Japon Balıkları & Beslenmesi

Japon balıkları genellikle karbonhidrata ve  çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı diğer balıklardan daha fazla zamanlarını besin arayarak geçirirler. Buda onların sürekli olarak hareket halinde olmalarına neden olur. Midenin bu yapısı nedeniyle japon balıkları yüksek enerji değerine sahip gıdaları ön plana çıkarıyor.

Fazla protein vücutta yağa dönüşerek balıkta yağlanmaya neden olur. Her ne kadar dışardan bakıldığında balık büyüyor gibi görünsede aslında balık gün geçtikçe yağ deposuna dönüşüyor ve ölüme yaklaşıyordur.  Bu yüzden japon balıklarına düşük proteinli ve yüksek karbonhidratlı yemler vermek gerekiyor. 

Japon balıkları için üretilmiş yüksek karbonhidratlı yemler dışında, spiriluna içerikli yemler, ve su piresi, gammarus gibi canlı yemlerden oluşan geniş bir menüde beslemek gerekmektedir. Canlıyem ile beslemeyi haftada 2 den fazla yapmak iyi değildir. Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıkları 1 günlüğüne aç bırakmak sindirimleri için faydalı olacaktır.

Japon balıkları serin su balıkları olduğundan bir çok kişi akvaryumlarına ısıtıcı takmazlar. Bu nedenle yılın değişik dönemlerinde su sıcaklıkları farklılık gösterir. Su ısısı düştükçe japon balıklarının yem ihtiyacı azalacağından bu dönemlerde az yemleme  yapmak gerekmektedir. Yine aynı şekilde su ısısı yükseldiğinda balıkların metabolizmaları hızlanacağı ve yem ihtiyaçları artacağından dolayı yemlemeyi arttırmak gerekecektir. Bu da bir çok akvaryumsever için ayarlanması zor bir dengedir. Bu nedenle akvaryum ısısı bir ısıtıcı yardımıyla 21-24 derece aralarında bir değerde sabitlenmelidir.  Böylece sıcaklık farklarından oluşacak beslenme sorunları ortadan kalkacaktır.

Eğer balık yüksek karbonhidratlı besinlerle beslenmezse bir çok vücut fonksiyonu bozulmaya başlar. Öncelikle aşırı yapılanma balığın karaciğerini zorlar. Bu balığı halsizleştirir. Ayrıca beslenme bozuklukları balığın renginde değişikliklere de neden olmaktadır. Balığın rengide solma, parlaklığın gitmesi, balığın üzerinde beyaz veya siyah lekeler oluşması gibi renk bozuklukları genellikle beslenme sorunlarından kaynaklanmaktadır. Tabi bu renk bozulmaları başlı başına beslenme bozukluğuna işaret etmez. Özellikle siyah veya beyaz lekelenmeler güneş ışığı görmeyen akvaryumlardaki balıklarda da görülebilir. Bu noktada balığın davranışlarına bakmakta fayda vardır. Davranışlarında bir halsizlik, rahatsızlık veya yavaşlama gözleniyorsa öncelikle yemleme düzenine ve yem içeriğine bakmak vedikkat etmek gerekir.

Beslenmeden kaynaklanan en büyük sorunların balık vücudunun içinde oluştuğu düşünüldüğünde bunların ne kadar zor farkedileceği ve bazende farkedilemeyeceği ortaya çıkar. Bu nedenledir ki balıklar için yem alırken öncelikli olarak yem içeriğine göz atmak çok önemlidir. Japon balıklarının üzerinde çıkan siyah noktalar balığın ölümüne neden olabilir, bu noktalar yukarıda da ifade edildiği gibi genellikle protein ağırlıklı beslemeden kaynaklanır.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

882 Comments on Japon Balıkları & Beslenmesi

 1. arkadaşlar benim 7 tane japon balıgım vardı sonradan bir tane çingene japon aldım ilk biray bişey yoktuı daha sonra diger balığımın kanadında bir yara gördüm ve balık iki gün sonra öldü ve bi balıgımın daha kanadı yara opldu yaralı balıgı ayıordım ve çingene japondan şüphelendim ve balıklarını onun ısırdıgını gördüm çingene japon baya büyük bunun nedeni çifleşmek istemesi olabilirmi lütfen nedenini söyleyin

 2. **** Çingene japonu nedir?
  Japonlar birbirini ısırmaz bu dönemde. Sadece yanak yanağı sürter. Burunuyla güvdesine dokunur… gibi hareketler varsa, bu o balığın çiftleşmesi demektir. Ko gibi bir türden bahsediyorsan Çingene japonu derken o zaman hak verebilirim. Koiler gözlerini de yer japonların. Eğer japonların küçükse kuyruk yüzgeç dahi bırakmaz. Akvaryum dekorlarında keskin kaya mercan türü birşeyler varsa büyük olasılıkla yara bunlardan olmuş olabilir. Balıklar insanlar gibi değildir bu konuda. Erkek kovalarken dişi kaçar. Eğer kaya da yoksa suyunun değişmesi gerekir. Ve iç parazitte olabilir.

 3. arkadaşlar benim 5 tane japon balığım var-vardı ama 3 tanesi öldü 2 tane kaldı ölmelerinin nedeni ne olabilir acaba hatta 3. ölen çok fena can çekişti balıkların ölmelerinin nedeni ne olabilir?

 4. Tuğçe // 03 Kasım 2008 at 06:18 //

  Arkadaşlar bende japon balıkları için hazırlanmış yemden var kahverengi bişi nasıl beslemem gerekir?

 5. o yara değil kene gibi bişe bendede varde bi iki tane öle olmuştu baktım biri kıpkırmızı oldu öldu diyeride öle olcaktı keneyi elimle kopartım bende 42 tane japon var hepsi 15 satim 10 satim işte

 6. ben uzun zamandır japon balıgı beslıyorum suan kavaryum aldım onceden fanusta beslıyorum beslenme konusunda herkes farklı sey soyledı satan aldıgım balıkcılar bırı ıkı gunde bır yem bır balık ıcın dıgerı her gun bır yem bır balık ıcın dedı kımsıde sabah aksam bır yem dedı ama ben ıkı gunde bır yem verdım bır balık ıcın suan akvaryumdalar yerlerı genıs oldu yemı nasıl vermelıyım devamlı yuzuyorlar cok hareketlıler her bırı yarı yerde nasıl beslemelıyım cunku kendılerı yemlerını ıyı hazmedıyor suan ve yemı ıyıce uflıyorum ama bana ufalama dıyolar balıkcılr sızce dogru bısey mı yapıyorum ufalayarak ve akvaryumda nasıl kac gunde kac yem vermelıyım

 7. mertcan // 30 Kasım 2008 at 20:42 //

  benim japonbalıklarımdan 6 tane wardı ama 1 te ölüdü 2 günsonra 1 tane daha öldü 2 günsonra bitane daha öldü bunların olmesinin sebebi ne olabilir çok üzüldüm!!!

 8. arkadaşlar benimde 6 tane japon balıgım vardı 2 si öldü balıklarımdan biri 2 kuyr,ukluydu digerleri 4 2 kuyruklu ikidebir öbür balıkları iteliyor neden buyüzden 2 balıgım öldüüüü

 9. arkadaşlar ben bugün ikik japon balığı aldım birbirlerine çok yakınlar. çiftleşmek mi istiyorlar belkide başka biişi yardım edin bekliyorum….

 10. sinan // 03 Ocak 2009 at 19:42 //

  benim 6tane japon balığm vardı yaklaşık 3 sendir besliyordum balıkları sonradan 1 balık aldım o balık öldü ve diyerleride ölmeye başladı acaba hastalıkmı bulaştı?

 11. arkadaşlar 6 tane japon balığım var bunların dişi veya erkek olduğunu bilmiyorum yardım edin lütfen

 12. anüsü ile kuyrugu arasında ki kuyrugu tek ise dişi çift ise erkektir,, 6 cm lerde gözenir

 13. mehmet // 11 Ocak 2009 at 16:40 //

  süs balıkları nasıl çoğaldığını çözemedim o yüzden bana yardım cı olursanız sevinirim…

 14. deniz // 12 Ocak 2009 at 19:25 //

  slm arkadaşlar sorduğunuz soruların hepsini inceledim. nacizane tavsiyelerim olacak umarım faydalı olurum…

  1- japon balıklarını beslediğiniz akvaryumda filtre kesinlikle kullanın günlük su değişimi filtrenin yerini aslaa tutmaz ve hastalıklara zemin oluşturur.
  2- japon balıkları son derece uysal canlılardır ve açıkçası hantal yapılıdırlar. yanlarına agresif bir balık koyduğunuzda japon balıklarınızı yaralayabilecek hatta öldürebilecektir.
  3- akvaryumunuzda (fanusta sakın beslemeyin) dinlenmiş su kullanın. su en az 1 hafta dinlenmiş olsun ve her 5lt su için bir çay kaşığı kaya tuzu atın.
  4-yemlemeyi sayıya bağlı kalarak yapmayın. balığın boyutları ve hareketliliği etkileyecektir yem mikterını benim önerim şudur. hergün ağız büyüklüğünün 2 katı kadar yem.
  üremesi.
  sağma metodu ile üretebilirsiniz. doğal yöntem akvaryumlarda çok çok zor olur. erkek dişiyi sürekli kovalıyorsa ve dişinin karnı iyice şişmişse muhtemelen çiftleşmeye hazırdır. sağma yöntemini detaylı anlatmam uzun sürer internetten ve kitaplardan bulabilirsiniz.

 15. sinem // 16 Ocak 2009 at 12:20 //

  benim 1 tane japon balığım var arkadaşlar ve fanusta besliyorum yem vermeyi tam anlayamadım nasıl yapmalıyım bana yardımcı olur musunuz;?

 16. sinem // 16 Ocak 2009 at 12:22 //

  birde japon balıkları tek yaşayabiliyor mu? fanusta özellikle…

 17. aydın // 18 Ocak 2009 at 12:01 //

  Herkese Selam;
  Bende geçen hafta 2 adet japon balığı aldım.Netten araştırıp da bir bakayım dedim.Amma da çok bakım ve özen istiyorlarmış.Nerdeyse altlarını bağlatacaklar.Çok çok uzun yıllar önce lepistes beslerdik evimizde.Hiçde bakım gerektirmeyen ve sürekli çoğalan balıklar olduklarını hatırlıyorum.Japon balıklarım için çok küçük bide akvaryum aldım.Ama su filtresi ve ısıtıcı kullanmıyorum.Aldığım balıkçı fanusta büyütebileceğimi her 3-4 günde 1 suyu değiştirmemi ve sabah ve akşamları 2 şer adet yem vermemi söyledi.Kendisi örnek olarak orada besliyor bu şekilde.Ben biraz balık hakkında tecrübem olsun diye aldım bunları.Hayalimde büyük bir akvaryum yapmak var.Ama bu konularda kesinlikle profesyonel yardım almak gerekiyor.Bunu öğrendim.Çokda zevkli bir uğraş bence…

 18. tolga can sosar // 18 Ocak 2009 at 20:49 //

  Benim 53 tane balığım var akvaryumum 1 oda genişliğinde ve balıklarımın cinsi alabalık iri japonlar… ne zmn çiftleşirler bilmiyorum

 19. oğuz // 18 Ocak 2009 at 21:17 //

  ben balık alalı 2 gün ldu japon balıgı günde 1 yem atıyorum. balıkçıdan aldıgım tavsiyede bu .yinede bir danışmak istedim
  birde ben onları fanusta besliyorum bişi olurmu

 20. ayşe // 21 Ocak 2009 at 18:20 //

  Benim japon balıklarım yem yemiyor 3 4 gündür ölecekler diye korkuyorum ne yapılması gerek bilen var mı?

 21. ilhan // 25 Ocak 2009 at 12:02 //

  ben de jabom balıgı var 2 gunde 1 yem verıyorun amam simdi hepsi 1.5 kılo satılık alcak varsa satıyorun her cesıt var alcak varsa

 22. ilhan // 25 Ocak 2009 at 12:03 //

  siz onlar fasla yem varım ölmasler

 23. ben 4 sendir japon balı besliyorum şuandan 35 tane balığım var her gelene bakacak olana veriyorum elimde sadece 6 balık kaldı yavru. Nekadar az beslerseniz akvaryumda okadar çok rahat büyüyolar ve dayanıklı hayvanlar besleyenlere sesleniyorum eğer temizlemekte zorluk çekiyosanız vatoz alın birtane çok yararı oluyo.

 24. arkadaşlar eyer hayvan beslicekseniz herşeyi temin etmelisiniz fanus balıklar için bir hapisana ömürleri çok kısa oluyo ve gün geçtikçe halsiz ve hastalanması daha kolay oluyo beslicekseniz ucuz akvaryumlar var hava tüpü herşeyi içinde onalran alın. hem bakmasıda daha kolay oluyo fanuz her hafta değişmem lazım hem hayvana hem sana eziyet

 25. arkadaşlar ben ilk 6 tana japon balığı aldım,1 tane aslanbaş japon balığı kaldı.daha sonra 3 tane aldım aslanbaşla birlikte 4 oldu diğer 3’ü öldü gene benim balık kaldı arkadaşım 2 tane hediye etti onlar öldü yine benim balık kaldı akvaryumda besliyorum büyük bir akvaryum.ben ona her sabah göz kararı yeticek kadar veriyorum.bazen ona haşlanıp kurutulmuş ıspanak veya bezelye veriyorum tavsiye ederim çok sağlıklı

 26. benim balığım dişiymiş şimdi fark ettim. ama çok kilolu aldığımdan beri!! benim için problem yok ama bilmilmiyorum en uzun yaşayan balık o ama gebede olabilir diye şüphelendim ama onun yaşına uygunda yoktu eskiden.SAKIN AMA SAKIN FANUSTA BESLEMEYİN BALIKLARI BİLE BİLE ÖLÜME SÜRÜKLEMİŞ OLURSUNUZ!!!BENDE ESKİDEN BİLMİYORDUM BESLEDİM 2 TANE AMA SATAN KİŞİ BANA OKSİJEN DİYE BİR HAP VERDİ HER SUYUNU DEĞİŞTİRDİĞİMDE ONU KOYUYORDUM AMA SON SAKIN FANUS FALAN YOK AKVARYUM

 27. ASLANBAŞ CİNSİ AMA HALA KABARMADI KAFASI BÜYÜKTE, NEDENİNİ BİLEN VARMI ???

 28. YORUM YAZAN SİNEM ARKADAŞIM SANA ÖNCELİKLE BİR AKVARYUM ALMANI TAVSİYE EDERİM ISITICISINI VE FİLTRESİNİNİ UNUTMA AKVARUYUMU TEMİZLEMEK İÇİN Bİ ALET VAR ADINI BİLMİYORUM BENDE VAR POMPA GİBİ BÜTÜN PİSLİĞİ ÇEKİYOR.AKVARYUMUNDİBİNE SERT SÜS VB. GİBİ ŞEYLER KOYMA TAMAMEN DOĞAL KUM VB. GİBİ ŞEYLER KOY.YEME GELİNCE HER SABAH YETİCEK KADAR GÖZ KARARI ATARSIN VE YUKARDA YAZDIKŞLARIMIDA OKU FAYDALI OLACAKTIR HA BİRDE HAŞLANMIŞ KURUMUŞ BEZELYE (KABUĞU SOYULMUŞ) VE ISPANAK VERMEYİ UNUTMA SANA KAĞIT GİBİ İNCE RENKLİ YEMLERDEN VERMENİ TAVSİYE EDERİM BEZELYE (KABUĞU SOYULMUŞ VE ISPANAK) HAFTADA BİR KERE UNUTMA

 29. arkadaşlar benim 6 tane japonum vardı onlar 2 haftada öldü ama japon balıkları nasıl besleyecem bilemiyorum

 30. merhaba arkadaşlar benim 1 tane japon balğım var biraz iri akvaryum kullanıyorum su motoru var ışık var biraz daha balık alacağım yine japon olacak ama küçük olacak iri olan onları yermi ve ben balığı nasıl besleyeceğim lütfen yardım acilll!!!!!!!!!!!!!!!!1

 31. vatoz alsam japon balığımla iyi anlaşabilirlermi

 32. eren yigit // 05 Şubat 2009 at 10:56 //

  no japon fishs ni yerler ve japons kill

 33. arkadaşlar ben 3 senedır balık beslıyorum ve hıç balıgım olmedı yemlerını duzenlı olarak verıyorum gunde 2 defa sabah ve akşam her balık için bir yem ye renksız yem kullanın cunku renklı yemlerde boya var ve balıklar o yemlerden ole bılıyo

 34. arkadaşlar benim 2 tane japon balıgım var.yem atmadan önce attıktan sonra her zamam yem yerlermiş gibi dik duruyorlar yem attığımda ise suyun dimine iniyorlar ve yem yemiyorlar acaba ne den olabilir lütfen biri söylesin

 35. benimde 30 tane büyük japon balığım vardı elektrikler kesildi 20 si öldü 10u kaldı acaba gerçekten sorun nerde
  usta balıkçı celal

 36. isimsiz // 06 Şubat 2009 at 13:59 //

  sevgili sinem balıklara 2 öğün yem vermelisin sabah akşam 2 adet yeter sabah 2 akşam 2 adım cengiz şimdiden teşekkürler by…

 37. onur arkadaşım vatoz balı çok uysal görünür bende besledim vatoz balığı ama tavsiye etmem eyer büyük vatoz balığı alırsaan japon balıklarını yiğe bilir.bende 2 tane var şuanda 13 tanede japon balıüım var ama vatozum küçük oldu için saldıramıyo eyer illede beslicem diyosan küçük vatoz al

 38. ya ben 4 senedir japon balı besliyorum ilgimi çekti mürekep balı aldım onu nasıl beslemeliyim bilen varmı japon balıklarımın yanında besliyorum bide 🙁

 39. mücahit // 06 Şubat 2009 at 18:18 //

  arkadaşlar ben japonlar ve lepistesleri bir arada yaşatmayı çok istiyorum bana bilgi werirseniz sewinirim şimdiden teşekkürler.

 40. gülçin // 09 Şubat 2009 at 22:34 //

  arkadaşlar benimde bir japon balığım var önceleri çok iştahlıydı fakat yaklaşık 1 aydır yemiyor çok şişmanladı ve hareket etmiyor en ilgincide sırt üstü duruyor neden olbılır bir fikriniz varsa paylaşırmısınız şimdiden teşekkürler

 41. bayram işlet // 10 Şubat 2009 at 13:17 //

  arkadaşlar benim 2 tane japon balığım var ikiside sanki aç gibi birşey arıyor yeminide veriyorum beni bilginendirirmisiniz arkadaşlar?????

 42. bu sitede kimse yok mu? 🙁

 43. japonlara hergun yem vermelisiniz 2 gune bir degil

 44. zeynepcim japonların ozelligidir zaten kumda yem varmış gibi ararlar korkma bişey olmaz

 45. onur japonların buyukleri ve kucukleri farketmez bir arada zararsız yasarlar

 46. onur vatozla japon bir arada yasar benimde var

 47. 1-balığa verilecek yem balığın 2-3 dakka içinde tüketeceği kadar olmalı
  2-fanusta japon beslenir ama su temizliği aksatılmadan düzenli olarak dinlenmiş suyla yapılmalıdır
  3-su özelliğini kaybetmemesi için 2 haftadan fazla dinlendirlmemeli!!
  4-herzaman aynı yem kullanılmazsa balık için değişiklik olur ve daha sağlıklı olur
  5-yemikolay sindirebilmesiiçin için pul yem çeşitleri kullanılmalı
  6-arada bir kıvırcık,salata,soğulcan gibi değişik besinler verirseniz daha sağlıklı ve daha doğal yetişirler
  7-aşırı yağlanmasını engellemek için 10 günde bir ac bırakılmalıdır

 48. japon beslemek cok zevklidir fazla zaraı yoktur bu balıkların eger ilk defa balık alacaksanız kesinlikle japon tavsiye ediyorum pişman olmazsınız balık beslemek insana huzur verir

 49. benim 48 tane japon balığım var

 50. arkadaşlar benim japon balıklarım var hangisi dişi hangisi erkek oldugunu bilmiyorum acil yadım lütfen

 51. 2 tane turuncu 1 tane beyaz 1 siyah

 52. ya acil yardım

 53. ince ve uzun olanlar erkek şişman ve kısa olanlar dişi

 54. arkadaşlar benim 2 japon balığımdan biri öldü acaba neden olabilir

 55. balıkların cinsiyetini belirleme konusunda serpil arkadasımıza katılıyorum serpil hanım bilgilerinizi paylaştığınız içinde tesekkür ederim.

 56. ciklet hakkında bana bilgi verecek olan
  yardım edin nolur.

 57. tm sagol
  serpil

 58. ömer soyal // 20 Şubat 2009 at 08:49 //

  arkadaşlar benim 8 adet japon balığım vardı içlerinden bir tanesi buğün öldü balıkların akvaryum sularını düzenli olarak değiştiriyorum ve beslenmelerine dikkat ettğin halde bir tanesi öldü şimdi merak etttiğim husus diğer japon balıklarım bu ölüm halinden etkilenirlermi japon balığımın ölümü diğer balıklarımın ölmesine sebep olurmu veya bu durumdan ötürü neler yapabilirim tavsiyesi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.önerilerinizi bekliyorum.

 59. muharrem // 21 Şubat 2009 at 12:44 //

  lütfen bana yardım edin benim iki tane japonum var bi tanede vatos alsam bişey olur mu yada japon tek yaşar mı?
  please pm

 60. japon vatozla beraber yasar ayrıca japon balığı tek basınada yasar

 61. ben balıklar konusunda uzman sayılırım ark japon balıgı beslemek isteyenle suyu ılık ve yemi belirli aralıkalatda verilmesi gerekio yem hangirenk olursa olsun bişi olmaz size ben nasıl besledimi söyleyeyim ben tüm balıklarıma verdigim yemi kendim yapıyom elma kabuklarını incece kesin havuc incece kesin ve tüm böyle meyve sbze olan şyleri güzelce kurutun ve onları balıgınıza verin ve balık larınız bir ayda iki kat büyüklügünde olacak ve cok canlı olacak veeee tüm vereceniz şeyler vitaminli olacak lardan olacak ark benden size bir kardeş taviyesi

 62. orkadaşlar japon balıgı tek yasar lepisteste vatozda ama sarı pirense yaşamaz ciklet türleri yaşamaz arkadaşlar b
  ben bu siteye sıkılınca girer bakarım yorumlara bazılarını cevaplarım

 63. besorularınız olursa yazın girdigimde cevapları ok
  ismimide yazınki sorunun bana oldugunu anlayayım

 64. japonla lepistes yaşar ama lepistesler biraz kücük olacak ve bir arada alışırlar 🙂

 65. sevgili onurcum yemezler caponlar birbirini onlar dişli balık deil 🙂 sen sadece sabah yem at veeee cok yem atarsan halsiz halsiz olurlar yem atmassan canlı canlı yem arama ümüdüne katılıyorlar herhalde:)

 66. zeynepcim sen balıklara azyem atbakalım nasıl oluyolar sabah birkere zeynep cim :):):):):)

 67. sorusu olanı basına serkan yazazın sorularınızı cevaplayım şimdilik bb :):):):):):)::):)):):):):):):):):):

 68. abilarim ablalarım akvaryumumda 6 tane balığım var bu balıklarım ne zaman yavrular beni bi bilgilendire bilirmisinizz ??

 69. benim japon alıklarım ölüyo saah akşam yem veriyorum düzenli hastada yok aralarıda ama nedense bu aralar balıklarımı kaybediyorum akvaryumu 2 haftada bir temizlemeye başladım olmuyo ne yapmam lazımm :(YARDIM EDİN

 70. yaa benim japon balıklarım vatozum hepsi öldü 2 alım kaldı alıcam ama korkuyorum akvaryummu sirkeyle temizle dediler bana mükropları ölüyomuş yapsammı acaba 🙂

 71. arkaşlar benim 3 japonum var ilk aldğımda onlara günde kaç yem atmalıyım bide ne zaman çoğalazaklar
  erkekmi dişimi olduğunuda anlamıyorum yardım edin!!!

 72. yaaaaaaa yardım edin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 73. arkadaşlar akvaryumunuzda bulunan su haznesine göre balık beslemenizi tercih ederim yani su haznesı azsa(akvaryum küçükse)cok sayıda balık beslemek iyi deildir balıkları strese sokar ve gelişimlerimi engeller eger elinizde 100cmboyunda 30cm yüksekliginde genişliginde bir akvaryumuznuz varsa 4 yada 5tane (enfazla)balık beslemelisiniz bu hem balıkların bakımını kolaylastırcaktır hemde balıklarınızın daha kaliteli gelişmesini saglayacaktır ve yem olarakta sizlere kurutulmuş kurt tavsiye edebilirim sera olursa ii olur bukosullarda üretmektede basarılı olursunuz

 74. serpil cnm ince uzun olanlar erkek şişmanve kısa olanlar dişi diye bir yorum yapmıssın bu sekilde bir kavram kesinlikle yanlıstır örnegin oranda ve inci gövde japon türleri bunların dişiside erkegide boyutuna göre çok şişman ve göbeklidir bu dişi ve erkek kavramı balıkların çiftleşme mevsimlerinde solungaçların üzereinde sivilçe benzeri şişlikler görüyorsan erkektir dişilerde ise anuş yüzgeçleri anuse bitişiktir erkeklerde birazdaha aralıklıdır yani sana dicem japonlarda bukavram cokzor dur tşkrlr;)

 75. arkadaşlar japon balıklarımdan biri hiç yüzmüyor doğru düzgün yemini bile yemiyor napabilirim yardım edin lütfen

 76. hamza // 06 Mart 2009 at 19:44 //

  enes kardeş sorunu olan japon balıgının vucudunda deişiklikler varmı varsa nasıl ne gibi yerlerinde bana tarıf edermisin ben sana elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalısırım

 77. hamza // 06 Mart 2009 at 19:46 //

  örnegin derisinde yaralar yüzgeçlerinde yaralar karnında aşırır şişlik pullarında kabarma ve bozukluk varsa tarıf edermisin

 78. dürbün balıgımı o gözleri cok büyük

 79. HaRuN // 07 Mart 2009 at 16:12 //

  japan balıklarına kaç saate bir yem verilmelidir?????

 80. hamza söylediklerinin hepsi var ne acaba?

 81. ölürmü?

 82. iki enes var bu arada

 83. hadi yaaaaaaa

 84. benim iki tane japon balığım var dün sularını değiştirirken suları biraz sıcaktı herhalde biri öldü yada ben öle gördüm sonra diyeride dayanamadı oda öldü sonra böle can çekiştiklerini gördüm birini kurtarmaya çalışırken diyerinin nefes almadığını gördüm yanlış görmüşüm herhalde çünkü tam gömmeye giderken hareket etti sonra eve geldim ılık bi suyun içine koydum şimdi ikiside canavar gibi yani yaşıyolar

 85. büşra // 10 Mart 2009 at 14:40 //

  benim de bir japon balığım var.bugün arkadaşımdan aldım,yemi ile birlikte verdi.ama ben yeminin protein ve karbonhidrat içerikli olp olmadığını nasıl anlayabilirim?bunun cevabını lütfen sitenize yazın,arz ederim…

 86. büşra // 10 Mart 2009 at 14:45 //

  ya bi de bu su değiştirme olayını nası yapabilirim ya…?

 87. özge // 10 Mart 2009 at 19:03 //

  ya arkadaslar bnm beş tane japon balıgım var kac günden beri hiçbir sey yemiyorlar acil yardım edrmisiniz …

 88. bornovadanmehmet // 11 Mart 2009 at 01:16 //

  busra ya cevap
  1-yemlerin icerigine cok takilmayin, seranin japonlar icin pul yemleri var ondan kullanin, vatoz yada copcu varsa akvaryumda granul ve dip(tablet)yem vermeyi unutmayin.
  2-su degisimi, haftalik akvaryum haciminin yuzde 20 si kadar olmalidir.akvaryumda mutlaka isitici bulundurun ve 3-5 gun dinlenmis olan yeni sunun sicakliginin akvaryuma yakin olmasina gayret edin. isiyi 22-24 derceye sabitleyebilirsiniz.birde her 5 litreye bir kasik kayatuzu ilave edip suda cozdukten sonra akvaryuma ilave edin.bu arada haftada yada 10 gunde dip cekimi mutlaka yapilmalidir.

  **arkadaslar japonlarda en az diger akvaryum baliklari kadar onemli ve degerlidir==isiticisini ve filtresini lutfen ihmal etmeyin, birde su fanusta japon baligi isini birakalim lutfen hayvanlara eziyetten baska bisey yapmiyoruz!
  ozgeye cevap
  arkadasim ne yem verdigini ve hangi siklikla verdigini ve akvaryum boyutlarini yazarsan yardim olmaya calisalim.
  yinede ben sana sera yada tetra nin pul yemlerinden tavsiye ederim, ayrica balikar 10-15 gunde bir kesinle ac birakilmalidir.
  soru olursa basina bornovadanmehmet e diye yazarsaniz elimizden geldigi kadariyla cevap vermeye calisalim.
  umarim aydinlatici olmustur.
  herkese saglikli baliklar..

 89. NURULLAH // 11 Mart 2009 at 14:54 //

  S.A ÖZGE MUKLAKA YEM YİYORLARDIR.NE TÜR YEM KULLANIYOSUN?mail atabilirsin yesil.1453@hotmail.com

 90. akin17 // 11 Mart 2009 at 18:43 //

  arkadaşlar benimde var balığa günde1 ve yemin yarısını verin ve balığın suyunu değiştirince atmayın yavaşca kooyun balık şoka girio ve durdu yerde duruo denein faydası olacak benim babam balıkçı

 91. yasin // 11 Mart 2009 at 21:16 //

  arkadaşlar bende uzun yıllardır japon balığı beslerim.özellikle aslanbaş.
  japon balıkları özellikle ışık,bol oksijen ve geniş akvaryumlarda daha hızlı büyürler ve rahat olurlar.bence japon balıklarını fanusta beslemek onları hapsetmek gibidir.
  besleme konusuna gelince elinizde tek çeşit yem olmasın en azından 2-3 çeşit yem bulundurun ve her 3 güne bir değiştirin.balıklarınızda kabızlık olursa suyun derecesini 1-2 derece yükseltin yada bir parça yeşillik verin.
  suyun dezenfeksiyonu için 4 günde bir akvaryumunuza metilen mavisi damlatın.(10 lt suya 3 damla)

 92. Rukiye // 12 Mart 2009 at 10:57 //

  arkadaşlar bende çeşitli balıklar beslemek istiyorum teleskop aslanbaş ve vatosum var başka hangi çeşit balıklar bunlarla bir arada yaşar

 93. bornovadanmehmet // 13 Mart 2009 at 14:12 //

  rukiye hanima cevap:
  japonun her cesidi bir arada yasar(teleskop ve aslanbas zaten japon varyeteleridir, ayri cinsler degildir)illa cesit olsun dersen aralarina copcu ve pangasus ekleyebilirsin.vatoz copculer ve pangasusun dip yemle beslendikleri unutulmamalidir. tabi balik ekleme akvaryumunun boyutlariyla parelel olmali saglikli baliklar..

 94. bornovadanmehmet // 13 Mart 2009 at 14:16 //

  halil e cevap;
  baliklarin japonsa yavrulamaz arkadasim, yumurta birakirlar ve ozel ortamlarda erkeklerin bu yumurtalari dollemesi sonucu ureme olur. yavrulayan baliklarim olsun dersen canli doguran grubundan lepistes, platiyi tavsiye ederim.
  saglikli baliklar..

 95. Benim balığım var japon balığı 3 tane günde kaç tane yem atmalıyım

 96. :d

 97. arkadaslar bende 2tane japon baligi aldim vanuste ama sonra dan pisman ooldum rahatsiz olduklarini hissediorum ve ilk defa beslicem adam bana dediki gunde ikisine yarim olmak uzere bitane sabah aksam yem ve 3gunde bir sularini degis dedi evimizde akvaruma musait deil yardim ederseniz sevinirim

 98. bornovadanmehmet // 14 Mart 2009 at 16:29 //

  yemi tane olarakdusunmek herzaman saglikli olmaz emre arkadasim, yanliz sunu bilmek lazim yemi attigin zaman baliklarin o yemi 2-3 dakikada tuketmeli. fazlasina gerek yok.bu sekilde sabah ve ve aksam yemleyebilirsin.
  onur icin soylicem sey, biran once o fanustan kurtul arkadasim.ev musait degil demissin, 2 metre bi akvaryum yapmana gerek yok en basta orta yada kucuk boy (65*25*35 idealdir)veya biraz daha ufak boylari var piyasada.
  fanusta balik bakmak hem baliklara dert hemde hemde sana..
  saglikli balilar

 99. nurtekin // 15 Mart 2009 at 14:00 //

  slm bende joapon balık ları bakıyorum şuhan 6 tıtane balığım var 3 yovruluöçka ve er biri 1 tane yavru luçuk .

 100. hamza sen hiç bişeyi bilmiyon serpil daha iyi biliyo

 101. bornovadanmehmet // 16 Mart 2009 at 22:06 //

  arkadaslar sen biliyon ben bilmiyom muabbeti yerine bilgilerimizi paylassak daha verimli olmazmi? yillardir balikla ugrasiyoruz, soru varsa cevap verelim dilimizin dondugunce..
  saygilar..
  sayglikli baliklar herkese..

 102. HAKAN ÖZKAN // 16 Mart 2009 at 23:46 //

  ARKADAŞLAR BENDE 3 TANE JAPON BALIĞI VAR Bİ SENEDİR YAŞIYOLAR FANUSDA GÜNFE 1,5 YEM VERİYORUM YETİYO ONLARA

 103. HAKAN ÖZKAN // 16 Mart 2009 at 23:47 //

  3 JAOPNA 2 TANE YEM YETER GÜNDE BENM BESLEME BİÇİMİM ÖYLE 1 SENEDİR YAŞIUOLAR

 104. bornovadanmehmet // 17 Mart 2009 at 10:40 //

  japonlara fanusta iskenceden baska bisey yapmis olmazsiniz..(YASAMASINA YASAR, BALIK HALINDE SATILAN BALIKLARIN DA COGU LEGENLERDE YASIYO OLUYO ONA BAKARSANIZ)

 105. arkadaşlar bugün 2 tane japon balığı aldım hava motoru gibi bir alet var o hergün çalışmalı mı

 106. bornovadanmehmet // 17 Mart 2009 at 17:53 //

  ezoya yanit;
  oncelikle baliklarin hayirli olsun. hava motorunun hergun calismasi baliklarin sagligi acisindan yerinde olacaktir.imkaniniz varsa akvaryumunuza bir ic filtre ve isitici da eklemenizi tavsiye ederim.
  saglikli baliklar..

 107. arkadaşlar japon balıklarım üremiyor napacam

 108. bornovadanmehmet // 18 Mart 2009 at 14:29 //

  japonlarin yeterince eriskin mi??

 109. ewt herhalde eriskin

 110. bornovadanmehmet // 18 Mart 2009 at 23:05 //

  eriskin boydaki disi ve erkekleri(10-12 cm) sicakliklarini 24-25 dereceye cikararak baska bi akvaryuma ayirmani tavsiye ederim.

 111. tamam

 112. ahmet // 19 Mart 2009 at 18:33 //

  slm herkese bende 3 lepistes 12 yavru japon 2 buyuk japon var akvaryumda beslıyorum buyuklerı ayırsam nasıl olur ısıtıcı almam gereklımı???

 113. berkay // 21 Mart 2009 at 17:05 //

  ARKADAŞIM BENDE 2 TANE JAPON ALDIM FAKAT 1İ YARIM GÜNDE ÖLDÜ DİĞERİ İSE 3 GÜNDÜR YAŞIYO FANUSTA BESLİYORUM GÜNDE 2-3 YEM ATIYORUM SORUN NEDİR SİZCE FANUSTA BESLENEBİLECEK BALIK VAR MI SUYUNU KAÇ GÜNDE Bİ DEĞİŞTİRMELİYİM

 114. merve // 21 Mart 2009 at 17:09 //

  benim 2 tane japon balığım var.Fanusta yaşıyorlar onlarn içinede 2 çay kaşığı kaya tuzumu atmalıym????

 115. furkan // 21 Mart 2009 at 20:20 //

  berkay günde 1 kere yem atsan olur çok atıyosun faanusta beslemendede bir sorun yok suyunuda 2-3 günde değiştir.

 116. bende 6 tane japon balığı var yem konusunda kafamda soru işaretleri var
  her gün 6 tane yem atsam 2 tane büyük balığım var eğer büyük olanlar 2 şer yer ve diğer 4 balıktan 2si aç kalırsa fark edilemesse balıklar ölür
  böyle bir şey olabilirmi
  nasıl yam atmalıyım

 117. nazlı // 22 Mart 2009 at 10:23 //

  ben persembe günü 2 tane balık aldım 2side japon balıgı hergün yemlerını werıyorum hatta bır yemı 2 ye kırıp werıorum cunku balıklarla ılgılı bır kıtap okudugumda bana onların mıdesı kucuk oldugu ıcın bana yemı 2ye kırıp wermemı soledı bende ole yaptım 3 gün balıgım yasadı sonra yanı bugun balıgım oldu bırde kafamda bır soru ısaretı war ben cumartesı aksamı yem werırken su köpurmustu ben ne oldugunu anlamadıgım ıcın yattım sabah baktıgım suyun ustunde duruyolardı we balıgım ne yazıkkı olmus…

 118. ToLqa // 22 Mart 2009 at 17:52 //

  Bnde 1 Gun Once iLk Defa 2 Tane Japon aLdım 5 Litrelk Fanusta Gunde 2 Kere Veriyorum Kucuk Hamur Yemi Var.

  Akrabamda İse SoLe Kucuk Kucuk Misket Gibi YEmLerden Var HAngisi Daha SağLıkLı oLur.! Ayrıca Yakında 5-6 BaLık Yasaya biLecegim Akvaryum aLacagım Akvaryım En Kucuk Oranda Kaca Kac oLmaLıdır.! ? FiyatLarı NE Civarda?

 119. yasin // 24 Mart 2009 at 14:06 //

  arkadasalar size japon balıgı hakkında bilgi vereyim jopon balıkları en eski evde beslenebililen süs balıklarıdır kökenleri orta asyada bulunur genellikle suyun dip kısmı veya orta kımında görünürler ama en cok suyun dip kısmında mutlu olurlar japon balıgının yanında yaşayabilecek olna balıklar çöpçü,vatos,köpek balığı,ciklet,bebek yüz balıkları beslenebilir ama lepistes,moli,melek,çingene,zebra balıkları kesinlikle japon balıgının yanında beslenmemelidir beslerseniz allah korusun sabah yem vermeye gidince balıgınızın kılcıklarını görebilirsiniz:D
  BESLENMELERİ:
  japon balıklarının açlık ve tokluk hissi yoktur bir kova yem verseniz onu bile yer ama sonuçlarınada katlanır 😀 japon balıklarına günde bir kere yem veriyoruz bende 120 balık var yavrulamıştı 657 tane ama sattım yavruları 120 tanesi kaldı onları besliyorum evde camcıya yaptırdıgım 2m. uzunlugundaki akvaryumumda besliyorum günde 120 tane yem atıyorum kişi başına düşen sayı sizde ne kadar balık varsa balık sayısı kadar atıyorsunuz japon balıklarını boyu yazklaşık 35-40cm olur 25-30 yıl kadar yaşarlar benden bu kadar sorularınız varsa yanıtlaya bilirim

 120. yasin // 24 Mart 2009 at 14:10 //

  tatile çıkcaksanız ve balıklarınızı bir yere bırakamıyorsanız suyunu değiştirin ve tebeşir yem satılıyor bir hafta idare ediyor tabi boy boy değişiyor

 121. Arkadaşlar benim 10 tane japonum var dünden beri erkek japon dişinin peşini bırakmıyor.tam yumurtlama dönemi gelmiş anlaşılan. şimdi ben bu çifti başka bir akvaryuma aldım orada yumurtlarlarmı veya sadece dişiyi mi oraya koymam lazım , şu andan sonra ne yapmam lazım tam olarak biri açıklarsa çok sevinirim.

 122. MeD!Ne // 24 Mart 2009 at 19:51 //

  bende daha yeni balık aldım japon balıgı.ama beslenme konusunda herkes farklı bişey söylüyo..napcam bnnn

 123. enes msin ne kadar inatçılık var sende sen soyadı yaz ben anlamıyom ne yazıdıgını

 124. serdar // 26 Mart 2009 at 00:48 //

  sinem hanim japon baliklarini genelde fanus baligi gibi gorurler bu yanlis baliga eziyettir eger imkaniniz varsa balik sayiniza uygun litrede (80-100) bi akvaryum alin isiticinizi 24 derecye sabitleyin baliklariniz daha mutlu olacaktir saygilarimla

 125. sen soy adını az ben yazmam

 126. papatya // 26 Mart 2009 at 20:41 //

  1 tane japon balığım var alalı 6 gün oldu halsizleşti ve üzerinde beyaz beyaz noktalar oluştu nedeni ne olabilir acaba? ne yapmalıyım?

 127. bornovadanmehmet // 27 Mart 2009 at 15:33 //

  medineye cevap;
  aldiginiz japon baliklarinin sayisini ve boylarini belirtirseniz yemleme konusunda yardimci olurm. Ama genel olarak balilarinizin 2-3 dakika icinde tuketecekleri kadar granul ve pul yemlerle besleyebilirsiniz.(bu sekilde gunde 2 kez yemleyebilirsiniz) ayda 1-2 kez bezelye yada yari haslanmis ispanak baliklarnizin kabiz olup olmelerini engelleyecektir.
  saygilar

 128. crazy kenan // 27 Mart 2009 at 17:06 //

  akvaryum balıklarını çok seviyorum lepistes im var 35 tane herzaman tavsiye ederim almanızı çünkü çok yavru doguruyolar

 129. berk55 // 27 Mart 2009 at 19:56 //

  ben uzun süredir japon balığımı fanusta besliyodum sonra 40 litrelik bir akvaryum aldım yanına da 2 tane japon balığı aldım ve aldığımdan bikaç gün sonra beya olanın bikaç yerinde pul dökülmesi gördüm bunun nedeni nedir ? vede pullar kendiliğinden çıkarmı.????

 130. berk55 // 27 Mart 2009 at 19:57 //

  beyaz

 131. serhat resul bayrak // 27 Mart 2009 at 20:21 //

  ben çok japon balığı besleim ama hiçbiri dğurmadı nedenini e-mail adresime gönderebilir misiniz?

 132. serhat resul bayrak // 27 Mart 2009 at 20:23 //

  salak lar

 133. MeD!Ne // 28 Mart 2009 at 19:50 //

  ya bi tane aldım..boyuda 35 cm falan heralde bana günde bi tane yeter dediler ama dedimya işte herkes farklı bişey söylüyo…smdilik her aksam bi tane veriyorum?nasıl?

 134. Arkadaşlar ben bu gün carrrefour’dan 5 tl ye aldım vücudu beyaz kafasının üstünde turuncu bi lekesi var ve hala ben ona isim koyamadım isim koymakta bana yardımcı olurmusunuz?

 135. He bi de fanusta yaşatıyorum bişe olur mu ben 7 yaşındayım lütfen yardım edin

 136. berk55 // 28 Mart 2009 at 22:59 //

  ben uzun süredir japon balığımı fanusta besliyodum sonra 40 litrelik bir akvaryum aldım yanına da 2 tane japon balığı aldım ve aldığımdan bikaç gün sonra beyaz olanın bikaç yerinde pul dökülmesi gördüm bunun nedeni nedir ? vede pullar kendiliğinden çıkarmı.????
  yaardıım ediiin

 137. yunus emre // 30 Mart 2009 at 14:06 //

  pul dökülmesinin sebebi aşırı sıcaklık olabilir

 138. Halit // 30 Mart 2009 at 14:13 //

  bonovadan ahmet lepistesler tetralala yaşarmı ve benim bir tene japonum var dün bir tane daha aldık(tül kuyruk)ve çok güzel anlaşıyorlar fakat ne zaman suyu değiştirsem balıklar hep ölme tehlikesi gösteriyor zar zor hayata getiriyoz bide bu japonlar fanusta yaşıyor ölme tehlikesini nasıul geçirebilirim ayriyetten ban spell fish kullanıyorum

 139. GİRAY KAYIK // 31 Mart 2009 at 13:56 //

  BENİM OĞLUM ÇOK MERAKLI BALIKLARA FAKAT FAZLA BİLGİMİZ YOK BETA BALIĞINI ÇOK SEVİYO BİR BETA ÜÇ KÖPEK BALIĞI BİR JAPON İKİ ÇÖPÇÜ BİRDE VATOS VAR HEPSİ BİR ARADA NE DERECE İYİ BİLMİYORUM MOTORU SEVMİYOMUŞ BETA ÖMÜR BALIKLAR İÇİN BU DURUM NASIL OLUR ARADA AÇIYORUZ GENELDE KAPALI

 140. fatih // 31 Mart 2009 at 15:22 //

  benim iki tane japon balığım vardı biri öldü bir tane kaldı o da bayadr yaşıo

 141. fatih // 31 Mart 2009 at 15:23 //

  adıda paçoz 😀

 142. fatih // 31 Mart 2009 at 15:23 //

  onu çok seviyorum (l)

 143. mustafa // 31 Mart 2009 at 17:17 //

  ya bana pls cevap verin benim japon balıklarım vardı öldüler bide bu filtreden çıkan su çok fızlı yani balık oraya gelince ve filtrenin çıkardığı su balığı uçuruyo zararı varmıdır koymasak olurmu filtre sade diğer motorlar su çıkarıyolarya baloncuklu ondan koysak filtre koymasakk olurmu

 144. mustafa // 31 Mart 2009 at 17:42 //

  ya işey sorcam size japon balıklarına ısıtıcı koymasak olurmu

 145. bornovadanmehmet // 31 Mart 2009 at 22:34 //

  halit bey, tercihiim canli doguran turlerinin kendi aralarinda baska turlerle karistirilmadan beslenmesi taraftariyim.lepistes moli platy karma canli doguran tavsiye ederm.
  illa tetra derseniz onuda diger cichlid turleriyle dusunun bence.
  saygilar.

 146. bendede 3 tane japon var akvaryumum 40 lt civarında 2 balık daha almak istiyorum sakıncası varmı ?

 147. bornovadanmehmet // 02 Nisan 2009 at 01:17 //

  mustafa beye cevap;
  japon baliklarina isitici koymasaniz olur, ama isilarinin yaz kis sabit kalmasi acisindan saglikli buyume ve ilerde yavru alma asamalarinda isitici onemli bi faktordur. ayrica akvaryumunuza vatoz copcu yada pangasus gibi degisik renkler ekleyeyim derseniz (benim gibi) isitici sart olacaktir.
  saygilar

 148. bornovadanmehmet // 02 Nisan 2009 at 01:21 //

  mustafa bey,
  filtreden cikan suyun akisini hava borusuna alicaniz ufak bir mandal tarzi aparatla ayarlayabilirsiniz.fazla sert cikan suyun yavru baliklara zarari olur muhakkak, ben dediginiz sekilde iki yavru japon ve iki copcu baligimi kaybettim.
  her akvaryumcuda bulabileginiz plastik bir parcadir.

 149. benim 3 tane japon balıgım var yem verirken hergün öğle varktinde 2 tane yem veriorum yeterlimidir???

 150. ve bu balıkların dişi yada erkek olduğunu nasıl ayırt edeceğim ? şimdiden teşekkürler

 151. bornovadanmehmet // 02 Nisan 2009 at 15:22 //

  emre;
  baliklarina zamanin uygunsa sabah ve aksam ustu olmak uzere iki kez yem ver derim ben, dogal yasamlarina uygun olarak. cinsiyet olayi ise; baliklarin belli bi olgunluga gelince emin ol erkekler disilerin pesini birakmicaktir. en kolay oyle anliyorum ben 🙂
  saygilar

 152. ismail // 03 Nisan 2009 at 20:28 //

  arkadajlar fanusta bir japon balığım var.süerekli su yüzeyine çıkıp ağzı ile şap şap şap sesler çıkartıyo… neden olabilir bilgisi olan varmı…

 153. Beyler Japon Balıklarının Dişimi Erkekmi Olduqunu Nasıl Anlayacaz ??

 154. ya enes sen yoyadını yaz ben hiçbişe bilmiyorum

 155. Japon Balıklarına Isıtıcı Gerek Deqil Soguk Sudada Yaşarlar

 156. bornovadanmehmet // 04 Nisan 2009 at 16:51 //

  cocuklar birakin artik su soyadi muabbetini isterseniz, sorunuz varsa yanit versin bilenler..
  Sacma sapan seylerle doldurmayin lutfen boyle forumlari..

 157. bornovadanmehmet // 05 Nisan 2009 at 21:17 //

  ismail,
  japon baligin yeterince hava alamiyo demektir bu, hava motoru ve ufak bir havatasi almalisin..

 158. çeyrek EFE // 06 Nisan 2009 at 13:03 //

  slm…
  bende 2 tane japon balığı var.küçük cam fanusta besliyorum.3 gündür yemlerini yemiyorlar.sabah 4 akşam 4 tane yem veriyorum.yemin markası KİJARO CROW.kırmızı ve yeşil renkli yemler.
  yukarıda ki yazdıkları gibi çok az siyah lekeler çıkmaya başladı.balıklar halsizleşti biraz…
  nasıl beslemem gerekir…lütfen acil cevap atarsanız sevinirim….

 159. çeyrek EFE // 06 Nisan 2009 at 13:09 //

  bide suyun dibinde,genelde hareketsiz duruyorlar.oksijensiz olsa suyun üstüne çıkarlar diye düşünüyorum…5 günde 1 falan suyu değiştiriyorum…suda ısı kaybı olmamasına dikkat ediyorum…

 160. fatih karakoç // 06 Nisan 2009 at 13:51 //

  japon balıklarının çok güzel bir renkleri var ben bugün tam 10 tane aldım çok güzeller

 161. bornovadanmehmet // 06 Nisan 2009 at 15:36 //

  ceyerk efe;
  baliklarini o fanustan biran once kurtar ve orta boy da olsa isiticili filtreli bir akvaryum al.
  birde tavsiyem yemlemeyi azalt.
  ve 8-10 gunde bir ac birakmani tavsiye ederim.
  saygilar

 162. çeyrek EFE // 06 Nisan 2009 at 17:05 //

  bornovadanmehmet,cevabın için çok teşekkür ederim.
  ilk defa balık beslediğim için fazla bi bilgim yok balıklar hakkında.heveslendimaldım..
  diğer fanuslara baktım da benim fanus küçük değilmiş.yeterliymiş…bu fanusa ısıtıcı filtre eklenebiliyormu.satılıyormu öyle…ya balıklar zaten 3 gündür yemlerini yemiyorlar ki aç bırakacağımda:)))
  balıklar yemlere geliyorlar dokanıp dokanıp gidiyorlar.yememelerinin sebebi ne olabilir.yemden kaynaklanıyor olabilir mi.
  bu yemler baya küçük.yemler standart mı hepsi bilmiyorum ama petshoptaki adam sabah 4 akşam 4 tane ver dedi.kaçar tane vermeliyim ki…

 163. arkadaslar benim önceden aldıgım bi japon balıgım vardı 15 gün sonra akvaryumu aldım ve 2 adet daha japon aldım aldıgım balıgın biri daha yetişkindi diğeri ise nerdeyse tam gelişmemişti bu aksam baktım ilk aldıgım balık diğer balıgın peşini bırakmıyor acaba ciflesme istegimi var yoksa kavga mı ediyorlar balık dier balıgın peşinden ayrılmıyor yardımlarınız için teşekkürler SAYGILAR..

 164. arkadaslar ve balıgı akvaryumun camına sıkıstırıyor ne yapmalıyım ? teşekkürlerr

 165. bornovadanmehmet // 06 Nisan 2009 at 21:52 //

  efe,
  abicim seranin japon baliklari icin pul yemleri var,
  balikalrinda problem yoksa hicbir sekilde itiraz etmezler paketi 2-3 lira bisey..
  hala baliklarin yem yemiyosa akvaryumcunu degistir :))

 166. bornovadanmehmet // 06 Nisan 2009 at 21:54 //

  emre;
  genelde yeni gelen baliga bi hosgeldin partisi yaparlar :))
  telas etme
  yakinda uyum icinde yasamaya baslarlar

 167. UMUT KARGIN // 08 Nisan 2009 at 10:20 //

  MERHABALAR 2 SENE OLDU 2 DİŞİ 2 ERKEK JAPON BALIKLARIM WAR ALLAH NAZARLARDAN SAKLASIN ALDIĞIMDA KÜÇÜCÜKLERDİ 2 SENE İÇİNDE BAYA BİR GELİŞTİLER ONLARI ÇOK SEVİYORUM <3

 168. ama ben balıkları alalı 1 ay oldu nerdeyse sadece bu kovalamaca 1 gün sürdü kovalarken ara ara kovalıyordu artık kovalamaca bitti benim balıkların hepsi 8 cm.bu balıklar yeterince erişkinlermi şimdiden tesekkürler SAYGILAR…

 169. haydar kamil // 08 Nisan 2009 at 15:17 //

  bende japon balığı konusunda uzman sayılırım. Ama balğım geçen gün çok hastaydı ve öldü ne yapmalıyım arkadaşlar hiç bir eksiklikte yoktu her sey tamdı (acil yardım edin)

 170. EFE
  öncelikle bi akvaryum al küçükte olsa ve fanusun suyunu günde 1 kez degiştir sonra balıklarına sabah ve aksam olmak üzere 2 adet yem at balıkların oksijensizlikten ya da fazla yemlemeden hazlizlesebilirler…

 171. of ya siz hiç bişe bilmiyosunuz en iyisi akvaryumcuya sormak

 172. bornovadanmehmet // 08 Nisan 2009 at 17:53 //

  enes git abicim akvaryumcuya sor ne sorcaksan…of pof yapma buralarda :)))

 173. bornovadamehmet yukarıdaki yazdıklarımı sana sordum bi cvp yazarsan sevinirim 🙂

 174. bornovadanmehmet // 08 Nisan 2009 at 19:53 //

  arkadasim, kac cm. oldugundan cok baliklarinin 1. yaslarini tamamlamasi uremeleri icin gereklidir. uretim icin 4disi 2 erkek japonu ayri uretim tankina ayirip akvaryum isilarini 24-25 derceye cikarmak gerekir.
  japon baliklari genellikle sabah erken saatlerde sicaksulara yumurtlarlar.
  detayli bilgi icin
  http://www.akvaryum.com/makale.asp?id=17&alt_kat=934
  makalesini okuyunuz.
  saglikli baliklar

 175. mehmet
  bilgilerin için saol benim akvaryumda ısıtıcı yok ve balıkların suyunu yeni degiştirsemde kokuyo bunun nedeninin ne oldugunu anlamıyorum.acaba sularına 1 kasık kaya tuzu koysam işe yararmı? SAYGILAR…

 176. rumeysa // 09 Nisan 2009 at 17:14 //

  ben 09.04.2009 günü 2 tane japon balığı aldım.birisi çok yemek yiyor.ama diğeri hiç yemiyor

 177. bornovadanmehmet // 09 Nisan 2009 at 18:08 //

  rica ederim emre, yanliz isiticin yoksa yavru almayi unut arkadasim :))
  kaya tuzunu litre basina 1 cay kasigi atmalisin zaten normal su degisimi esnasinda.asgari 10 gunde bir dip cekimi yapmalisin. ama bunlar bu isler FANUSTA HEM SANA SIKINTI HEM BALIKLARINA.
  kokuya gelince fanusta yosunlanma baslamistir buyuk ihtimal kok ondandir, ben o isi ic filtre ve bir adet vatozla halletmistim. ayrica fazla yemleme yapmaninda akvaryumda istenmeyen kokulara sebebiyet verebilcegini okumustum.
  Maddi imkanin varsa bi akvaryum al sende rahat et canavarlarinda :)))
  saygilar

 178. MEHMET
  benim akvaryumum var 40 lt civarında sanırım bende iç filtre var ısıtıcı yok ben 1 tane vatoz almıstım ve diğer gün ölmüştü anlamadım bu vatozların bi yemi varmıı bilmediğim için vatoz almıyorum ve bide dip cekimi nedir nasıl yapılır onuda bilmiorum 🙂 SAYGILAR…

 179. bornovadanmehmet // 10 Nisan 2009 at 16:08 //

  emre,
  vatoz icin tetra nin tablet dip yemleri var.onlardan atabilirsin.yada kirmizi renkli granul yemleri hem vatoz hem japonlar icin kullanabilirsin.
  dip cekimi bir hortum vasitasiyla akvaryumundaki dibe coken filtrenin almadigi pislikleri temizleme islemidir. aparati kendin evde yapabilirsin. bunun icin google a dip cekmi yazarsan cikan linkler sana aparti yapma ve dip cekimi konusunda yeterince bilgi verecektir.
  bu arada 6 ay sure ile askerim sorulara cevap veremezsem kusuruma bakmayin.
  6 ay sonra gorusmek dilegi ile..
  esen kalin

 180. MEHMET
  tesekkürler ben bi bakayım neymiş bu dip cekimi 1 tane vatoz balıgına kaç adet kapsül yem atmalıyım?

 181. benim 200 lt lik akvaryumda 15 tane var.Hepsi sağlıklı.Çok şekerler ve güzeller.

 182. Bugün dip çekimi hakkında bişeyler okudum ve nasıl yapılacagını öğrendim ve iç filtrenin hortumuyla denedim ve oldu tanzikli degil ama genede balık pisliklerini felan cekiyor akvaryum 40 lt 3 tane japon var 2 tane daha alsam nasıl olur bi akrabamın akvaryumu var benimki kadar 10 tane japon almıs bugun baktım 2 tanesi kumun üzerine uzanmıslar heralde öleceklerdi söledim akvaryuma fazla balık alma balık fazlalıgından ölüyorlar dedim.Fakat bana balık fazlalıgından bişey olmaz dedi doğrumu ?

 183. arkadaslar bende 2 tane japon var.ama bir tanesi şuan haasta hiç yem yemiyor ve pulları dkülüyor.bu hastalığın adı ne olabilir ?lütfen yardım edinn

 184. şule hasta balıkların ecelleri gelmiş digerinden uzak tut onada bulastırmasın oda ölebiler :((

 185. ben geçen gün 2adet yavru japon balıgı aldım günde 2 tane yem vermemi söylediler ama ben 3tane veriyorum yiyolar acaba bi sorun olurmu??

 186. Benim 60*25*25 lik akvaryumda 3 tane japon var maasallah hepside sağlıklı

 187. şule
  balıklarına ufakta olsa bi akvaryum al fanus bir hapishane gibidir.

 188. nergis // 14 Nisan 2009 at 00:55 //

  bizim 6 tane japon balimiz var hepside gayet saglikli cok sükür japon baligina gunde 1 kere yem verceksin halsizlerse gunde bir kerede enerji yemleri var ondan vercen cok yem vermiceksin eger hastalik gibi birseyden süpheliniyorsaniz kuyrugunda beyaz noktalar görüyorsaniz ilac alip suya dökmeniz lazim japon baligina isitici lazim degil onlar sogukta yasayan balik ondanda ölebilirler herkeze saglikli baliklar

 189. büşra // 14 Nisan 2009 at 14:47 //

  benim japon baligim var hamile oldunu nasıl anlayacaz ve nasıl doğururlar cevap bekliyorum

 190. meraklı // 15 Nisan 2009 at 12:20 //

  bende 4 zebra 1 s.p 1 snow preneses 4 ciklet ve birde vatos balığı vardı ama bişi oldu balıklar birden ölmeye başladı balıklar oldukça halsizdi iştalhalrı yoktu hep akvaryumu dibindeydi bundan nasıl kurtulamabilirim

 191. meraklı // 15 Nisan 2009 at 12:22 //

  mügeden şaksiyet günde balılara 3 defa deil günde bir yada sabah akşam uygun yoksa yemden balıklarını öldürebilirsin ben japo n balıkları konusunda uzmanım saygilar

 192. éNéS // 15 Nisan 2009 at 16:13 //

  demek uzmansın meraklı bey ozaman sorularıma cevap ver.
  benim japonların kaç yaşın da olduğunu nasıl anlarım? ve japon balıklarım üremiyo napacam? günde kaç yem atacam 3 balığım var cevabını bekliyorum.

 193. BARIŞ // 15 Nisan 2009 at 19:19 //

  ya abi plastik bitkinin üzerinde hava kabarcığına benzeyen bişiiler var acaba yumurta olabilir mi panik yapiim mi?

 194. esraaaa // 16 Nisan 2009 at 16:30 //

  7 japonum ve 2 cöpcü balığım vardı .3 japonla 1 çöpcüm öldü akvaryum suyunu değiştirmedim ama oksijenim her gün calıstı ama kurtaramadım…….YASTAYIM ÜZGÜMÜM

 195. mbr ben erdal benim japon balıklarım var ama ben balıklarımın dışı mi erkek mioldugunu bilmiyorum nasıl bilebilirim yardımcı olursanız memnun olurum

 196. cok basit arkadaslar japon baliniz hamileyse baliginiz siser ve benim japon baligimda hamileydi fark edilmeicek gibi´de degildi onu ayirdim yavruluk icin bir kabim vardi akvariyum da ona ayidim ertesi günü mama verip ve yedigi an yumurta dökmeye basladi ama malesef yumurtalardan yavru falan cikmadi erkeginin siperimini sagmak lazimisik yumurtalarin üstüne erkek japon nasil anlasilir oda basit japon baglinizi kovaliyorsa o erkektir zaten öyle anliyorum .. iyi eylenceler ..

 197. ya arkadaslar ıspanak havuc ve bezelye yı ne kadar sıklıkla verecegız bılen var mı verecek cevabınız ıcın tesekkur ederım

 198. benimde 3 tane japonum vardı yeni almıştım 4 gün sonra biri öldü biri şişmanladı ve karnında siyağ nokta çıktı,diğeri sağlıklı gibi hareketli duruyo şişman olandan şüpeliyim sabağa canlı çıkarmı bilmiuorum sizce..

 199. ben 3tane capon balığı aldım ama bide ben büyüyen cinsten almak istom adını bilmom nasıl beslencekleini filan iste
  bana yadımcı olumusunus
  lutfen!!!!

 200. Svs_Enes_58 // 22 Nisan 2009 at 17:10 //

  Selam millet.Ben chiclid türünden japona zorunlu geçiş yaptım mübadele gibi:D..Nese ben cihivlid balıkarınıu nasıl yemlesme iyi olur akvaryumumda kaçtane balık koysam iyi vbe sağlıklı beslerim akvaryumum 60*35*25 boyutlaırnda..Bide bu japon balıkalrı hzılı büyüyorlarmı…

 201. ahmet adl // 23 Nisan 2009 at 12:57 //

  balıkları çok severim benim 5 tane balığım var 1 taneden olu nasılmı 1tane aldım anne doğurdu dogurdu ve 5tane oldu 2 japon kara baş

 202. arkadaşlar japon balıgımın kuyruk bölgesinden ince beyaz bişey çıktı yardımcı olurmusunuz

 203. bir sürü soru gelmiş fakat cevap veren yok nasıl iş bu 🙂

 204. benim de akvaryumda 3 tane japon balıgı var bunların 2 si çift kuyruk lu diğeri tek kuyruklu acaba ileride sorun olurmu ?

 205. isimsiz // 26 Nisan 2009 at 08:21 //

  benim baliklarım var nasıl besliyeceğim

 206. isimsiz // 26 Nisan 2009 at 13:05 //

  ahmet kardeşim sana sadece atma diyorum japon balıkları doğurmaz yumurtlar erkekler üzerine spermi bırakır ve yumurtalar döllenir 18. günün sonunda yavrular yumurtadan çıkar ilk görünüşleri kıl gibidir ve akvaryumun camlarına yapışırlar bu arada japonlar 1 2 tane değil 500-2000 arası yumurta dökerler.
  diğer arkadaşlarımıza yardım edicek olursak murat arkadaşım japon balığının arkasından çıkan şey dışkısıdır.emre arkadaşım japon balıkları çok uysaldır birbirlerine hiç zarar vermezler.deniz arkadaşım balığının karnında çıkan siyah nokta büyük ihtimal mantardır.bunun ilacı akvaryumcularda vardır ama ben doğallıktan yanayım yani her akvaryumu temizlediğinizde akvaryumun boyutuna göre göz kararı biraz tuz serpin vede akvaryumun içine elinizi fazla sokmayın.8 senedir japon besliyorum en fazla yaşatabildiğim japon 6 yaşındaydı yani sene beraberdik.size tavsiyem yemlerini tam atmak yani ne fazla ne de az gün iki öğün iyidir sabah akşam onları sevin zaten görüceksiniz 1 ay içinde onlar size alışacaktır yem vakitlerini sizden daha iyi bilicekler sizin odanın ne tarafından gelip yem atıcağınızı öğreniceklerdir.

 207. sweety // 26 Nisan 2009 at 13:33 //

  GÜNDE 1 KEZ KELLE BAŞI 1 TANE HESABI BESLEMENİ TAVSİYE EDERİM..

 208. sweety // 26 Nisan 2009 at 14:56 //

  yani balıkçımın önerisi öyle ama bnm balıklar japon balığı çeşedşne göre değişip değişmediği hakkında bilgim yok..

 209. balık // 26 Nisan 2009 at 16:56 //

  onu çok seviyorum

 210. benim 3 tane japon balıgım var ve öğün olarak 2 adet atıyorum ama genelde sabah aksam verşyorum bazende öğle arası veriyorum sadece.

 211. arkadaşlar bende cumartesi günü 2 tane japon balığı aldım ama bu ilk balık besleyişim ne olur bana bir yardım edin fanusta besliyorum

 212. bazılarınız fanusta beslemeyin diyosunuz bişi olur mu?!!!!!!! işlllah olmazz acil yardımlarınızı bekliiyorum japon balıkları nasıl beslenir?!!!!

 213. hadi acil yardımlarınızı bekliyorum!!!!

 214. doğan // 27 Nisan 2009 at 20:37 //

  japon yavruları neden ölüyor 200 taneden 20 tane kaldı

 215. arkın // 28 Nisan 2009 at 12:27 //

  kuyruğu ve anüsü arasındaki yer ikili ise dişi tekli ise erkek olur.LÜTFEN YANLIŞ BİLGİ VERMEYİN

 216. benimde balığım var hem de iki tanedi.birisi geçen sene öldü biz ailecek çok üzüldük.ama tekrardan alıcağız.annem balıkları.çok sever şimdi bir de tavşan beslicez çok mutluyum.
  the end

 217. emrullah // 29 Nisan 2009 at 08:16 //

  sedacım bende fanusta besliyorum gül gibi geçinip gidiyolar..dikkat etmen gereken şey sadece suyun temizliği ve oksijeni…ben günlük su değiştiriyorum.ama suyun tamamını değiştirme sakın.günlük suyun 3 te 1 ini dök ve yeni su koy.

 218. emrullah // 29 Nisan 2009 at 08:19 //

  besleme konusunda da şunu söleyebilirim..mesela 2 balığın varsa sabah 2, akşam 2 yem at.balığın sağlığı için suya biraz tuz atıp karıştırabilirsin.günde 2 saat felan güneş ışığına bırakırsan balıklarının rengi canlanır.güneş ışığı yosun yapar fanusunda.balıklar bu yosunları yicektir ve bu yosun onlar için faydalı.

 219. muhammet resul // 29 Nisan 2009 at 11:18 //

  bu siteyi paylaşanlara çook teşekkür ediyorum artık balıklarımı nasıl besliyeceğimi biliyorum :))

 220. arkadaşlar benim hiç balıgım olmadı daha geçen annem bana dogumgünüm için 2 tane balık aldı 1’i japon balıgı 1’i de süs balıgıydı nasıl beslenecgini bılmıyorum bana 15 günde bir suyu degiştirin günde 2 tane yem atın dediler ben öle yapyıordum ama japon balıgım 1 gün olmadan öldü neden öldü acaba? japon balıgını bi kac kere elliyip duruyodum dokunuyodum yani ondan olabilirmi?

 221. arkadaşlar bende japon beslıyodum geçenlerde 2 tane melek aldım japonların kuyruk kısımları parçalanıp yok oluyor ve bırtane japon öldu. hastalık mı yıyorlarmı…,
  şimdiden teşekkürler.

 222. mrb arkadaslar balıklar çok hosuma gidiyo ve beslemeye karar verdim 60*30*35 bi akvaryum yaptırdm japon çöpcu beslicem uyumlu olursa 1 2 cins daha balık besliye bilirim sizce ne uyumlu olur.

 223. arkaşlar sizce dekor nasıl olomalıdır bu tur balıklar için nasıl bi dekor kullanmam gerek. ve filitre alıcam ve başka bisey almama gerekmi saglıklı beslemek için ayrıca akvaryumda en saglıklı kaç balık besliye bilirim yorumun basına ayhan yazarsanın sevinirim yanıtlarınız için çok şimdiden çok tşk ederim

 224. ya bide iç filitremi alıyım dış dilitremi alıyım?

 225. Sweeney Todd // 04 Mayıs 2009 at 01:11 //

  Arkadaşlar ben de 3 tane japon balığı var 2 3 tane pilastik ot almayı düşünüyorum süs için yerlermi onları yada bir zararı olurmu???Cevaplarsanız sevinirim

 226. Sweeney Todd // 04 Mayıs 2009 at 01:13 //

  birtane balıgım da bayadır halsiz ama yaşıyor nerdeyse 1 yıl olacak heralde yaşar değilmi

 227. BENDE 17 TANE BALIK VAR HANGISI ERKEK HANGISI DIŞİ NASIL AYIKIRIM HE BI YARDIMCI OLSANIZ DOSTUM BE

 228. benim 2 japonum 1 lepitesim var ama fanusta besliyorum günde balık sayısına göre yem veriyorum ve aynı zamanda erkek japonum söylediğiniz gibi dişinin anüsü ve kuyruğuna ve karnına dokunuyor dişi kaçıyor tabiki ama fanusta 3günde bir suyunu değiştiriyorum nasıl yumurtlayacaklar napmama lazım lepitesin zararı olurmu lepitesim beyaz siyah benekli lepitese nasıl bakmalıyım bilgi verin bana saygılarımla lütfen bilgi verin?????nolur .

 229. herkese cok tşk ettim çok yardım ettiniz. akvaryumu kurdujm sper oldu yarın ilk işim balık almak 🙂

 230. bende 2 tane balık aldım iç dekorasyonu ve gerekli olan malzemeler nelerdir lütfen cevap yazın

 231. mrb. arkadaşlar bende 7 tane balık var şu anda her hafta bezelye veriyorum kabızlığı önlemek için süs olarakta kum ve taşları kulanıyorum pilastik çok yararlı değil en iyisi doğal deniz kapuklarıda çok güzel duruyo ayurıca :):)

 232. ahmet.uzunay // 10 Mayıs 2009 at 12:48 //

  arkadaşlar japon balıkları tanesine yarım yem atıyorsunus ahvaryumda besleniyorsa akvaryuma 1 kasık tus atıyorsunuz sabah akşam yemini verriyorsunuz

 233. Yardım // 10 Mayıs 2009 at 21:30 //

  Ben 2 aya yakın bir süredir JAPON balıkları besliyorum balıklarımdan birisinde ani bier davranış bozukluğu gördüm, çok fazla hareket ediyor ve diğer balıklardan bir tanesine sürekli kuyruğundan iteliyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardım ediniz..

