Snow Prenses

Gönderen: uzman akvarist in Deniz Canlıları Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Snow Prenses Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Latince Adı Pseudotropheus socolofi Albino diye bilinmektedir.Adından da anlaşılabileceği gibi Pseudotropheus socolofi (Mavi Prenses) ‘in albinosudur. Snow prenses alırken onun ismi ile satılan benzer türlerin snow prenses ile alakaları olmadığını bilmek gerekmektedir.
Beyaz ya da snow prenses adı ile satılan türlerden biri Metriaclima greshakei (Albino)’dur.
Bu balıkların Otçul oldukları söylense de şuöu söyleyebilirim ki hem etçil hem otçul sınıfına dahil edilebilecek balık türleri arsındadırlar.
Özellikle yavruların yüksek oranda proteinle beslenmesinin sakıncası yoktur bilakis faydaları vardır.

Snow Prensesler açısından Önemli bir husus ise yavru vermeye başlayan yetişkinlerde ( 12 aydan itibaren oturmuş, genç damızlık kabul edilirler ) canlı yem kullanılmaması gerekliliğidir.
Canlı yem ve yüksek oranda proteinli yemleme azaltılmalı otçul beslenmeye ağırlık verilmelidir. Aksi durumda (Aşırı canlı yem verme, aşırı besleme v.b.) yavru(yumurta) yutma, tükürme, erkekte kısırlık sonucu döllenmemiş yumurtalar. Dişide üreme isteği azalması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yazdıklarım sadece snow prensesler için değil çoğu malawi türü için geçerlidir.

Snow Prensesler mükemmel balıklardır, görünüşleri ve hareketlilikleri ile akvaryuma renk katarlar, aç bırakılmadıklarında kovalama haricinde diğer balıklara zarar vermezler.
Orta derecede agresiftirler yani ‘terör estirir’ yorumları biraz abartılıdır. Bu yorumların başlıca nedenleri ise ; Diğer türlerle karıştırılmaları, küçük akvaryumlarda ve fazla sayıda balıkla birlikte beslenmeleridir.
Erkekleri sarı prensesler veya ahliler gibi bölge edinir ve bölgelerini korurlar. Diğer türlerden farklı olarak dişileri de baskın durumda olduklarında bölge belirleyebilirler. Titreme davranışını sergileyebilirler.
Erkekler erkeklerle, dişiler dişilerle, erkekler dişilerle ağız ağıza kavga edebilirler, bu baskınlık mücadelesidir ve tüm türler için cinsiyet ayrımı olmaksızın geçerlidir.

Eğer beyaz prenseslerin agresifliğinden şikayetçi iseniz diğer türlerden daha küçük boylarda alabilirsiniz.(En az 3-4 cm’lik fark)
Erkek dişi oranının en az 1 erkek/3 dişi şeklinde olması gerekir. 1 erkek 8 dişiye kadar varabilen sayılarda harem kurabilir. Bu şartın sağlanması agresifliklerinide önemli oranda azaltacaktır.
Üremeleri için kaya dekoru, kum v.s. gereklidir, olmazsa olmaz dense, sürekli tavsiye edilse de genel olarak tüm malawiler için dekorun üremede önemli olmadığı kanıtlanmıştır. Bu konuda Dekorsuz yavru başlığını incelemenizi öneririm.
Snow prensesler bakılmalarına ve şartlara bağlı olarak 6 ila 8 ay arasında cinsel olgunluğa ulaşabilirler. Diğer türlerde olduğu gibi üreme durumları boyları ile değil yaşları ile alakalıdır. Yavru almak için ihtiyacınız olan yegane şart sağlıklı 1 erkek ve 1 dişidir. İdeal olan ise 1 erkek 5 dişidir.

Eğer yeni bir akvaryum kuruyor ve yavru almak istiyorsanız sizlere tavsiyem 10 ila 20 adet arası yavru snow prenses alarak cinsiyetleri belirlendikçe fazla erkekleri elemenizdir. En sağlıklı yol budur.
Dişi yumurta aldığında yem yemeyi bırakır ve ağzı farkedilir derecede şişer.Göze çarpan özellikleri:
Aşırı haraketli ve canlıdırlar. Dişileri yumurtalarına çok sadıktır.
Hastalıklara karşı oldukça dayanıklıdırlar, kolay kolay hastalanmazlar.
Olumsuz su koşulları v.b. daha iyi tolere edebilirler.
Direk çeşmeden yüksek oranda su değişimlerini tolere edebilirler. Aqutan, nitrivec gibi su düzenleyiciler kullanılması fuzuli masraftır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz