Kaplumbağalar

Gönderen: uzman akvarist in Kaplumbağalar Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Kaplumbağalar Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


            kaplumbağa

             Su kaplumbağaları üzerlerine (kalsiyum ve vitamin eklenmiş) tatlı su balıklarını çok severler, özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir. Bunun yanında kurutulmuş karides ve unkurduna da bayılırlar. Kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır. Kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur.  vitamin ekli yemlerden haftada 3-5 tane verilmesi uygundur.

             Kırmızı yanak su kaplumbağaları (Red eared slider-trachemys scripta elegans) yaklaşık 20-25 yıl yaşarlar ve onlarla uzun bir arkadaşlığınızın olacağını unutmayınız.

 Büyüklükleri; erkeklerde 25 cm, dişilerde 30 cm ’e kadar ulaşır. Akvaryumunuzu alırken büyüyeceklerini de hesaba katmanız gerekir.

Suyun kirlenmesini istemiyorsanız, yem verirken başka bir kapta veriniz. Yemi karada yiyemezler.

Kaplumbağalara bir saat içerisinde tüketebilecekleri kadar yem verilmelidir, yemedikleri suda kalır. Bunların temizlenmesi önemlidir. Hazır yemlerin tek başına verilmesi doğru değildir.

Et, sakatat, tavuk ciğeri gibi yiyecekler fazla yağlı ve proteinlidir. fazla protein ise gut hastalığına yol açar. azı karar fazlası zarar prensibi itibariyle hareket ediniz. Cüssesine göre ne kadar yiyebileceğini anlayabilirsiniz. Genç kaplumbağalar etçil ağırlıklı bir beslenme tercih ederler, yaşlandıkça sebze ağırlıklı yemleri sevmeye başlayacaktır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 9 Yorum Yapıldı : “Kaplumbağalar”

 1. Kaplumbağalar Konusunda gökçen tarafından yapılan yorum:

  benim de su kaplumbağalarım var. ama onlar allaha çok şükür bir evde iki baş kaplumbağa değiller.ama öylöde olsalardı ben onları çok severim.ben kaplumbağalarla ilgili bir araştırma projesi seçtim. onun için kaplumbağa sitesine girdim. sizi gidi şeker şeyler siziiiiiiii.

 2. Kaplumbağalar Konusunda gökçen tarafından yapılan yorum:

  şekerlerrrrrrrrrrrrrrr!!!!!!ve onların altında harika bir desenleri vardır.(ben o desenlerin hayranıyım)şışşşşşşş! sakın kimseye söylemeyin

 3. Kaplumbağalar Konusunda tansu tarafından yapılan yorum:

  suları çok çauk soğuyo ve kasılıyolar napmam gerek 🙁

 4. Kaplumbağalar Konusunda asya tarafından yapılan yorum:

  Tansu suları soğuksa eğer bir akvaryum almalısın akvaryuma boylarının yetişeceği bir ada koymalısın (dinlenmeleri için) yoksa yaşayamazlar. suyun içinde bir suyu temizleyen filitre olsun ısıtıcı koy yanlız o ısıtıcıyı petşapçılardan özel olarak alman gerekir ısı ne 28 derecein altında ne de 28 derecenin üstünde olabilir mutlaka 28 derece olmalı. bunlar biraz zor gibi ama kaplumağa besleyen ve onları seven her insanın yapması gerekir.

 5. Kaplumbağalar Konusunda asya tarafından yapılan yorum:

  ayrıca herkes kaplumbağalarını ellerine alıp üs kabuklarından aşağıya doğru hafif bastırın eğer bastırdığınız yerde iz kalıyor ve yumuşakasa DİKKAT!!!… raşitizim hastalığının başlangıcı var demektir. Ve son olarak kaplumbağalarınızın üstünde şişlikler varsa mantar olabilir eğer gözlerinin altı siyahlaşmış ve derinleşmişse bu da ölümcüldür bir uzmana göstermelisiniz.

 6. Kaplumbağalar Konusunda asya tarafından yapılan yorum:

  şey merak ettim de o kaplumbağalar neden 2 başlılar bu normal mi gerçekten?

 7. Kaplumbağalar Konusunda asya tarafından yapılan yorum:

  süper siteeeee!!!… böylece herkes bilinçleniyor.

 8. Kaplumbağalar Konusunda asya tarafından yapılan yorum:

  heeey neden kimse yorumlara devam etmiyoooooo!!!!! kendi kendime sohbet ediyorum sürekli 🙂

 9. Kaplumbağalar Konusunda kamil tarafından yapılan yorum:

  ya bişi sorcam kaplumbağalarımı evde çiftlerştirebilirmiyim daha doğrusu yumurta yaptırabilir mmiyim cinsiyet leride dişi-erkek beni aydınlatın

Yorum Yaz