 234. oguzhan // 11 Mayıs 2009 at 14:57 //

  arkadaşlar bende 4 tane japon ve 2 tane küçük çöpçü var.fakat ben bunların dişimi erkekmi olduklarını bilmiyorum.bana yardım edermisiniz?birde ben bu balıkları fanusta besliyorum bişey olurmu?not:hava motorum var

 235. senin balık erkek olabilir ve üreme zamanı da gelmiş olabilir korkacak bişey yok 🙂

 236. arkadaslar ben yaklasık 2.5 aydır balık besliyorum 3 taje japon balıgım var fakat bunların 2 sinde solungac kapaklarında ve ön yüzgeçlerinde beyaz noktalar belirdi acaba bu nedir hastalık olabilir die 1 kaşık tuz attım akvaryuma acaba ne olabilir ?? 🙂

 237. balığımın karnı şişti acaba yumurtlar mı??

 238. yeterince erişkinmi balıgın ?

 239. ya benim 1 tane war.
  bitane daha alsam nekadar sürede çifleşirler?
  bide kız mı yok sa erkekmi nası anlıcam

 240. metallci // 14 Mayıs 2009 at 10:37 //

  bornovadan mehmet: ben ilk defa balık besliorum akvaryumda.satın aldığım kişi bana soluncan şeklinde bi yem verdi hep onunla besliorum bi hafta oldu.ama okuduğum yorumlarda yeşillik falan verin diolar hiç duymadım öle bişi doğrumudur yani verrirsem bişi olurmu.??lütfen cvp..

 241. metallci // 14 Mayıs 2009 at 10:39 //

  bide hastalıkları hakkında hiç bişi bilmiorum yardımcı olursan sewinirim…

 242. metallci // 14 Mayıs 2009 at 10:42 //

  bornovadanmehmet ayrıca akvaryumun suyunu ne kadar aralıklarla değiştirmeliyim???????

 243. bende 4 ay önce 3 tane japon balığı aldım ama ertesi günü 1 tanesi öldü geri kalan 2 tanesi nazar değmesin çok iyiler 3 günde 1 suyunu değiştirip vitaminlerini veriyorum ayrıca hergün yiyebilecekleri kadar yemlerini veriyorum ama gerçekten insana pzitif enerji veriyorlar

 244. ben 1 yıldır japon blığı besliyorum size bunlarla ilgili çok bilgiler verebilirim;

  ilk önce kışın balıkları suyuna 2 yemek kaşığı sıcak su katın,yazın ise soğuk su

  balığınız 2 tane ise ikisine birer tane yem verin

  akvarum suyunu 4 günü geçmeden önce değiştirin

  akvaryum ne kadar küçükse veya büyükse ona göre süsler koyun çok fazla koyarsanız balık rahat edemez

  balık yemlerini ufalayarak atın

  eğer balığınızn üstünde siyah noktalar oluşuyorsa ölüyor demektir

  EĞER BUNLARA UYARSANIZ BALIĞINIZ ÇOK RAHAT VE GÜVENLİ YAŞAR…

 245. enes özgün maraş // 18 Mayıs 2009 at 21:56 //

  japon balıkları çok acayip 🙂

 246. ahmet0001 // 19 Mayıs 2009 at 16:47 //

  slm arkadaşlar benim 15 tane japon balığım var akvaryum boyu genişliğide iyi sayılır haftada bi defa sularını değişiyorum olacak gibi değil 7 günde bir 8.nci gün olduğunda balıklar suda görünmicek kadar su kirleniyor yardım edin ltf. ne yapsamda suları bu kadar erkenden kirlenmese sordum balıkları aldığım yere 2-3 ayda bir değiş diyo ama ben 7 günde bir mecburi değişiyorum su çok kirleniyor suyun kirlenmemesi için ne yapmam lazım tşkler

 247. ahmet
  bir kere 15 balık cok fazla. sonra suyu temizlemek için dip çekimi yapabilirsin 😀
  ama genede 15 balık çok fazla

 248. oğuzhan // 20 Mayıs 2009 at 14:16 //

  haftadabir akvaryumun suyunu değiştiriyorum 4te 3ünü.5 balığım var ikisenedir balık besliyorum 2 balığım öldü şidiye kadar makarna yemden gündebirkez veriyorum oksijen vericim var daha başka ne yapabilirim birdebalıklarım japon bazılarının kuyruğukısa bir sorunları var mıdır

 249. arkadaslar besledıgınız balık japon balıgıysa yem konusunda sıkıntı etmeyın gozununun kararınca yem verın gun te 1 kere vermek yerıne sabah aksam verın azar azar verın daha ıyı olur ha bıde sureklı her gun degısık yem kullanırsanız balıgınız daha cabuk buyur

 250. metallci // 21 Mayıs 2009 at 16:41 //

  ya arkadaşlar 5 tane japon baliğindan biri beyaz benek yüzünden öldü akşamdan sularını değiştirdim ondan oldu galiba çünkü öle bişi yoktu şimdi öbürlerinde de biraz sularını nasıl değiştirmeliyim yardım edin.

 251. arkadaşlar bana cam fanusta 1 tane japon balığı hediye ettiler.4 gündür bakıyrm 2 kez suyunu değiştrdim, günde 1 yem veriyrm, suyunu deiştrmdn önce cansız ve halsizdi.şimdi deiştrnce nsl canlandı nsl sevimli ve hareketli 🙂 devamlı yem arıyor gibi bi hali var, suyun dibinde deil yüzeyine yakın yüzüyr genelde…şişman bi balık ztn…başka neler yapabilirim beni bilgilendirirseniz sevinirim??*

 252. benimde 2 tane balığım var bir tanesi küçük bir tanesi azıcık daha büyük büyük balık genellikle suyun üzerinde tepe taklak duruyor o balık ölr diyorlar ama o 5 aydır öyle duruyo ama ölmedi sizce neden tepetaklak duruyor ha bide ben sabah 1 yem akşam 1 yem veriyorum sanırım ikiside dişi kuyrukları tek

 253. :)ar kadaşlar benim 2 tane balığım var 1 tanesi küçük 1 tanesi büyük büyük olan balık suyun üzerinde tepetaklak duruyo hersez bu balık ölü diolar ama 5 aydır öyle yapıyo ama ölmedi. sizce neden öyle duruyor?ha ben bide sabah 1 akşam 1 yem atıyom. sanırım 2 side dişi ikisinin de tek kuyruğu var.:)

 254. muhammet talha lale // 25 Mayıs 2009 at 12:11 //

  benim1tane

 255. arkadaşlar benimde 8 balığım vardı(japon) bende bide watoz wardı sonra watoz japon balıklarıma yapışmaya başladı 3 tanesini öldürdü sonra watozu ayırdım oda kendi öldüüüüüüüü.

 256. arkadasım watozlar cok acıkınca diger balıklara yapısırlar bu yuzden olduler demektir vatozu beslemek kolay gorulur ama watoz besleme nasıl olmalı diye googleye yaz ayrıntyla gosterir

 257. 30/05/2009 tarıhınde 4 tane japon balık aldım.Daha once hıç balık bakmadıgım ıcın yemı felan satıcı verdı. bugun yem verem lazım ama balıklara bır tane yem attım agzına alıp tekrar cıkardı ve bı daha almadılar. bıtane daha attım gene aynı sorunu yaşadım ben bıkaç tane attım ama gene aynı sorun oluyor.lütfen çoook çooook acıl cevap beklıyorum sızlerden(fanusta beslıyorum)Lütfen bu soruna bı çözüm bulalım…

 258. arkadaşlar benim 6 tane japon balığım var 4 tane de melek var ne kadar yere baktıysam melekler japonu öldürür diyor ama benim melek balığı hiç bişey yapmıyor bunun nedeni ne olabilir lütfen söyleyin

 259. metallci // 31 Mayıs 2009 at 20:36 //

  arkadaşlar japonlarla lepistesler bir arada yaşarmı???lütfen cevappppp

 260. ibrahim // 01 Haziran 2009 at 10:57 //

  arkadaslar benim 2 tane japon balıgım var sağarak yavruladılar ne yapmam lazım nasıl büyütürüm zor mudur

 261. emirhan // 02 Haziran 2009 at 16:16 //

  esma akvaryumunda ısıtıcı varsa bişi olmaz

 262. balıkları sevgıyle beslemeyıde unutmayın ara sırada olsa muhabbet edın onlarla mutlaka

 263. bnm de 4-6 tantae fln japon balığı vardı.fanusta bakıyordum.akvaryumda bakmaya hewes ettım.4 ay yaşayıp balıkların hepsi 5 santim uzadılar.akwaryuma koydum hepsi birer gün arayla öldüler .bi tane arabım wardı o ölünce cok üzüldüm balıkları ölenlerin başları sağ olsun

 264. metalci arkaddaşım bnde sordum ama bakılmıomuşşşşşşşşş
  .

 265. metallci // 03 Haziran 2009 at 17:40 //

  arda nden bakılmıomş bi bilgin varmı?

 266. ramazan // 04 Haziran 2009 at 18:25 //

  arkadaşlar dişi balığın yumurtasının karında olusmasında erkek balığın bi alakası varmı yoksa balık kendiliğinden belirli bir zamanda yumurta oluşup erkek balığın yardımıyla yavru balıklar oluyor cevap yazsanız cok tesekkür ederim!

 267. sinan şen // 08 Haziran 2009 at 12:00 //

  Ben sinan 4 tane japon balığı besliyordum üçü öldü bir tane kaldı şimdi ona çok iyi bakmaya çalışıyorum ama bu konuda çok bir bilgim yok bana biraz yardımcı olarbilirmisiniz lütfen..

 268. sinan şen // 08 Haziran 2009 at 12:13 //

  serkan bana japon balıklarının sağlıklı üremesi renklerinin daha belirginleşmesi ve beslenmesi hakkında yardımcı olursan çook sevinirim

 269. sinan şen // 08 Haziran 2009 at 17:19 //

  arkadaşlar son olarak japon balıklarına haşlanmış bezelye ve ıspanağı nasıl verebilirim?

 270. ya bnm balıgım suyun dıbınde olece duruyor olecek mı acaba sabah bırı oldu de

 271. yardım edın daha dun almıstım
  olenı de 1 hafta once

 272. arkidaşlar benim 1 tane japon 1 tane teleskop balığım var(pörtlek gözlü siyah olan balık) acaba ikisi çiftleşir mi?birde sağma yöntemi balık ı suda tutarak mı yapacaz yoksa dışarıda mı? cevaplar için teşekkür şimdiden

 273. hasan oguz // 10 Haziran 2009 at 14:42 //

  6 tane jpn var bakımı çok basit sadece10 15 günde bir suyunu degistiriyorum günde balık basına 1 yem bu kadar basit

 274. ahmet iren // 10 Haziran 2009 at 19:21 //

  arkadaslar ben yeni basladım 5 japon 2kaplumba 2kopek 2melek 2vatoz 1beta var gayet uyumlular su an ilerde sorun yasarmıyım

 275. semanur // 11 Haziran 2009 at 09:41 //

  yaa bn 3 defa balık almıştım her seferinde öldü yeni alacağım balıklar için ne yapmam gerek teleskop ile japon bir arada yaşar mı? iyi yemler hangileri oluyor nsl blk seçmem gerekiyor balıklar nasıl uyur sorularımın cevabını ltfn vrn

 276. Benim 3tane japon balığım günde 6 tane yem atıyorum balıkbaşı 2tane geliyor.bu balıklar kaç gün de büyüyor.

 277. bende japon balığı besliorum ama lepisteslerle beraber besliorum ama en fazla iki hafta yasıolar sonra ölüolar lepisteslere hiç bişe olmuo acaba ölümlerinin ndeni lepiteslermidir?

 278. ayrıca 7 balığı kaç yem atmalıyım ve günde kac kere?

 279. ELİF AŞKIN // 13 Haziran 2009 at 19:15 //

  ARKADAŞLAR YEMLERİ SABAH AKŞAM OLMAK ÜZERE GÜNDE 2 DEFA 1 DAKİŞKDA TÜKETEBİLECEKLERİ ŞEKİLDE VERİN ARASIRA MAYDANOZ ISPANAK FELAN HAŞLAYIN KÜÇÜK KÜÇÜK PARÇALAYIN AKVARYUMA ATIN…

 280. memati kral // 13 Haziran 2009 at 22:28 //

  5 tane japon balığım vardı 1 tane çöpçü balığı koydum içine kuyruklarında kepeklenme oldu sonra teker teker öldüler çok feci can cekiştiler

 281. 7 japon balığı aldım hepsi öldü neden

 282. rap_quzel // 15 Haziran 2009 at 16:49 //

  arkadaşalar ben yeniyim 2 japon balıgı aldım ama çok küçükler biri öldü biri kaldı ayreten 2 balıgımda var ama onlar ne tür oldugunu bilmiyorum

 283. rap_quzel // 15 Haziran 2009 at 16:50 //

  bana cevap yazarsanın parentez içinde rap_quzel yazın

 284. rap_quzel // 15 Haziran 2009 at 18:44 //

  arkadaşalar acil yardım!!!!

 285. rap_quzel // 15 Haziran 2009 at 18:52 //

  arkadaşlar benimde akvaryunum yok nasıl bakıcam onu bana anlatırmısınız balıklarımın yemi çubug gibi bişi kahve rengi onu veriyorum balıklarımın ne tür olsdugunuda bilmiyorum yardım!!!!!

 286. rap_quzel // 15 Haziran 2009 at 19:03 //

  yha arkadaşlar sabahtan beri sizi bekliyorum artık daralal geldi öfff……

 287. Arkadaşlar benim japon balıklarımın kuyrukları teltel olmaya başladı. Neyapabilirim bana yardım edermisiniz.

 288. rap_quzel // 18 Haziran 2009 at 22:22 //

  bana yardım gelmedi ki yhaaa

 289. arkadaşlar ben de pörtlek japon balıgı aldım ama eve geldigimde balıgın sag gözünün olmadıgıonı gördüm. bi şey olurmu degiştireyimmi ne dersiniz diger balıklardan daha çok yem yiyor digerleri hep aç kalıyo ne yapmalıyım .teşekkürler.

 290. pörtlek gözlü siyah bi balık dedigim balıgın sag gözü yok bana yardımcı olursanız sevinirim .iyi günler

 291. mrb arkadaşlar benım 6 japon 2çopçü balığım var 1hafta önce aldım akvaryumum 60 cm uzunluk 30 genışlık 30uzunluk hava motoro çalışıyo tuz da atım yemlemeyıde sabah 6 tane gece saat 01 00 01 30 arası 2 bazende 3 yem parçalayarak atıyorum ama bu gün ufak japonlardan bırı buyuk ve kuyruğu buyük olan japono kovaladığını fark etım ıyıce izledıkten sonra ufak olan japon buyuk olan japonun kuyruğunu ısırdığını fark etım ayırdım unu şu anda ayrı duruyur nedenı ne ola bılır neden saldıroyor lutfen yardımcı olorsanız sevınırım saygılarımla (cihangirdekorasyon@hotmail.com

 292. arkadaşlar gerçek bilgisi olan söylesin lütfEn balıklar nasıl beslenirr?????????????????????????????????????????lütfen doğruyuu söyleyinnn eğer doğruyu söylemesseniz ve bizde yanlış yem verirsek balıklar ölür…DOğruyu söYleYİn NOLUrrr burda yaşam söz konusuu

 293. ya ben nedense balıklara karşı çok sevinçliyim bizde şuan 65 tane balık var 20 tanesi pörtlök göz dierleride sade ama süperlerr hayatımda balıklarımı öldürmedim

 294. bence yeminden hariç birşey vermeyin arkadaşlar ben balıkçılar carsına gittim sadece yemi ve hastalıklara karşıda eni sonu balık alırken size damla vermişlerdir onu kullanın

 295. Mustafa // 25 Haziran 2009 at 09:50 //

  iki yildan beri japon baligi besliyorum we baliklarimda son gunlerde anormal dawranislar olmaya basladi baliklar surekli we hizli bir sekilde agizlarini acip kapatiyolar sizce bu kotu bisey mi werdiginiz cvplar
  icin simdiden tesekkurler.

 296. enes kumaş // 26 Haziran 2009 at 11:33 //

  arkadaşlar ben japon balıgı sagdım ve 1 hafta bekledim vede kurtgibi bişe cıktı ne olabilir atıyım yoksa yavrumu

 297. enes kumaş // 26 Haziran 2009 at 11:34 //

  ya cabuk olsanıza

 298. enes kumaş // 27 Haziran 2009 at 12:28 //

  serpil yardım et

 299. fanusta 2tane japon balığım var,biri diğerini sürekli kovalıyor nedeni ne olabilir söylermisiniz

 300. mustafa // 28 Haziran 2009 at 12:49 //

  bendede 25 tane japon ve 3 beta var ama japonları 400 yumurtasından anca 15 inden balık doğdu diğerlerini doğmayınca balıklara attım

 301. arkadaslar bir fanusta tek başına bir balık yumutlarmı

 302. bendede 6 japon 1 vatoz 2 tane çöpcü war gayet ii anlaşıolar bunları nasıl çoğaltacaz?=

 303. mrb öncelikle bende üçtane japon balıgı besliyorum günde bir tane yem atıyorum üç günde bir sularını deyiştiriyorum onların çogalmasını istiyorum bu yaptıklarım dorumu sizce üç balıga günde kaçtane versem iyidir acaba bu konuda yardımcı ola bilirmisiniz

 304. bizim 11 tane japon balığımız vardı birinin kuyruğunda beyaz bi yara çıktı onu diğer balıklardan ayırıp suyunu değiştirdik ve bakım yaptık ama öldü..bu sabahta en küçük japon balığımız sürekli takla atıyor ve ters yüzüyor..hatta kendini bırakıyor ve suda öyle yüzüyor..yemde yemedi…eskisi gibi değil..annem balığın can çekiştiğini söyledi..sizde ne olabilir nolurr söyleyin gerçekten ölecekmi?

 305. süleyman // 02 Temmuz 2009 at 07:53 //

  @ deniz:
  balığın dişi ise yumrtlar fakat yavru çıkmaz.

  @ fatih:
  Japonların çoğaltılması zordur. İnternetten araştırarak öğrenebilirsin ama dediğim gibi, zor. Vatozunu tek başına zaten çoğaltamazsın (: Çöpçülerin de biri dişi, diğeri erkek ise zamanı geldiğinde dişi balığın yumurtlar. Fakat bunlar da japonlar gibi yumurtlayarak çoğaldığı için üretimleri de japonlar gibi zordur.

 306. japon balıklarında 2 balığa bir yem sabah akşam şunu unutmayın balık açlıktan ölmez tokluktan ölür

 307. H*A*K*A*N**** // 03 Temmuz 2009 at 14:13 //

  arkadaslar benim tam 7 balığım var.3japon-3çingenejapon-1teleskop var
  1senedir ısıtıcı ve motor olmadan yaşıyorlar

 308. mücahit // 08 Temmuz 2009 at 10:55 //

  beyler 2 tane japon balıgı aldım fakat bakmasını bılmıyorum 2 gunde 1 cesmeden su dolduruyorum acaba hasta olurlarmı su soguk

 309. akıl var mantık var serpilcım

 310. mücahit su çok soğuksa onun ısıtıcısını tak yada suyu şişelerdebeklet o balıklar için daha iyi bir ortam olur…. eeeee bir teşekkürü hakketdi diymi

 311. enes kardeş akvaryumun patlasın emi

 312. arkadaişlar bu arada bende bebek yüz oranda üretiyorum isteyenlere nurtopu gibi balıklar temin ede bilirim

 313. deniz kardeş bi fanusta tek basına bir damızlık japon balıgı yunurtlaya bilir ama yunurtaların döllenmesi gerekir ve dölleyecek erkek balık olmadıgından yumurtalar beyazlasır mantar olurlar

 314. hamza benim iki tane balıgım var bunları nasıl çiftleştire bilirimonların yavrularını görmek istiyorum:)

 315. bnm 3 balığım öldü arkadaşlar nedeni belli deil.

 316. metecan // 10 Temmuz 2009 at 11:15 //

  arkadaslar ben malık gıbı beslıyecek bı halım yokdu ama dukkadakı malıkları patron ewıne goturdu akvaryumu motoru ısıtıcıyı suslerı bna werdı bende eweıme kurdum ve ılk 2 tane japon aldım ıkı saat sonada 3 japon bır melek balıgı aldım melek malıgı olurmu japonların ıcınde dıye korkuyorum yazm olmesın annem gordu alalım dedı aldım ama umarım yasa :(( bugunde nasıpse alcam 5 tane daa

 317. 54l1(-) // 10 Temmuz 2009 at 19:55 //

  bnm de balık larım war japon çhok gzel yha

 318. 54l1(-) // 10 Temmuz 2009 at 19:56 //

  bnmde walla 10 balığım öldü arkadaşlar mantar hastası olmuş

 319. Akvaryuma yeni başlayanlar sakın akvaryuma çeşme suyunu direk koymayın balıklarınız ölür.48 Saat dinlendirilmiş su koyacaksınız .Ani su değişikliği balıkları çarpar suyun ısısına dikkat edeceksiniz.BENDEN SÖYLEMESİ:)

 320. bugün iki japon balığı aldım üstte yazılanların hepsini okudum ve bilgi sahibi oldum…akvaryumcu 2 japon balığı için günde 1 veya 1,5 yem ver ayrıca 2 haftada bir kez birgünlüğüne aç bırak dedi…
  ayrıca akvaryumun içine olur olmaz şeyler atma dedi özellikle renk salan şeyler..eğer taş vs bişi koyuyorsanız önce suda iyice bir kaynatın sonra soğuk suyla tekrar yıkayın fakat asla sabun şampuan vs kullanmayın…
  eğer yapabiliyorsanız iki mavi led alın bir adaptöre ya da pile bağlayın çok güzel bir görüntü oluyor eğer yapamıyorsanız hazır satılan ledlerden almanızı tavsiye ederim…

 321. lifekan // 12 Temmuz 2009 at 22:11 //

  selam arkadaşlar benim japonlardan birinin üst yüzgeçinde siyah leke oluştu sebebi ve tedavisini bilen varsa lütfen yassın simdiden teşekkürler.

 322. lifekan // 12 Temmuz 2009 at 22:14 //

  birşey daha ver balık devamlı suyun dibinde yatıyor.

 323. Haklısın Ömer kardeş akvaryumu temizlerken sabun şampuan kulanılmıycak:)

 324. Arkadaşlar ben ara verdim ama yine başlıyacağım.Ömer kardeş mavi led ne demek beni bilgilendirsen sevinirim:)

 325. gökhan // 15 Temmuz 2009 at 03:00 //

  ne oo ay kizzz´falan filan baligin varsa var neyapmak gerekiyormus …?

 326. beste(yardım edinnn) // 16 Temmuz 2009 at 08:29 //

  arkadaşlar bizim bi japon balığı var sabah kaktık kuruğu yapışmış..halsiz birazda..dün bi balığımız öldü bu yüzden..bugünde bu balık öldü diye dışarı konmuş 5 dk geçmeden biz farkedip geri koyduk..çinkü nefes alıyordu..şimdi yaşıyor ama yavaş yüzüyor..azcık yem yedi..araştırıyoz ama sebebini bulamıyoz sebwbini bilen nolur ACİL söylesin lüttfennnnnn

 327. her japon balıklarının ayrı yemimi vardır

 328. akvaryumu temizlerken sadece suyla temizlicem demi

 329. akvayummuum küçük

 330. hastadır

 331. beste cnm balıgınızı sudan cıkardınızmı yada direk olarak güneş ısıgına magruz kaldımı bana söle ben sana yardımcı olurum 😉

 332. ferhan japon balıklarının ayrı yemi olmaz genelde bütün yemleri yiye bilirler ama sen en saglıklısı sera markalı ürünleri kullan birde akvaryum suyunu deiştirirken deterjan v.b maddeler kullanmayın kaya tuzu ile temizleye bilirsiniz yalnız iyi durulamak şartıyla ve kumları da yıka akvaryumun camınıda sil kaya tuzuyla (yalnız unutma kaya tuzunu iyi durula )

 333. senemmmmm // 18 Temmuz 2009 at 09:00 //

  ya arkadaşlar ben balıgımı 1 yıldır fanusta bekliyorum onlarla arkadaş gibi oldum onları daha çok yaşatmak için neler yapabilirimmm) birde bazen biraz büyyük balıgım digerini kovaliyor bunun nedeni nedir

 334. yaa arkadaslar 9 temmuzda 2 tane japon balıgı hedıye aldım 2 gun önce fanusları yanlıslıkla devrıldı dökulen suyun yarısını gerı koydum su an bı kasenın ıcındeler emlerını her gece 22:00 da verıyorum bı yemı ıkı ye bölüyrum ıkısıde yıyecek sekılde atıyorum ama balıların bırı çok halsiz ölecek dıye ödüm kopuyoo lütfen biri cevap yazsın napabılırıım?

 335. yaaa hadı bırı cevap yazsıın 🙁

 336. Selam busem akvaryumunu temizle ve su koy suya hemen balıkları koyma (1-2 gün su dinlensin). Bu arada balıklarına da özen göster .(balıkların halen yaşıyorsa :))

 337. fettah maynmusntku // 21 Temmuz 2009 at 08:09 //

  ben bir balık besleyicisi olarak yorum yazıyorum .3 yıldır balık besli yorum .son yıllarda aldığım balıklar ölüyor .en son 2 ay önce balıklarım ölmek üzereydi .ben yanlışlıkla üzerlerine hipo döktüm .balıklar eskisi gibi canlandılar .artık her gün balıklara 3 ögün hipo veriyorum .

 338. fettah maynmusntku // 21 Temmuz 2009 at 08:53 //

  bu internet adresinden biraz önce bir yorum gelmiş .bu yorum şu an üstte yayınlanıyor .bu yorum yanlıştır .2 gün önce internet adresim başka biri tarafından ele geçirildi .bu yorumu ben yazmadım .sakın denemeyin .notasına kadar yanlıştır bu yorum .çok özür diliyorum .by by

 339. serkan abi ve dier ark.lar ben japon balığı almayı düşünüyorum da beslenme kousunda terettüdlerim var…ben balıklarımı hergün saat kaçta,kaç saat aralıkla ve ne kadar büyüklükte yem vereyim…acilll yardımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm 🙁

 340. bayram ile cumhuriyet // 21 Temmuz 2009 at 17:03 //

  merhaba
  benim bayram ve cumhuritey diye iki japon balığım vardı. Bir hafta yaşadı. Sabah kalktığımda ölmüşlerdi. Vücudunda beyaz beyaz şeyler vardı. Neden ölmüş olablirler bi fikri olan var mı?

 341. alican kaya // 22 Temmuz 2009 at 06:39 //

  arkadaşlar ben 11 tane b alık alacağım onları nasıl beslicegimi ve kac tane yem atacağımı bilmiyorm

 342. chocolate // 22 Temmuz 2009 at 16:12 //

  arkadaşlar benim 3 japon balığım var bir tanesi beyaz bır taneesı turuncu ve bır tanesıde sıyah gıbı beyaz olanın kuyrugu aldıgımda içe dönüktü bide aldıgım yer gunde bır sefer 2 yem at dedi sularınıda 3 günde bir degiştiriorum balıklarımı fanusta beslıorum ama sakıncalı die duydum bide şu yem işini anlamadım kimisi sabah akşam dio kimiside gunde göz kararı dıo balıklarım ufak beyaz balığım ölür mü kuyruğundan dolayı???

 343. chocolate // 22 Temmuz 2009 at 16:25 //

  heh bide fanusumda lepistes balığı var bır tane hep kenarlarda duruo hiç ortaya gıtmıo hep asagılarda kumun üstünde ölücek mi acaba çok korkuyorum daha 2 gün oldu alalı acaba japonlarla aynı yerde oldugu için mi öle yapıo

 344. chocolate // 22 Temmuz 2009 at 16:25 //

  aldıgımız yerdekı adamda hamılefılan dedı ınanmadım acaba dogrumu

 345. japon balıkları genelde kaçtane yavru ürerler

 346. chocolate japon balıklarının yanında lepistesfazla yaşamaya bilir. bende tam bilmiyom

 347. arkadaşlar LÜTFEN YARDIMN EDİN JAPON BALIKLARI KONUSUNDA GERÇEKTEN BİLGİSİ OLAN EKLERSİN,,siyak pörtlek japonum var biraz durgundu uyuyo gibiydi 2 kaşık soğuk su koydum canlandı ama bn besleme konusunda da bılgı istiyorumm

 348. arkadaşlar benim 6 tane japon balığım var bunları nasıl daha çabuk üretebilirim nolur yardımcı olun

 349. camcı larla japon balıkları bir arada yaşar mı geçen gün akvaryumumun dibinde camcı balığım ölmüş ve sadece iskeleti kalmış japon balıkları yemiş olabilir mi????

 350. arkadaşlar yardım beklyrm

 351. benim 7 dene lepistesim var motora gerek varmı

 352. slm benim 8 tane japon balığım var.japon balıklarını beslemeyi çoooooooook seviyorum….herkese tavsiye ederim.

 353. bende dün aldım balıklarımı biri dişi biri erkek erkeğin üstündedesiyah noktalar var ama ölmüyor hemde balıkçıda aldığımdada öyleydı ama adam dediki bünların şeklı böle çok güzel balıklar bunlar bide balıklara yemi hergün 1 tane olarak ezip vericeksiniz

 354. yani pardon 2 gün önce aldım

 355. biliyormusunuz balıklar düyadakı en aptal hayvanlarmış 3 saniyede herşeyi unuturlarmış vedoyduklarını hissetmezlermiş ama siz gün de 1 tane ezip verin

 356. bir canlıya aptal demek çok üzücü yıllardır balık bakıyorum (sarıprenses-astronot-argus) balıklarım benim dısımda odaya girenlere tepki vermezken ben odaya girdiğimde dikkatle beni izliyolar akvaryuma dogru yaklastıgımda cılgın gibi şirinlikler yapıyolar hatta astronotlarım elimden yem yiyolar balıklar akıllı canlılardır.yemlemeye gelince japon balıklarının midesi olmadıgından doyduklarını anlamıyorlar

  herkeze saglıklı balıklar

 357. alu:

  Temmuz 31st, 2009 at 06:45
  benim 7 dene lepistesim var motora gerek varmı

  hava motorsuz yasamazlar

 358. şazo:

  Temmuz 29th, 2009 at 07:13
  camcı larla japon balıkları bir arada yaşar mı geçen gün akvaryumumun dibinde camcı balığım ölmüş ve sadece iskeleti kalmış japon balıkları yemiş olabilir mi????

  camcı balıgını ilk kez duyuyorum ama japonlar yavru olmayan hiçbir balıga zarar vermezler

 359. cerens:

  Temmuz 25th, 2009 at 13:20
  arkadaşlar LÜTFEN YARDIMN EDİN JAPON BALIKLARI KONUSUNDA GERÇEKTEN BİLGİSİ OLAN EKLERSİN,,siyak pörtlek japonum var biraz durgundu uyuyo gibiydi 2 kaşık soğuk su koydum canlandı ama bn besleme konusunda da bılgı istiyorumm

  acıklayıcı olursan yardım edebilirim

 360. 342.chocolate:

  Temmuz 22nd, 2009 at 16:12
  arkadaşlar benim 3 japon balığım var bir tanesi beyaz bır taneesı turuncu ve bır tanesıde sıyah gıbı beyaz olanın kuyrugu aldıgımda içe dönüktü bide aldıgım yer gunde bır sefer 2 yem at dedi sularınıda 3 günde bir degiştiriorum balıklarımı fanusta beslıorum ama sakıncalı die duydum bide şu yem işini anlamadım kimisi sabah akşam dio kimiside gunde göz kararı dıo balıklarım ufak beyaz balığım ölür mü kuyruğundan dolayı???

  343.chocolate:

  Temmuz 22nd, 2009 at 16:25
  heh bide fanusumda lepistes balığı var bır tane hep kenarlarda duruo hiç ortaya gıtmıo hep asagılarda kumun üstünde ölücek mi acaba çok korkuyorum daha 2 gün oldu alalı acaba japonlarla aynı yerde oldugu için mi öle yapıo

  japonlarla lepistesler bir arada yasamazlar
  lepistesler japonlara zarar verir hatta oldürür
  ayrıca lepistes tek basınada olmaz en az 3 adet olmalı
  2 dişi 1 erkek tek basına ölme riski yuksek
  fanusta balık bakmaya sahsım adına pek sıcak bakmıyorum ayrıyeten lepistes için hava motoru kullanmalısınız
  son olarak su degişimleri 1/3 oranında yapmalısınız komple su değişikliği çok sakıncalıdır balıklar strese girip ölürler

  umarım yardımcı olmusumdur

 361. bana lütfen yardımcı olun 12 tane japon balıgım var 4 dü beyaz benek hastalıgına yakalandı ne yap camı bilmiyorum yaaa:

 362. sheker kiz // 07 Ağustos 2009 at 14:32 //

  ben bugün 2 tane japon balığı aldm fanusta besliyorum.aldığım yer bana sabah akşam 2 adet yem atacaksın dedi acaba doğru mu? japon balıklarının ayrı yemleri var mıdır? cevap yazarsanız sevinirim

 363. benim balıkla alakalı fazla bilgim yoktu balıkçıya en uzun yaşayan balıktan bir çift verin dedik japon balığı verdiler ama 1 ay bile dayanmadı fanusa koyduktan ki gün sonra bir balığın kuyruğunda siyah lekeler vardı ben birden korktum meğer darbe izleriymiş suyunu dğiştirirken darbe yemiş sonra öldü sonra bir akrabamız beta adında bir balığı önerdi bizde ondan aldık yanındada bukalemun adlı bir balık aldık birde çöpçü balığı aldık fanusun içinde üçü ilk önce kavga ediyorlar sandık ama sonra alıştılarkaç sefer yere düştüler bir keresinde fanus birden bire kırıldı yere düştüler ama sonra hemen alıp sura koyduk hala yaşıyorlardı beta adındaki balığım 2 sene yaşadı bukalemun adındaki balığım 1 buçuk yıl yaşadı beta adındaki balık o öldükten sonra hep ölü takledi yapıyordu birkeresinde gerçekten öldü zannettik ama ölmemiş sonra yine japon balığı aldık çöpçü balığı o balıkları aldıktan 1 hafta sonra öldü sonradadanda yine japon balıkları 1ay sonra yine öldü hep bir ay yaşıyorlar beta adlı balıkla yaşayan bir balık varmış betayla yaşayan tek balık oymuş onlar daha uzun ömülüler internette araştırma yaptım fanusta en uzun süre yaşayan balık türü japon yazıyor ama bizde 1ay dan fazla yaşamıyorlar bunun nedeni nedir biz mi iyi bakamıyoruz beta ya nasıl bukadar fazla bakabildik bilen biri varsa bunu yazsın lütfen merak ediyorum balık beslemeyi çooook seviyorum…

 364. sorumun yanıtını aldım bütün yorumları okuyunca teşekkü ederim arkadaşlar birde size tavsiyem evinizde fazla yer kaplamasın diye fanusta balık beslemek zorundaysanız beta ve onunla birlikte yaşayan bir balık vardı adı b ile aşlıyoru ben bukalemun diyorum ama yanlış olabilir o balıktan alın fanusta çooook uzun yaşıyorlar yemlerini aynı saattte vermeye çalışın yem vermeden önce 15 dk lığına fanusu havalandırın beta bir bardakta bile yaşar fakat fanusta çooook uzun süreli yaşar meğer akvaryumda en uzun süreli yaşayan balıkmış japon balıkları tekrar teşşekkür ederim yem vermeye gelince yemini ne fazla neede az verin biri diğerinden fazla yada az yerse ikisininde sağlığı bozulabilir balığı ölünce üzülenler pes etmesin

 365. yıllarımı verdiğim bu işte altın kurallarım.
  … eliniz akvaryuma girmesin ki eliniz mikrop yuvasıdır.
  … yaralı balık akvaryuma girmesin yoksa akvaryuma parazit bulaşır ve hepsi malesef telef olur.
  …15 günde 1 defa balıklara yem vermeyin.
  … günde 2 defa sabah 10 akşam 10 da balık başı bir yem verin.
  … mümkünse aynı tür balıkları aynı akvaryumda besleyin.
  … akvaryumda balıklardan biri diğerine vuruyorsa onu ayırın arkadaşınıza hediye edin.
  hava ve ısıtıcı mutlaka alın.zaten çokta pahalaı değiller.
  en iyi dostlarımız balıklarımızdır.siz yoksanız onlarda olmaz unutmayın.

