Akbaba

    Doğadaki binlerce canlı türünün yaşama savaşı verdiği dünyamızda çöpçülük görevini üstlenen akbabalar, sanılanın aksine doğanın olmazsa olmazlarından biridirler. Yırtıcı olamalarına rağmen olmamaları ekosistemi altüst eder.

Binlerce yıldır çeşitli evrimler geçiren dünyanın doğal sisteminin çalışmasında yokedici görevini üstlenen akbabalar, bu süreç içerisinde ölü canlıları yiyerek, doğayı salgın hastalıklardan, pis kokulardan ve kirlilikten korumuşlardır.

Ülkemizde, sakallı akbaba (Gypaetus barbatus), kara akbaba (Aeqypius monachus), kızıl akbaba (Gyps fulvus) ve beyaz akbaba (Neophron percnopterus) olmak üzere 4 akbaba türü bulunuyor. Bu kuşlar, çok kısa zamanda büyük hayvan leşlerini yiyip tüketebiliyorlar.

Akbabalar mutualist bir yaşam sergilerler. Yırtıcı kuşlar grubuna giren bu canlılar,aralarında besin rekabeti yapmazlar. Güçlü gaga yapısına sahip olan kara akbabalar, hayvanın deri kısımlarını ve kaslarını parçalar, biraz daha zayıf gaga yapısına sahip olan kızıl akbabalar uzun boyunlarının avantajını kullanarak iç organları yer. Güçlü çene yapısına sahip sakallı akbabalar yumruk büyüklüğündeki kemik parçalarını rahatlıkla yutar ve oluk şeklinde olan dilleri ile kemik iliğini rahatlıkla içebilir. Beyaz akbabalar ise ince ve zayıf gagalarıyla kemiğin üzerindeki kas ve lifleri yer.

Beyaz akbabalar diğer kuş türlerinden biraz daha farklıdır. Bunlar deve kuşu yumurtasını gaga yapılarındaki zayıflıktan dolayı kıramazlar bunun yerine yüksekten atarak kırar ve yerler.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*