Güney Amerika Cichlidleri

Gönderen: uzman akvarist in Tatlı Su Balıkları Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Güney Amerika Cichlidleri Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Symphsodon aequifasciatus (Diskus): Evde, yüksek protein içeren dana yüreği ve karidesten kendi yaptığımız yemler çok önemlidir, bu yem balık adedine göre hesaplanarak yapılabilir, tek çeşitli besleme yapmak doğru değildir menüleri mümkün olduğunca geniş tutulmalıdır. Discuslar doğal ortamlarında diğer balık yavruları/larvaları, tatlı su karidesleri, kabuklu su böcekleri sinek, böcek ve larvaları ile beslenirler. Diskuslarda üremenin anahtarı iki uyumlu çifti bulmaktır. Akvaryum hobisinde nispeten pahalı bir balık olduğundan, hobiciler satın alınabilecek en küçük boyda diskusları sürü halinde alarak çiftlerin oluşmasını beklemeyi tercih ederler. Uyumlu, yumurta döken ve bakan çiftleri bulmak hem çok zor hem de maliyeti yüksektir. Cinsiyet belirlemesinde çeşitli teknikler olmakla birlikte en kesin sonuç çift haline gelen balıklarda alınır.
1. Symphysodon Discus: Heckel Discus olarak ta anılır, Heckel tarafından 1840 yılında tesbit edilmiştir.
2. Symphysodon Aequifasciata Axelrodi (Br
aune Discus),
1960 tarihinde Shultz tarafından tesbit edilmiştir.
3. Symphysodon Aequifasciata Haraldi (Blue Discus) , 1960 tarihinde Shult tarafından tesbit edilmiştir.
4. Symphysodon Aequifasciata Aequisfasciata (Green Diskus), 1904 tarihinde Pellegrin tarafından tesbit edilmiştir.

Pterophyllum scalare (Melek Balığı): Melek balıkları çok gösterişli ilgi çekiçi sempatik balıklardır çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Bu balıklarda üreme şekli eş tutarak üremedir, akvaryum içine atılan aynı boyda balıklar içerisinden bir dişi-erkek balıklar kendilerine şeçtigi eş ile ayrı bir yerde dururlar akvaryum içerisinde bu balılarda genellikler baskın olan erkek dişiyi seçer diger erkeklerde sans biraz daha azdır çünkü baskın olan erkek fırsat bırakmaz. Meleklerde dişi erkek ayrımı, bu balılarda dişi erkek ayrımı şu birkaç hususla anlaşılabilir; *daima büyük olan balık erkektir  denilebilir, *erkek balık daha süslü olur,  *erkeklerde kafada şişlik bulunur, *en kolay yumurtlarken anlaşılır erkegin karnından çıkan yumurtalam hortumu dişininkinden küçüktür dişininki daha büyük ve kalındır.

Oscar-astronotAstronotus ocellatus (Astronot, oscar):   Astronot balıklarının doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Küçük ve sakin balık türleri ile bir arada bulundurulmamalıdırlar aksi halde saldırgan ve etoburdurlar. Etoburdurlar ama otçul da beslenebilirler. Çok çabuk büyüyebilen bu balık, küçükken fazlaca sevimlidir. Ama kısa sürede büyüdükleri için bulundukları akvaryum yetersiz gelebilir. Yaklaşık olarak 10 yıl ömürleri vardır. Güçlü balıklar oldukları için kumları kazıp taş ve bitkileri yererinden oynatabilirler.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz