal yüzgeçlerinin uç kısımları daha sivri ve uzun.
Besi kolaylığı: kolay
Yem: hayvansal,gerektiği kadar bitkisel
Üreme: Ağızda kuluçka
Üretme: kolay
Su: sert sular
Isı:opt. 26 °C
Davranış: malavi ve tanganyika cichlidleri ile uyumlu
Yüzme seviyesi: üst seviyeler ve kayalıklar
Özel ihtiyaç: Kayalarla oluşturulan saklanma alanları
Yunus Ciklet Akvaryum Şartları
Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır. Yunuslar için en az 200 litrelik bir akvaryum olması gerekmektedir.İyi bir gelişim için her hafta %25 lik su değişimi çok iyi olacaktır. Yunus’lar sıcaklık olarak 26-28 derecede yaşarlar.pH 7,2-8,8,GH 10-18 arasında olmalıdır. Akvaryuma konulması düşünülen bitkiler ; Anubias ve Cryptocorine türlerini koymak uygun olacaktır. Anubias’ların ise kayalara ve kütüklere bağlamak iyi sonuç verecektir.Yunuslar doğal ortamda 25cm ye akvaryum şartlarında ise 20cm ye ulaşabilen bir türdür. Yunus cichlid Malawi gölünün en pahalı (10TL-75TL+)türü olarak ta bilinir. Yunuslar genellikle gölün sığ kısımlarında yaşadıkları için akvaryumlara çok iyi uyum sağlamışlardır. Gölün kıyı kısımlarının taşlık olmasından dolayı akvaryumda kayalık bölgeler oluşturmak bu türü üretebilmek için uygun olacaktır.

yunus ciklet

yunus ciklet

Yunuslar dev boyutlara ulaştıkları ve hızlı yüzüp, büyük bir hareket alanına ihtiyaç duydukları için erişkinler ve orta boydaki balıkların 450 lt. gibi hacimdeki tanklarda beslenmesi oldukça uygun olacaktır, kumlu kıyılarda yaşam sürdürdükleri için tankın zemin malzemesi olarak kum seçmek yeterlidir.

Yunus Ciklet Beslenmesi
Yunus Cichlidler doğal ortamında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler veorganizmalar ile beslenirler, tabi ki bu yunus cichletlerin göldeki avlanma biçimidir, bizlerin yunus cichlileri akvaryum ortamında cichlid türleri için üretilmiş özel yemler ile beslememiz mümkündür ve tavsiye edilen de budur. Beslenmeleri bir Malawi gölü balığı için çok seçicidir.Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir.Yunuslarda diğer cichlid türlerinin çoğunda olan kuma yuva yapma özelliğine de mevcuttur.Tabi bu olay bitkiler açısından hiç iyi değildir.Çünkü dışarı çıkan bitki kökleri cichlidler için inanılmaz bir cazibeye sahiptir. Kökü yenen bitki ise çürümeye mahkumdur Yunuslar dev boyutlara ulaştıkları ve hızlı yüzüp, büyük bir hareket alanına ihtiyaç duydukları için erişkinler ve orta boydaki balıkların 450 lt. gibi hacimdeki tanklarda beslenmesi oldukça uygun olacaktır, kumlu kıyılarda yaşam sürdürdükleri için tankın zemin malzemesi olarak kum seçmek yeterlidir.

Yunus Cichlid Cinsiyet ve Üreme
Erkek yunuslar ortalama 20 cm boyutlarında olurken dişilerin 16 cm’i geçtiği nadir görülür. Büyüme ve olgunlaşma süreleri diğer malavi ciclidlerine oranla daha yavaştır. Genellikle 12-15 ay arasında üremek için yeterli olgunluğa gelseler de doğada 2 yaşından önce kolay kolay üremezler. 1 erkek en az 3 dişi bulunmalıdır. Dişilerin adeti 8-10′a kadar yükseltilebilir. Aynı akvaryumda lacivert balık bakmamalı(ahli gibi) sonuçları kavgalı bir akvaryum olabilir.
Dişiler bir batında 20 ila 90 yumurtayı ağızlarında kuluçka yaparlar. 2 ayda bir yavru verebilirler. Akvaryumdaki dişiler yumurtalarını ağızlarına aldıktan en az 15-16 gün sonra kusturulursa daha çok sayıda yavru alınabilir(yanlız bu uygulamada çok dikkatli olunmalı. oldukça ürkek bir yapıya sahip olan bu balıklar herhangi bir ani harekette ya da başka bir nedenden dolayı ürktüklerinde yavrularını kolayca ağzından dışarı bırakabilir ve bu yavruların diğer balıklara yem olmasına neden olur. Bu olayın gerçekleşmemesi için yavru kusturma işlemi için en uygun zaman akşam saatlerinde akvaryumun karanlık olduğu bir anda aniden ışıkların yakılarak balığın sersemletildiği andır. bu anda balık yakalanırsa yavrular sağlıklı bir şekilde kurtarılabilir.)

