Melek Balığı, Pterophyllum Scalare

Gönderen: uzman akvarist in Balıklar Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Pterophyllum Scalare  (Melek Balığı) Melek balığının Pterophyllum melekScalare, P. Altum, P. Dumerillii, P. Emekei” olmak üzere 4 türü bilinmektedir.Melek balıkları tatlı su akvaryumlarında en popüler türlerden biridir. P.Altum akvaryumda üremesi ve bulunması oldukça zor olduğundan pahalı bir türdür.

 

P.Altum‘un  vücut yapısı diğer türlere oranla daha yüksektir ve tek renk halinde bulunurlar (vücut üzerinde kalın 2 çizgi, göz üzerinde 1 çizgi bulunur).P.Dumerillii ise daha oval bir vücut yapısına sahip olmak ile beraber burun ve ağız kısmı diğer türlere göre dışarı doğru çıkıktır.Bu özellikleri sayesinde “uzun burunlu melek” diye anılırlar. P.emekei ise P.scalare‘den ayırt edilmesi daha zor olsa da yüzgeç yapıları daha oval ve lateral çizgileri daha aşağıdadır.P.scalare‘nin çok çeşitli renk varyasyonları vardır ve bence bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biri de budur.Bembeyaz olanından tutun simsiyah olanına 3 renklisi hatta mavi-yeşil olanları bile vardır.Ve her renkteki balık birbiriyle eşleşebilme özelleğinden dolayı renk varyasyonlarının sonu yok gibidir. En bilinen renkler ise : Marble  (parçalı siyah), Gold     (beyaz, kafa bölümünde sarı renklenme), Silver    (doğada bulunan,vücudunda 2 çizgi olan tür), Black     (tümüyle siyah), Tri-color(kafa kırmızıya yakın turuncu,gövde beyaz zemin üzerine parçalı siyah) Zebra    (gövdede 4 çizgi silver ile benzer)  Ayrıca yüzgeç yapısı olarak da bazı farklılıklar mevcuttur. Standart kanatlı olanların kanatları daha kısa ve uçları küt şekilde gelir. Tül kuyrukluların ise kuyrukları ve kanatları çok uzundur. Bazı türler ise tül kanat ve standart kanatlıların çiftleşmesi sonucu oluşmuştur. Bunlarda kuyruk normal kalırken kanatlar tül kuyruk gibi salkım saçak değil ama yüksek ve düzgündür.

Doğal ortamı: Amazon orijinli çiklitlerdir.

Boyutları: Tül kuyrukluların burundan kuyruk sonuna boyları 20 cm’i, yükseklikleri 30 cm’i bulabilir.

Cinsiyet: Bu balıklarda cinsiyet ayrımı üreme zamanı dışında oldukça zordur.Ama ergenliğe girmiş erkeklerin (7-8 aylık olanlar) bazen kafalarının üst kısmında bir şişlik bulunur ancak bu sadece baskın erkeklerde görülür bu yüzden kesin bir ayırma metodu değildir. En güvenilir metod, üreme döneminde bulunan bir çiftin üreme tüplerini kontrol etmektir.Dişinin üreme tüpü erkeğinkinden 2 kat uzun ve kalındır. Toplumsal davranış:Küçük boylardan itibaren diğer tropikal balıklar ile aynı tanka konulurlar ise çok kolay uyum sağlarlar.Aksi takdirde ergenliğe ulaşmış veya büyük melekler kendilerine eş seçerek belli bir bölgeyi sahiplenme eğilimindedirler Ve bu bölgeye diğer balıkları asla yaklaştırmazlar.Eğer bu balığı zevkine doyarak beslemek istiyorsanız 8-10 adetlik bir grup satın alarak 250-300 litrelik bir akvaryuma koymalısınız. Melek balıkları kendi eşlerini seçerler ve uzun süre beraber dolaşırlar.Zaten eş olan hayvanlar diğerlerinden ayrı bir bölgeyi sahiplenip bu bölgeyi korurlar.Bazen ufak tefek agresiflik belirtileri gösterseler de bu kavgalar çok nadiren ölüm ile sonuçlanır. Eğer akvaryumda birden fazla eş tutmuş çift varsa bu ailelerin erkekleri şiddetli kavgalara tutuşurlar ve bunlar genelde yüzgeç yırtılması ile sonuçlanır.