 366. süleyman // 09 Ağustos 2009 at 11:26 //

  benim 1balığım var ve fanusta besliyom çok büyüdü aldığımda yarım yem veriyodum 1e çıkardım daha sonra az daha büyüdü 1,5yaptım bişi olurmu arkadaslar 3gün sonra akvaryum alcam

 367. balıkçıı1 // 10 Ağustos 2009 at 18:07 //

  arkadaslar benim 8 tane japon alığım var akvaryumda besliom hepside turp gibin bazen yem veriom bazen ekmek içini veriom suyunu değişmeyin bence zararlııı ben hiç değişmiyommmmm

 368. Arkadaşlar daha dün iki tane japon aldım.Daha doğrusu doğum günü hediyem olarak geldi.Dün iki tane yemlerini verdim suları da temizdi.Fanus ta yaşıyolar.Sabaha çıkamadı bi tanesi yan yatmış suyun dibinde yüzüyor can çekişiyor sanırım arada kıpırdıyo sonra bi daha yatıyo.Ahada öldü daha kıpırdamıyor.
  Acaba bu ölümü balıkçının kötü balık vermesinden dolayımıdır.Ve de neden ölmüş olabilir.Daha yarım gün zor yaşadı baktıkça gözlerim yaşarıyor :’(

 369. benimde 3 sarıprenses 3tanede maviyunus balıgım vardı onlar öldüler çok agladım neden öldüklerini anlamadım şimdide japon balıgı almak istiyorum gene ölürler diye çok korkuyorum akvaryumum çok büyük akvaryum temizlenme den anlamış degilim yardımcı olursanız sevinirim.

 370. bende japon balığı alıp beslemek istiyorum fakat bu konu hakkında çok fazla bilgim yok bana bu konuda bilgi verebilir misiniiz.?

 371. Su ilk önce aLdıqın

 372. benim iki baligim var biri turuncu,japon ama digeri ise siyah ve gözleri dişa dogru cinsini bilen var mi

 373. arkadaslar benım 9 japon 4 copcu vır camcı 5lepıstesım var bunların hepsını 50lıtrelık akvartumda bakıyorum lepısteslerden yavru aldım ve ben ılkes balkıklara bakıyorum bunlar bı arada yasarmı bana emelı atarsanız sevınırım cvp ıcın tsk

 374. benim 4 japon 4 çöpçü balığım var japonlarımdan birinin vucudunda siyah benekler çıkmaya başladı sebebini bir türlü internetten bulamıyorum ve ayrıca öteki japonumun büyümesine engel olamıyorum 18 cm oldu yardım ederseniz sevinirim

 375. benimde 1 tane japon biri küçük diğeri büyük 2 tane betta balığım vardı birgün hepsini aynı akvaryumun içine koyduk sabah baktığımızda büyük betta ölmüştü … sizce bunu hangisi yapmış olabilir? ve nedeni nedir?

 376. arkadaşlar ben 3yıldan belli bu işin içindeyim büyük balıkla küçük balıgı bir arada tutmayın

 377. ercüment // 25 Ağustos 2009 at 15:58 //

  benim 3 tane japon balıgım var ama bir türlü bunları üretemiyorum

 378. ercüment // 25 Ağustos 2009 at 16:00 //

  evet dogru şeker kız

 379. ercüment // 25 Ağustos 2009 at 16:01 //

  suyuna alışamamış colabilir 368 ali

 380. ercüment // 25 Ağustos 2009 at 16:03 //

  digerleri hastalıklı olabilir esra

 381. eda keser // 29 Ağustos 2009 at 13:23 //

  lütfen acele edinn!!!1ya arkadaşlar inanırmısınız ben yapılan tüm yorum ve cevapları okudum çünkü balıkları hiç tanımıyorum. 2tane balık aldım ikiside çok tatlı ama üzücü olan bunları fanusta yaşatmak zorundayım zorunda olmasam kesinlikle yapmam! balıklar hiç tamamen suyun altına girmiyor.başları hep dışarda ve ağızlarını açıp kapatıyorlar seste çıkıo resmen can çekişiolar sankiya lütfen bana yardım edin lütfen !!!

 382. ben bugün iki balık aldım. birinin üzerinde siyah lekeler var ama bnce o doğuştan olan lekeler die düşünüorumm.ayrıca çokta hareketli

 383. ebruli ve boncukcuk // 29 Ağustos 2009 at 14:21 //

  bnmde iki japon baluşum var biri orta büyüklükte dieri biras daa küçük inş büyüü küçüünü yemes ama bn satıcıa sordum yemes dedi bakcaz

 384. ben japon balığı almak istiyorum ama param yok

 385. bnm akvaryum 10 litre 4 japon vede 2 lepistes var akvaryum japon balıklarınn üremesi için yeterlimidir
  benzersiz_987@ ileti yazarsanız sevinirim şimdi yazarsanız mutlu olurum namaza yetişmm lazım tşk

 386. arkadaşlar ben bir kaba japon balığının yumurtalarınıkoydum erkeğinde spermlerinide boşalttım 5 saat sonrada suyu deiştirdim sonra ne yapıcam onu anlamadım he bide balıklar habire kafalarını cama vuruyor niye acaba bi yardım edebilirmisiniz______?

 387. dün 4 tane balık aldım öğlen 2 tane yem ufaladım hepsini biri yedi ve akşamüstüne öldü 🙁 karnı da kocamandı. nasıl bakmalıyım ben bunlara nasıl engelleyecem hepsi eşit yesin diye 🙁

 388. oguzhan // 03 Eylül 2009 at 10:21 //

  15 litre bir akvaryumum var.içinde sobo wp-320f modelli bir filtre var.ben bunda japon yetiştirmek istiorum.sizce olurmu?dibe ne koyayım?renkli taş olurmu?birde benim filtre saatte 500l/h çeviriyomuş.sizce bu benim akvaryumu temizlermi?bazıları dibe taş koyarsan temizlemez diyor doğrumu?birde 2 dişi 1 erkek iyimi?yoksa 1 dişi 1 erkekmi iyi olur?ısıtıcı lazımmı?akvaryumun lambası yok buna lamba takılabilirmi?şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

 389. resnkli taş veya kom koy dibe temizler akvaryumunu o filtre 2 dişiye 3 erkek al ama balıklar 2.5 tl üzeri olsun

 390. oguzhan // 07 Eylül 2009 at 11:24 //

  şimdi akvaryumda kırmızı yanaklı su kaplumbağası var.2 tane.filtre günde 10 saat çalışıyo.fakat akvaryumun suyu biraz yeşil.dip çok temiz hiç pislik yok.filtreyi aldığımda içinden siyah bir sünger çıkmıştı.onu kullanıom.onun içinmi sıyun rengi yeşil acaba?

 391. nisa nur bozkurt // 09 Eylül 2009 at 08:59 //

  ben balıklarımı alalı 6 ay oldu 4 tane almıştım 1 erkek 3 kızdı ama 2-3 ay sonra bir tanesi öldü. o öldükten 2-3 ay sonra erkek kızların gövdesinden onları kovalamaya başladı ne yapmam lazım ltfn yardım edin

  dipnot;akvaryumum 50 litre motorum var floresan lambası da war her gün ikisi de çalışıyor filtre ve ısıtıcı da almayı düşünüyorum sizce almalı mıyım???

 392. hayır onunla bir alakası yok benim süngerde siyah sen hemen gidip su temizleme ve renklerdirme ilacı al ama daha önce suyu değiştirsen daha iyi olur

 393. yağmurmusun nesin paran yoksa balıkda yok burası fakir fukara fonu değil sana yardım edelim

 394. oğuzhan sende bence renkli taş koy dibe daha iyi görünür 3 tane olgun balık alırsan yeter 2 dişi 1 erkek iyi japon için ısıtıcı pekde fazla gerekli değil

 395. kepez bu senin elinde olan bişey değil sen dağıt onlar zamanla kendileri eşit yerler çünkü bazıları alışmadan tam yemezler ama sen yinede başlarda fazla verme

 396. alpay sen suyu değiştirme hemen yavruların olduğu yumurtalı suyu sakın hemen değiştirme

 397. yılmaz senin akvaryum bayabi kalabalık bide japonlarla lepistesleri aynı yerde beslemesen daha iyi olur

 398. sizin balıklarda birbirini yemez merak etmeyin

 399. eda sende merak etme bu harekatler gayet normal ama sen yinede balıkları o dar fanustan kurtarmaya çalış

 400. oguzhan // 11 Eylül 2009 at 14:02 //

  cevapların için sağol burak.size birşey sorucam.kırmızı yanaklı su kaplumbağası balık yermi.ikisi aynı yerde yaşarmı?ayrıca akvaryum tertemiz oldu.ilk pisti ama filtre alışınca tertemiz oldu.tekrar teşekkürler burak

 401. arkadaşdan üç tane platy almış tım akvaryum a koydduğum zaman kuyruklarında beyaz benekleri olduğunu gördüm sizce ne yapmalıyım

 402. selam canlı doğum yapan balıklara karşı ilgiliyim uzun zaman bsledim , iyi yavru aldım ama hiç büyütemiyorum hep öldüler… değişik balıklara yöneliceğim. dayanıklı ve kolay ölmeyen balık türleri neler acaba?

 403. oguzhan // 13 Eylül 2009 at 11:01 //

  lepistes olabilir.nerdeyse ayda bir doğuruyor

 404. slm arkadaşlar bende 5 adet japon var bunlar 1,5 senedir besliyorum.2 adette vatoz var.akvaryum 36 litre su alıyor.akvaryumun içinde süs var bu japonun gelişimini etkilermi.

 405. arkadaşlar benim japon balığımda kuyuruk dökülmesi ve mantar başladı acaba bu nhastalık için beyaz benek hastalığı ilacını kullanabilirmiyim(akvaryum satıcısının verdiği ilaç beyaz benek hastalığınınmışda)

 406. oguzhan // 15 Eylül 2009 at 08:43 //

  arkadaşlar benim başım büyük belada.15 litrelik bir tane akvaryumum var.içinde sobo wp-320 f iç filtre var.akvaryumda 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağaları var.dipte taş kum vs. yok.filtre dibi çok temiz yapıyo.fakat suyun rengini bir türlü değiştiremiyo.su hep bulanık.yemlemeyide düzenli yapıyorum.az ve öz atıyorum yemlerini.içinde siyah bir sünger var.fakat su hep bulanık.lütfen bana bir yardım edin.yoksa bu filtreyi sinirden ısıracam.

 407. arkadaşlar ben yeni aldım 1 hafta oldu balıkları alalı.babanın işyerinden arkadaşı balık hastasıymış babama özel yem vermiş çok mutluyum

 408. bide halamın oğlu lepistes yetiştiriyo 50 yekın yavru 10 tane yetişkin var.Ben ondan 10 tane yavru 2 tane yetişkin alacam onlar çok sık doğruyorlar.

 409. raq güzel 2 tane japonu bilmediğin balıklar onları yaralamıştır

 410. o yüzden ölmüşlerdir hastalanıp yemi tüm vermiyeceksin ufa ver fazla yem verme

 411. arkadaslar benm japon balıklarımın kafasında yaraya benzer bisey cıktı bu ne olabılır sımdıden tesekkurler

 412. ayrıca ben bu balıkları 5 aydır bakıyorum ve 1 ay önce falan yanaklarında beyaz benekler cıktı ve hala var ayrıca kuyruklarıda dökuluyor ne yapmalıyım

 413. oguzhan // 19 Eylül 2009 at 06:57 //

  arkadaşlar benim başım büyük belada.15 litrelik bir tane akvaryumum var.içinde sobo wp-320 f iç filtre var.akvaryumda 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağaları var.dipte taş kum vs. yok.filtre dibi çok temiz yapıyo.fakat suyun rengini bir türlü değiştiremiyo.su hep bulanık.yemlemeyide düzenli yapıyorum.az ve öz atıyorum yemlerini.içinde siyah bir sünger var.fakat su hep bulanık.lütfen bana bir yardım edin.

 414. Arkadaşlar benim 2 tane japon balıgım vardı fanusda olmadılar havayı az alıyorlardı büyük akvaryum aldım içini sıcak su ile yıkadım camları tuz ile ovaladım kum ve taşlarını sıcak suda beklettim sonra onuda düzenledim canlı yeşillikler ıstıcı filirtre taktım içine denvit diye balığın rengini canlı tutsun diye onuda balıkları koymadan damlattım çocuklarım için aldıgım balıklar bende hobi haline geldi 6 japon 2 tane çöpçü 2 batus daha almayı düşünüyorum ama erzurumda istedigini hemen bulmak zor 5 aydan beri besliyorum havuçu bilendirden geçirip haşlıyorum ispanak haşlayıp ikisinide kurutuyorum ufalayıp ayda iki defa bunlarıda veriyorum balıklarımdan memnunum sizlerede tavsiye ederim

 415. mustafa // 23 Eylül 2009 at 10:02 //

  arkadşlar japon balıklarının hafızası 3sn lik olduğu için açmı tok mu olduğunu bilmezler.Oyüzden sbah büyüklüğüne göe 4.5cmişe nokta yemlerden 3tane kalın yemerlden 1tane üfelmslisinz

 416. mustafa // 23 Eylül 2009 at 10:08 //

  arkadşlar sakın beta almayın hiç bir balııkla yaşmaz japonları nasıl çijleştiririm dorsanız çokk basit.japonunuzun3,4,5,6 ck aralarından erkek kendini hazır hissetdiği zamn suya kpürük bırakır onu dişi yutar vedoğurur basit her balık doğurur yoksa dünyda 1 tanemi olrxD.benim ewde 490l alan akvaryum var amasu hep bulanık yaw içinden 18 tane watoz var su temizleyi var yosundan yok bulanık neden

 417. mustafa // 23 Eylül 2009 at 10:11 //

  balık hakkından bilgi almak isteyen doğurmak nasıl yemlenir vb soruları ** eklyin sorularnızı cevaplandırım ben su hayvanları veterineriyim

 418. oguzhan // 23 Eylül 2009 at 18:13 //

  arkadaşlar benim başım büyük belada.15 litrelik bir tane akvaryumum var.içinde sobo wp-320 f iç filtre var.akvaryumda 2 tane kırmızı yanaklı su kaplumbağaları var.dipte taş kum vs. yok.filtre dibi çok temiz yapıyo.fakat suyun rengini bir türlü değiştiremiyo.su hep bulanık.yemlemeyide düzenli yapıyorum.az ve öz atıyorum yemlerini.içinde siyah bir sünger var.fakat su hep bulanık.lütfen bana bir yardım edin…

 419. mülayim // 25 Eylül 2009 at 13:50 //

  bende 5 adet japon balığım var gece olduğu zaman balıklarım akvaryumundan cıkıyorlar ve diğer komşunun akvaryomuna gidip ordaki balıklardan araç alıyorlar.. bu olay beni çok tedirgin ediyor komşularla papaz oldum bu durumda ne yapmalıyım cvp bekliyorum…

 420. benim japon 1.5 yıldır sağlıklı ama şimdi üst yüzgecini indirmiş gözükmüyo bu arada kuyruuğu ve yüzgeci sağlam ama yüzünde(özellikle göz çevresi ve ağzı) kan toplamış gibi kırmızı bir şey var sürekli dipe cöküyü sizce neyi var ne yapmalıyım

 421. merhaba bn yaren size bişi sormak istiyorum.Ben bugün bi japon balığı aldın sürekli kumun üstünde duruyo ve kıpırdamıo cama tıklatınca canlanıyo sizce bi sorunu var mı bide ona bi balık daha almalımıyım yalnız yaşarlar mı yoksa illa arkadaş isterler mi

 422. oguzhan // 28 Eylül 2009 at 13:25 //

  yaren sen eminim onlara fanusta bakıyosun.ya orda yaşarmı o balık.böyle şeyler sormayınya.seni hapse atsak mutlu olurmusun.sende kuruğunu sıkıştırıp oturursun.ama seni normal yaşamında arkadaşlarınla beraber bıraksan gezer tozarsın demi?burada hapishane=fanus normal yaşam=akvaryum

 423. hasan // 01 Ekim 2009 at 09:26 //

  beyler bayanlar ben bir japon besliyorum 1 tane ve fanusta besliyorum sabah 1 , akşam 1 olmak üzere günde 2 tane renkli kurt yemlerden atıyorum balıgım biraz halsizleşti ve genelde her baktıgımda tuvaletini yapıyor balıgımı sizce saglıklı mı besliyorum ? eger öneriniz varsa söyleyin balıgımın boyu 3-4 cm

 424. kübra // 02 Ekim 2009 at 10:10 //

  arkadaşlar benim 2 tane japon balığım var yeni aldım fanustalar 1 tanesi sürekli suyun üstüne çıkmaya çalışıyo yeterli oksijen mi yok acaba oksijen hapları varmış işe yarıyo mu bi de üstünde siyah benekler var hasta mı balık ölecek acil cvp

 425. Damla // 04 Ekim 2009 at 07:24 //

  Kübra ve diğer arkadaslar 2 tane balığı yan yana koyarsanz cabuk olurler cunku; Eğer 2 tane yem attıysanz birisi fazla yiyor. Öbürü ise hic yiyemiyor. Bu yüzden biri cok fazla yediği için öbürü de hic yemediği için ölür. Bende dün bir japon balığı aldım. Nasıl beslenmesi gerektiğini çok bilmiyorum ama bazı kişiler günde 2 bazıları ise 1 tane vericeksin diyor. Bİlgisi olan varsa söyleyebilir mi?:)

 426. japon // 06 Ekim 2009 at 09:59 //

  2gün önce japon aldım.iyi bakmamışım kanatının tam gövdeye baglandıgı yerde yara var.kırmızı ve üstünde beyaz pamukcuk var.acaba mantr mı?akvaryuma koyamadım.digerleride hastalansın istemedim.nasıl iyi edebilirim?lütfen acil yardım.

 427. oguzhan // 07 Ekim 2009 at 13:05 //

  kaya tuzu iyi gelir diyolar.tam ölçü bilmiyorum ama atıyorum 10 litre suya 1 kaşık gibi tamam mı inşallah iyileşir.

 428. umut kargın // 07 Ekim 2009 at 15:03 //

  arkadaşlar daha önce yazmıştım japon balıklarıma 3 sene olmuştu =( bugün hayata gözlerini yumdular ne olduğunu anlamadan uçup gittiler canlarım benm onları çok sewiodummm acım çok büyük !

 429. nuray // 11 Ekim 2009 at 17:28 //

  KIZIMIN BALIĞI FANUSUN DİBİNDE SIRT ÜSTÜ YATIYOR.6 YAŞINDAKİ KIZIM SEN NASIL HEMŞİRESİN BALIĞIM ÖLÜYOR BAKMIYORSUN,HASTANEYE GÖTÜRELİM DİYE AĞLIYOR..NE YAPMALIYIM?

 430. bufrnt // 12 Ekim 2009 at 12:58 //

  bizim 3. balığımız var ama onları nasıl besliyecez

 431. oguzhan // 14 Ekim 2009 at 16:00 //

  arkadaşlar çok mutluyum.bugün 15 litre akvaryum aldık.içine sobo-wp 1000f filtre aldık.650 litre debisi var.içinde 2 japon 1 vatoz var.çok güzel oldu.1 akvaryum 15 litre,1 filtre,1 vatoz(japonlar bende vardı)2 paket kum,1paket yem 38 tl nasıl?

 432. oguzhan // 14 Ekim 2009 at 16:02 //

  bide kaplumbağa akvaryumum var.15 litre akvaryumda 2 kırmızı yanaklı su kaplumbağası var.balıları ve kaplumbağaları yan yana koydum(2 akvaryum yan yana)içinde sobo wp-1000f var

 433. oguzhan // 14 Ekim 2009 at 16:04 //

  eğer iç filtre alacak varsa sobo wp-1000f i öneririm.çok güzel teizliyor.çok güçlü hava veriyor.ayrıca 18 tl.bu güçte olanlar 25 w yakarken bu 15 w yakıyor

 434. oguzhan // 14 Ekim 2009 at 16:05 //

  kaplumbağalar 89 tuttu

 435. burak // 17 Ekim 2009 at 15:04 //

  benim 5 tane japon 1 tane lepstesim var japonlarım yavrular mı cevap yazın lütfen ona göre lepstesi satcam

 436. burak // 17 Ekim 2009 at 18:33 //

  afyonda en düşük fanus kaç para?

 437. benim japon balıklarım var 4 tane biri hangisi bilmiyorum bir tane yavrulamış çok küçüktü 2 saat sonra baktım balık yok yavruyu yemişler balık sagma yöntemi olmadan yavrularmı

 438. burak // 18 Ekim 2009 at 10:36 //

  BALIĞI AYIRMALIYDIN
  BAŞKA Bİ
  AKVARYUMA VEYA
  FANUSA
  EMRE

 439. bn yeni 2 tane japon balıgı aldım bir tanesinin kuyrugunun üstünde yara var sizce bu yara ne arkdslarımm yara olmadıgını sölüo ama o kesinlikle bi yara o yaraya napmalıyım veya o ne balıklarım ölmesinn nolur yardım edin ve bn balıklarımmı fanusta besliyorum !! :/

 440. gökay nalyapan // 19 Ekim 2009 at 19:45 //

  benim de 2tone jopon bolığım vor soboh öğle okşom 1tone yem veriyom onu sisce nosıl doğru mu

 441. berat // 21 Ekim 2009 at 13:54 //

  bence balığın sağlığı açısındangünde iki kere vermeniz gerek

  bayyyyyy

 442. yaaaa…. benim japon balığım var yeğenim içine küçük bir boncuk attı oda yuttu şimdi ne yapmalıyım ve kabız olmuş ne vermeliyim bide yavru lepisteslerim var ben hamile diyorum kimse inanmıyor. yani yavru sayılmaz 2.5 santim falan alt kısmı kahve rengi olmus hamile midir sizce…… lütfen yardım edin…. şimdiden teşekkür ederim…

 443. oguzhan // 27 Ekim 2009 at 12:51 //

  3 japon birde vatozum var okuldan gelince yani 12 veya 12 buçuk gibi 8 veya 9 tane atıyorum.sağlıklılar şu anda

 444. kurtlar // 29 Ekim 2009 at 08:32 //

  benim 1 tane japonum vardı 8 ay falan yaşadı yalnız kalmasın diye 2 altınbaş 1 çingene aldık yaklaşık 3 gün sonra en çok yaşayan balığım öldü bunun nedeni ne olabilir

 445. berat // 29 Ekim 2009 at 22:47 //

  yeni geldiğinden stres yaşamış olabilir

 446. UĞUR // 29 Ekim 2009 at 23:32 //

  bende bir balık severim ilk
  japonla basladım bu işe bir dişi bir erkek. fanusta besliyordum daha sonra 1tane daha yavru aldım aradan 7ay geçti daha sonra dişi japonom öldü onun yerine kuzenimin bir balıgı vardı onu aldımbideo büyük japonlardan aldım fanusum büyüktü rahatlıkla geziyorlardı sonra dayımların dükkanında boşta duran bir akvaryum vardı onu aldım ve içini döşemek amacıyla4 kilo kum bitki vesayre aldım iç,ne 3 japon daha aldım 1de vatoz balıgı bir iki hafta sonra vatoz öldü
  motoru cok güçlü acaba ondanmı öldü diger balıkları çok hırpalıyor bende arada bir çalıştırıyorum ısıtıcımda var aksam soguk olunca calıştırıyorum
  ya ama erkekler dişilerle çiftleşmek istiyor dişi kaçıyor hem nasıl yumurtaları ayırcam
  japonlardan bilmiyorum bilgi istiyorum size güveniyorum tüm bildiklerimi sizin sayenizde ögrendim yardım edinnnnnnnnnnn

 447. oguzhan // 02 Kasım 2009 at 15:54 //

  uğur sana tavsiyem filtreyi arka cama tak ve çıkış yeri ön cama baksın.birde japonlara karışma ayrıca herzaman kovalama çiftleşme belirtisi olmaz.benimkide kovalıyo fakat yer kavgasından dolayı.bırak onlar zamanı gelince çoğalır.birde ısıtıcıya gerek yok.kapat bence

 448. Selam Benim Balıklarım Japon Balığı Vardı Vede Normal Balık Ama Alalı 3 Güne Yakın Zaman Geçti Normal Balığım Öldü Sonra 1 Haftamı Ne Geçince Japon Balığım Suyun Üstüne Ağzını Koyuyordu Sanki Su İçiyor Gibi Yem Vermiştim Suyunu Bugün Değiştirmeden Önce Balık Yan Üstü Suyun Üstünden Aşağı Doğru Gidiyordu Çok Halsizdi Sonra Balığın Suyunu Değiştirdim Bu Sefer Balık Düzeldi Ama Japon Balığım Daha Hala Yukardan Hava Alıyormuş Gibi Hep Orada Ağzı Hiç İndirmiyor Suyun Üstüne Çıkarmış Ağzını Neden Acaba Ama Eski Balığım Yani Normal Balığımda Böyle Ağzını Suyun Üstüne Çıkarıyordu.Ama Öldü Sonra Neden Japon Balığım Önceden Ağzını Suyun Üstüne Hiç Çıkarmazdı Ama Böyle Oldu Bugün Napabilirim?Yakın Zamanda Ölecekmi Demek Bu Lütfen Cevap İstiyorum(Balığım Akvaryumda Yaşamıyor Cam Kavanozda)Acaba Neden Lütfen Cevap Lütfen

 449. oguzhan // 04 Kasım 2009 at 11:44 //

  cam kapta bakıyorsan ve hava motorun yoksa oksijensiz kalıyodur.eğer günlük değiştirirsen böyle bişey olmaz.yok ben günlük uğraşamam diyosan hava motoru al.hava motoru 7.5 tldir.bence para biriktir ve akvaryuma geç daha güzel oluyo.

 450. 2 gün önce biri büyük diğeri küçük japon aldım pazardan ikisine 4 milyon verdim acaba hastalık falan var mı ne bilim çok ucuza aldım da.amaçok tatlılar ve çok hareket halindeler inşallah ölmezler,,,,,

 451. arkadaşlar isteginize göre göre her türlü japon balıgı var japon balıgı alıcaksan akvaryumun olacak filtresi mutlaka olsun suyu çbuk pisletirler devamlı suyu degiştirmek balıklar için çok zararlıdır filtre mutlaka olsun eger çogaltmak istiyorsanız balıkları içi mutlaka sıcak olsun 3 5 yaşında çok çabuk gebe olurlar yazın gerek yok eger akvaryumunuz sıcak olursa 365 gün hamile kalma riksleri çoktur

 452. o senin nasıl besleyecegine baglıdır

 453. AHMET KARAKAYA // 21 Kasım 2009 at 23:29 //

  Sayın arkadaşlar veya japon seven tüm arkadaşlar………..
  Ben yaklaşık 3 yıldır 240 lt. bir akvaryumda 15 adet büyük diyebileceğim hepsi özel seçme japon balığı besliyorum veya beslemeye çelışıyorum.Ben diğer arkadaşların yazdıkları çoğu şeyleri üzülerek kabul edemiyeceğim.Kaya tuzu – su sıcaklığı-yemleme-sudeğişimi-ilaç tedavisi-akvaryum içindeki objeler v.s. gibi şeyleri bir çok kez defalarca tecrübe edinmiş biri olarak size şunları söylemek istiyorum.Balıkları öldüren en önemli sebeplerin başında akvaryuma sonradan satın alınıp koyulan balıklardır.Yani mesela 5 balığınız varsa ve balık ölümü olmamış ve akvaryumunuz artık oturmuşsa kesinlikle ve kesinlikle yeni balık almayın.ben bu hatayı defalarca yaptım.Singapur ve Suriyeden gelen japon balıkları malesef iklimsel değişiklik-transfer ve bence en önemli sebebi olan türkiyedeki satıcıları olan akvaryumcuların balıklara gereken özeni göstermemesinden dolayı tamamen işi ticari olarak görmeleri bu ölümleri getiriyor.O yüzden siz akvaryum ve balık severlere diyeceğim son söz eğer akvaryumunuz artık oturmuşsa asla balık almayın…SAYGILAR…BOL ŞANS….

 454. japoncu // 22 Kasım 2009 at 19:22 //

  arrkıler benım 3 tane japonum vr 2 sı yavru gıbı kuck bırısı bıraz buyuk bışı olurmu nolur cevap verın

 455. muhammed // 28 Kasım 2009 at 21:47 //

  ben 2 süs balığı aldım bebek için seviyoda 🙂 günde kaç tane yem verilir??? cevap yazarsanız sevinirim!!!

 456. hırçın deniz // 01 Aralık 2009 at 23:45 //

  arkadaşlar yardım edermisiniz? 10 ltlik bir akvaryumum ve 2 tanede japonum var.balıklarım geleli 2 gün oldu geldiklerinde gayet hareketli oldukları halde 1 gündür ölece hareketsiz oturuyolar.benim sorum bilmediğim için rastgele sunsun JP-032f iisimli hava mtoru aldım.herkafadan bir ses çıktığı için ne yapacağımı bilmiyorum kimisi günd bir saat çalıştırman yeterli diyor kimisi sürekli çalıştır diyo.sankimotoru çalıştırınca çok fazla çalkalanma oluyo gibime geldi.acaba 10 lt ye bu motor çok mu fazla ne yapmam gerekiyor

 457. hüseyin // 03 Aralık 2009 at 01:04 //

  arkadaslar balık beslemeye yenı baslıyorum bı akvaryum yaptırdım boyutları uznluk 100 cm yukseklık 50 cm genıslıgı 35 cm ve kücük akvaryumum da etcıl 2 tane 25 cm uzunlugunda pırına var ve ben bu akvaryumda japon bagı besleyebılırmıyım
  ve bu akvaryum ma nasıl bır ısıtıcı ıle motor almalıyım bana yardımcı olursanız cok sevınırım sımdıden tesekkurler

 458. hüseyin // 03 Aralık 2009 at 01:05 //

  pardon etcıl degıl pırınalar otcul yanlıs yazmısım

 459. arkadaşlar benim japon balığım bazen hareketsiz gibi duruyor yanına gittiğimde sanki numara yapar gibi çok hareketli oluyor beni görünce çıldırıyor ama normal de çok hareketsiz suda duruyor… sorunumu var banamı öyle geliyor???..

 460. ve çoğu zaman da esniyor balığım 🙂

 461. deniz gültekin // 07 Aralık 2009 at 15:27 //

  arkadaşlar bazı balık severler fanusta balıkların yaşamadını söylüyorlar ama yanlış bnm ilk evcil hayvanım bakıtı.japon balığı fanusta bakıyodum siyahtı cinsi teleskoptu ama bn onu fanusta 2.5yıl yaşattım.akvaryumda besledp sanıyodu herkes fanusta balık bakan balık severler 5günde1suyunu değiştrn günde2yem sabah1akşam1ılık bir ortam taamam balık için hava hoşşş

 462. arkadaşlar japon balklarının dişimi erkekmi olduğunu renginden anlarız . eyer rengi koyuysa erkek ama rengi açıksa dişi olur

 463. arkadaslar benim iki tane japonum var aldığımda akvaryumcu 2aylık demişti 2 ay geçti kurban bayramı için köye gitmiştik geldigimizde akvaryumda 268 tane yavru var sonra yavruları ayırdık. sizce 4aylık balık yumurtlarmı.

 464. merhaba sagma ile yavru elde ettim ayrı akvaryuma koydum bugün 3.gün ne yapacagım içinde devindiklerini görüyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 465. merhaba arkadaşlar balık bakmak çidden insanı rahatlatıyorbalıklar saglıklıysa dahada iyi benim balıklarım yavruladı ayrı bir akvaryuma aldım yumurtanın
  içinde kıpıdıyorlar yumurtadan çıkınca nasıl bakabilirim
  yardım ederseniz sevinirim
  şimdiden tşkler

 466. merhaba arkadaşlar balık bakmak çidden insanı rahatlatıyor balıklar saglıklıysa dahada iyi benim balıklarım yavruladı ayrı bir akvaryuma aldım yumurtanın
  içinde kıpıdıyorlar yumurtadan çıkınca nasıl bakabilirim
  yardım ederseniz sevinirim
  şimdiden tşkler

 467. merhaba arkadaslar ben 2 teleskop 2 japon balıgı aldım ama hangılerı erkek hangılerı dışı bılmıoyorum bırde teleskoplar suyun yuzune cıkıp yem yemiyo dıp yemı atıyop onuda japonlar yıyıo teleskoplar 1 tane falan dıp yemı yıyıo dıp yemıde cok kucuk

 468. oguzhan // 14 Aralık 2009 at 19:12 //

  yumurtayı kır.sarısını alıp çay bardağına koy.5 dakika sonra şırınga ile çay bardağının dibini karıştırmadan(yani üst taraftan)yumurta sarısı çek ve onu 1 hafta boyunca balıklara ver.bir hafta sonra artemiaya başla.daha sonra istediğin yemi ver.

 469. beyza nur // 19 Aralık 2009 at 19:57 //

  ben 04/09/2009 tarihinde 2 tane almıştım ama 1 i geçen gn öldü…. ben de 2tane japon 2tane çöpçü aldım.bu seferyavru aldım.fakat benim önce ki balığımın karnı şiş ve acaba ürer mi?ve nasıl ürer?onları ben fanusta besliyorum… ya bu büyü sürekli dışkı üretiyo…..

 470. bence en iyisi japonlar ölünce onların yerine ciklet balıgı alın bende şuanda var ve çok dayanıklı balıklar özellikle sarı prenses çok güzel

 471. ozamn çok yem atmışsındır ondan

 472. ben ilk önce japonla başladım ve fağnus aldım ama o alanın ona yeterli olmayacağını düşündüm ve akvaryum aldım içine iç filtre aldım ısıtıcı aldım sakın japon balıklarınızı fağnusta beslemeyin japon balıkları fağnus balığı değil bunu unutmayın
  beslenmeleri için
  1 adet ıspanak
  1 adet havuç
  1 adet tatlı kırmızı biber
  1 adet yağsız balık eti
  1 adet canlıyem
  haftada veya 15 günde bir vaereseniz daha sağlıklı olduğunu görürsünüz
  akvaryum için
  1 adet iç filtre
  1 adet ısıtıcı
  olması lazım
  ve 2-3 çeşit yem verin değişiklik olsun

  cico………….

  saygılar………………

 473. Ceqomia // 24 Aralık 2009 at 01:40 //

  Selam;
  Biseyi merak ediyorum olabilme olasiligi nedir bilmiyorum ama… bende bir aslanbas (ama basi sisik olmayandan) birtanede teleskop baligi var.. Sayet biri kiz digeri erkek iste ciftlesme olasilikları var mi acaba? İkiside buyukce ve teleskopun bas ustunde bahsedilen sivilce gibi noktaciklardan var. Ciftlesmeyle alakali bir belirti mi yoksa onlarda ırsi bi durum mudur ? Yorumların hepsini okumaya cevap bulmaya calistim , eger soru tekrarlandiysa özür dilerim. Şimdiden tesekkurler.

