Lepistes Balığının Özellikleri Nelerdir?

Lepistes balığı özellikle erkek balıklardaki renk çeşitliliğiyle dikkat çeken, çok sayıda ve kısa bir sürede yavrulamasıyla akvaryumunda çok balık görmek isteyen hobicilerin ilgilendikleri bir balıktır. Lepistes balıklarında akvaryum en az 40 litre su hacmine sahip olmalıdır. Akvaryumun boyutu ne kadar büyük olursa o kadar sağlıklı bir ortam oluşturmak mümkündür. Lepistes balığı boyutunun küçük olması onun için gerekli olan akvaryum hacminin de çok büyük olmamasına sebep olmuş ve fazla maliyetli olmayan akvaryum isteyenler için lepistes balığı tercih edilir olmuştur.  Lepistes’lerin en fazla büyüdüğü boy erkekler için 4 santimetre, dişiler için 6 santimetredir.

 

Lepistesler yavru vermeye başladıktan sonra yaklaşık 30-40 gün içerisinde tekrar yavru verebilirler. Bu özelliğiyle hızlı çoğalan akvaryum balıklarındandır. Bir yavrulamada 50 ye yakın yavruyu rahatlıkla alabilirsiniz.

Lepistes balıklarında beslenme konusu önemli bir konudur. Doğal ortamında lepistes balıkları hemotçul  hem de etçil olarak beslenmektedir.Dolayısıyla akvaryumlarda da lepistes balıklarını aynı şekilde besleyebilirsiniz.Yavrular ilk çıktıkları gün ve/veya ertesi gün karınlarındaki proteinden beslenebilirler.Bu protein beslenmesinin devamı için yeni balıklara haşlanmış yumurtanın sarısı toz haline getirilip verilebilir.Ya da yavru yemlerini verebiliriz.O da yoksa büyüklere verdiğimiz yemleri toz haline getirip yavrulara da verebiliriz. Lepistes balıkları kendi türlerine ve diğer balıklara karşı barışçıl bir davranış yapısına sahiptirler. Akvaryumun orta ve yüzey kısımlarında yüzmekten hoşlanırlar.

Lepistesler için ideal akvaryum sıcaklığı 26 derecedir. Isının ani değişimlere uğraması balıklarda hastalıklara neden olacaktır. Bu yüzden ısı kontrolü için ısıtıcı bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Dişi balıklar genellikle erkek lepisteslere göre daha cansız renklere shiptir. Erkeklerde renk çeşitliliği çoktur. Özellikle kuyruklardaki dalgalanma görülmeye değerdir. Dişi balık yavru vermeye yakın zamanda arka tarafında kararma olur. Bu siyahlık gittikçe artar ve yavru ortaya çıkar.

Lepistesle Birlikte Aynı Akvaryumda Bakılabilen Balıklar – Karma Akvaryum

Lepistes balıkları diğer canlı doğuranlarla (moli, plati, kılıçkuyruk, velifera…) rahat biçimde bakılabilirler.Ama küçük bir akvaryumuz ve çok türde balığınız varsa, diğer canlı doğuranlar (özellikle kılıçkuyruk) tarafından lepisteslerin kuyrukları zedelenebilir.Bu yüzden tek tür bakarsanız çok daha iyi sonuç alırsınız.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*