Yunus Cichlid (Cyrtocara Moorii) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cichlidler içerisinde kafa yapısı, hareketleri ve maviliğiyle dikkat çeken yunus cichlid balığı bakan hobicilerin bu balıklarla ilgili bilmesi gereken bilgileri Yunus Cichlid (Cyrtocara Moorii) Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlığında toplamak istedim. Sağlıklı bir yunus cichlid için beslenme, akvaryum şartları, su özellikleri, akvaryum özellikleri ve dekor konularında dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Yunus Cichlid Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryumunuzun geniş olması yunus cichlidlere geniş alan sağlayacağı için iyi olur. Özellikle sağlıklı gelişimlerini desteklemiş olursunuz. Akvaryumda 1 e 4-6 dişi şeklinde cinsiyet dağılımı uygun olmaktadır. Örnek 300 litrede 1 erkek 5 dişi veya 2 erkek 8 dişi gibi uygun olur. Yunus cichlidler kum zeminli akvaryumları severler ve gizlenmek için kayalara ihtiyaç duyarlar.

Akvaryum Su Şartları

Sıcaklık ise 25 ve 26 derece uygundur. Önerim 22-24 arasında olmasıdır. Yunus cikletler de göreceli olarak büyük boylara ulaşan akvaryum balıklarındandır. En fazla 25 cm olarak bilinse de tek türde yüksek hacimli akvaryumlarda baskın erkeklerin 30 cm’e kadar büyüdüğü bilinir. Akvaryum suyunun ph değeri 7.2 ve 8.8 aralığında olması gerekiyor.

Beslenmesi

Yunus cichlidlerde asla tek tip yemleme (tek bir yem kullanımı – özellikle uzun süre boyunca) yapılmaz. Çeşitli yemler kullanılmalı ve bu yemler de kaliteli yemler olmalıdır. Günlük olarak ne sıklıkla yemleme yapılmalı sorusu önemlidir. Günde 3-4 kere yem verilir. Günde iki öğün protein ağırlıklı yemler verip bir öğün bitkisel yem verilebilir. Daha sağlıklı olmaları ve hastalıklara karşı dirençli olmaları amacıyla haftada bir gün aç bırakmak gerek. Haftada bir iki gün canlı yem veya kan kurdu vs verilebilir.

Canlı yemde dikkat edilmesi gereken şey ise iç parazit riskidir. Bunun için hangi kaynaktan alındığı önemli. Haftada bir gün aç bırakmakta faydalıdır. Yavrular micro yemlerle beslenmeli artemia kesinlikle büyümeleri için gerekir. sera ve tetra bits yemleri ezilerek verilebilir.spuralina tabletler ezilip verilebilir. Nls yemlerde çok faydalı yine ezilip verilebilir.

Latince Adı: Cyrtocara moorii
Habitatı: Malawi gölünün açıklık ve kumluk kıyı kesimlerindedir.
Beslenme Biçimi: Hem otçul,Hem etçil’dir.
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derece agresif. Davranış Biçimi: Nadiren agresif,genelde sakin.
En Fazla Büyüdüğü Boy: 25cm (santim).
En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre. Sıcaklık: 25 °C ila 26 °C Su Sertliği: Sert. pH: 7.5 ila 8.2.
Üreme: Dişiler 20 ila 90 adet yumurtayı 18 ila 21 gün ağızda kuluçka oluşturulması için tutarlar. Erkek dişi oranının 1/3 olmasına dikkat edilmelidr.
Yaşam Yeri: Malawi gölünün en fazla güneybatı ve güney kısımlarında çok derin olmayan 3 ila 10 metrelik dibi kumluk olan sahil bölgelerinde yaşamaktadır.Boyları yaklaşık 25 cm (santim)kadar gelişirler.Erkeklerde yaş ilerledikçe kafa meydana çıkar.Çiftleşme zamanlarında biraz agrasif olabilirler.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*