 474. SERSERİ // 24 Aralık 2009 at 13:51 //

  yaf arklar CİKLET balıkları benı gorunce hareketlenıyo camaa yapısıo ınıyo cıkıo deli oluyom sakin sakin yüzmmeleri için ne yapmalıyım ??????

 475. slm arkadaşlar benim 5 japon balığım var bir tansei turuncu iken beyaz oldu bende akvaryum var kapağı açık hava girio ama hep yukarıya çıkıyolar hava motoru alsammı?

 476. çok tşk ederim o kadar akvaryumcuya gittim ama hiç biri yavruladıklarına inanmadı getir balıklara canlı yem bile yapalım diyenler oldu 250 yavrudan elimde kalan tek bir yavru oda 1 aylık oldu kuyruk kısmı bile çıktı.Yumurta sarısı artemiayayı zorda olsa çıkardım tabiki acemilik bundan sonra yavruların çogunu büyütürüm ayrıca Oguzhan kardeşim tek sen cevapladın gerçek balık seven belli… ALLAH razı olsun

 477. bende 4 gün önce 2 japon balığı aldım biri teleskop balığı siyah ve pörtlek gözlü diğeri normal turuncu renkli fakat aldığımda bir kaç pulu yoktu ve teleskop balığı kadar hiperaktif değil. cam fanusta bakıyorum günde sabah uyanınca bir tane yem atıyorum.ben odada değilken onları izliyorum çok hareketsizler yavaş yavaş yüzüyorlar ben yanlarına gelince birden hızlı hızlı yüzmeye başlayıp fanusun kenarına geliyorlar bugün az önce sularını değiştirdim değiştirmeden önce suyun dibinde duruyorlardı genelde şimdi yukarı çıkıyorlar aşağı iniyorlarlar daha mutlular galiba, ve arasıra suyun üstüne ağızlarını koyuyorlar, biri ne yapsa diğeri aynısını yapıyor ne yapmam gerekli

 478. SERSERİ // 26 Aralık 2009 at 13:44 //

  yaf arklar CİKLET balıkları benı gorunce hareketlenıyo camaa yapısıo ınıyo cıkıo deli oluyom sakin sakin yüzmmeleri için ne yapmalıyım ??????
  !!!!

 479. beyza nur // 26 Aralık 2009 at 20:02 //

  offffffff yaaaa 2 balığım daha öldü…

 480. arkadaşlar bnm 5 tne japon balığm vr ama br tnesinin kuyruğu böyle yamuk duruyor ve geceleri yamuk yüzüyor sabahları ise düz yüzüyor bu balık bizde 3 yıldan beri vr birde sizinle bir bilgi dha paylaşmak istiyorum japon balıkları 5 yılda bi yavruluyormuş yavruladıklarında 5 bin tne yumurtası oluyormui 3 bin tnesi ölüyörmuş

 481. ben 11 yaşındaım 4 sneden beri bu işi araştırıyorum,

 482. :):):)

 483. su hemen kırlenıo 1 hftada degısmesem su sararıo sonra balıkların kuyrukları erıo sonrada ölüyö balıkcıya danıstım vatos al dedı aldım 1 sene oldu ama hıc bı etkısını gormedım hala aynı ustelık vatos aldıgım gıbı kucuk 2 tane ılac verdı deznfekte ve mantar hastalıgı ılacı, bana bı akıl verin ne yapaym..:S

 484. slm arkadaslar ben yusuf
  öncelıkle snu bılmelısınızkı japaon balıklaraı nekadar yem atarsanız onlarda o kadar yer ve fazla oldugu zaman onların ecelı olursunuz
  onun içindirkı yen atarken atacagınız yem mıktarına dıkkaet edın yoksa balıgı kurtramaya bılırsınız
  japon balıkları mıdesız balıklardır ve sındırımler cok zordur
  ben yaklasık 9 yıldır beslıyorum . onlaı ızlemek guzel bakımıda cok kolaydır herkese sımdıden kolay gelsın

 485. SERSERİ // 28 Aralık 2009 at 16:07 //

  hava motorun varmı yoksa olur oda yoksa dış fılıtre al yada balılarında hastalık vardır deıstır ozman bilmiom bence !!!

 486. BENİM 1 TANE JAPON VE CÖPCÜ BALİGİM VAR AMA JAPON BALİGİM HİÇ ASAGİDA DURMUO YAAA HEP YUKARDA DURUO NEDEN ACABA LÜTFEN CVP VERİN ÖLÜCEKMİ YOKSA NEDEN YUKARDA DURUO

 487. yıldıray // 28 Aralık 2009 at 18:35 //

  ya kardeşim bunlar hakkında daha düzgün bişe bulamadınızmı bende var ama boşver

 488. bugün 2 tane japon balığı aldım ve büyükçe bi fanusun içinde gayet mutlu görünüolar 🙂 balığımn birinin kuyruğunda kesiğe benzer bişi var yara mı acaba çok tecrubesizim eğer bi hata yapar ve ölürlerse kendimi affetmem =((

 489. Arkadaşlar benim büyükçe bir akvaryumum var tam olarak 65 litre içinde bir çok çeşit japon balığı var. Akvaryumumun içinde toplam 12 tane balık var. Akvaryumun içinde balıklara uygun çakıldan bir zemin, balıklara uygun bitkilr ve denizkabukları gibi dha bir çok şey bulunuyor. Yani anlayacağınız çok büyük ve güzel bir akvaryum. Üremeleri için bir düzenek kurmuştum. Birkaç gün sonra baktım ve pembemsi küçük yumurtlar gördüm hemde onlarca. Bu yumurtaların bazılarını özel kaplara koydum ve inceledim bazılarını parçalayıp inceledim. 23 yunurtanın 3 tanesini inceledim. Diğerlerini özel bakıma aldım ve düzenli bakım yaptım.Yumurtalardan çıkan küçük japon balıkları çok şirindi ve onları ayrı ayrı kaplarda besledim büyüdüklaerinde onların hepsini ayrnı akvryuma koyup besledim. Şu anda hepsi çok sağlıklı ve bir tanesi bile ölmedi.

 490. Mestan // 02 Ocak 2010 at 11:13 //

  20 cm uzunluğunda japon balığım çöpçüyü yutmaya çalıştı.Tamamını yutamaadı .2 gündür o vaziyette .Ne yapsam ki.Çöpçüyü zorla çeksem japon zarar görürmü?

 491. adliye // 02 Ocak 2010 at 14:00 //

  bence japonun ölür

 492. ya arkadaşlar bende 4 japon balığı var geçici olarak fanusda besliorm zararlı filan diyen arkadaşlar war geçici olarak sadece 2 hafta için onları orda tutacağım acaba bu süre içerisinde bir zararını görür mü? bir de şu var japon balıkları cam fanuslarda tutulunca kör oluyorlarmış doğru mu amatorum ilk besleyişim alalı 2 gün oldu yardım eder msnz

 493. hüseyin // 03 Ocak 2010 at 14:12 //

  ben bu balıkları yeni beslemeye başladım daha önceden akvaryum tecrübem yok sizlerden güzel ve sağlam yorumlar ve besleme şartlarını yazmanızı bekliyorum :)))

 494. ben 4 japon balığı aldım ve ben yaüzleri suyun üzerinde olursa ben gelince kafalarını suyun içine sokuyorlarbunun sebebini anlıyamıyorum

 495. Begüm'den // 03 Ocak 2010 at 21:06 //

  Japon balıklarının karnından siyah uzun bir ip gibi çıkıyor,o nedir

 496. Şeref // 05 Ocak 2010 at 21:43 //

  merhaba arkadaşlar iki haftadır teleskop ve ikide normal japonumdan normal japonlar birbirini kovalıyor ve birinin sırt ve kuyruk yüzgeci kızaracak kan oturacak kadar yaralandı bende zarar veren balığı ayırdım bunun sebebi ne olabilir?birde teleskopumun üstten bakıldığında sol taraf kuyruğa yakın gövde kısmında şişkinlik var sanki orada tümör varmış gibi ara ara şişiyor ara ara iniyor akvaryumcu tuzlu su ile pansuman yap dedi geçmedi ve aynı zamanda teleskop iştahsız yemleri göremiyor az hareketli sizce sorun ne çözüm ne? vede geçenlerde iki çöpçümden biri öldü.akvaryumum küçük 10-15 lt arası içinde bir teleskop iki normal japon(saldırgan olanı fanusa aldım ne zaman geri bırakıcam bilmiyorum) bir albino çöpçü ve birde elma salyangozu var.filtre var havalandırıyor temizliyor günde bir kere yemliyorum.sırt yüzgeçleri yaralanı karantinaya aldım iyileşti diğer balıkların arasına geri koyduğumda saldırıya maruz kalınca bu kezde saldırgan balığı ayırdım ne yapacağım?dip yemleri kullanıyorum kahverengi balık başına 2 adet atıyorum haftada 1 kez yem atmıyorum vs…

 497. fatih // 07 Ocak 2010 at 06:53 //

  selam baba bende 1 beta 11 japon 1 de pengasus köpek balığı var nedense köpek hiçbiş yemıyoo ve ücü bir arada yaşıolar söyliyim betalar kendi türlerine aırı saldırgandır ama japon köpek lepistes vs gibi türlere saldırmaz he bide köpek balığının üzerinde beyaz nokta var onlar ney acil yardım ne yer bu balıkk 🙁

 498. reyhan // 08 Ocak 2010 at 13:58 //

  japon balıgımın pulları dökülüyor ve beyazlyor bunu sebebi ne olabilir acaba hastamı balıgımı başka bir akvaryumamı almam gerekir başka balıklara zarar verrimi çünkü daha 3 tane daha balıgım varda lütfen cevap verin

 499. Demirezen // 11 Ocak 2010 at 15:43 //

  Arkadaşlar Yazdıklarınızı ßirbir Okudum;

  -Yemleme Olayı ; Japon Balıkları karbonhidrata ihtiyac duyan balıklardır.Balıgı fazla yemlemek balıgın yağlanmasına ve ölüme yaklaşmasına sebeb olur.Bunun için balıgınızı haftada 1 gün aç bırakınız.

  Japon Balıgı tek yaşarmı; Bu balıklar oldukça hassastır yanında 1 eş bulundurmanız iyi olucaktır.

  Fanusta Japon balıgı beslenirmi; Elbette lakin Suyun derecesini,temizligini,tuz oranını ayarlamanız gerekmektedir.

  Egerki fanusun suyunu yenileyecekseniz 1 gün öncede o suyu başka bir kapta dinlendiriniz.Faydalı olucaktır.

  Akvaryumunuzun Zemininde kesinlikle taslar bulundurunuz balıklar dinlenecektir.

 500. Toplam 7 japon balığım var.iki telskop, iki aslanbaş, iki tülkuyruk, 1 vatoz. Çok sağlıklı olan iki aslanbaşımdan biri küt diye aniden öldü. Ölümü yemini yedikten hemen sonra oldu. Aşırı yemlemiyorum, günde bir kez 1 parça yemi akşamları ufalayarak veriyorum. Ani ölümün nedeni ne olabilir? Diğer balıklarımın durumu gayet iyi. Akvaryum koşullarında da bir sorun sorun yok. Temiz, geniş ve ideal sıcaklıkta. Bir balık durup dururken aniden niçin ölür?

 501. Toplam 7 japon balığım var.iki telskop, iki aslanbaş, iki tülkuyruk, 1 vatoz. Çok sağlıklı olan iki aslanbaşımdan biri küt diye aniden öldü. Ölümü yemini yedikten hemen sonra oldu. Aşırı yemlemiyorum, günde bir kez balık başına 1 parça yemi akşamları ufalayarak veriyorum. Ani ölümün nedeni ne olabilir? Diğer balıklarımın durumu gayet iyi. Akvaryum koşullarında da bir sorun sorun yok. Temiz, geniş ve ideal sıcaklıkta. Bir balık durup dururken aniden niçin ölür?

 502. havva // 16 Ocak 2010 at 12:47 //

  ya arkadaşlar benim 1 tane japon balıgım var fanusta besliyorum.alalı 3 ayı geçti ama hala aldıgım gibi duruyor.yani hiç büyümedi bunun nedeni ne olabilir.ne olur yardımcı olun.bi de fanusun içine 1 japon daha alsam ne olur 2 balık yaşayamazlarmı çok acil yardım edin ne olur
  ——
  Akvaryum Balıkları insanları mutlu edecek bir yapıya sahip. 5 dk. durun izleyin hiç sıkılmazsınız.
  Tabi balıklara bakmanın da zorlukları olacaktır. Akvaryum balıklarınızı beslerken düzenli beslemeye özen gösterin ve su değişimi ne dikkat edin. Gerekli vitamin ilaçları ve hastalıklara karşı ilaçlar kullana bilirsiniz. Tabi balıkların büyümesi de hemen olacak bir iş değildir. Zamana bırakın

 503. ben bu balığı tuvalete attım

 504. Fanusta balık beslemeyin. Bu durum, bir insanı hücre hapsine atmakla aynı anlama gelir. Bir düşünsenize mutsuz bir balık niçin büyüsün? Yamuk bir fanusun içinde dış dünyayı bile doğru düzgün göremeden, yamulmuş bir manzaraya bakan küçücük bir yerde sıkışıp kalan bir balık. İşkence bu.

 505. benim balıgı 20 tane bazılarının üzerinde beyaz beyaz vtüy gibi şey var o mantarmıdır ve onun ilacı var mıdır???

 506. Ramazan // 19 Ocak 2010 at 13:09 //

  beyler benim büyüklü küçüklü 3-4 tane japon balığım var.2 tane daha orta boy aldım japon. ama en büyük japon balığı onları kovalıyor neden acaba acil cevap lütfen.büyük balığın yemini falan düzenli veriom açta değil.

 507. erdal buyukakyuz // 19 Ocak 2010 at 20:08 //

  eren arkadaşa cevap: eren balıklarında beyaz noktalar oluşuyorsa bu buyuk olasılıkla mantar demektir. bu hastalıkta genelde birbirlerini ısırmalarından meydana geliyor. en etkili cozum ise mavi mürekkep dedikleri her akvaryumcuda bulabilecegin bir fiyatı ucuz ama cok etkili ilactır. onu al kulan ve uc gune kadar balıkların cok yuksek olasılıkla iyileşecektir. benerbey@hotmail.com adresimdir.

 508. erdal buyukakyuz // 19 Ocak 2010 at 20:10 //

  ramazan arkadaşa cevap: ramazan yeni aldıgını balığı kovalıyorlarsa takip et vurma varmı diye varsa onu degiş muhtemelen farklı bir cinstir. ki unutmamalı cift kuyrugu olan balıklar tek kuyruklu cinslerle gecinemezler.

 509. eminebilge // 19 Ocak 2010 at 20:12 //

  ççççççççççoooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzel

 510. Sümeyra // 19 Ocak 2010 at 21:26 //

  Merhaba arkadaşlar, bende japon balığı aldım daha 3 gün oldu 4 taneler. bitanesi hamileydi sanırım 1 tane yavrum oldu bugün çok şirin Maşallah onu ayrı bir yere aldım ama nasıl besliyceğimden emin değilim ilk defa balığım oluyo. caveplarınızı bekliyorum… çok teşekkür ederim

 511. merve dilara // 20 Ocak 2010 at 20:07 //

  benim japon balıklarım var ama üzerilerinde beyaz beyaz yaralar var bunlar ne olabilir veee nasıl iyileştirebilirim bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

 512. arkadaşlr bn dejapon beslicem bnce akvarymuum uygun çünkü bazı arkadaşlarfanusta besliyo yinede benim akvarymuum büyük ölçüleri= uzunluğı 35 cm genişliği 15 cm yüksekliği 20 cm bnce uygun bir akvaryum su 25 derece sabit içi filtre var 4 tanede japon her biri yaklaşık 4 5 cm günde bir kere yemlememe 15 günde bir full su değişimi ..ayrıca 3 çeşit yem 1 tane mnatar vb ilaç günde 10 saat ışıklandırmA BİR TANEDE YAPAY BİTKİ ….AYRICA 4 CMLİK HAVA TAŞI ….. HER GÜN 25 DK HAV MOTORUNU KAPATIYORUM HEM BALIKLAR HEM SU DİNLENİYOR…… YAKLAŞIK 1 AY OLDU BALIKLARIM ÇOK SAĞLIKLI ……. ))) SİZCE AKVARYMUM KÜÇÜKMÜ…YADA UYGUNMU …. ??? ))

 513. ARKADAŞLAR YUKARIDA BİRYANLIŞ LIK YAPMIŞIM BESLİCEM DEİL BESLİCYORUM YAZCAKTIM … ÇOK ÇOK ÖZÜR……………..!!!!

 514. Çağrı // 21 Ocak 2010 at 21:24 //

  arkadaşlar benim akavryumda 2 tane japonum var salı günüde fltre alıcam.yanlarınada 1 tane lepistes almayı düşünüyorum japonlar lepistesi yerlermi bide dibe mutlaka kum veya çakıl gereklimi?

 515. Çağrı // 21 Ocak 2010 at 21:38 //

  arkadaşlar bide erdal tek kuyruklu japonlar çift kuyruklu japonlarla iiyi geçinemez demis doğrumu benimkilerinde biri tek biri çift kuyrukta daha birbirlerine bisi yaptıklarını görmedim

 516. erkan pinar // 23 Ocak 2010 at 01:24 //

  evet kim dediyse dogru demis.ama japon baliklarinin melez türü cok fazladir.mesela bir tül kuyruk(ryikin)japon baligi cok yavas yüzen ve sakin bir cinstir.normal bir japon baligi ise daha hareketlidir,buda tül kuyrugu rahatsiz edecekdir.ama cok büyük bir sorun olmaz.yani ölüm olayi olmaz.sadece tül kuyruk rahatsiz olur.bu bir tür sevmediginiz insanla beraber kalmak gibi birsey.birde sicaklik farki vardir normal japon baligi eksilerde yasarken tül kuyruk asla yasayamaz

 517. erkan pinar // 23 Ocak 2010 at 01:30 //

  arkadaslar birde baliklari akvaryuma koyarken sayisina dikkat edin mesela 6 cm lik bir baliga en az 13 litre su hakki taniyin.örnek 60 litrelik bir akvaryuma en fazla 6 yada 7 tane japon birakin.akvaryumda balik fazlaligi göz doldurmaz.sadece suyunuzu bozar.buda kisa sürede akvaryumdan bikmaniza sebep olur.

 518. zeynep // 23 Ocak 2010 at 10:24 //

  BENİM BİR JAPON BALIĞIM VAR HALA YAŞIYOR.BEN ONA GÜNDE 3 TANE CANSIZ YEM VERİYORUM.BU DOĞRUMU YOKSA AZ YADA ÇOK VEREYİM Mİ? BİRDE BAZEN 1-2 GÜN YEM VERMEYİ UNUTUYORUM AMA BU 5-6 GÜN ARALIKLA OLUYOR SİZCE BİR ŞEY OLUR MU?

 519. muhammed // 25 Ocak 2010 at 11:52 //

  arkadaşlar lütfen söyleyin 2 balıga günde kaç yem verilir lütfen söyleyin ….

 520. wolfman // 26 Ocak 2010 at 12:54 //

  arkadaslar benim akvaryumumda ışık yok balıklara bir sorun alurmu lütfen yardım edin!!!

 521. Ramazan // 27 Ocak 2010 at 16:59 //

  ah ulan bu japonlar dewamlı sorun çıkartıyo 😀 şimdiki aklım olsa melek balığı falan alırdım. güzelce büyümüyolar şöle ya ölüyolar yada birbirlerinin kuyrunu fln tırtıklıyolar. 😀

 522. muhammed // 27 Ocak 2010 at 20:56 //

  zeynep balıgı zaten 1 gün aç bırakırsan iyi olur bu balık zor sindiriyo yedigini ondan :)(:

 523. incilay // 27 Ocak 2010 at 22:34 //

  arkadaslar 5 tane japon balıgım vardı. bugun 3 tane daha aldım. ama yenı aldıgım balıklar öncekı olan balıklarımdan 1 tanesının pesini bırakmıyorlar 7 saat oldu akvaryumun ıcınde kovalamaca oynuyorlar. artık sıyah japonum saklanmaya basladı hareketlerı yavasladı ölücek diye korkuyorum. sizce akvaryumun ıcındekı dıger balıklara degılde sıyah balıgı kovalıyor bu yenı aldıklarım nedenı ne olabılır..acil cvp verırsenız cok sewınırım.. 🙁

 524. muhammet // 28 Ocak 2010 at 18:49 //

  arkadaşlar bende 48 tane japon var.. nerden bu kadar balıgı buldugumu söliyim bizim aqvaryumcu var ordan alıyom ilk önce 5 tane balıq aldım 48 tane oldu çifleştirdim hepsini 😀 aslında daha çoktu sattım 5 tl den messi_muhammet_fb@********

 525. muhammet // 28 Ocak 2010 at 18:56 //

  arkadaşlar japon balıgının hızlı büyümesi için günde 10-20 tane canlı yem atın mesela balıg 5 cm ise 7 cm oluyo 7 günde….. :):):):):):):):):):):)

  BANA BİR GÜL VERMİŞTİN BU GÜL SOLUNCA GELCEM DEMİŞTİN OLAN ŞEREFSİZ GÜL PASLANDI :d:D
  😀

 526. muhammet // 28 Ocak 2010 at 18:58 //

  ESKİDEN TECRÜBESİSZDİM AQVARYUMA 5 TANE KÜÇÜK JAPON ATTIM 2 TANE ÇÖPÇÜ BİDE KÖPEK BALIGI ATTIM KÖPEK BALIGI HEPSİNİ YEDİ BENDE SİNİRLENDİM KÖPEK BALIGINI CAMDAN AŞŞAGIYA ATTIM :D:D

 527. muhammet // 28 Ocak 2010 at 19:01 //

  arkadaşlar sakın balıklara zarar vermeyin çok günahmış
  geçen balıgın kafasını kopardım annem gördü dediki sakın birdaha yapma çok günah 😀 🙂 balıqda beni sinirlendirtmişti beni ama 😀

 528. muhammet // 28 Ocak 2010 at 19:03 //

  arkadaşlar çiklet balıgı beslemeyin neden diyosanız :
  aqvaryuma en çok kirliligi o verio mesela:
  en çok boku o yapıo , akvaryumun camını çatlatıo büyükleri

 529. muhammet // 28 Ocak 2010 at 19:04 //

  internette videoda izledim japon balıgı bebegi yuttu
  ama japonda 50-100 cm falandı

 530. yunus // 29 Ocak 2010 at 19:54 //

  benimde 6 tane japon balığım var yanında 4 tane lepsites balığı var ve lepsiteslerin kuyruklarını neden yiyorlarr???????

 531. karamanlı mustafa // 31 Ocak 2010 at 15:27 //

  slm arkadaşlar benim 3 tane japon balığım var beslenmeleri güzel su sıcaklığıda normal ama bir türlü
  gelişmiyorlar aldığım günki gibi büyümediler acaba bunun nedeni nedir beni aydınlatırsanız sevinirim..

 532. beyzanur // 31 Ocak 2010 at 22:15 //

  çok uzun bee

 533. beyzanur // 31 Ocak 2010 at 22:16 //

  gerçekten çok güzeller

 534. benim 7 tane balıgım var 1 tanede teleskop balıgı.teleskop balıgı suda yuzemiyor yer çekimi yokmuş gibi suyun yüzeyine çıkıyo balık çıkmamak için zorlanıyor neden

 535. karanlıkta balıklara birşey olurmu

 536. muhammed // 01 Şubat 2010 at 22:29 //

  aynı cins olmadığından yeerrr

 537. akvaryumum yok hedie etmek ısteyenlere ricam olur adres.g.antep sehıtkamil 29 ekim mah 7 nolu sok no.6

 538. VOLKAN KAYA // 05 Şubat 2010 at 11:25 //

  ya arkadaşlar bende 2 tane teleskop balık var çok halsizler napabilirim

 539. MALATYALIALTAY // 05 Şubat 2010 at 19:54 //

  ilk önce balıkla ilgili soruları olanlar msn mi kaydetsinler msn üzerinden birbirimize yardım vı olabiliriz balıktan iyi anlayan arkadaşlar lütfen ekleyin ben 6 senedirli 25 japon 2 vatoz 2 çöpcü balıgı besliyorum joponlarım iyi büyüdüler vatoz lar da öle ilk başladıgımda küçük bir akvaryumla 3 japon beslemiştim 1 öldü ama 2 si şimdiki balıklarımın yanında ben toplam 25 balıga sabah 5 akşam 5 yem veriyorum dib yemi kullanmıyorum çöpcüler normal yemi ve vatozlar yemezler mi?

 540. MALATYALIALTAY // 05 Şubat 2010 at 19:56 //

  daha yeni msn vermmemişin veriyorum
  */*/auzar44@hotmail.com*/ \\LÜTFEN EKLEYİN\\

 541. arkadaşlar benim bir japonum bir de betam vardı fakat 1 hafta sonra japonumun solungaç arkasında bir karartı vardı acaba beta yapmış olabilir mi kaç gündür bunun cevabıbı arıyorum lütfen yardım edin

 542. merhaba benim 6 tane balığım oldu yeni aldım.biri teleskop diğerleri japon. bu bahsettiğiniz bezelye ve ıspanak ne kadar miktarda verilmeli her gün mü.ve oksijensiz kaldıklarında ne yapmalıyız.suyun derecesi sabit bizimkinin 26 c de. alalı 3 gün oldu ve ilk kez aldım korkuyorum ölecekler diye.arada yukarı çıkıpnefes almaya çalışıyolar.ayrıca birinin üzerinde siyah benekler var fazlaca ama hareketli hasta gibi görünmüyo.şu steril den dökiyimmi bilgi lütfen. bana yardım acil.

 543. çağlar // 07 Şubat 2010 at 14:36 //

  benim beş tane jopon balığım var birbirlerini kovalıyorlar birde kuyruklarını ısrıyorlar ne yapmam lazım ne olur söyleyin

 544. MALATYALIALTAY // 07 Şubat 2010 at 22:02 //

  muhammet 2 balıga 1 yem ver

 545. MALATYALIALTAY // 07 Şubat 2010 at 22:04 //

  volkan arkadaşım canlı yem ver haftada birkez bide birgün aç bırak kendilerine gelirler umarım yardımcı olmuşumdur auzar44@hotmail.com MSN Mİ KAYDETİN LÜTFEN

 546. MALATYALIALTAY // 07 Şubat 2010 at 22:04 //

  AYŞE KARANLIKTA BALIKLARA BİŞİ OLMAZ

 547. Canm abicim simdi benm akvaryumum war buyuk deil icinde balığım yok alcam içine motor we benzeri seyler almam lasmmı ?

 548. MARAZ ALİ HAYRANI., GÖKHAN ÖZCAN // 09 Şubat 2010 at 15:51 //

  ben daha 1 hafta önca 2 tane japon balığı aldım ve hala allaha şükür yaşıyolar ama besleme konusunda biraz sorunlarım var acaba arkadaşlar japon balıklarını nasıl beslemeliyim ve günde kaç defa yem vermeliyim

 549. benimde 2 tane japon balığım var dı.biri ince uzun biri şişman kısa.cam fanusda besliyordum.tam 2.5 senedir besliyorum.2007 de haziranda almıştım kısa ve şişman olan daha dün öldü hamileydi ayrı bi fanusa koymuştuum ben onu ama benim KARDEŞİM 4 YAŞINDA balık güzel koksun diye içine kolanya dökmüş ve balık sizlere ömür.allahtan kolanya az varmışda hemen bitmiş diyerine dökememiş.ama ince uzun olan hala yaşıyo baya bi büyüdü akvaryuma geçicem artık.

 550. ya benim bi dişi bi erkek japon balığım var akvaryumda filtresiz ısıtıcı var ama kullanmıyorum çünkü japonlar serin yerlerde yaşar balıklarım hala yaşıyo renkli yaprak yemlerden atın çünkü az protein ve çok karbonhidrat var japonlar böyle yemi sever çok proteinli yemlerden verirseniz karnında yağa dönüşür ve üremesini engeller ve ölüme sürükler 1 balığa bir yem günde 1 defa verin fazlası hastalık yapar

 551. MALATYALIALTAY // 12 Şubat 2010 at 16:18 //

  alsan iyi olur semih kaç tane alcan akcaryum boyutunuda ya başınada lütfen ismimiyazın

 552. MALATYALIALTAY // 12 Şubat 2010 at 16:19 //

  gökhan günde bir tane yem ver

 553. balıgımın yani jopon balıgımın azının üstünde beyaz bir nokta var bunun için ne yapmalıyım ve benim yemim kagıt yem bu kagıt yem renkli renkli bu yemin japon balıkları zararı varmıdır ve japon balıgımın hamile kalması için ne yapmalıyım

 554. benim kvaryumum var balık var 6 tane japon balık tersdüz yüzüyo motora yapışıyo ve pulları dökülüyo
  neden bilen varsa söylesin

 555. betüş // 15 Şubat 2010 at 01:11 //

  arkadaşlar bu kadar fanusu kötülüyosunuz ama bnm arkadaşımla ben aynı cins balığı aynı gün aldık ben fanus aldım onunki ise koskocaman akvaryumdu ben suyunu 3 günde bir değişiyodum herkes bana böle yapma ölecekler bak dedi ama arkimin balığı 1 haftada öldü bnm ki ise yaklaşık 3 yıl oldu fanus alıyosanız çok dikkatli bakmalısınız ayrıca japon balıkları fanus için en uygun balıklardır bunu unutmayın :):):):):):)

 556. valla bu zamana kkadar çok balık aldım herşeyi yaptım ama yinede öldüler son 1 aydır akvaryumun içinde 15 litre suda 14 tane japonum var havalarını sürekli yani 24 saat kesintisiz çalıştırdığımdan beri hiç bişi olmuyor birde ısıtıcının sıcaklığı 20-21 derece olcak herhangi bir ilaç kullanmıyorum

 557. benim 10 tane japonum var eğer akvaryumu camcıya yaptırırsanı 20 25 gün balık almayın vesu doldurup motoru çalıştırın silikonun acısı gitmesi için bu işlem

 558. hasan salih // 22 Şubat 2010 at 23:15 //

  bnm 10 japonum var ve filtrem dışında akvaryum için ozel susler yada bitkiler yok bu üremelerine engel olur mu ?

 559. Meraba 😀 Ben BaLık alcam ve de akvaryum akvarymum 100x40x40 olursa ne tür balIk besleye Blrm bunun ıcınde ?

 560. Ali Osman Sadık // 28 Şubat 2010 at 08:33 //

  zeynep kardeş hiç birşey olmaz çünkü, 15 günde bir yem vermeyin çünkü mideleri yağa dönüşür o yüzden bir şey olmaz ama sen 15 gün aralıklar la yem verme.

 561. dilara // 07 Mart 2010 at 20:05 //

  fanusta japon balığı besliyorum ne kadar yaşar ve uzun yaşamsı için ne yapılması gerekiyorrr??
  lütfen yardımcı olun

 562. belinay // 11 Mart 2010 at 19:58 //

  benimde 1 tane japon balığım var, ben 4yaşındayken annem almıştı,ben şimdi 6 yaşındayım ve benim balığım hala yaşıyor. benimle beraber 2. doğum gününü kutlayacağız 🙂

 563. belinay // 11 Mart 2010 at 20:00 //

  dilara ya yazıyorum balığını çok sev ve her bir balık için fanusa 1 yem at, fazla beslemek öldürür,onunla konuş bu işe yarıyor bence 🙂

 564. yusuf // 11 Mart 2010 at 21:08 //

  öncelikle hepinize merhaba bende 8 tane japon var 10 litrelik bir akvaryumum var ısıtıcı ve su motoruda var ama bi balığımın kuyruğu inceliyor birininde solungacının alt tarafında sanki iltihap olmuş ne yapmam gerekiyor?? :S

 565. sibel // 13 Mart 2010 at 14:16 //

  benim çöpçü balıgım var ama hep dipte yan duruyor nedenn

 566. sibel // 13 Mart 2010 at 14:33 //

  benim arkadaşımın balıgı var o dogdugunda annem almış suan balık 18 yaşındaa

 567. tweety // 14 Mart 2010 at 11:54 //

  Sibel çöpçü balıkları zaten hep dipte durur.:)Çöpçü balıkları sürekli akvaryumu temizler o yüzden üzülme balığın gayet sağlıklı….

 568. tweety // 14 Mart 2010 at 12:00 //

  Ben de dün 3 tane japon balığı aldım.satan kişi bana her biri için bir yem at dedi.aç kalmalarından korkuyorum ama çok vermeyede korkuyorum sizce her balık için bir yem normal mi?düşüncelerinizi bekliyorum…

 569. tweety // 14 Mart 2010 at 12:06 //

  ya arkadaşlar bi sorum daha var sizce fanusun suyunu kaç günde bir değiştireyim?

 570. benim evde iki tane japon balığım var ikiside cin gibi hergün bir sabah bir akşam yemlerini veriyorum çok sevimli balıklar en çok sevdiğim balık türü japon balığıdır.

 571. güneş // 16 Mart 2010 at 23:04 //

  bilmiyorum ki cevap gelir mi ama sorum şu.benim akvaryumumda 2 tane japon balığım var..biri diğerinin kuyruğunu yemiş olabilir mi?birinin kuyruğu kısalmış gibi geldi bana..öyleyse ne yapmam lazım?yerlerini ayırayım mı?

 572. tweety // 17 Mart 2010 at 15:36 //

  güneş bence biri diğerinin kuyruğunu yememiştir.sana kısalmış gibi geliyordur.çünkü benim de 3 tana japon balığım var hiç böyle bişey yaşamadım…bu arada sana bir tavsiye,balıklarını çok inceleme,vesvese yaparsın sonra:):):)

 573. mustafa // 17 Mart 2010 at 16:25 //

  benim akvaryumda 5 balığım var 1 tanesi 1 haftadır halsiz gibi bunun nedeni ne olabilir?

 574. sibel // 17 Mart 2010 at 20:48 //

  fanusun suyu balıka göre degiştirilir 1 balık varsa 2 günde bir 2 balık varsa3 günde bir diye biliyorum tweetyy

 575. sibel // 17 Mart 2010 at 20:50 //

  güneş japon zarar vermez ancak akvaryumda plastik bitki varsa o yapıooo

 576. SeLam arkadaşlar benim 50cm lik akvaryumum var icinde 14 adet japon balığı var bunlardan 2 tanesi çöpcü balığı birde pangasus köpek balığı var japon balıklarına bir zararı olur mu yardımcı olursanız tşk ederim

 577. Büşra // 23 Mart 2010 at 15:26 //

  akvaryumum 29 a 21 cm ne kadr balık beslenir içinde şimdilik 1 tane japon var 😀 vatoz ve çöpçü almak istiorum hangi yemden yerler farkeder mi?

