Piranalarınız İçin

Pirana akvaryumu hazırlamak: 

Akvaryumun boyutu: Piranalarınızı almadan önce akvaryumunuzun boyunu ayarlamalısınız. 2 adet pirana için 220 litrelik bir akvaryum seçmeniz piranalar için güzel bir tercih olacaktır.Sonra ekleyeceğiniz her balık için hacmi 60 litre büyütmelisiniz. Bundan az hacimde akvaryumda da piranalarınızı besleyebilirsiniz. Ama balıklarınızın mutluluğu ve doğal çevrelerindeki o karakteristik yaşam biçimini gözleyemezsiniz.Yüksekliği fazla olan ve çok köşeli akvaryumları tercih etmeyiniz.Akvaryumun Yeri: Akvaryumunuzu odanızın en az ışık gören noktasına yerleştirmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. Böylece hem su gereğinden fazla ısınmaz hem de alg oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca akvaryum fazla ayak altında olmamalıdır. Devamlı insanların gelip geçmesi balıklarda stres yaratabilir.Akvaryum suyunun Özellikleri: Piranalar çok dayanıklı balıklardır. Hemen hemen her tür su ortamı içinde hayatlarını devam ettirebilirler. Ama onlar için ideal su özellikleri 25-27C arasındaki su sıcaklığı ve 5,5–8 arası pH değerine sahip, dinlenmiş sudur.Sağlıklı piranalar inanılmaz aktiflerdir. Üzerinde hiçbir darbe olmadığına dikkat edin. Her iki göz bebeği de parlak ve net olmalıdır. Her an yemek yemeye hazır olmalıdır ( 7/24 yemek yemeye hazır olmalı ) , solungaç solunumu normal olmalı, ve herhangi bir parazit belirtisi olmamalıdır.

Akvaryumun Işıklandırması: Piranalar genellikle loş ışıklı bölgelerde yaşamaya alışkındır. Amazon nehirlerinde genelde yağmurlu geçen mevsimlerde su içindeki kaya ve ağaç oyuklarına sığınırlar ve direkt ışıktan kaçarlar. Büyük gözbebeklerine sahip olan piranalar bu sayede direk ışığı absorbe edebilirler. Akvaryumun ışıklarını mümkün olduğunca açmamaya özen gösterin, eğer açmanız gerekiyorsa bilin ki piranalar bu duruma tahammül edeceklerdir ama çok hırçın davranışlar göstereceklerdir. Eğer ışık kullanmak istiyorsanız akvaryum için geniş yapraklı bitkileri tercih ediniz. Bu sayede piranalar bu yaprakların arkasına sığınarak direk ışığın kendilerini rahatsız etmelerinden kurtulacaklardır.

Akvaryum Aksesuarları: Akvaryumunuzun içine koyacağınız aksesuarları seçerken plastik veya gerçek bitkiler konusunda yukarıda yazdığımız gibi tavsiyemiz geniş yapraklı bitkiler seçmenizdir. Eğer akvaryumunuzun zemini için torf ( Singapur kütüğü ) kullanmak niyetindeyseniz akvaryuma koymadan önce torfu biraz su içinde bekletip üzerindeki bütün toz ve kabukların ayrılıp temizlenmesini bekleyin.
Akvaryumunuza çakıl taşları koyabilirsiniz. Yalnız çok iyi yıkayıp öyle akvaryuma eklemeyi unutmayın.
Kaya tercihlerinizde sivri kayaları kesinlikle tercih etmeyiniz, balıklarınız kendilerini yaralayabilirler. Granit, bazalt, Gneiss, Kuartz kayalar akvaryumunuz için uygundur. Kesinlikle  alkalin ve mermer türü taşları akvaryumunuza koymayın.
Bu aksesuarlar harici akvaryumunuza PVC’den küpler, evler, dalgıç ve sandıklar vs. ekleyebilirsiniz bu sizin zevkinize kalmıştır.
Isıtıcı: Pirana akvaryumlarını ısıtma mantığı da diğer balık akvaryumları gibidir. Akvaryumunuzu yeterli miktarda ısıtabilen her ısıtıcı akvaryumunuz için uygundur.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*