Genel Sorunlar…
Ciklet türleri genelde agresifliği olan balıklardır. Bu yüzden tavsiyem kendi cins balıklarla beslenmesidir. Karma akvaryum oluşturma çabasına girmemenizi öneririm.
Ciklet balıklarının fazla ölümü sudaki asit oranının aşırı yükselmesinden kaynaklanır atılan aşırı yemler akvaryum dibinde tortu oluşturur temizlenmesse suda aside dönüşür artı kötü huylu bakderi olusturur.Tabiki bunun sonuçunda ölümler cogalır cözümü haftada 1 akvaryumumuzda dip temizlii yapalım bu temizlik sonucu akvaryumumuzda 3 de bir oranınsa su eksilir sadece eksilen suyu ilave etmemiz yeterli olacaktır hem akvaryum asidini yumusatmış oluruz hemde temizlimizi yapmış oluruz.
Balık hastalıkları konusunda da düzenli beslenme, yukarıdaki akvaryum şartlarının oluşturulması ve gerekli ilaçlamalar sayesinde hastalıklardan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 8 Yorum Yapıldı : “Yunus Ciklet”

 1. Yunus Ciklet Konusunda nurulllah tarafından yapılan yorum:

  ACİL KELEPİR MOBİLYALI AKVARYUM(ANKARA)
  150/45/60 EBATLARINDA PROFESYONEL FULL AKVARYUM….
  CİDDİ DÜŞÜNEN ARKADAŞLAR ARASIN(yesil.1453@hotmail.com)ANKARA!

 2. Yunus Ciklet Konusunda bahattin tarafından yapılan yorum:

  merhaba ben yunusların üremesi için bir akvar yumda kendinden baska cins hayvan olmaması gerekir diye duyuyorum yani sarı,beyaz… vs doğrumudur bilgilendirirseniz sevinirim saygılar

 3. Yunus Ciklet Konusunda M. Ali tarafından yapılan yorum:

  tak cins balık beslemenşz tabi daha iyi olur. ama akvaryumunuz büyük ve gerekli dekorlar varsa tür de atabilirsiniz.

 4. Yunus Ciklet Konusunda tolga tarafından yapılan yorum:

  selam m.ali bey ben akvaryumda 4 yunus ve 3 beyaz prenses besliyom sorum ciklet turleri kumla oynamayi sevdigi icin akvaryumun zeminde salgoz ve deniz kabugu var acaba biraz acayim mi cevabini bekliyom tesekkurler 🙂

 5. Yunus Ciklet Konusunda M. Ali tarafından yapılan yorum:

  Onlarla da güzel dekor elde edilebilir ama cikletler için özellikle zemin kumu tavsiye ederim.

 6. Yunus Ciklet Konusunda oquz tarafından yapılan yorum:

  selamun aleyküm M.ALİ ABİ BENİM YUNUSLAR İLK YUMURTALARINI AZINA ALDILAR MAM 7 GÜN SONRA GERİ ATTILAR NEDEN

 7. Yunus Ciklet Konusunda alpeR tarafından yapılan yorum:

  selamı aleyküm saglıklı balıklar dilegi ile abi ben sürekli arastırıyorum hiç kimsenin yazdıklarının benle alakası yok bende 3 adet yunus 1 adet vatoz var. Akvaryumum 30lt su alıyo saklanmaları için hic kaya yok hatta akvaryumda hic taş yok bi agac şeklinde bitkim var birazda çim gibi zemin bitkisi zeminde bitki kumu var bu 3 yunus balıgımın saglıkları tehlikedemi?? Lütfen ulaş bana mailede dönerim..

 8. Yunus Ciklet Konusunda Bayram tarafından yapılan yorum:

  Selamın aleyküm abim benim 80 cm ilk bir akvaryumum var ve 13 14 cm boyunda 4 dışı yaklaşık 20 cm boyunda bir erkek var tek çeşit bakıyorum başka balık yok yorumun ne olur

Yorum Yaz