 578. aslıhan // 28 Mart 2010 at 14:25 //

  bn küçük bir akvaryum aldım üç tanede balığım var bugün bnde 7ci günleri gayet sağlıklılar ama yemlerini sadece 1 kere veriyorum acaba azmı gelir günde nekadar yem vermeliyim bide yemim kahverengi zararlı olurmu cvp bekliyorum

 579. nurdan // 29 Mart 2010 at 12:30 //

  ben dün küçük 1 tane japon balıgı aldım fanusta bakıyorum içini deniz kabukları koydum ilgimi çeken şu oldu 1 2kere dönüyor sonra bir köşeye tüneyip bön bön bakınıyor neden acaba ilk bakışım

 580. nurdan // 29 Mart 2010 at 14:28 //

  ben dün 1 tane küçük japon balıgı aldım fanusta bakıyorum içine deniz kabukları koydum ama ilgim çeken birşey var 1 2kere dönüyor sonra bir köşeye tüneyip bön bön bakıyor ilk defa bakıyorum

 581. semra // 31 Mart 2010 at 14:05 //

  arkadaşlar benim bir balığım var acıktığını nasıl anlayabilirim? lütfen yardımcı olun.daha önce hiç balığım olmadığı için ona zarar vermekten korkuyorum.acıktığını nasıl anlıcam?ağızını sürekli açıp kapatıyor.acıktığına işaret mi bu?

 582. sibel // 31 Mart 2010 at 16:14 //

  nurdan senin balıkın fanusa alışık olmadıgı için öle yapar eger cok bekliyorsa allah rahmet eylesin

 583. cemre ceylan // 31 Mart 2010 at 16:30 //

  benim 6 tane japon balığım var. hepsini çok seviyorum ama akvaryum çok kirleniyor.ne yapmalıyım.

 584. aslıhan // 31 Mart 2010 at 19:49 //

  bnim balıklarım bir birinin kuyruğuna ısırıyor acaba açlıktanmı yapıyolar bu gidişle bi birini öldürürler ne yapmam lazım cvp bekliyorum..

 585. tweety // 02 Nisan 2010 at 19:36 //

  çok tesekkür ederim sibel…senin dediğin gibi suyunu 2-3 günde bir değiştirecem..:))

 586. ilk önce cemre akvaryumuna filitre motor almalısın eger gine cok kirleniyorsa 4 5 günde bir suyundan bir ölcek alıp tekrar yeni su koymalısın aslıhan korma bence onlar ciftleşiyorlar benim balıklarım da öleydi akvaryumcuya sordum cifftleşiyolardır yada ölücektir dedi ve semra balıklara sabah akşam hergün beli satte yam ver onn midesi olmadıgı için o hep actır o agzını kapatıp acarken nves alıp veririr

 587. selam azrkadaşlar benim 2 japonum var yeni aldım daha fazla alıcam ilk başta yemiyolardı aptallamıştı sonra yemğe başladılar bide bu filtre ters döndürdüm altında pervane var balıkları hep köşe ye çekiyodu değiştirmesseniz balıklarınız yüzemez şimdi ortada hızlıca yüzzüyolar eskiden sabitti

 588. ertuğrul // 08 Nisan 2010 at 12:49 //

  önceden balık besliyordum oda japon balığı
  şimdi ise beslemiyorum
  beslemeyi .Çokistiyorum bana yardımcı olurmusunuz?

 589. keremcan // 08 Nisan 2010 at 14:01 //

  arkadaşlar bende 2 tane japon balığı var,acaba lepistes ile birlikte yaşarmı…

 590. Arkadaşlar ben 6 tane japon aldım 5’i ard arda öldü sadece 1 tane kaldı bunun sebebi ne olabilir japon bAlığı erken ölür diyolar dayanıklı olmaz diyolar gerçekten öle bence hemen zincirleme ölürler bende papağan balıgı vardı 3 yıl yaşadı bu arada japon balıgı ile Sarı prenses veya beyaz prenses vbb.. yaşarmı

 591. gülben // 11 Nisan 2010 at 20:09 //

  benim 2 tane japon balığım var biri siyah diğeri truncu siyahın üstündeki pullardan çok az bi bölümü yırtıldı bu beslediğimiz balık için zararlımı?peki ya beslediğimiz balığın fanusunu soğuk yerdemi sicak yerdemi aydınlık yerdemi karanlık yerdemi bırakmalıyız?balıklar hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorum…=)

 592. şafak // 13 Nisan 2010 at 20:11 //

  ilk öncelikle büyük dikdörtgen gibi akvaryumunuz olması gerek sonralıklada akvaryumcuya gidip abi bizim yavru balıklar var onları korumak için kabınız varmı diye sorun adam size verir motorsuzza her gün 2 3 defa sıcak su ekleyip kesinlikle çöp balığınız olması gerek
  sarı prenses çok nadir hayvanlardır bu yüzden motorlu olması şarttır
  öncelikle japon balıkları dayanıklı balıklardır kolay kolay ölmezler japon balıklarını pullarının dökülmesi hastalıktandır ve akvaryumunuzun suyunu haftada her gün 12 defa değiştirin adım şafak 12 yaşındayım bu konuda çok deneyimliyim

 593. merwe.merwe // 13 Nisan 2010 at 20:57 //

  arkadaslar balıgım var 4 tane yenı aldım cok olmadı neyse ben turlerını blmıyorm heralde japon olsa gereık neyse bırı sıyah beneklı turuncu buyuk otekı turuncu beyaz cizgili okula gttım geldım turuncu küçük olanın üstünde sıyah benekler olmustu bunun buyuk olan balıkla bıı alakası olabılırmı? yoksa neden boyle oldu? lutfen acaıl yardmmmmmm!!!!!!

 594. oguzhan // 18 Nisan 2010 at 09:12 //

  bişey değil dadaş kardeşim.isteyen soru sorabilir.çoğu balık hakkında uzman sayılırım.

 595. efsane // 18 Nisan 2010 at 22:10 //

  yav 8 tane japonvardı bende turlerınden anlamam bek uzerlerınde kırmızı renkler cıkmaya basladı son 3 tane kaldı ne yapmam lazım pls:)

 596. bende 2 japon 1 lepistes 1 tane melek balığı var yemlerını 12 saatde 1 verıyorum ama yem %48 proteinden olusuyor balığım protein alınca daha cabuk buyuyor sızce proteıne devammı yoqsa karbanhıdratlı yemlermı kullanmalıyım eger kullanıcaksam yem markaları verırmısınız

 597. arkadaslar benim 3 tane japon balığım var… yemlerini almıyorlar ne yapmılıyım…CEVAP BEKLİYORUM…MSN ADRES=efkan_1993_41@hotmail.com=şimdiden tesekkurler

 598. esmanur // 25 Nisan 2010 at 17:18 //

  ben cumartesi günü 2 tane balık aldım günde bir kere yem veriyorum birde fanusta besliyorum önceki aldığımda gene fanusta besliyodum fakat 1,5 sene besledim

 599. ibrahim // 26 Nisan 2010 at 15:23 //

  arkadaşlar japon balıkları 5-6 cm ise yemine göre eger ufalayarak atılan yem ise günde yemin yarısını ufalayıp verin eger boncuk yem ise 1 tane verin.fazla vermeyin.mutlaka akvaryuma filtre alın yoksa ölümler olur.elinizi mümkün olmadıgınca sokmayın içine.çok yem balıgı öldürür ama açlık öldürmez sadece degim kadar yem verin .

 600. ibrahim // 26 Nisan 2010 at 15:27 //

  japon balıkları yanlız yaşar diger balıklar japona saldırır.başka balık beslemeyin ölüm olur.filtre mutlaka takılı olmalı.akvaryumu temizler çünkü.en önemli şey japon balıgında filtre hava motoruna gerek yokk.

 601. arkadaslar benimde japon balığm ve çöpçü balığım var çok iyi anlasıyolar günde bi tane yem atıyorum çok sağlıklı yasıyorlar eğer balıklarınız yem yemiyorsa alışmamıştır

 602. arkadaşlar benim balıgım yaşıyor haşlanmış marul verince geçti ama kuyrugunda yara var nasıl geçecek içim cız ediyor onu öyle görünce ne yapmalıyım çok üstüne titriyorum o benim şımarıgım bana alıştıgının da farkındayım sevildigini biliyor

 603. aslıhan // 07 Mayıs 2010 at 11:31 //

  arkdaşlar bnim 2 japon balığım var boyutları 5,7cm bn bunları nasıl beliye bileceğime bir türlü kara vermiyorum acaba yemi hergünmü versem yoksa 2 günde bir mi yardımcı olursanız sevinirm…

 604. muhammed // 13 Mayıs 2010 at 13:31 //

  Arkadaşlar fanusta 2 tane japon balığı besliyorum fanusun altında kalan dışkılarını ağızlarına alıyorlar balıklara zararı dokunur mu
  ve ıspanak solucan felan verin diyolar onları nasıl vercem yardım edebilirmisiniz

 605. benim iki balığım var ve sürwkli sürtüşüyolar bu çiftleşmemi

 606. sarı prensesler için akvaryuma illa taş koymak gerekir mi? 🙁

 607. Herkese merhabalar. Teleskop balığımın dün akşam suyunu değiştirdim ve yemini verdim. Balığım suyun dibinde çok fazla hareket etmeden duruyor. Yemlerini de yememiş. Bu sabah da yemlerini yemediğini görünce suyunu bir daha değiştirdim, aciliyetten içme suyu koydum, öyle yem verdim ama onları da yemiyor. Suyun dibinde hareketsiz bir şekilde duruyor. Sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerekiyor?

 608. MALATYALI ALTAY // 28 Mayıs 2010 at 18:55 //

  ilk önce balıkla ilgili soruları olanlar msn mi kaydetsinler msn üzerinden birbirimize yardım vı olabiliriz beN 2 senedirli 25 japon 2 vatoz 2 çöpcü balıgı besliyorum joponlarım iyi büyüdüler vatoz lar da öle ilk başladıgımda küçük bir akvaryumla 3 japon beslemiştim 1 öldü ama 2 si şimdiki balıklarımın yanında ben toplam 25 balıga sabah 5 akşam 5 yem veriyorum dib yemi kullanmıyorum.KOKAN YEMLER DAHA SAGLIKLI YANİ PİS KOKON

  ?_?_?_?SORULARI OLAN LÜTFEN MSN EKLEYİN?_?_?_?_?
  ?=?_=_?)=?=auzar44@hotmail.com_=?=__?)=?_=_

 609. arkadaşlar iki tane japon balığım var biri siyah biri turuncu turuncunun üstünde siyah bişi çıktı ölmesinden korkuyorum daha önce besledim ama bu ilk kez başıma geldi naapmalıyım bilmiyorum ACİL YARDIM

 610. bn iki gün önce 1 tane küçük japon balıgı aldım ama yem vermeme ragmen yemini yemio ve sürelki suyun dibinde duruo yanında balık yok acaba ne yapmam gerekli bu durumu balıkçılara sordugumda balıgın soka girdigini ve birkaç gün sonra ölebilecegini söylediler acaba ne yapmam gerekli lütfen yardmm edin

 611. arkadaşlar japon balığı kaç günde bir yem yer ve kaç yıl da bir doğurur

 612. sedanur // 10 Haziran 2010 at 18:00 //

  bilgileriniz güzel ama birazda resim olsa çooooooooooook daha iyi olur!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 613. mrb. 3 tane japon balığı aldım.(yalnız biri siyah gözleri pörtlek adı neydi unuttum:DD:))balıklar durmadan suyun üstüne çıkıp galiba nefes alıolar.bu neyin göstergesi.((lütfen dalga geçmeyin):D)) şimdiden tşkkrler

 614. yha iki gündür japon balığım (dişi olan) köşe plastik otumun arasına girip saklanıyor ve orda duruyor çıkradığımda ise gidip yha başka otun arasına giriyor yada öyle duruyor neden böyle oluyor anlamadım lütfen yardım edin msn:caferozturk2638@hotmail.com

 615. benim 15 balıktan 8 tane kaldı bunlardan 2 tanesinin türünü daha öğrenemeden sabah (karı ,koca :D) ikisi yan yan ölmüşler neden aşk acısımı?:) yoksa başka birşeymi ? lütfen söyleyin msn caferozturk2638@hotmail.com

 616. zübeyir aksoy // 14 Haziran 2010 at 11:55 //

  arkadaşlar ben 2-3 sene önce 8-10 tane balık almıştım aldıklarımın hepside 1-2 gün içinde öldüler ner de hata yaptığımı analmadan 2-3 sene sonra bi tane daha japon aldım ama bu sefer fünusta besledim 2-3 aya kadar bişey olmadı.buraya kadar herşey iiidi.dedim bu balığa daha birşey olmaz akvaryuma aldım yanına bir tane daha balık alarak o yeni aldığım balık 2 gün sonra öldü ve eski balık ta o balığın öldüğü akşam öldü.kısacası nerde hata yapıorum.beni aydınlatırsanız sevinirim.

 617. zübeyir aksoy // 14 Haziran 2010 at 12:07 //

  arkadaşlar akvaryumda japon balığı nasıl beslenir temizliği vs.teker teker baştan sona anlatırsanız çok memmun oluurm.vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim.e mail:aksoyyozgat95@hotmail.com

 618. arkadaşlar 1. si balık 4 gün tek başına yaşayıpta sona yanına biri konulursa yha konulanı öldürür yada kendi öler . 2.si ewet japon balıkları akvayumda besleerir ama fanusta da beslenir fanusta beslanen balık küçük olmalıdır eger büyük beslemek isteiyorsanız yha akvaryum yada uzun kovooz gib eşyalar satılır onlarla besleyin arkadaşlar benim balıığım trabzondan istanbula kadar kapakı kapalı kavonozla geldi gecen yaz ve hala yaşıo ve 3. olarak ZÜBEYİR hemşerimsin yozgatlısın akvayuma nekadar jopan balığı olsada motor alınca balıklar ölüo valla temizliği yok eger motor almassan temizlik yüklü büçümde var ama küçük bi fanustan farkı yok ama motor alırsan sadece pazar dan pazara içindeki süngeri yıka tammammmaamm ( ben yozgat yerkeöy sen nerresindensin)

 619. cafer o balık yumurlıycak

 620. jale çakar // 18 Haziran 2010 at 07:38 //

  biliyormuydnuz japonbalıkları kaplunbağa yemi yiyebilir ama balıkyemi bulamasanız bile kaplunbağa yemi almayınız ekmekkırıntısı veriniz.
  lütfen email adresime birşey göndermeyiniz.

 621. benim 4 tane japon balığım var. fakat 1 inin gövdesinde şişlik ve çöküntülük var. kırmızı bi çöküntü sanki pulları aşınmış gibi.. yüzmesi ve yem yemesi çok normal fakat ben endişeleniyorum balığıma ne yapmalıyım lütfen yardım..?

 622. merwe.merwe // 24 Haziran 2010 at 18:18 //

  rkadaslar balıgım var 4 tane yenı aldım cok olmadı neyse ben turlerını blmıyorm heralde japon olsa gereık neyse bırı sıyah beneklı turuncu buyuk otekı turuncu beyaz cizgili okula gttım geldım turuncu küçük olanın üstünde sıyah benekler olmustu bunun buyuk olan balıkla bıı alakası olabılırmı? yoksa neden boyle oldu? lutfen acaıl yardmmmmmm!!!!!! buna cewap weren olmadı… we 4 balıgımdan 2 tane kaldı we bırısının ustunde kırmızı noktalar cıkmaya basladı korkuyorm kalanlar da olcek dye lutfn yardm…

 623. arkadaşlar japon balığım yemini yemiyor ne yapmalıyım

 624. arkadaşlar bende 7 tane japon balığı var . çok sağlıklı 7 balığa 4 yem atıyom yetiyor

 625. arkadaslar bende beta var fanusun bi tarafına yığınla beyaz renge yakın renksiz gibi baloncuklar yığmış kalktığımda altında durup onlarla uğraşıyor napmam lazım

 626. merhabalar öncelikle
  hayatımda beslemediğim kdr balık beslemeye basladım bir anda akvaryumumun ici karman çorman oldu erkek arkadasım aldı hepsini ve bugun 4 taneesi sizlere ömür 🙁 biri lepites biri melek digeri böyle ortası rengarenk ici görünür gibi şeffaf olan biride lepitese benziyor ve hamile. bunlar vitamin suyu damlattım 5 damla 20 lt bir akvaryumum var damlanın arkasında 10 lt lik bir akvaryuma yaklasık 10 damla damlatın demesine ragmen ben 20 lt lik akvaryuma 8 damla damlattım ve teker teker ölmeye basladılar. aralarında japon balıkları büyüklü küçüklü ve beta var ama sakin betam böyle yırtıcı deil birde korkak köpek balıgım var. simdi neden ölmüşlerdir ve ne yapmam gerekir. bana yardım edin lütfen 🙁 sizce bunların hepsi bir arada oldukları icinmi böyle toplam 14 adet var balon melekte var hamile

 627. merhabalar öncelikle
  hayatımda beslemediğim kdr balık beslemeye basladım bir anda akvaryumumun ici karman çorman oldu erkek arkadasım aldı hepsini ve bugun 4 taneesi sizlere ömür 🙁 biri lepites biri melek digeri böyle ortası rengarenk ici görünür gibi şeffaf olan biride lepitese benziyor ve hamile. bunlar vitamin suyu damlattım 5 damla 20 lt bir akvaryumum var damlanın arkasında 10 lt lik bir akvaryuma yaklasık 10 damla damlatın demesine ragmen ben 20 lt lik akvaryuma 8 damla damlattım ve teker teker ölmeye basladılar. aralarında japon balıkları büyüklü küçüklü ve beta var ama sakin betam böyle yırtıcı deil birde korkak köpek balıgım var. simdi neden ölmüşlerdir ve ne yapmam gerekir. bana yardım edin lütfen 🙁 sizce bunların hepsi bir arada oldukları icinmi böyle toplam 14 adet var balon melekte var hamile.
  yardımcı olursanız cok sevinirim çok çaresizim ne yapıcam bilmiyorum ..
  şimdiden teşekkürler

 628. merhaba
  benim iki tana japonum vardı. bugun biri öldü. alalı daha bir hafta olmuştu.ama ölen balıgımı süreklı diğeri kovalıyordu. hiç peşini bırakmıyordu ve bütün yemleri yiyordu. öteki aç kaldı sanırım. bende bunlara ayrı ayrı yem verdim ama genede öldü. neden ölmüş olabilir.

 629. bende daha bugün 2 tene balık aldım birri teleskop ötekiside turuncu var ya ondan adama sordum sabah aksam bi tane ufalayarak dedi 3 güne bi suyunun yarısını değistir dedieğer böle beslersenin 2-3 sene yasarmıs bu arada fazla atmayın dedem dayımın balıklarına bunlar bu kadar yemle doyar mı dierekten yaklasık 10 tane yem atmıs ertesi gün allah rahmet eylesin 😀 şişip su üstüne çıkmıslar

 630. yha ben fanus ta beta beslemeyi düşünüyorum sizce fanus besleni mi

 631. can kuafor // 22 Temmuz 2010 at 07:57 //

  ben lüleburgaz dan can kuaför birbucuk senedir japon balığı bakıyom suyunu hic değiştir medim yarısını boşalttım yarısını temiz su filtreyi her hafta değiştirdim arkadaşla aynı günde aldık onun balıkları hic büyümedi benim kiler yumruk gibi oldular hemde hic ilgilenmiyom saygılar can kuaför

 632. kız balıkların karnı erkeğe göre daha şiş oluyor erkeklerinki düz olur

 633. benim 2 tane balıklarım var jopon.birisi kız her zaman takla atıyo .benim arkadaşımdada var onunda öyle hamile diyolar doğrumu.

 634. mustafa // 26 Temmuz 2010 at 13:09 //

  benim 4 tane japon balıgım wardı 2tanesi öldü hamileyken

 635. sena ishakbeyoglu // 27 Temmuz 2010 at 19:46 //

  LUTFEN cevap yazın iki balığım vardı biri bir hafta olmadan öldü nedeni ne anlama dım sabah kaltığımda dime yana doğru yatmıştı öbür balığımda üzerinde siyah lekeler çıktı ve bazen yemi alıp bırakıyooo nedenini bilmiyorum lütfen yazınnn…

 636. arkadasLar bnm yegen baLıkLarın yeminden yemiş cok fazLa yememiş bunLarın bi sakıncası oLur mu hastaneye götrcem fakat ewde kmse yok ne yapabLrm Lütfen bi yardım..

 637. Benim fanusta bir tane japon balığım vardı sonra ikincisini aldım ama ikicisi bir hafta olmadan öldü şimdi ilk olan yaşıyor ama onun üzerindede siyah lekeler var şimdi günei ıiığına koynum umarım geçer lütfen yardım edinnn…

 638. sevilay // 28 Temmuz 2010 at 09:31 //

  bende 2 tane aldım3günoldu bitanesinde kızarıklık var kafasında acaba diğerimi ısırdı anlamadım üzgünüm

 639. sevilay // 28 Temmuz 2010 at 09:31 //

  bende 2 tane aldım3günoldu bitanesinde kızarıklık var kafasında acaba diğerimi ısırdı anlamadım üzgünüm

 640. ömer sat // 29 Temmuz 2010 at 10:15 //

  kafasındaki kızarıklık yemden dolayıdır fanusta yaşıyorsabu kızarıklık olabilir

 641. ömer sat // 29 Temmuz 2010 at 10:17 //

  japon balığının yanında köpek balığı yaşarmı

 642. benim 4 balığım ardı fakat bir tane kaldı o uzun yaşadı 4.30 aysuyun içinde yan yatıyordu hareket etmiyordu ama fanusa dokununca kıpırdıyordu yem yemiyordu hatta 3 yem fln çıkardı arkadaşlarım fanus havasız kalmıştır motor olmadığından olmuştur fln dediler ama siz yinede bir bilgi verirmisiniz….şimdiden teşekkürler

 643. fazla yem vermişşin onu 1 gün aç bırak fazla da yem verme fazla yemden hemne ölürler fakat bi5-6 gün aç kalabilirler bu arada eğer fanusda balık beslicekseniz BETTA balığı alın oksiyen problemi olmaz yalnız tek beslinir fanusda bu balık fanus için en iyisi betta dır

 644. benimde fanusta 5 tane japon balığım vardı ama sonra 4 3 2 derken 1 tane kzılbaş kaldı.o 4.30 ay yaşadı ama sonra hastalandımı ne yavaşlamaya başladı ve fanusun içinde sürekli yan yatmaya başladı ve fanusa vurunca hareket ediyordu bu durumda 2 gün yaşadı sonra öldü komşumuz fanusta motor olmadığından balığın öldüğünü söylediler ama banada fanusta motor olması biraz değişik geldi sizce balık neden ölmüş olabilir???yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…..

 645. fanusa motor gereklimi??

 646. ARKADAŞLAR BEN BİR MELEK BİRDE JAPON ALDIM
  BUNLARI BİR AY AYNI AKVARYUMDA BESLEDİM. BİR SABAH UYANDIĞIMDA MELEK BALIĞI BİZİM JAPONUN YÜZGEÇLERİNİ YEMİŞ
  ŞU ANDA JAPON YAŞIYOR AMA YARALI ZOR YÜZÜYOR HATTA YÜZEMİYO DİYEBİLİRİZ. NASIL İYİLEŞTİREBİLİRİM ACİL YARDIM PLEASE….!

 647. gizem çenberci // 16 Ağustos 2010 at 08:32 //

  Ben yenı balık aldım bır fanus içinde 2 tane japon ama ilk gun 1 japonum akşam hıç yemek yemedı hepsını öbür japon yedı sabah oldu ve ben yıne yem attım ikiside yedi 2 şer tane ama yınede suyun ustune çıkıyolar yem ıstıyolar napıyım bılemıyoum versem çk gelıcek olurler sızce napabılırım sabah akşam beslıyorumm…lutfen yardım edın!!!

 648. 1tane japon balığına bir günde kaç tane yem verilmeli

 649. selam ben yaklaşık 6-7 ay önce iki japon balığı almıştım fanusta beliodum biri öldü diğeri hala yaşıyor oda ölürmü diğeri öleli 2-3 ay oldu akvaryumşartmı

 650. tuğçenur // 24 Ağustos 2010 at 09:18 //

  japon balıklaryla beta balıkları aynı yerde yaşaya bilirler ancak beta balığı fazlauyum sağlayamaz

 651. üzülmüş // 24 Ağustos 2010 at 10:30 //

  Alıntı:
  selam ben yaklaşık 6-7 ay önce iki japon balığı almıştım fanusta beliodum biri öldü diğeri hala yaşıyor oda ölürmü diğeri öleli 2-3 ay oldu akvaryumşartmı
  ——————————————————–
  Kesinlikle akvaryum şart siz fanusta balıklaa eziyet ediyosunuz kesinlikle ufak olsa bile bi akvaryum çok lazım

 652. banu:
  slm yaralı japon balığım var.üzerindeki derisinin büyük bölümü 2 gün içinde pamuklaştı.suan ayrı biryere aldım tedavisi mümkünmü.cevap yazan olursa sevinirim

 653. Dilara Tuncel // 04 Eylül 2010 at 21:11 //

  Merhaba ben balıklarımı bugün aldım biri siyah biri turuncu japon balıkları bana suyunun değişimi ve bakımı hakkında yardım edebilirmisiniz…

 654. biliyorum yorumlara bakılırsa uzun zamandır bu siteye girmiyosun gibi görünüyor SERKAN…. ama inş bu yorumu o
  kursun:D

  ben bügün iki tane balık aldım ve senin yorumunu okudum vityaminli şeylerle beslemenin daha yararlı olduğunu söyledin.ama benimkiler JOPON BALIĞI ve FANUS da yaşıyorlar sence vitamin vermek doğru olurmu neyi nasıl vermeliyim .. çok deteylı anlatırsan çok ama çok sevinirim nasıl besleyeceğim konusunda hiçbir fikrim yok
  …..SERKAN…..

 655. bide benim fanusumun genişliği 15-16 cm uzunluğu ise 15 cm
  ve aldığım iki balığında erkek olduğunu daha yeni öğrendim
  ve bende iki tanede dişi jopan balığı daha almak istiyorum.. sizce bu doğru olurmu o kadar büyüklükte bir fanusta yaşayabilirler mi LÜYFEN BUNU BİLEN VE UZMAN BİRİ YANITLASIN RİCA EDİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

 656. HA BİDE aldığım japon balığının hangi tür olduğunu bilmiyorum iki tane daha dişi alırsam çiftleşirler mi yada hangi tür japon balıkları çiftleşir yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim….

 657. çok acele balık yemlerinin içerigini ögrenmem lazım . 4 gündür yem bulamıyorum nasıl yem yaparım ne yerler

 658. selam arkadaslar benım akvaryumumda velıfera platı kılıç ve lepıstes ve 2 tane de tül kuyruk japonum bulunmakta ama 1 haftadır velıferalarım akvaryumumdakı butun balıkları öldürdü bunun nedenını anlayamadım sonucta velıferalar molı kılıc ve lepıstes aılesınden deılmı bu durumu akvaryumcu bı arkadasa sordum oda bır anlam veremedı ltfn bana yardımcı olun

 659. selam ben bugün 3 tane japon balıgı aldım fanusta besleyecegim çünkü bu aralar akvaryum alamam, nasıl beslemeliyim yardımcı olursanız sevinirim:)

 660. çağrı // 13 Eylül 2010 at 19:36 //

  arkadaşlar benim 3 tane japon balığım var ama iki tanesi küçük onlar bi fanusta bir tanede büyük var oda ayrı bi fanusta acaba bunları birleştirsem oksijen sıkıntısı olur mu ????

 661. ya arkadaşlar balığım şu anda ters durmuş bi şekide bana bakıo, nefes alıo evt ama hiç hareket etmio nedenini bilen biri bna yazabilirmi lütfen!

 662. Bence ölmüştür Başın sağolsun

 663. hyr ölmedi, suyunu sarsınca hareket edio nefes alıo, henüz ölmedi

 664. jollyman // 17 Eylül 2010 at 00:34 //

  Yukarıda arkadaşların bulunmuş olduğu önerilerin pek çoğu yanlış,gerçekten beslemeyi ciddiye alıp bu işe sıkı sarılırsanız keyfine doyum olmaz,dengeli beslenme çok önemli ancak bu arada balığı dikkatli izlemelidir.
  benim ihtisasım olduğu için yapacağım tavsiyeler akvaryum balık ikilisi için idealdir.
  konuları tek tek inceleyin. genel bilgiden sonra sorunlar tek ,tek gelir ve bir uzmanın yardımını istemek gerekir. sorunlarınızı bana yazabilirsiniz. ama sadece tek soru olsun, bir iletide.
  benim balık sevdam çocukluktan başladı. 10 balıkla başladım. yüzlerce üretip heveslilerine dağıttım. Şuan 300 civarı var ve benim balıklarım genelde hiç ölmez.
  dilerim sizinkilerde ölmez. h.kalın.

 665. ya arkadaşlar birşey diyecem benim 3 tane japon balığım var sahibcisi 1 ayda bir suyun yarısını değiştirin bir tane yem verin herbirine dedi ama bir tane de siyah balığım var hep uyuyo fazla hareket etmiyo yemek de yemiyor gerçekten bu kadar az mı yem verebilirmiyim bide bu siyah balık neden böyle sanırım tam bakabildiysem anüsüne dişi bir balık lütfen yardım edin

 666. Balıkları kesinlikle fanusta beslemeyin.Balığa işkence etmekten başka bir şey yapmamış olursunuz.Fanuslar bitkiler içindir.Aşağıdaki yazıyı okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

  muhimmat
  Uzaklaştırılmış
  ¥ gün kaldı.

  17 Ağustos 2010; 13:19:51

  muhimmat adlı kullanıcıyı etmek istiyor musunuz?
  Lütfen bir takip listesi seçiniz. Takip ettiklerim

  Seçtiğiniz mesajın linkini aşağıdaki kutudan kopyalayabilirsiniz.

  http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=42200786
  Yeni mesajlar yok Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz.
  Arkadaşlar sadece 2 dakikanızı ayırıp bu yazıyı okumanız çok faydalı olacaktır.

  Çünkü;

  Öncelikle fanusun üretim amacı içine çiçek koymaktır. Fanus kutularının üzerinde çiçek resimleri vardır balık resmi konulmaz. Çünkü hiçbir fanus içine balık konulması için üretilmez. Fazla su alabilen bu cam, içine konulan bitkiyi uzun süre yaşatabilir.

  Fanuslar süs içindir. Balıklar süs değildir. Balıklar bir canlıdır. Fanusta balık besleme ile poşette balık besleme arasındaki tek fark birinin cam kapta öbürünün bir plastik içinde olmasıdır. Fanus canlıların yaşam alanı değildir. Japon balıkları havuz balığı olan Sazansıgiller grubuna dahildir. Fanus sizce bir havuz mudur?

  Fanus bir akvaryum değildir. Akvaryum içerisinde havalandırma, ışıklandırma, ısıtma vb faaliyetlerle biyolojik ortamı sağlamaya yönelik bir işlemdir. Fanus’ta bu işlemler yapılamaz yapılsa da zaten küçük olan alanı daha da küçültürsünüz. Bir iç filtreyi fanusa koyarak ne kadar çok yer sağlayabilirsiniz ki?

  Fanusta balık strese girer. Çünkü balığın hayatı gezebilmesine bağlıdır. Dibe oturan balığın bir süre sonra hastalandığı ve öldüğü bilinen bir gerçektir. Fanusa atılan bir balığın cezaevinde hücreye atılmış bir insandan hiçbir farkı yoktur.

  Fanusa atılan japon balığı fanusun dışbükey camının arkasından dünyayı şaşı görmek durumunda kalıyor, bu da hayat boyu işkence anlamına geliyor. Fanus ışığı çok farklı bir biçimde kırmaktadır ayrıca. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Yani bilimin ispatladığı bir durumu bile bile hayvana acı çektirmenin neresi doğrudur? Bu insanlığın inandığı tüm güzel değerlere aykırı değil midir?

  Fanusta balığın kendi pisliği içinde yüzmesine neden olursunuz. Örneğin japon balığı çok yiyen ve çok pisleten bir türdür. Bu nedenle fanus bir süre sonra balığınız için foseptik çukuru olacaktır. Bu da balığa bir işkencedir.

  Fanusta balık büyütülmez, büyüyen balıktan hayır gelmez. Balığın ölmesine bile bile davetiye çıkarmak niye süregelen bir davranış biçimidir anlayabilmiş değilim.

  Fanusta sürekli su değişimi yapmak zorundasınız. Balığın yaşaması için en önemli şey biyolojik dengesi oturmuş bir su ortamıdır. Siz her su değiştirdiğinizde balığın yaşaması için gerekli tüm yararlı bakterileri de yok ediyorsunuz. Sizce bu adil mi?

  Av. Umut Şeker

 667. Küçücük fanusa 3 tane balığı sığdırıp da buraya gelip “ya arkadaşlar balığım şu anda ters durmuş bi şekide bana bakıo, nefes alıo evt ama hiç hareket etmio nedenini bilen biri bna yazabilirmi lütfen!” cinsinden yorum yapan arkadaşlar Allah sizi ıslah etsin daha balık beslemek konusunda hiçbir bilginiz yok girin internete araştırın ..şu cinsten balığın bakımı şeklinde balık bakmak kolay iş değildir eğer balık bakacasanız KESİNLİKLE!! FANUSTA BESLEMEYİN.Eğer balık beslemeye karar verdiyseniz orta boyda bir akvaryumla işe başlamalısınız tabi önce balık bakımı hakkında iyice araştırma yapıp öyle balık işine başlamalısınız.ŞUNLARI SÖYLEYİM EĞER BALIĞINIZDA BEYAZ RENKTE KÜÇÜK NOKTALAR, YÜZGECİNDE KUYRUĞUNDA PARÇALANMA, TÜY TÜY OLUŞUMLAR, RENK DEĞİŞİMİ, BALIĞIN KARNINDA EZİLME, AŞIRI ŞİŞME,HALSİZLİK,YEME İLGİSİZLİK,KÖŞEYE SAKLANMA gibi durumlar oluyorsa sakın o balık ölecek diye işi bırakmayın girin google’a balığınızdaki belirtileri yazarak araştırma yapın akvaryumculuk çok ilerledi her türlü ilaç var alın ilacını ölçüsüne uygun tedavisini yapın ŞUNU DA SÖYLEYİM : DAR HACİMLİ AKVARYUMA KESİNLİKLE FAZLA BALIK DOLDURMAYIN.BALIĞIN SADECE YAŞAYABİLMESİ İÇİN BALIK BAŞINA 10 LT DÜŞMELİDİR AMA BU SADECE YAŞAMINI SÜRDÜREBİLMESİ İÇİN BALIĞIN RAHAT OLUP YÜZEBİLMESİ İÇİNSE BALIK BAŞINA 25 LT DÜŞMELİDİR BAZILARI KÜÇÜCÜK 20-30 LT AKVARYUMA 7-8 BALIĞI DOLDURUYOR BU KESİNLİKLE YANLIŞTIR 30 LİTREYE EN FAZLA 3 BALIK DÜŞER BU DA HAYATLARINI SÜRDÜREBİLMELERİ İÇİN BENİM AKVARYUMUM 60 LT OLMASINA RAĞMEN SADECE 3 BALIK BESLİYORUM.VE ŞUNU SÖYLEYEYİM ALACAĞINIZ BALIK CİNSLERİ BİRBİRİLERİYLE UYUMLU OLSUN HATTA SADECE TEK CİNS OLSUN BU ONLARIN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR AKSİ TAKTİRDE BALIK STRESE GİRER TABİ SADECE TEK OLARAK BAKILMASI GEREKEN BALIKLAR DA VARDIR.Bu yazıyı okuyan arkadaşlara çok teşekkür ederim umarım bir şeyler verebilmişimdir sizlere.İnşallah insanların bu bilgisizliği biter bilinçli olurlar balıklara eziyet etmeyi bırakırlar.Hepinize teşekkürler.

