Frontosa Balığı Nasıl Bakılmalıdır?

Frontoza akvaryum balıkları, diğer çok beslenen akvaryum balık çeşitlerine göre biraz daha pahalı olan cinslerdendir. Frontoza balıklarının gerçekte yaşadıkları yer Afrika Tanganika Gölü’nün derin bölgeleridir. Derin bölgelerde yaşayan bu balıkları yakalaması zor olduğu için piyasada pahalı fiyatlara satılabilmektedir. 

  • Frontoza akvaryum balıkları kendilerinden küçük olan akvaryum balıklarını yeme potansiyeline sahip balıklardandır. Bu balıklar gece avlandıklarından dolayı kendinden küçük olan balıkları yutabilirler. Bu nedenle yanlarına koyacağınız balıkların kendi cinsinden yada aynı büyüklükteki cins balıklardan olmasına özen göstermelisiniz.
  • Frontosa etçil bir akvaryum balığıdır. Yem seçiminde buna dikkat edebilirsiniz. Pul ve pelet yemleri yiyebilir. Ek besin olarak dondurularak kurutulmuş okyanus planktonları ya da kriller tercih edilebilir. Dişileri 25, erkekleri 35 santimetre boya ulaşır. İyi bir bakımla 25 sene yaşayabilirler. 
  • Frontosa’lar diğer türler gibi üreme dönemlerinde agresiflik gösteren türlerdendir. Dişi oranını yüksek tutup erkek sayısını az tutmak bu durumu en aza indirger. Üremeleri diğer cichled türlerine göre biraz daha zordur ve verdikleri yavru sayısı 25-70 arası değişir. 

Özetle frontozalar yeterli büyüklükte bir akvaryuma ve sık su değişimine ihtiyaç duyarlar. Akvaryum kurulumu doğru yapılırsa balığınız ortama kolay adapte olur ve hazır yemleri kabul eder. Kendi boyundaki cikletlerle karma akvaryumda bulundurulabilecek kadar barışçıldır. Yalnız kendinden küçük balıkları yemesi kaçınılmazdır.

  • Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleri ile yavrular daha çabuk büyümektedir. Yaklaşık 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16 cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.
  • Frontosalar çok yem yiyen balıklar değillerdir. Az yemle idare ederler. Bu nedenle yem verirken fazla yem atmamaya özen gösterin çünkü yemin hepsini tüketmeyeceği için akvaryumda yüzen bir sürü yem bırakabilirler.
  • Frontozaların beslenmesinde genellikle oranı yüksek pul veye granül yemler kullanılması tavsiye edilmektedir. Etçil balıklar oldukları için, su piresi, artemia, kan kurdu, küçük salyangozlar ile beslenilebilir. Haftada 2 gün yem değişimi yapmak balıkların bağırsak sağlıkları için ve büyümeleri için olduça önemlidir. Bu nedenle bu balık cinsini besleyen kişiler arada yem değişimlerini ihmal etmemelidir.
About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*