Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Sorunları, En Çok Sorulanlar, Hastalıklar Ve İlaçlar Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Akvaryumun kokmasına neden olan etmenlere yazımızda değinmiştik. Akvaryumda olan yosunlaşma da akvaryumun kokmasına neden olan bir etmendir. Peki akvaryumda yosunlaşma neden olur? Akvaryumdaki yosunlaşma sorunu nasıl çözülür? Akvaryum yosunlaşmaması için tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki yosunlaşma akvaryumlarda normal olarak kabul edilen bir durumdur. Sadece aşırı yosunlaşma ve bu yüzden akvaryum değerlerinde bozulmanın önlenmesi için bu yosunlaşma yavaşlatılabilir. Dediğimiz gibi akvaryumda yosunlaşma illaki olacaktır ama bizim dikkat etmemiz gereken bunun artarak zararlı hale gelmesidir.

Yosunlaşma oluşumu nu yavaşlatmak için öncelikle akvaryum ışıklandırılmasına dikkat edilmeli. Bitkili akvaryumlarda dahil, günlük aydınlatma 10 saati geçmemelidir. Yosunlaşmada artış varsa bu süre daha da azaltılabilir.

Akvaryum su değişimi balık sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zamanla bozulan akvaryum su değerlerini ayarlayabilmeniz için akvaryum suyunuzu -akvaryum büyüklüğüne göre değişebilir- 20 günde bir %25 oranında değişmeniz faydalı olabilir.

Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu

Bitkili akvaryumda yosunlaşma sorunu daha sık görülür. Çünkü bitkili akvaryumda bulunan bitkilerin yaprakları üzerinde de yosunlaşmalar olur. Bunları akvaryum temizliği sırasında elinizle de silebilirsiniz. Bitkilerin iyi bakılması, yosunların yaşama ortamlarını daraltabilir.

Akvaryum malzmelerinizi temizlemeniz yosunlaşmayı azaltacak diğer önlemdir. Akvaryum malzmelerinizin üstü zamanla kayganlaşarak yosunlaşma başlar. Akvaryum temizliği sırasında akvaryum malzmelerinizi de temizleyebilirsiniz. Bu malzemeleri temizlerken uyulması gereken kuralları ayrı olarak aktaracağım.

Bazı akvaryum için kullanılan dezanfektan maddeler de yosunlaşma sorununda size yardım edebilir.

Akvaryum balıklarınıza fazla yem vermeyin. Yenmemiş yem yosunların en sevdiği iki besin olan nitrit ve fosfor içerir. Bu da akvaryumunuzda yosunlaşmayı artırır ve akvaryum suyunuzun daha çabuk kirlenmesine sebebiyet verir.

Son olarak da şunu tavsiye edebilirim ki akvaryumda ve doğal yaşamda yosun yiyen akvaryum canlıları vardır. Bunlar da nisbeten akvaryumda yosunlaşmayı azaltacaktır.

M.Ali – akvaryumcenneti.com

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Bir Yorum Yapıldı : “Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu”

  1. Akvaryumda Yosunlaşma ve Yosun Sorunu Konusunda sedef tarafından yapılan yorum:

    bu sitede hayvan hakları savunuluyor bu siteyi gerçekten tebrik ediyorum

Yorum Yaz