 668. Ayrıca eylül arkadaşım şu yorumu yazan arkadaş:
  “ya arkadaşlar balığım şu anda ters durmuş bi şekide bana bakıo, nefes alıo evt ama hiç hareket etmio nedenini bilen biri bna yazabilirmi lütfen!”

  Arkadaşım balığının üzerinde herhangi bir değişiklik beyaz benekler,yüzgeç ve kuyruklarında parçalanma, siyah,kırmızı noktalar,karnında içe göçme, karnında şişlik,renk değişimi, yüzgeç ve kuyruklarında iplikimsi oluşumlar gibi belirtiler varsa google a gir araştır bu tür hastalıklara uygun ilaçlar var metilen mavisi, malahit yeşili gibi içeriği olan ilaçlar.Ayrıca balıkların için kullandığın suyun değerleri nasıl? damacana suyu mu kullanıyorsun musluk suyu mu ? Eğer musluk suyu kullanıyorsan içindeki demir,bakır,klor gibi maddeler balığa zarar verir öldürür.Bu yüzden damacana suyu kullan derim kalite markasından onların değerleri daha iyi.Eğer balıkların akvaryumda ise çok sayıda balık mı var?Çok sayıda balık varsa sayısını azalt.Eğer fanusta besliyorsan fanustan akvaryuma geçiş yap veya balıklarını güvenilir bir akvaryumcuya ver çünkü fanusta balık bakmak eziyettir.

 669. yigit bey,benim üçbalıgım vardı aldıktan 10 gün sonra biri öldü ve ben çok üzüldüm,şuan akvaryum alacak durumda degildim ama yinede balıkçıya gittim fiyatta bana çok yardimcı oldu sagolsun,çok büyükdegil ama yinede bir akvaryum aldım 1veya 2 güne gelecek.ben kalan iki balıgımı bu akvaryum da beslemeyi düşünüyorum çünkü iki oglum var onların heves ettigi içn aldım balıgı bire düşüremem….ama sizinde görüşünüzü almak isterim… 🙂

 670. arkadaşlar benim 2 balon göz ve 1 tanede inci balığım vardı düne kadar inci çok iyiydi bu sabah ölmüş gayet hareketliydide arada balon gözlerden biri onu azıyla itiyordu sizce neden ölmüştür hastalık falanmı yoksa bir arada yaşayamadıkları içinmi cevap verirseniz sevinirim! bu arada yukarıda okuduğum hiçbir hastalık belirtiside yoktu balıkta lütfen cvp verin şimdi değer 2side ölücek diye korkuyorum 🙁

 671. samet // 03 Ekim 2010 at 14:43 //

  arkadaşlar ben daha yeni japon balığı aldımm nasıll beslemem gerekirr

 672. hisar 35 // 05 Ekim 2010 at 10:15 //

  slm geçler.bende 10 tn japon balıgı wr hepsi aynı eşit boylarda. akvaryumum 65*40*35 cm boylarında 3 aydan bari besliorum onlara arada kaya tuzu döküyorum çünkü yosun olusmasın bakterilerin fazlaşmaması için

 673. saliha // 10 Ekim 2010 at 12:40 //

  yahu bu baiklarin neden yuzcekleri varda neden ayaklari yuk hemde sude degildekafesin icinde degil yyaahhuu

 674. maraz // 17 Ekim 2010 at 11:38 //

  merhaba arkadşlr
  benim 3 balığım war aslında dörttü biri öldü balıklara çok iyi bakıyorum amaölüyor balık sularını bile hazır su koyuyorum.war mı başka tavsiyesi olan

 675. ben yem veriyorum ama yediklerinde 1 saniye sonra tekrar çıkartıyor neden acaba hayvanım risk altında olabilir mi lütfen bana yardım edin 🙁

 676. şevval // 19 Ekim 2010 at 15:40 //

  Yaa ben bu qün 2 tane japon balığı alDm daha doğrusu şöyle anlatayım bu gün gittim ve turuncu küçük bir balık aldım ve orta-büyük boylarda bir fanusa koydum..birde abime arkadaşından hediye gelen bir siyah[japon balığı]vardı ama onu abim arkadaşının evinde besliyordu annem izin vermediği için balık artık bayağı yetişmişti qi derken bizim eve getirdik beslemeye başladık yemini verdik ama bir anda herşey değişti ikiside birbirine zarar vermiyor büyük bir uyum içinde oynuyorlardı siyah olan biraz büyüktü sonra can çekişmeye başladılar çok kötü oldu öLDüler ikiside lütfen bana yardım edin lütfen 🙁 sebebi ne olabilir yarın bir balık daha alacapğım onu beslemem için bakım için tawsielerde bulunurmusunuz lütfen
  şimdiden teşekkürler 🙁 🙁 🙁

 677. samet // 21 Ekim 2010 at 16:46 //

  benim balığım 2-3 gündür yatıyo neden olabilirr

 678. oğuzhan // 25 Ekim 2010 at 21:02 //

  ya arkadaşlar benim bir balığğım var yeni aldık iki tane
  yaşadıkları yerde yaklaşık 5,5 lt su war günde şu kahverengi yemlerden 4-5 adet atıyorum sizce bu koşullar uygun mudur lütfen ardım edin

 679. ya arkadaşlar benim bir j. balığım var 5-6 cm boyutunda beyaz renkli ve karnı hafif şiş küçük bir fanusta yaşiyor acaba cinsiyeti nedir lütfen cvp yazın:)

 680. karnı şiş beyaz 5-6 cm boyunda yukarıdaki tanıtımda işte olan bir japon balığının cinsiyeti nedir

 681. kimse varmıııı

 682. melisss // 07 Kasım 2010 at 23:53 //

  MRB BEN MELİS 2TANE 9CM NORMAL JAPON VE 2TANE 5CMLİK SİYAH TELESKOP JAPON ALDIM 7GUNDUR BESLIYORUM BUGUN TELESKOPUN BİRİ OLMUS EVE GELDIGIMDE AKVARYUMUM BUYUK VEDE DEVAMLI SUYUNU DEGISTIRIYORUM SABAH 2YEM AKSAM 4YEM UFALIYORUM ACABA NEDEN OLDU YAA COK TATLIYDI PORT GOSLUM :/ NOLUR SORUM SU 2NORMAL 9CM JAPON VE 1TANE SIYAH TELESKOP 5CM KALDI BUNLARI NASIL BESLEYIM YEM YANI BENDE BU RENKSIZ BUGDAYTANESI GIBI YEMLERDEN VAR BIRI NOLUR BANA MAIL ATSIN YADA MSNMI EKLESIN SOLESIN meliss_denizz hotmail.com

 683. AHMET DEMİRYÜREK // 12 Kasım 2010 at 18:44 //

  bnimde 9 tane japon balığım var yem konusunda ve bakımında yardımcı olurmusunuz somo filtre kulalanıyorum ısıtıcı almadım çünkü japonlar soğuk su da yaşayan canlılarmış lütfen yardım edin isim yazmaya gerek yok bana büşre serdar mehmet yardım edebilirmisiniz

 684. Mustafa // 16 Kasım 2010 at 20:29 //

  balığınız karnı qenişse dişi dir ince uzunsa erkekdir

 685. emrullah // 17 Kasım 2010 at 11:54 //

  arkadaşlar bende yeni bir balık aldım 2 tane bu ilk beslemem olacak ve ben fanusta besliyorum ışık olmasa olurmu bunu merak ediyorum

 686. arkadaşlar benim büyük bir akvaryumum var ve büyük. içinde sanırım 67 tane var. 5 yıldan beri besliyorum ama şimdikiler yavru. ilk aldığınızda kumu iyice yıkayın sonra süs aldıysanız onun tozunu alın fazla renkli taşlar kullanmayın çünkü balıklar boyalardan zarar görüyorlar. arkadaşlar oksijen motorunu 3günde bir 2 saat çalışması lazım. artı japon balıkların fanusda yaşaması iyi deyildir hep fanusta yaşayanların ölüyor ve balığa birden bire saldırmayın bakıyım diye hele yalnızsa hic çünkü şüka girek filitrelere motor olmaz. japon balıkları kuma gidiyor çünkü toprağı azına alıp tükürüyorlar onun için güçlü motor lazım. ve balıklar yalnız kalmamalı ölürler. ilk basta japon balığı idealdir.

 687. arkadaşlar benim 2tane balığım var.birnin kuyruğunda yara gibi bişey var.ama yaradan sonra biraz daha kuyruk çıkmış.bu neyin belirtisi?lütfen çabuk söyleyin öleceğinden korkuyorum

 688. Peki küçük bir dikdörtgen veya kare camın içine ciklet balığı koysam veya japon balığı yaşar mı? fanus dışında!!!

 689. abdül cabbar // 07 Aralık 2010 at 13:52 //

  küfürlü yorum yazan şahıslar hakkında gerekli işlemler yapılacaktır. lütfen yorumlarınızı yazarken biraz daha kibar olun…

 690. arkadaşlar ben bi japon balığı birde çingene baliği aldım birlikte yaşarlarmı lütfen cevap verin;(

 691. cinsiyetleri nasıl anlaşılıyor

 692. japonları nasıl çifleştirebiliriz

 693. arkadaşlar balıklarınızın ölümüne sonradan akvaryum içerisine koyduğunuz kum yada taşlarda neden olabilir, akvaryuma koymadan önce bir tencerede kaynatmanız bakterileri öldürüp hastalık riskinide azaltacaktır.

 694. fanusta 2 tane japon balığı besliyorum.büyük olan balık hep ağızını açıp açıp kapatıyo.bunun nedenini bilen varsa lütven onur_833@hotmail.com adresine yollayınız

 695. JAPON BALIKLARININ CİNSİYETİ // 23 Aralık 2010 at 14:32 //

  Birşeyde ben eklemek istiyorum. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, erkek balıkların anal bölgesine basıç uygulandığında yumuşaklık ve çökme olmazken; dişilerde o bölge çöker. Saygılar…

 696. bende yeni aldım işalah uzuun uzuun yşatıcm ama benimki ağzından kusar gibi sürekli birşeyler çıkarıyo neden acaba 🙁

 697. selin // 02 Ocak 2011 at 16:15 //

  bnde japon balıgı besliyorum fanusta 2 tane 3 aydır yaşıyorlar sizce yanına bide melek balıgı alıp büyütüyüm mü yani melek balıkları yaşar mı yardımcı olursanız beni ne kadar çok mutlu edersiniz lütfen yardımcı olun 🙂

 698. nuray // 15 Ocak 2011 at 16:22 //

  bende bu gün balık aldım.renkli yemlerden 1 tanesine sabah 2 akşam 2 olarak günde dört yem vereceksin…

 699. hüseyin // 16 Ocak 2011 at 14:37 //

  slm arkadaşlar ben 1 hafta önce 2 tane japon balığı aldım ve fanusta besliyorum ve oldukça sağlıklı görünüyorlar. yanlarına lepistes alsam fanusta ısıtıcı ve motor olmadan yaşarlar mı?lütfen acil yardım…tşkrlr

 700. baker // 18 Ocak 2011 at 17:18 //

  bana abim doğumgünüm de balık aldı bazen ama yerde yatıyo bazende yüzüyor napmalıyım

 701. sercan kıaraca // 18 Ocak 2011 at 18:44 //

  arkadaslar ya bana kılıoç lan lepistes balığı lazımya 2kısıde 5tl olcak ama ha anlaşalım 5ten yukarı yok büyük 4cm boy olcak.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!acilllll

 702. BENİM 3 JOPON 1 TANE ÇÖPCÜM VAR BALIKLARIMIN BİRİ ÇOK BÜYÜK OLDUĞU İÇİN YENİ BİR AKVARYUM ARIYORUM NE ÖNERİRSİNİZ

 703. benim 2 balığım var nekadar sıklıkla kaç tane yem vermeliyim?

 704. burcu // 25 Ocak 2011 at 00:44 //

  fanusta yaşayan japonuma günde 2 tane yem veriyorm ama verirken ikiye kırıyorum 4 öğün oluo ve balığım mutlu mutlu yüzmeye devam ediyo bence en iyi besleme şekli..

 705. hangi tür ?
  ama normalde 2 tane versen yeter

 706. Ömer // 26 Ocak 2011 at 14:49 //

  Ben dün akşam 6 tane japon balığı aldım 3 tanesini ayrı,diğer 3 tanesini ayrı koydum.Akvaryumum olmadığı için geniş tabanlı kavanozlara koydum.Aldığım petshop görevlisi iki kavanoza günde 3er tane yem atın dedi ve bir tanıdığım 3 aten çok 1 tane at dedi Ne yapmalıyım???

 707. burcu // 27 Ocak 2011 at 01:00 //

  kesinlikle çok zaten yedikleri yem yağa çeviriyo vücutlarını günde 2 yem yeterli ve arada marul yapraklarını kurutup verebilirsin yediğini görüceksin:)

 708. tuğçe // 30 Ocak 2011 at 17:47 //

  benim 2 tane japon balığım var ama akvaryumun içinde oksijen tüpü yok balıklara nasıl oksijen verebilim
  ha bide turuncu japon balığımın gözünün üzerinde beyaz bie nokta var ne yapmam gerekiyor cevap yazarsanız çooo mutlu olurum cevap yazarken tugcekabak_68 yazsın

 709. tolga // 30 Ocak 2011 at 19:08 //

  benim yaklaşık 25 adet japon balıgım var bunlara ben ıspanak haslayıp veriyorum hatta bugun ilk defa verdim ne kadar sure ile ve ne kadar vermeliyim cvp verirseniz cok sevinirim

 710. selam arkadaşlar bu konuyla ilgili deil ama size bir şey söylemek istiyorum bende 5 tane japon balığı vr bunlar nasıl kaç litrelik akvaryumda yaşar ve günde kaçtane yem vermemiz gerekir soruma yanıt verirseniz teşekkür ederim

 711. tuğçe sana yanıt veriyorum eğer oksijen tüpü yok ise akvaryumun kapağını aç öyle nefes alırlar

 712. arkadaşlar herbir japonumuza günde 2 tane fazla değil:)

 713. benim küçük karnı şişkin ve ağzı hep kapalı balığım var bu hamile mi

 714. BEN İSA // 08 Şubat 2011 at 15:54 //

  arkadasım balıgın kaç yasında
  3 4 yaslarında olmazsa dogurmaz dugurması icin 3-4 yasları arasında olup boyu 7 cm yı gecmesı lazım

 715. benimde 4 tane japon balığım vardı beyaz balık öldü 2 gün sonra sarı balıkta öldü 2 sonrada turuncu öldü sebebe nedir

 716. balığın yaşını nasıl bilebilirimki?(japon)

 717. MUSTAFA ÇİFCİBAŞI // 20 Şubat 2011 at 10:30 //

  BALIKLARIM JAPON BİRBİRLERİNİ YİYORLAR NAPABİLİRİM BİLEN LÜTFEN YAZSIN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 718. balığımı alalı 2-3 ay oluyor. Hiç sebze vermedim korkuyorum veremiyorum sizce????

 719. arkadaşlar bnm 1 tane japon balığım var bir gözü normal bir gözü ise çok siyah sizce öüyomu ?

 720. aysenrr // 05 Mart 2011 at 18:26 //

  arkadaslar benim 1 tane japon balığım var alalı 1 hafta oldu fanusta besliyorum sürekli dipde ve çok hareketsiz hiç hareket etmiyor ve pullarının üzerinde 2 tane felan beyaz benek var acaba hastamı nasıl bakmalıyım lütfen bana bilgi verin eğer yardımcı olursanız çok sevinirim günde 1 kez yem veriyorum ve 3 günde birde suyunu değiştiriyorum

 721. elif akyurt // 08 Mart 2011 at 13:53 //

  LÜTFEN BNA CEVAP YAZIN !!!
  2 tane japon balığı aldım BÜYÜK FANUSTA yaşyorlar syunu 2-3 gnde değiştrmeye krr verdim szce iyimi ? yemlerinide sabah 2 akşam 2 veriyorum yni 1 balığa 1 yemek dşüyo iyimidir?

 722. burocker // 12 Mart 2011 at 02:32 //

  burak bana para versene borç, balık alcam.

 723. arkadaşlar nolur yardım edin 3 gündür çok telaş yaptım, 2 tane japonum var , önce biri ertesi gün biri oldu , hareketsiz su üstünde duruyorlar , yem yemiyorlar , sularını değiştiriom ama olmuyo , dürtüom arada gidio geliolar ama sora gene su üstünde yatıyolar , napmam lazım acil yardımm :(((((((

 724. muhammed // 13 Mart 2011 at 21:56 //

  ya arkadaşlar japon balığın günde kaç kere yem verilir

 725. zeynep // 14 Mart 2011 at 06:02 //

  ilk defa balık beslicem 4 tane japon balığı aldım ama pazarları yem atamam evdekimse yok ve bnmde evde olmam imkansız ne yapmalıyım sizce yardım ederseniz sevinirim

 726. kübra_61 // 14 Mart 2011 at 20:55 //

  teleskop balıgım var balıgımın üzerindeki pullar dokuluyor aldıktan sonra farkettım sımdı balıgın her yerını kaplamıs durumda balıgım da mantar mı varr lutfen yardımcı olun:(

 727. mazlum // 19 Mart 2011 at 16:29 //

  Benim 5 tane japon balıgım war 3 gün önce aldım günde kaç adet yem atmam lazım birde Dişi Erkek Ayırt edemiyorum bi Yardım edermisiniz

 728. muhammet // 19 Mart 2011 at 23:04 //

  ARKADAŞLAR 1 AY ÖNCE 2 TANE JAPON ALDIM GEÇEN GÜN BİRTANESİNİN ÇOK HALSİZ OLDUĞUNU GÖRDÜM HİÇ HAREKET ETMİYORDU 1GÜN SONRA ÖLDÜ NEDEN OLABİLİR ACABA BANA YARDIM EDİM NE OLUR

 729. muhammet // 19 Mart 2011 at 23:05 //

  ARKADAŞLAR JAPONLARIN ERKEK YADA DİŞİ OLDUĞUNU NASIL ANLAYA BİLİRİZ

 730. ahmed // 20 Mart 2011 at 10:39 //

  Arkadaşlar bende 7 tane japon balığım var bunlara 15-20 güne bir yada değiştikçe en az haftada bir çocuk aspirini atıyorum ve bu japon balıkları çok uzun yaşıyor bu nedenle hala da besliyorum balıklarımı çocuk aspirini sayesinde sizde deneyin eğer balıklarınızın uzun yaşamasını istiyorsanız çocuk aspirinden mahrum bırakmayın ama hergün değil 15-20 güne bir atınız teşekkürler…

 731. bedirhan // 21 Mart 2011 at 16:18 //

  bnm arkadaşım var o balıkları çok seviyo her gün başka balık alıyo ama ölüyo bir gün arkadaşım yumurtlayan balık almıştı bi dişi bi erkek gece yarısı 150 tane yavru doğurmuş ama dişi zıplayaıp dışarı çıkmış ve ölmüş
  oda sabah uyandığında akvaryumu temizliyomuş ve yavruları görmüuo ve 8 tane yavru öldürdü

 732. bedirhan // 21 Mart 2011 at 16:21 //

  bnm bi tane japon bi tane de gri balık var japonun karnı şişmiş bazen kavga yapıyolar kuyruklarını yakalamaya ve birbirlerinin derilerini ağzıyla sürtüyolar neden böle yapıyolar

 733. ahmed // 24 Mart 2011 at 11:53 //

  yok arkadaşım bedirhan benim balıklarımda ara sıra öyle yapıyorlar onlar oyun oynuyorlar evet onlar oyun oynuyorlar

 734. muhammet // 25 Mart 2011 at 14:18 //

  valla güzel anlattın eline sağlık sağolasın

 735. ahmed // 27 Mart 2011 at 09:08 //

  bişey değil arkadaşlar

 736. bedirhan // 29 Mart 2011 at 12:52 //

  arkadaşlar warıng warıng iki balığımın gövdesinde dikiş gibi izler var neden!!!

 737. serkan // 01 Nisan 2011 at 16:11 //

  merhaba arkadaşlar.benim japon balıklarım var şu an yeni yavrularını aldım 3günlük oldular.balıkların yumurtalayan dişi ve erkeğin pullarında biraz dökülme var sebebini bilen varmı acaba normalmidir?

 738. 4 japon 1 kopek balığı 1de vatosum war onlara günde birkere dip yemi weryorum su sıcaklığı 26 derece sızce ii bakıyomuyum bu balıklar 1 arada yasarmı

 739. alalı 2 gün oldu

 740. mehmet // 07 Nisan 2011 at 07:14 //

  emre balıklara günde 1 kere yem veriyorum demişsin daha fazla yem verme balıklara çok iyi bakıyorsun böyle devam et ama o dereceyi 22 ye düşür yoksa balıklar ölebilir

 741. furkan // 08 Nisan 2011 at 11:34 //

  arkadaşlar fanusta 3 adet balığım var 2 japon bir çöpçü ama yeni aldığım kahverengi japon böyle dik yüzüyor yardım edermisiniz acilllllllllll şimdiden saolun

 742. hayır yem atışı şöyle olacak akvaryumda kaç balık besliyorsanız okadar yem atacksınız ben de 13 balık var tamgünde 13 yme atıyorum

 743. mehmet // 12 Nisan 2011 at 19:59 //

  slm balık severler.benım akvaryumumda 7 tane mavi göz balık,6 tane kırmızı yüzlü tetra,1 tanede dövüş balıgı var,4 tanede amano karidesım var.ben daha sonra 4 tane mavı göz balık ve 6 tane nano tetrra balık aldım ve ertesı gun karıdeslerımden bır tanesı nano balıgını yıyordu ben suya alışamadı öldu ve karıdes ölu doye yedı dıye düşündüm.ama bugunde karidesım mavı göz balıgın bır tanesını daha yedı önce böyle bırşey yapmıyorlardı.yanı uzun lafın kısası karıdeslerım balıklarımı yıyor neden olabılır?

 744. slm balık severler.benım akvaryumumda 7 tane mavi göz balık,6 tane kırmızı yüzlü tetra,1 tanede dövüş balıgı var,4 tanede amano karidesım var.ben daha sonra 4 tane mavı göz balık ve 6 tane nano tetrra balık aldım ve ertesı gun karıdeslerımden bır tanesı nano balıgını yıyordu ben suya alışamadı öldu ve karıdes ölu doye yedı dıye düşündüm.ama bugunde karidesım mavı göz balıgın bır tanesını daha yedı önce böyle bırşey yapmıyorlardı.yanı uzun lafın kısası karıdeslerım balıklarımı yıyor neden olabılır?
  –bence nedeninden önce karidesini ayırmalısın. karidesini kızdıran nedenler olmalı…

 745. balıklarım // 14 Nisan 2011 at 12:55 //

  benimde 2 tane japon balığım var ama biri giğerini hep itiyo bunun nedeni ne olabilir

 746. mert muratoglu // 14 Nisan 2011 at 15:06 //

  evet arkadaslar benim baliğim var 5 tane 3aydir almisim 3aydir yasiyor eyer sizin akvaryumunuz olsa 40 santimetre alsa akvaryum günde 1defada deyis mutklaka akvaryum botor isitiçi rengarenk tas kum olmali 40 santimetre olsa isitici 26 derece olsun motor 3günde 1defa yikanacak hafta sonu suyunu seyistir unutmayin 40santimetre olsa birde renkli yem olmasin renksiz olsun unutmayin balikçiyada güven olmaz yok isitici sunda olsun yo su 2 haftada degisin inanmayin çünkü baliklar olsun gine alin demek istiyorlar yani para kazansinlar lamba akralumun 6saatde fazla açik olmasin suyun rengi deniz gibi olusun dediğimi yapin olmez baliklar çok yem verme sabah 8 aksam 8de bir yem yesin az ver yazdimn hepsi dogrudur.

 747. enes taha // 21 Nisan 2011 at 20:07 //

  abicim benim japon balıgı bi acip davranıyo
  nununla ilgili bana bilgi verirmisiniz

 748. Selam arkadaşlar biri bana yardımcı olabilir mi lütfen ? Benim iki jağon balığım vardı biri bugün öldü :(( Üstünde kırmızı bir kabarcık vardı dünde kuma süretünyordu yemek yemiyordu ve bugün öldü :((
  Diğer balığımdada bir gariplik var anüsünün olduğu yerde sanırım bir kuyruk gibi bir şey çıkmış uzun beyaz bu ne olabilir ? Hamile falan mı onuda kaybetmek istemiyorum lüfen yardımcı olunn !! 🙁

 749. emre sana cevap veriyorum o köpek balığını al sonra onları yer japonları ben sana diyemm sen bilirsin ama bence al

 750. benimde bir japon balığım var.turuncu renktedir.ama hemen ölüyorlar arkadaşımında vardı ama öldü.acaba ölmemesi için ne yapabiliriz acaaabaaa.

 751. ahmet avcı // 17 Mayıs 2011 at 22:08 //

  benim akvaryumum boyu 70-cm en-42 genişlik-50-cm var bu akvaryumda balıklar yavrular mı? acaba merak ediyorum bide benim akvaryumum el yapımı bir şey olmaz demi şimdiden teşekkürler

 752. arkadaşlar bende 19 tane japon var balıklaran iki tanesinin gövdesi yara vve o yarayı diğerleri ısırıyor nedeni ne olabilir ben balıkların aç kaldığını düşünüyorum ama emin değilim yeterince yem veriyorum lütfen yardımcı olun

 753. ahmet avcı // 20 Mayıs 2011 at 22:42 //

  günde kaç defa yem veriyorsun

 754. merhaba arkadaslar benm on tane japon balığım var ve içlernden bazıları birnirlerini kovalayıp duruyorlar bu bir kaç gndür çok sıklıkla oluyor sizce bu üreme zamanı olduğu anlama gelirmi acil bilgi lütfen _?

 755. ahmet avcı // 25 Mayıs 2011 at 21:50 //

  bence onlar oyun oynuyorlar

 756. mechulasker // 12 Haziran 2011 at 14:14 //

  selamlar ben japon beslemeye yeni başladım önceden lepites ve yunus besliyordum akvaryumu komple boşlttım 3 yıl besledim bir tane yavru alamadım çünki lepistesler yunusların kuyruklarını ve yavrularını yiyormuş en sonunda hepsi birbirini yedi bende kurtuldum ama japonlarda bu sorun yok yumurtalarını nede yavrularını yiyor diye birşey duymadım acaba doğrumu japonlar kendi yavrularını yermi yada yumurtalarını ayrıca benim balıklar 3 adet aslan baş 20lt. akvaryumda besliyorum.
  yardımlarınız için teşekkür ederim.
  not: akvaryumunuza fazla el deymeden 20 günde bir yada 15 günde bir 2su bardağı ile taze ekleyerek suyun tazeliğini korursunuz dip çekmeyi unutmayın evde koku yapıyor 😉

 757. arkadaşlar japon balıkları için aklınıza gelen hertürlü soruya yanıt vere bılırım bakımı cınsıyetı hastalıkları v.b sorunlar hertürlü yardım edılır bana sergen_person@hotmail.com dan ulaşa bilirsiniz…..

 758. arkadaşlar bende büyük japon balığı var 3,5 aya yakın bir zamandır besliyorum 3,5 aydır hiç küçük balıkları yemiyordu ama şimdi yemeye başladı neden acaba bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 759. batuhan // 29 Haziran 2011 at 12:26 //

  Arkadaşlar japon beslemek bence bir ayrıcalıktır ben uzun zamandır bu balıkları besliyorum ve sizlerle tecrübelerimi paylaşmak istedim.
  Arkadaşlar japon akvaryumunda eğer güzel bir akvaryum olmasını istiyorsanız şartlardan biri illaki balıklarınız sağlıklı olmalı.Diğer şart ta balıkların yaşadığı ortamın sağlıklı olması.
  Size öncelikle balık sağlığını bildiklerim kadarıyla anlatmak isterim.
  Balık sağlığı bir çok etkene bağlıdır.Ben size baştan sona bir akvaryum kurmayla başlıyacağım.
  Akvaryumunuzu aldınız ve eve geldiniz.Büyük bir hevesle akvaryumunuzu kuruyorsunuz…Şimdi dikkat edilecek hususlar.
  1-Akvaryumunuzun boyutlarını içerisinde beslemek istediğiniz balığa göre almalısınız.40 litrelik bir akvaryumda sağlıklı olarak sadece 2 balık beslenebilir. 200 litrelik bir akvaryum içinde ideal 10 balıktır.Ama dediğim gibi bu beslemek için. Yani balıkların rahat olacak şekilde.
  2-Akvaryumunuza dış filitre kullanın.İç filitre akvaryumunuzun çabuk kirlenmesine sebeb olur.Bu yüzden sık su değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.Ay da bir değiştirilen su bile japonlar için sık olarak değerlendirlir.Ayrıca dış filitre içerisindeki maddeler sayesinde suyun pH ve diğer değerlerini ayarlar.
  3-Akvaryumunuzun içine dogada olmayan hiç bir şey koymayın.Yani plastik bitkiler,biblolar olmaz.Akvaryumunuz aksesuar olarak sadece kaliteli bir kum,canlı bitkiler ve midyelerden oluşmalıdır.
  4-Akvaryumunuza kumu kaynar su ile yıkamadan koymayınız.İçerisinde mikrop varsa bu sayede ölür.
  Şimdi akvaryumunuzu kurdunuz ve 3 gün geçti.sıra balık almaya geldi.Akvaryumunuza balık alırken asla koi almayın.Çünkü koi aldığınız zaman sadece kendi türleri ile yaşar.Yanına japon alırsanız japon a bir türlü dirlik vermez.
  Akvaryumunuza japon alırken orta boy düz japon dan iki tane alarak başlayabilirsiniz.Çünkü akvaryuma aldığınız aslanbaş ve altınbaş japonlar hassas olacağından yeni akvaryum içerisinde ölebilirler.akvaryumunuza balıklarınızı aldınız ve geldiniz.KEİSiNLİKLE BALIKLARI HEMEN AKVARYUMA BIRAKMAYIN.BALIĞI POŞETİ İLE AKVARYUMUN ÜSTÜNE BIRAKIN VE BİRAZ ZAMAN GEÇSİN.Balığın olduğu poşeteki su ile akvaryumun suyunun ısılarının eşitlenmesi gerekiyor.
  Eğer bu işlemi yapmazsanız balıklarınız akvaryumun dibine çöker ve biraz bekler.Bu da balığınızın mantar ve beyaz benek hastalığı olma ihtimalini artırıyor.Bu yüzden bu işlemi yapmanız şart. Pekii balığı nasıl seçeceksiniz:
  Balık alırken önce balığın olduğu akvaryumda kesinlikle hasta balık olmayacak.Alacağınız balık hareketli olmalı,kuyruk ve yüzgeç bölgelerinde yırtık ve iz olmayacak.Kuyruklarında beyaz nokta,yırtık olan balıklar hastadır.Ayrıca bunlar olmadığı halde hareketsiz olan balık ta hastadır.
  Akvaryumunuza asla elinizi sokmıyacaksınız ve sadece akvaryumu kurarken akvaryum ile sizin el ile temasınız olacak.
  Akvaryumunuza belli aralıklarla su dengeliyecek ilaçlar vermelisiniz.
  Balıklarınızın hasta olma nedenleri:
  Japon balıklarının en çok hassas olduğu nokta sıcaklıktır. Yani akvaryum çok soğuk ya da çok sıcak olduğu zaman balıklarınız etkilenir ve hastalanır.
  Balıklarınızın ölmesine neden olan bir diğer husus da fazla verdiğiniz yemdir.Yani balıklara günde 1 ögün ve kaliteli ithal yemlerden vereceksiniz.Kaliteli olmayan yemler balıklarınızın renklerini kaybetmelerini,çabuk kabız olmalarına neden olur.Böyle bu durumda
  a-Sıcaklığı artırabilirsiniz.
  b-Ispanak,bezelye gibi yeşillik verebilirsiniz
  c-Durum acil ise bir eczaneden laksefenol gibi kabızlık önleyici ilaç alıp ezip az bir yemle balıklarınıza verebilirsiniz.Bu durum da balıklarınızın hastalık durumu geçer.BENDEN BU KADAR

 760. Benim ilk önce iki tane balığım vardı.fanusta besliyordum.Fanusun suyunu değiştirirken elimden yanlışliğin düştü ve kırıldı.Ondan sonra annem elektirikli akvaryum aldı yanında iki tane daha balık aldı.biri çok küçük beyaz bir balıktı bıyıkları vardı.ben diğer balıklarımıda akvaryumun içine diğer balıkların yanına attım.daha sonra küçük beyaz balık turuncu japon balığımın kuyruğunu ısırdı.aradan 2-3 gün geçti o turuncu balığım öldü daha sonra diğerleride öldü.sonra ablam iki tane balık aldı artık onları fanusta besliyoruz…2 ay felan geçti hala ölmediler :)bence balıklarınızı elektirikli akvaryumda beslemeyin benimileri belki elektirik çarpmıştır yada çok yemek yedikleri için öldüler çünkü ben 4 tane balığa her gün 2 tane yem atıyordum….

 761. bende balık alcam ama kuşum var acaba kuş yermi balığı ?
  nekadar yemini koycaz ?

 762. Arkadaşlar duyduma göre balıklar kısa bir sürede kalıyolarmış ?

 763. ayşeee // 14 Temmuz 2011 at 21:50 //

  ben fanusta 2 tane japon balığı besliyorumm fakat bazı arkadaşlar fanus olmaz demiş ama benim arkadaşım fanusta besliyordu ve 4-5tanede yavrusu oldu
  bende akvaryum almak istiyorum ama nereden alacağımı bilmiyorum zaten daha bugün aldım. önceden 4 japon balığım vardı ama öldüler fanus yüzünden değil. ikisini de çok iyi bakan bir abiye verdim. onlara hala çok üzülüyorum. bu arada kaplumbağa falan almayın çok berbat çünkü ben dün bir kaplumbağa aldım ama aldığıma alacağıma bin pişman oldum. neyse sitelerde böyl sohbet etmek çok hoş. teşekkürler. bu arada ben balıklarıma gün de 3’er tane yem veriyorum. fazlamı. yiyorlar. önceden aldığım dört balık hiç yemiyordu.bu arada benim bir japon balığımın kuyruğu daha kısa bana dükkanda ki ağbi kuyruk kopuk olandan mı vermiş? yine güzel yüzüyor. kalın sağlıcakla

 764. Sezer tekin // 17 Temmuz 2011 at 15:17 //

  Bende 27 tane japon balıgı var.uzun suredır akvaryumdalar.nedense bi turlu dogurmuyorlar acaba sebebi ne olabilir.akvaryumunda buyuk

 765. arkadaşlar bende dün 2 tane japon aldım. sürekli suyun üzerindeler sanki yem arıyomuş gibi nedeni ne olabilir yem veriyorum yinede inmiyolar? bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkrler..

 766. onların birşeyi yoktur sadece yeni akvaryuma geçtiklerinden o akvaryuma alışmaları lazım

 767. japon balıklarımın 2 erkek 1 dişiler erkekle dişi 1 yaşında ürerlermi

 768. 2 tane japon balığım var 1i erkek 1i dişi akvaryumun özelliği : uzunluğu 35 cm, eni 20 cm, yüksekliği 33 cm suyu neredeyse full dolduruyorum ama ek bir aparat yok motor falan balıklar sürekli yukardalar nefes almakta zorlukmu çekiyorlar acaba ben yakından bakmaya gidince kaçıyolar dibe öneriniz nedir?