Önerilen su şartları:Bulundukları akvaryumların su şartları 6,5 – 7 ph, 5-8 KH ve 26-28 °C sıcaklık olmalıdır.Daha yüksek ph ve sertlik değerlerini de tolore edebilirler ancak balığınızın daha sağlıklı,daha yüksek kanatlı ve daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu şartları sağlamalısınız.

Akvaryumda Beslenme:Melek balıkları etobur amazon balıklarıdır.Bu yüzden diyetlerinde et veya protein önemli bir bölümü oluşturmalıdır.Ancak unutulmamalıdır ki doğada yedikleri küçük balıklar,kabuklular,böcekler vs… otobur bir diyete sahiptir bu yüzden melek balıklarına haftada bir veya iki kere bitkisel yem vermelisiniz. Piyasada bulunan kaliteli yemler vardır, bunlar çeşitli firmalarının etçil cichlid’ler için ürettikleri yemlerdir ve yüksek oranda %40-50 protein içerirler.Ama daha öncede bahsettiğim gibi bitkisel yemler asla unutulmamalıdır aksi takdirde bağırsak problemleri yaşayan balığınızı kaybedersiniz. Ayrıca evde de kendi yeminizi yapabilir ve bunu buzlukta alüminyum folyo içerisinde saklayabilirsiniz.Kullanacağınız malzemeler ise çok iyi temizlenmiş,yağlarından ve sinirlerinden arındırılmış dana kalbi,karides,sarımsak(az miktarda),zeytin yağı (az miktarda),multi-vitamin hapları(one a day),ıspanak,pul biber,çok az tuz,balık eti (az miktarda).Bu malzemeyi mutfak robotunda hepsini karıştırarak iyice ufalayıp plaka haline getirin ve sonra buzlukta saklayın.Balıklarınıza kırıp kırıp buzluktan çıkardığınız gibi verebilirsiniz. Balıklara azar azar çok öğün şeklinde yem verilmelidir.Sabah akvaryumun ışıkları açıldıktan en az 15 dk. sonra ilk yem verilmelidir ve günde 3-4 olmadı en az 2 kere yemlenmelidirler.

Üreme:Melek balıklarını üretmek hemen hemen her akvaryum severin hayalidir ve genelde bu hayal gerçekleşir.Üremesi problemli bir balık değildir.Halledilmesi gereken 3 sorun vardır.

Bunlar:
1-) Eş tutmuş balıkları bulmak
2-) Onlara üremeleri için ayrı akvaryum tahsis etmek
3-) Gerekli su şartlarını temin etmek (ph<7, kh<6)  Melek balıkları 2 şekilde üretilirler bunlar doğal ve yapay üretimdir.Doğal üretimde balıklar kendi yavrularının yumurtadan çıkmasına yardımcı olur, korur ve büyütürler.

Yapay üretimde ise anne ve baba yumurtladıktan sonra üreme akvaryumundan ayrılıp ana akvaryuma konulurlar.doğal üretimin faydası, yumurtadan çıkan yavruların ileride kendi yavrularını büyütme içgüdüsünü kaybetmemesini sağlamasıdır.Yapay üretim ile dünyaya gelmiş yavrular ise bu içgüdüyü kaybedebilirler. Eş tutmuş melekler daha önce belirttiğim gibi ayrı bir alanı sahiplenirler ve diğerlerine karşı agresif davranırlar ayrıca üreme tüpleri belirgin şekilde görünür.Bu şekilde bir çift gördüğünüzde onları ayrı bir akvaryuma (50-60 litrelik) almalısınız aksi halde yavrular çıksa bile diğerlerine yem olacaklardır.