 769. balıklar hastalar senin bu hastalık 2 3 gün içinde balığı öldürür

 770. balığın nefes alamıyor

 771. motor takman lazım japon balıkları bol oksijenli suyu sever

 772. teşekürler aldım motoru çıkmıyor yukarı eskisi kadar

 773. bişey değil

 774. arkadaşlar japon balıkları konusunda baya bir tecrübeliyim sorunlarınız varsa lütfen bana söyleyin

 775. Arkadaşlar benim de bir japon balığım var yanına balık aldım hepsi öldü galiba balığım öldürdü yanlız yaşamayı seviyo bi de faanusta yaşıyo suyunu gün aşırı değiştiriyorum dinlendirilmiş su ile. balığın rengi siyah olmaya başladı ölür die endişem var ölme ihtimali var mı ?

 776. üzerinde beneklermi çıkıyor fanusta besleme bu çok yanlış balığın hayatını zindan etmişin hem sana yazık hem balığına en azından bir yavru akvaryumunda besle eğer benekler çıkıyorsa balığında dezenfekte damlat

 777. benek çıkmıyo siyah oluyo

 778. sen ginede dezenfekte ver ve muhakkak en kısa zamanda bir veterinere göster balığın ölebilir aynı sorun arkadaşımdada olduydu

 779. arkadaşlar canlı yemler balıklara verilene kadar nasıl yaşıyor

 780. arkadaşlar ben dün 4 tane japon balığı aldım. fanusta besliyorum ama günlük kaç yem verecegimi bilmiyorum arkadaşlarım sabah akşam iki yam versen yeterli olur dediler.sizce nasıl vermeliyim? bana yardımcı olurmusunuz?

 781. günde bir keere balığın gözü büyüklüğünde ver ve onlara en kısa zamanda akvaryum al minnacık fanusa dört balığı nasıl sığdırıyosun anlamadım

 782. arakadaşlar benim akvaryumda 3 tane japon balığı var bir tane vatoz alsam sizce birlikte yaşarlar mı lütfen yardımcı olun ramazanınız mübarek olsun

 783. tabikide yaşar ama vatozlar çok pahalıdır ve türü ne acaba vatozun

 784. ben marliyaya gibi denizkizi olmak istiyorum ve kuyruum ve kanadim olsun istiyorum

 785. hahhahha bende ingiltere kralı

 786. arkadaşlar bende 3 tane japon balığı var günde kaç tane yem vermem lazım?

 787. Arkadaslar herkeze günaydın bende 2 tane japon balıgım war günde kac kez yem wermem lazım bide kac tane yem atam ? yardımcı olun

 788. ya bende 1 tane kara gözlü japon var 1 tanede kablumbağa tabi baya varda jabon bu kara gözlü akvaryumun içinde sakin gezi yodu bende içine kablumbağayı bıraktım ilk önce balıklarımın kuyruklarını kabluş yiyo zannettim kablumbağaya ceza 2 gün yem vermedim hayvan soldu sonra bi baktım kuyruklarını kara gözlü japon yiyo kabluşa verdiğim ceza için üzgünüm kendime nasıl alıştırıcam kabluşu

 789. eray günde bir kere 3 tane at fazla atarsan kabız olurlar

  furkan sende günde bir kere 2 tane at

  gizem ohoooo senin işin var hayvana ceza verilmez 1 bunu öğren hayvanlar düşünemezler ama sen düşünüyosun 2.’si japonlar ne olursa olsun asla birbirine saldırmaz senin dediğin balıkta teleskop göz olsa gerek ışığa dikkat et çok ışıkta kör olabilir ve ne olursa olsun asla bi hayvana ceza verme kaplumbağan sana döner merak etme

 790. yeni japon balığı aldım çok uyuzlar

 791. ama çok tatlılar uyuzlar onlara hala isim koyamadım internetten araştırıyom 4 balık 1 civciv besledim şimdi 2 japon balığı aldım inşallah uzun yaşar bütün balıklarımı fanusta besledim öbür balıklarım melek balığıydı bunlarilk japon balığım

 792. hayvan haklarına göre japon balıklarının fanusta beslenmesi yasak hemde balık fanustayken dışarıyı acayip görür kör olma ihtimalı çok yüksek normal olarak fanuslar balıklar için değildir balık fanustayken aldığınızda poşetteykenki zamanın ikiside aynıdır çünkü poşette fanusa benzer yani balığı poşettede besleniz aynı sadece tek farkı biri plastik biride cam eğer bir balık alıyorsanız herşeyini alacaksınız eğer alamıyorsanız balığıda almayacaksınız japon balığı fanusta sanki onu bir piranha yiyiyormuş gibi acı çeker fanusta besleyecekseniz balığı elinize alıp onu fanustan çıkartıp öldürmek bile balığa yapılan en büyük iğliktir tabi geride verebilirsiniz japon balıkları bir süs eşyası değildir o bir canlıdır side 2 metrekarelik biryere koysalar iyi olurmuydu ama yinede seçim size kalmış ona büyük bir akvaryum almassanız ve de fanusta ölürse yenisini nasıl olsa ucuz derseniz o size kalmış birşey

 793. yha benim 2 japon balığım vardı daha küçüklerdi 1 serçe parmak kadar bişe 2 litrelik kavanoza koydum dişi olan öldü neden olabilir ha bide 1erkek 1 dişi balıklar

 794. oha üste yazdığımı okumadınmı sen 2 litrelik kavanoza koymuşun bişey demiycem artık ben fanusta beslenmez balığa eziyet olur diyorum sen fanustanda beter birşeyde besliyosun

 795. batuhan // 15 Eylül 2011 at 10:37 //

  edd benim de vardı bi tek çatal bide dalgalı gibi bişey yardımıcı olursanız sevinirim

 796. fanus zaten 2 litre ama fanus eziyet olmaz bence daha yavrular büyüseler fanus alcam fanusun neresi eziyet geniş japon balığı bu onun için akvaryum mu gerek en küçük akvaryum 15 TL

 797. mrb arkadaslar.dogum gunumde fanus içinde japon balıkları hedıye edıldı.bırı dişi biri erkek.dişisi sarı,erkegi siyah-sarı-beyaz karısımı bışey.dişisi cok yem yıyor,digeri hic yemıyor.ne yapmam gerekıyor.oleceklerınden korkuyorum.ltfen yardımcı olur musunuz..:S

 798. osman // 14 Ekim 2011 at 12:12 //

  benim 4 tane japon balıgım var 2 kız 2 erkek günde kaç kez yem atmam lazım saygılar….

 799. NECLA // 16 Ekim 2011 at 11:24 //

  GÜNDE BİR DEFA VERMEN LAZIM

 800. aytekin yavuz // 18 Ekim 2011 at 11:13 //

  arkadaslar elınde satılık buyuk koi si olan varmı ?

 801. merhaba ben yaklaşık yanlamasına 20 – 25 cm lik bir akvaryumum var fazla büyük deil küçük içinde 2 tane turuncu balık cinsini unuttum 1 tanede teleskop balığı besliyorum bu akvaryuma kaç balık almalıyım en fazla nekadar almalıyım ?? birde vatos varrmış çöplük yiyormuş ondan alsammı dioyrum

 802. Murat // 25 Ekim 2011 at 07:53 //

  Eren,Japon balıkları için uygun olan su miktarı, her balık için 10 litre sudur.Akvaryumunu 2025 cm lik. diye yazmışsın. Akvaryumunun ölçülerini kesin olarak verseydin (genişlik x yükseklik x derinlik= işlemini yapar ve çıkan sayıyı 1000 ‘e bölersen kaç litre su aldığını bulabilirsin, böylece kaç balık beslemen gerektiğini anlayabilirsin. Ama bir tahmin yürütmem gerekirse 10-15 litre su alır ve 1- veya 2 japon için uygun sayılır.Daha fazla balık için çabuk kirlenir uygun olmaz

 803. burak // 30 Ekim 2011 at 18:13 //

  arkadaşlar benim küçük bir teleskop balığım var ve bugün onları yemlemek için yanlarına gittiğimde kuyruğunun kırık gibi hareketsiz olduğunu gördüm halinden memnun gibi ama zorlanıyo dibe inerken zaten kuyruğuda ince

 804. necati çağrı // 07 Kasım 2011 at 12:47 //

  slm benim 3 japon 1 melek ve 1 çöpçüm var 10 litrelik akvaryumdalar motor var top şeklindeki renkli yemlerden kullanıyorum normalde küçük bir japonum vardı 3 gün önce 2 japon daha aldım büyükler. yeni aldığımdan bir tanesi japonları sürekli kovalıyor 2si yem de yemiyorlar taşlar renkli neden böyle yapıyorlar ne önerirsiniz please the help lütfenYARDIM EDİN teşekkürler

 805. arkadaşlar benim 6 tane japon balığım var hepsi daha küçük 5 veya 6 santimler bunların dişi yada erkek olduğunu nasıl anlayacam bi yardımcı olun

 806. Haydar Bahadır // 13 Kasım 2011 at 19:39 //

  arkadaslar balıklarla ilgili her sorunda vazgecgonlumsenbuasktann@hotmail.com msn adresim buradan bana uLaşabılırsınız..

 807. Haydar Bahadır // 13 Kasım 2011 at 19:47 //

  Ve $unuda Söylemek İstiyorum Japon Balığından Kesinlikle Şaşmayın; belki doğurmaları büyümeleri zaman alabilir, ama kesinlikle en uzun ömrü olan sert suya dayanıklı günde enaz 1 en çok 2 kere yemlenmek isteyen bir balık cinsidir..Akvaryumla İlgili en Önemli Şey, japon Balığı Besliyorsanız Kum olup olmaması önemli değildir.Japon Balığı için çeşitli bitki türleri olabilir çünki, yumurtalarını önce gizli yerlere dökerler ve en geç 2 gun sonra yumurtadan yavrular çıkar, Bitki onlar icin cok onemlidir çünki dogucak olan yavrular bu bıtkılerın arasnda kendılerını dıger japon balıklarından saklayabilir.Dogurcak olan japon balıgı bıtkılı bır ortam goremezse stres yapıp ölebilirler.Japon balığı beslemek pekte zor ekste ugraşım ısteyen bir durum degıl haftada 1 kere akvaryumdan 1-2 tas su degısımı tazelıyebılırsınz bu 1-2 haftada olabılır japon balıkları 23-25 derece arası su sıcaklıgında yaşayabılır. Ayrıca Vatozlar ve japonlar gayet barışcıl bır şekilde beraber yaşayabılırler. Lepistes ve Japonlar da 1 haftalık uyum sürecinden sonra bırbırlerıne alışıp zarar vermezler. lepistes çöpcü vatoz sarı prenses bır arada yaşar kılıckuyruk balıgıda yasayabılır ama her an japona zarar verebılır. DAha bılgı ısteyen arkadaslarım msnem var ekleyebılırler dıger yorumlarında gorebılırler adresımı hoşcakalın.. izmirli.

 808. fatma_61 // 27 Kasım 2011 at 14:33 //

  merhaba.ben fanus aldım içine bir tane japon balığıda aldım.balığım hiç hareket etmeden fanusu dibinde durdu.ardından 2 balık daha aldım toplam 3 japonum var .hangi sıklıkla bu balıkları yedirip suyun değiştirmeliyim .yardım edermisiniz

 809. SuSKuNNN // 28 Kasım 2011 at 11:13 //

  Millet benim balıklarım enine doğru şişiyor neden acaba yardımcı olabilecek birisi varmı .
  Bu Arada bana sorusu olan varsa söyleyebilir . 🙂

 810. emirhan // 29 Kasım 2011 at 16:28 //

  arkadaşlar köpek balıklarını üretmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim mesela nasıl ürer

 811. Sefa YILMAZ // 03 Aralık 2011 at 13:13 //

  slm arkadaşlar ben bir çift zebra ve sarı prenses besliyorum akvaryumu böldüm zebralar yavruluyor kendi aralarında sorun yok ancak benim çok acil yardıma ihtiyacım var sarı prenses küçük bir balık yuttu ve sindirmeye çalışıyor geri alamıyorum ağzında kaldı öylece sarı prensesim ölürmü acil yardım yazabilecek arkadaşımız varsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 812. çiğdem // 17 Aralık 2011 at 14:51 //

  merhaba ben bugün 2 balık aldım adlarını ne koysam bilmiyorum

 813. selam benim 2 japonum var biri kısa siyah fiğeri ise turuncu ve uzun alalı 5 ay oldu küçük bir alanları var gün geçtikçe büyüyor ne yapmam gerekir

 814. bir küçük japon balığım vardı öldüüüüü ya 🙁

 815. supermariogalaxy2 // 24 Aralık 2011 at 15:13 //

  arkadaşlar benim siyah bir teleskobum normal kuçuk 5 tane japon balığım var ama birinin cinsini bilmiyorum.hafif top gibi vücudu var turuncu ve kuyruk uçları siyah ve kafasındaki bir çıktını var biraz beyin görünümü veriyor .yardım edebilecek biri varmı

 816. galaxy2 // 24 Aralık 2011 at 15:16 //

  benim bir japon balığım var ama türünü bilmiyorum resmini koysam yardım eden biri olurmu acaba.(onun dışında 5 küçük japon balığım,bir siyah bir teleskobum var

 817. ?????? MERABA BEN İREM BEN 17 YASINDAYIM VE 1 SENEDİR BALIK İSTİYODUM ARKADASIM YILBASINDA ALDI BEN HAYATIMDA HIÇ BALIK BESLEMEDIM VE IKI TANE NOKTA GBI YEM ATIYORUM SABAH 2 TANE AKSAM 2 TANE VE GUNDE 1 DEFA SUYUNU DEGIŞTIRIYORUM CUNKU SUYUNU COK PİSLETİYO DISKISINI BI GUNDE COKK YAPİO VE KARNI ŞİŞ JAPON BALIGIMIN… VE DINLENMIS SU KOYUYORUM AMA KAÇ TANE YEM VERİCEM SUYU COK PİS OLDUGU IÇIN DEGISTIRIYORUM BI SAKINCASI WAR MI ??? VE BENIMKI BUYUK BI AVUC KADAR VE NE KADR YASAR ??? LUTFEN CEVAPPP WERİNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 818. iremciğim benimde akvaryumum var arkadaşlarıın var sen alığını test et mesela sabah attın direk yeme eliyora akşam hayvana yetmeyecek kadar yem vermişsindir bizim peshopumuz var ordan biliorum 10 litrelik akvarymda birsürü balık oluyor ben 10 tane atıyorum zaten yemek isteyen yiyor bide balığın 1 taneyse ömrü az olur bizim yan komşumuzun 20 japonu var artık hayanlar ayı gibi 2 senedir yasıolar (herkeze söylüorum küçük japon almayın) 500 evlerde petshopumuz var buyrun gelin bn yardımcı olurum “eren petshop”

 819. mehmet // 26 Ocak 2012 at 21:12 //

  arkadaşlar 2 tane balığım var erkekmi dişimi olduklarını söylermisiniz bide biri fanusda bir araya geldiklnde fanusdaki dövüyo niye

 820. mehmet ve damla onun sebebi ne biliyomusunuz onlar aynı cinsten değil benimde 8 tane balığım vardo onları itete 1 tane balık onların 5 ni öldürdü sebebi aynı cins olmamaları balıklarımın ölmesine çok am çok üzüldğm

 821. Gözde // 30 Ocak 2012 at 14:03 //

  Arkadaşlar ben fanusta 2tane japon balığı besliyorum ve balığımın teki diğerininin kuyruğunu her seferinde ısırmak istiyor sizce neden olabilir birde şuan küçükler daha yaşlarına girdiklerindemi ıspanak vermeliyim? birde fanusta balık beslenmez diyolar ama arkadaşım 2sene 1 japon balığı yaşadı büyüdüğü içinde daha sonradan akvaryum aldı..sorularıma cevap verirseniz sevinirim ii günler herkese.

 822. baran // 31 Ocak 2012 at 13:36 //

  arkadaşlar benimde birjapon balığım var 1 bilemedin 2 cm yanına gidince korkup fanusun kenarlarından kaçmaya çalışıyor

 823. alperen // 01 Şubat 2012 at 12:49 //

  arkadaşlar benim 2 tane japon vardı 2 tane daha aldım.eski japon balklarımsdan birisi yeni aldıgım balık lardan birini sürekli kovalayıp ıssırmaya calışıyor neden bilemiyorum ve kovalamayı ne zaman bırakır yardımcı olursanız sevinirim…

 824. arkadaşlar benm 4 japon balıım var.1 tane cöpcü almayı düşünüyorum.cöpcüye zarar verirlermi cevaplarınızı bekliyorum.

 825. uğurcan // 01 Şubat 2012 at 15:55 //

  bende kare akvaryum var 3 tane balık var o balıklar ölmezler deymi. acil cevap

 826. Akvaryum hacmin balıklar için yeterliyse sorun olmaz. Çok küçük değilse yine sorun olmaz ama balık türüne göre hareketlilik, yer kapma vs olabilir.

 827. mustafa oğuz baran // 05 Şubat 2012 at 14:41 //

  arkadaşlar beniM SİZE DEDİĞİM AKVARYUM MAKİNELERİ ALIN: FİLİTRESİYLE BİRLİKTE OKSİJEN ALETİ,ISITICI,DERECE,DENİZ TAŞLARI VE SÜSLER BEN BUNLARI ALDIM BALIKLARIM ÇOK RAHAT VE HAYATLARI UZUN

 828. öznur yıldırım // 08 Şubat 2012 at 14:28 //

  arkadaşlar bana 2tane japon balık hediye edildi ve 1 gun baktıktan sonra suyun içinde yuvarlak bır seyler gördüm ve interneten baktıgımda yumurtaları oldugunu ögrendım ve balıkları yumurtarın arasından ayırdım ve 4 gun sonra yumurtalar kücük balıklar olmuş cok ama cok kucukler ye suları cok pis ve panusun içinde küçük taşlar var daha tam oluşmamış yumurtalarda var onlarda dogarmı ve ben balıkları başka bır panusun içine alsam ölürlermı ve ben onlara yem verıyorum ama yemıyorlar galiba cok fazla balık var ne yapmalıyım bılmıyorum onların ölmelerinide istemıyorum lütfen ne yapmalıyım bana cok yaşamazlar onlar dıyor akvar vumum yok ama ben bır kamısla onların suyunu ufleyerek havandırıyorum sularını deyış tirsem ölürlermı ………. yardıma ihtiyacım varrr

 829. arkadaşlar benim iki tane teleskop(japon)balığım var onlara kijaro grow balık yeminden aldım sizce günde kaçtane atmalıyım cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

 830. timuçinn // 10 Şubat 2012 at 03:42 //

  selam arkadaşlar, bende 50 lt akvaryum sağlam bir filtre hava motoru ısıtıcı falan herşey var.4 büyük 1 de küçük japon var, bugun leopar vatoz aldım yaklaşık 4cmlik, akvaryuma bıraktım 1-2 saat gayet iyi gemi dekorunda takılıyodu,küçük japon yanına yanaştı vatoz gemi dekorunun içine kaçtı, 2-3 saatliğine dışarı çıktım geldim vatoz piyasada yok. Tüm balıkları diğer tanka aldım naptım ne ettiysem vatozu bulamadım bakmadığım delik kalmadı,akvaryumun üstüde kapalıydı atlama ihtimalide yok yani,tamamen temizlik yapmama rağmen hiç bir eser yok, japonlar yedi desem yediklerine dair bi kalıntıda (çene kemiği) yok :S böyle bir olayla daha önce karşılaşan birileri varmı ? varsa ne olmuş olabilir ?

 831. mustafa oğuz baran // 11 Şubat 2012 at 15:41 //

  (furkana cevap) kelle başı 1 tane atmalısın balıkların tokluk hissi yoktur o yüzden fazla vermemelisin

 832. çok saol mustafa cevabın için teşekkür ederim

 833. arkadaşlar benim 2 tane japon balığım var 5 cm boyundalar biri sarı öteki turuncu sarı olan ürkek ve gün geçtikçe kar nı şişiyor acaba hamilemi bilemiyorum ve cin siyetlerini de bilemiyorum birde akvaryumum 35 cm fln eni 20 cm fln sizce balıklarım sorun çekmeden yavruluya bilirmi mck
  bana yardm edinnn lütfen

 834. ben bugün 2 tane yavru japon balığı aldım ve onları geniş ve büyük bir kavanoza koydum ve hava alabilmeleri için pipetle üflüyorum satan kişi söyledi

 835. benim 25tane japon balığım var akvaryumum büyük ama çok çabuk kirleniyo ne yapmamgerek ya

 836. ahmet // 13 Mart 2012 at 22:05 //

  arkadaşlar bende 2 tane japon balığı var ama gözleri çekik değil acaba bana çakma japon balığımı sattı akvaryumcu bilgilendirirseniz sevinirim

 837. Arda Onur // 16 Mart 2012 at 02:20 //

  Arkadaşlar, 2 Adet Japon Balığı Aldım.Fanusta Besliyordum. Satıcının Dediği herşeyi Aynen Yaptım. Biri Öldü.Tek Gözü Şişmiş ve Morarmıştı. Sonra Bir Tane Daha Aldım.Oda Öldü.Fakat Hiç bir Belirti vermeden Öldü.Orta büyüklükte bir fanusta besliyorum. Şimdi Bir Tane Erkek Olan Kaldı.Günde 2 Kez Yem Veriyorum ve En az 1 Haftalık Dinlenmiş Su Koyuyorum. Balıklarım Neden Ölüyor? Bu Ölen 8.Japon Oldu. Yardımcı Olursanız Çok Sevinirim. Daha Önce Lepistes Besledim.Japon Bayağı Farklı Geldi.

 838. yusuf // 17 Mart 2012 at 09:57 //

  o hayvanlar doguştan beri motorla yaşıyordur sen ancak bir motorla yaşata bilirsin onları

 839. Arda Onur // 20 Mart 2012 at 02:59 //

  Fanusa, Motoru Nasıl Yerleştireceğim?? Balıkları Ayrı Ayrı Tek Tek Fanuslara Koydum. Şimdi Hiç Bir Sorun Yok!Bir arada olunca yer olmasına rağmen ölüyorlar.

 840. 2 japon balığı için akvaryumdaki filtre sürekli çalışmalı mı ya da ne kadar sıklıkla çalışmalı? kahverengi bir yem var günde ne kadar vermeliyim ?

 841. Arda Onur // 22 Mart 2012 at 15:51 //

  Balık Başına, Günde 2 tane yemi ortadan ikiye bölerek vereceksiniz. Sabahları Bir, Akşamları Bir Olmak Üzere.

 842. melis // 28 Mart 2012 at 18:04 //

  arkadaşlar benim 2 tane yavru japon balığım var onları nasıl besleyeceğim hakkında bilgim yok ve fanustalar aslında akvaryum ve filitre alıcam acaba 2 hafta falan dayanabilirlermi birde ikiside acaip hızlılar acaba bu neyin göstergesi birbirlerine soğuk davranıyorlardı şimdi birlikte geziyorlar samimimi oldular ??

 843. kadir // 29 Mart 2012 at 18:29 //

  bnde suan ciklet war
  ama cumartesi günü japonla degisicem

  sizce aslanbaşıyla teleskop ve klasik japon yan ana yaşarmı

 844. kadir // 29 Mart 2012 at 18:31 //

  samimi deil bak
  sn yeni aldıysan
  onları yeni ortamlarına alıştırman için verdikleri poşeti fanus veya akvaryuma koyup 15 dk bekletmelisin daha sonra bir iğneyle poşeti delip bi 15 dk da böle beklersen ısılar eşitlenir ve balık yeni ortamına daha rahat alışır saygılar..

 845. kadir // 31 Mart 2012 at 18:07 //

  japon beslicem yalnız iç filtrem yok sorun olur mu hava motorunu daha yeni aldım ailem kzıyo masraf çıkmasın diye bu yüzden iç filtrem yok japon için uygunmu ısıtıcı var hava motoru var ama filtre görevini görmüyor
  cevaplarınızı bekliyorum

 846. AA-1000F temizliyo deme suyu ve hava veriyo deme

 847. ali-izmir // 14 Nisan 2012 at 00:48 //

  arkadaşlar bensize baştan doğrusunu anlatayım.önce fanusta japon beslemeyin.orta boy bir akvaryum alın 15 liralık.önceden evde 15 litre suyu ağzı açık bir şekilde 3 gün bekletin.sonra akvaryumcuya gidin.filtreli bir hava motoru alın.mutlaka ısıtıcı alın.3 veya 4 tane japon alın.suyun dibine orta boy kum alın.yemi akvaryumcunun tavsiyesine göre alın.eve gelin. kumu sıcak suyla temizleyin.akvaryumu tuzla temizleyin. deterjan kullanmayın. kumu akvaryuma koyun.motoru ve ısıtıcıyı koyun. beklettiğiniz suyu akvaryuma dökün.ısıtıcıyı 23 dereceye ayarlayın.balıkları poşetten yavaşça suya bırakın.arkadaşlar yemi balık sayısına göre verin.1 balığa günde bir tane.parmağınızla fazla ovalamadan suya atın.DİKKATTTTTT balıkların en çok ölüm sebebi fazla yemden oluyor.2 haftada bir suyu değiştirin. DİKKATTTT beyaz bir hortum alın. bir metre.suyun içine bir ucunu diger ucunu bir kovaya tutun.ağzınızla suyu çekin.kovaya akvaryumun suyunun yarısını boşaltın.beklettiğiniz suyu akvaryuma ekleyin.

 848. bende japon besliyorum

 849. Alinin yorumuna katılmıyorum 15 litrelik akvaryuma bir japon bile olmazken 4-5 japon yazmış arkadaşlar bu konuda bilinçlenelim japon fanusta beslenmez evet doğru ama fanus kadar su alabilen akvaryumlardada beslenmez japon besliyecekseniz paranıza üç beş kuruş balığın mutlu olması için mecbur vereceksiniz yoksa ne siz japondan heves alırsınız ne de japon sizden eğer ben adam gibi 80lt lik bir akvaryum alamıyacağım derseniz ve bunun üzerine japonu 15 litrede beslerseniz her gün 1 japonunuz ölür ben onun için büyük akvaryum taraftarıyım büyük akvaryumunuz yoksa daha küçük balıklar besleyin çünkü japonlar 30cm olabilen balıklardır küçük akvaryumunuz varsa lepistes,plati,tetra türleri besleyin sizde mutlu olun balıklarda mutlu olsun

 850. SELEN NUR ŞAHİN // 30 Mayıs 2012 at 17:45 //

  Benim balığımın üzerinde siyah noktalar var ve balığım güneş ışığı görmüyor.Yemindeki protein miktarı çok fazla.Ben balık yemini değiştirmeli miyim?
  Ve balığım çok halsiz.Son günlerde oldukça şişman gözüküyor.

 851. slm benim 5 tane japon balığım vardı suyunu düzünli bi şekilde değiştirmeme rağmen bizim memleketin suyu galiba pis olduğu için balıklarım hastalandı ve üzerlerinde beyaz noktalar çoğalarak hepsi bir ğün arayla öldüler ve ben çok üzğünüm çok yıprandım ama şimdi tekrar japon balığı alacağım bana bakımı ve beslenmesi konusunda bilği verir misiniz şimdiden çok teşekkürler

 852. ben balıklarımı kışlık evimde bıraktım dedem beslicekti ancak annen anahtarı dedeme vermeyi unuttu bu akşam yazlıktayız ve babam iki gün sonra tekar istanbula geri dönücek sabah yemlerini vermiştik iki gün aç kalmalarından ölürlermi:S

 853. arkadaşlar ben kınalı denilen türden bir japon aldım fakat diğer japonları sanırım yiyiyor böyle bir şey olabilirmi

 854. arkadaşlar ben heveslendim bi hata yaptım ve fanusta iki japon balığı aldım havalandırma filtre vb şeyler yok düzenli orarak yemini veriyorum ve hemen yiyolar elimi uzattığım zaman hemen geliyolar ama bazen hareketsiz kalıyolar sürekli ağızlarını açık kapatıyolar ve fanusun dibini karıştırıyolar.nolur bana yardım edin napabilirim sizce ölmelerini istemiyorum eğer ölürlerse çok vicdan azabı çekerim fanusta nasıl besleyebilirim onları ?

 855. ölmezler

 856. benim iki japon balığım var 3.5-4 cm biri beyaz biri turuncu beyaz olan uzun zayıf turuncu olan ise tombul ve biraz daha kısa bunların cınsleri farklımı ve farklıysa balıklar ne zaman üremeye başlarlar (balıkları alalı 2 ay kadar oluyor) birde turuncunun yuzgeclerinin ustunde siyah lekeler var gün işigı gören bir yerde deil ondan mı?

 857. Göktuğ GÜRLER // 06 Ağustos 2012 at 13:16 //

  Ben 2009 yılında 2 tane japon balığı aldım.Biri 2010 yılında öldü (1 yaşında öldü,şirin bir balıktı gencecik iken hayata veda etti.)Evet diğer balık ise hala yaşıyor şimdi 2012 yılındayız yani 3 yaşına girdi.Ben, balığıma çok iyi bakıyorum 3 günde 1 su değişiyor.Her gün sabah-akşam 1 adet yem veriyorum.1 adet balık olduğu için fanusta besliyorum ve fanusu çok güzel süsledim örneğin şunlar var:
  Renkli taşlar(küçük),Bir adet çam ağacı,Biraz kum,6 adet küçük taşlardan biraz büyük renkli taşlar,ve bir sürü daha…

 858. merhaba benim iki adet japon balığım var nedense bazenleri dipte kalıyolar hiç hareket edmeden sonra yine hareket ediyolar ve yem atıyom yemiyolar balıklarımı daha dün aldım

 859. havva // 03 Ekim 2012 at 14:02 //

  merhaba 4 tane japon balığı aldım. üç tanesi çingene japon. daha üç gündür besliyorum. üç tanesi çok yavaşladı. neredeyse hiç hareket etmiyorlar. günde 1 kere yem veriyorum. sebebi ne olabilir????????????????????????????????????

 860. her birine birer tane vermelisin.

 861. 4 tane japon balığı besliyorum ısıtıcı almadım sorun olurmu

 862. spartasız // 02 Kasım 2012 at 02:58 //

  olmaz almana gerek yok ben 3 senedir ısıtıcısız japon besliyorum hiç biri ölmedi

 863. Sorun olur ısıtıcı al yoksa ölürler ve akvaryum kaç lt

 864. batuhan // 15 Şubat 2013 at 16:23 //

  benim japon balıklarım hiç büyümuyo ne yapabilirim ?

 865. murtaza Aydın // 22 Şubat 2013 at 16:49 //

  Merhaba. İnternette Gördüğüm bişiyi yaptım be Absolut Şişesinin kapak kısmını sökerek içine japon balığı koydum. henüz 1 gün oldu Yaşarmı acaba yada suyunu deiştirmem gerekirmi kısa Zamanda.? Teşekkürler.

 866. arkadaşlar benim 7 tane balığım var balıkları aldığım kişi bana demiştiki senin 7 tane balığın olduğu için sen balıklarına sabah 3 öğle 1 akşamda 3 tane yem ver dedi bende uyguladım uyguladım ama bir sorun var benim 1 tane japon balığım var bu balığım diğer balıklardan daha çok yem yiyor ve 1-2 dakika sonra karnı şişiyo ve dipdeki köşeye gidip orda hiç haraket etmeden kalıyo bende korkuyorum ölür diye lütfen yardım edin LÜTFEN

 867. teleskop balıgım yavaş yüzüyor ısıtıçonın yanında yüzüyor

 868. ramiz tok // 14 Kasım 2013 at 12:34 //

  japon balıkları ile rainbow yaşarmı

 869. Aleyna // 30 Ocak 2014 at 11:39 //

  2 TANE JAPON BALIĞIM VAR ONLARI UZUN RENKLİ YEMLERELE BESLİYORUM KURT GİBİLER AMA RENKLİ YEMİ UFALIYARAK MI VERİYİM YOKSA direk atıyımmı??balıklar SERÇE parmağınız kadar bişiler YEMLERİDE SADECE TIRNAĞINIZIN YARISI KADAR TABİ BU DEDİKLERİM YAŞ ‘8- 10 YAŞ ARSI İÇİN GERÇERLİ PARMAKLAR

 870. Aleyna // 30 Ocak 2014 at 11:41 //

  NÜTFEN CEVAP VERİNNN ÜSTTEKİ YORUMA

 871. Arkadaslar 10 gun once bana bir japon hediye edildi cok kucuk bir fanusla bende rahatsiz oldum ve buyuk bir fanus aldim buyuk bir fanusta yaklasik 2.5 3litrelik bir fanusta 1 japon yasayabilir mi yoksa bir akvaryum sartmi? Ama akvaryumun suyunu nasil degistirmeliyim? Yoksa fanusa bir hava tasi mi almaliyim lutfen bilgilendirin.

 872. bence bu güzel birşey değil benim rardığımda bu deil hadii bbbbbb kankalarr adsız panpa

 873. emirhan // 12 Temmuz 2014 at 14:43 //

  arkadaşlar benim Aslanbaş japon balığım var galiba arkadaş öçle dedi emin deilim foto atsam yardımcı olurmusunuz ?

 874. Ertan // 29 Ekim 2014 at 21:03 //

  Ben japon balıklarımı akvaryumda büyüttüm motor filtre vb. gibi şeyler koymadım hergün sabah1 aksam1 yem attim cok iyi büyüdüler ve haftada 1 gun suyunu degistirdim. Talihsiz bi kaza oldu akvaryumuma baska cesit bir tas koyduğum icin balıklarım öldü yeni 2 balık aldım fanus ta besliyorum insallah diger baliķlarim kadar uzun yaşarlar .

 875. 4 tane balığım var ve ben balıklarıma yem attığım da biri 2 tane yiyiyor diğeleri yiyemiyor ne yapabilirim lütfen açıklayın

 876. onur tulgay // 14 Ocak 2015 at 19:11 //

  benim 2 adet japon balığım var fanus yaşıyor eziyet ediyorum hayvanlara belki bazen pişman olduğum oluyor günde kaç defa yem vermem gerekiyor cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 877. misafir // 27 Ocak 2015 at 13:17 //

  En büyük boy olan bir fanusta iki tane japon besliyorum araştırdıklarıma göre japon balıkları dar yerlerde beslendiğinde stresten ölüyorlarmış bunun için japonlarınıza ıspanak veya bezelye haşlayın bunlar onları strese girmesini önlermiş japonlarınızı beklediğiniz yerde dekorasyonu sade yapın bir canlı bitki koyun bu anubias,saz olabilir yemini de her balığa bir yem düşecek şekilde koyun bunu günde bir defa yapın çünkü japonların mideleri yoktur eğer bunları yaparsanız hiç pişman olmanıza gerek yok. Teşekkürler

 878. misafir // 27 Ocak 2015 at 13:22 //

  Aleynaya yorum atıyorum sen fotosunu yolla eğer o düşündüğüm yemlerse yardımcı olabilirim

 879. arkadaşlar ben yaklaşık 2 gün önce 2 tane balık aldım ve fanusta bakıyorum en kısa zamanda akvaryum alacağım ama 1 ay gibi alabilirim bu balıklar dayanır mı iyi bakarsam?

 880. Mustafa // 13 Haziran 2017 at 15:04 //

  Japonlara sebzeyi yem niyetine mi verecez ? Yani ya yem ya sebzeyi verecez ?

Leave a comment

Your email address will not be published.


*