Üreme akvaryumunda kum,bitki,taş,ağaç kökü ve benzeri malzemeler olmamalıdır. Isıtıcı, hava motoru ile çalışan sünger filtre,aydınlatma ve yumurtlamanın yapılacağı geniş, yüksek ve dik durabilecek herhangi bir malzeme (seramik fayans,düz tabak şeklinde bir taş,pvc boru vs). Suyun kimyasal özellikleri asidik ve yumuşak olmalıdır.

Eğer suyunuzun ph ve sertlik değerleri yüksek ise ya içme suyu ya da reçineden geçirilip dinlendirilmiş ve musluk suyu ile aşılanmış su en iyisi reverse osmosis filtrasyonu kullanılmış su kullanmanız şarttır. Ayrıca su kesinlikle tertemiz,pisliklerden arındırılmış olmalıdır.Balıklar canlı yem ile beslenmeli ve ısı biraz yüksek (29-30 C) olmalıdır.

Üreme tankına aldığınız balıklar eğer yumurtlama sitesini (pvc boru) temizlemeye başlamışlar ise temizlemeden kastım  boruya sert ısırıklar konduruyorlarsa yumurtlama 2-3 gün içerisinde başlayacaktır. Zaten dişinin üreme tüpü oldukça belirgindir bu dönemde. Temizlik işlemleri son gün oldukça sık yapılır ve balıklar karınlarını boruya sürterek yumurtlama provası yaparlar.Bu hareketler yumurtlamanın birkaç saat içerisinde başlayacak olduğunu gösterir.Bu dönemde tetikte olmalısınız.Balıklar karınlarını boruya sürtmeye başladıklarında akvaryumdaki tüm akıntıları kesmelisiniz (hava motoru veya filtre) çünkü sudaki akıntı erkeğin spermlerinin yumurtaya tutunamadan dağılmasına neden olur.

Yumurtlama bittikten 30 dk sonra havalandırmayı tekrar açabilirsiniz. Yumurtlama işlemi bittikten sonra balıkları (ana-babayı) ayırmanız daha iyi sonuç verir çünkü yumurtaların yenme ihtimali olmaz ayrıca suda herhangi bir dışkı olmayacağı için su değişimi yapmanıza gerek kalmayacaktır.Ancak elinizde sürekli nitelikli su var ise ve balıklarınız yumurtalarına iyi bakıyorlarsa balıkları ayırmanıza gerek yoktur.  Eğer döllenmeyen yumurta varsa bunlar 12-20 saat içerisinde bozulup bembeyaz olacaktır.

Döllenenleri ise mantar tehlikesi ve yanlış su koşulları gibi tehlikeler bekler. Suya 5 damla metilen mavisi damlatmanız ve  ısıyı 26-27 derecede sabitlemeniz mantar tehlikesini azaltır.Ancak sert suyu yumurtlama olduktan sonra değiştirmeniz çok fayda sağlamayacaktır.  Döllenen yumurtaların gözleri 48-50 saat içerisinde belli olur,60 saat içerisinde ise kuyrukları çıkar ve hareketlenirler. 5. günün akşamı artemia yumurtalarını suya koymalısınız.Yavrular 6-7 gün içerisinde serbest yüzmeye başlarlar bu esnada ana-babayı ayrı akvaryuma almalısınız ve artemia ile serbest yüzmeye başlayan yavruları beslemelisiniz.

Günde 4 kere artemia ile beslenen yavrular oldukça sağlıklı gelişir ancak en önemli sorun nitrat problemidir. Bu yüzden her gün en az %30 su değişimi yapmalısınız ve bu su kesinlikle klorsuz, 26-28 C sıcaklığında ve ph 7 civarında olmalıdır.Suyun sertliği yüzen yavru için çok önemli değildir hatta iskelet gelişimi için faydalıdır ama sertlik derecesi 15’ten yüksek değerlerdeki sulardan kaçının.  Yavrular 1 ay boyunca artemia ile beslenmeli daha sonra kaliteli pul yemlere geçilmelidir. Yavru akvaryumlarında motorlu filtreler kullanmayın, kullanırsanız da emiş borusuna büyük bir sünger koyun böylece yavruların filtre tarafından emilmesini engellemiş olursunuz. Ayrıca 2 litreye bir balık ölçüsünden daha kalabalık yapmayın hatta yavrular 2 aylık olunca 4 litreye bir balık ölçüsüne geçmeniz daha sağlıklı balıklar yetiştirmenizi sağlar.

-Lateral çizgi : Her balıkta bulunan vücudun iki yanında da bulunan dikişi andıran çizgi.Balıklarda dengeli hareketi sağlar (insanlardaki orta kulak gibi)

-Artemia : Balık yavrularını beslemede kullanılan bir çeşit kabuklu canlı.Yumurtaları kapalı kaplarda akvaryumcularda satılır.Bu yumurtalar tuzlu suya (1 litreye 2 çorba kaşığı tuz) atılıp 26-30 derecede,bol havalandırma verilerek 30-36 saat içerisinde canlanır ve yavrulara yedirilir.  

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 12 Yorum Yapıldı : “Melek Balığı, Pterophyllum Scalare”

 1. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda slm tarafından yapılan yorum:

  bnim japon balıgm var ve hamıle olur olmadıgını nasıl anlaya bılırım bna yardımcı olrmusunuz

 2. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda slm tarafından yapılan yorum:

  birde balıgımın buları dokuluyor

 3. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda volki tarafından yapılan yorum:

  arkadaşlar benim lepistesim vardı yavruladı ama 13 tane normalde lepistesler 30 40 50 60 70 tane yavrulayan balık türü değilmidir

 4. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda volki tarafından yapılan yorum:

  benim 13 tane yavrum var demiştim onlardanda 9 tane kaldı sizce nedeni ne

 5. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda volki tarafından yapılan yorum:

  SLM sen,n soruna cevap vereyim
  kalçasındaki siyahlıktan anlaya bilirsin SLM

 6. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda mücahit tarafından yapılan yorum:

  arkadaslar dün balık aldım balıklar aşırı pasif ben gelince ürküolarmı bilmiom melek balığı karışık yemden yermi acaba hep tükürüolarda

 7. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda Melik tarafından yapılan yorum:

  Pul yem karışık olabilir. Fazla büyük yemler verme drim.

 8. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda hasan tarafından yapılan yorum:

  benım 120lt lık akvaryum var ıcınde karışık 2vatos 2çöpçü 1 köpek balığı 2kılıç balığı 2melek balıklarım var çöpçülerim ölüyo 1tanede kılıç öldü lütfen nasıl daha iyi bakım yapmam için yardımcı olurmusunuz teşekkürler hemen cevap istiyorum

 9. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda elif nur tarafından yapılan yorum:

  benim japon türünden balıklarım var.yanında bir tana de melek balığı var diğer balıklardan korkuyo hep karanlık yerlerde duruyu sizce neden

 10. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda malkoç tarafından yapılan yorum:

  merhaba arkadaşlar ben akvaryumuma melek almak istiyorum ama melek moli ile lepistes yavrusuyla anlaşırmı bilmiyorum ve melek balığının yavrusu kuru yem yermi ve 10 küçük melek gurubu alsam olurmu

 11. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda okoko tarafından yapılan yorum:

  Arkadaşlar.Melek balığı beslemiyorum ancak araştırmıştım.Melek balıklarını tek tür besleyin.Yanına başka tür koymayın.Bakıyorum çoğunuzun sonrunu bunla yaşarmı,ondan korkuyor falan filan.Birde bu balıkları tek başına beslemeyin küçük sürü halinde besleyin.Saygılar.

 12. Melek Balığı, Pterophyllum Scalare Konusunda Musa tarafından yapılan yorum:

  Aynen benim 5 li grubum var gayet iyiler sadece bir tanesi parazit oldu ve geçti