Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Sorunları, Cichlidler (Çiklit), Hastalıklar Ve İlaçlar, Yunus Cichlid Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Arkadaşlar bu yazımızda akvaryum balıklarından oldukça fazla sevilen ve tercih edilen yunus ciklet hakkında bilgi vereceğiz ve balıkların daha sağlıklı olması, sağlıklı yaşaması ve hastalıklardan korunması için hangi yollar izlenmeli gibi konulara değineceğiz. Akvarist arkadaşlar bazı görüşleri eleştirebilir, yanlışlığını savunabilir. Bunun  çeşitli nedenleri olmakla beraber balığın yaşı, boyu , akvaryumun özellikleri gibi iç-dış faktörlere bağlı olarak da bu görüşler farklılaşabilir. Lüfen yorum yapacak arkadaşlar balıkları hakkında bilgi verdikten sonra bilgilerini bizlere sunarsa akvaryum severleri de doğru yönlendirmiş oluruz.

YUNUS CİKLETLERİN YAŞAYACAGI BALIK TÜRLERİ:
karışık çikletlerin hemen hemen hepsi ile uyum salar

EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:
23-24 cm.Erkekleri bu boy civarına kadar yetişebilirken dişiler ort.17 cm kadar büyürler.

YUNUS CİKLETLERDE CİNSİYET
linke tıklayın.

YAVRU YUNUS CİKLETLERDE CİNSİYET:
Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra gümüş renktedirler, ancak 4cm boya ulaştıktan sonra mavi renk almaya başlarlar. İki cins arasında küçükken hiçbir renk ve farklılık olmadığı için erkek dişi ayrımı yapabilmek için uzun bir süre beklemek gerekir.

Yunus ciklet balığı bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Sağlıklı bir akvaryumda yetişen balıkların da sağlıksız olması düşünülemez. Bu yüzden balığımızın hastalanmaması için öncelikle akvaryumumuza dikkat edeceğiz.

*Yunuslar mikro-yırtıcı hayvan olarak sınıflandılırır ve genelde sakin bir tavır içerisindedirler, doğal ortamında bu balıklar çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. (Fossorochromis rostratus, Mylochromis lateristriga, Taeniolethrinops praeorbitalis vs.. gibi türler ile aynı şekilde beslendikleri bilinir. )

*Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler veorganizmalarla beslenirler, tabi ki bu yunusların göldeki avlanma biçimidir, bizlerin yunus cichlileri akvaryum ortamında cichlid türleri için üretilmiş özel yemler ile beslememiz mümkündür.

*Akvaryumun kumlu olması yunuslarınızı zevklendirecektir.

*Suyun ph derecesine dikkat edilmeli en az 7.4 ph olmalıdır.

*Su değişimi ve temizliği önemlidir. İlgilenen arkadaşlar haftalık suyun min yüzde 20’sini değiştirmesi sağlıklı bir balık için ideal olanıdır.

*Balıklarınız hasta mı?
Balıklarınızı düzenli gözlemleyin, beslenme zamanı devamlı takip etmelisiniz. Bu hangisinin hasta olup olmadıgını anlamanız için çok önemlidir ve diger balıklara bulaşmadan hareket etmenizi saglar.
Hastalıklar için linki tıklayın.

Arkadaşlar bunların dışında akvaryumunuz için akvaryumculardan alacağınız bazı vitamin, mineral, … vs. için ek ilaçlar sayesinde hasta balığınızın hastalığının ilerlemesini ve diğer balıklara bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 21 Yorum Yapıldı : “Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu”

 1. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda abdurrahman tunç tarafından yapılan yorum:

  selam benim yunus ve prenses balıgım var yeni başladım tam 200 adet birkaç tane balıgın karnı içe dogru çöktü bu ne hastalıgı olabilir 3 tanesi öldü renklerini canlı yapmak için ne vermem gerekir teşekkür ederim

 2. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda Eda tarafından yapılan yorum:

  Yunus prensesler çok hoş balıklardır. Balıkların daha canlı olması için akvaryumunu dekore etmelisin. Akvaryumculardan kolaylıkla ulaşabilceğin yunus ciklet için hazır dekorlar mevcut. Ayrıca mineral-vitamin destekli beslemelisin . Yine akvaryum temizliğine özen göstermeli ve balıkları strese sokacak davranışlardan kaçınmalısın .

 3. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda ertugrul arslan tarafından yapılan yorum:

  balıklarımın gözleri şişiyor nedendir birtürlü cözemedim üç.dörtgün sonrada ölüyor bana yardımcı olursanız sevinirim kafayı yemek üzereyim

 4. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda devili_boy tarafından yapılan yorum:

  balıgın ne gözü şişen cok yem atma birde suyun ne dinlendirlimiş su koy ısısı önemli

 5. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda devili_boy tarafından yapılan yorum:

  200 balık besleyen vatandaş kac litrelik tanktın var alla sen 200 balıgı nasıl besliyosun?

 6. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda hakan tarafından yapılan yorum:

  13 santim yunus balığı satık isteyen varsa

 7. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda Atakan yıldız tarafından yapılan yorum:

  yh4 arkadaşlar valla bnmde var ciklet 4 sp 1 yns 1yaşayan kaya sp lrden 2 si 2-3 cm deler diger 2 si 5-6-7 cm boyundalar ama bn bunların dişimi erkekmi olduklarını bilmiyorm bide bunlar ne zaman yavru vermeye başlarlar.

 8. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda emir tarafından yapılan yorum:

  benim 100boy+45yuks.+30en akvaryumum var icinde 4 yunus 1e3d yaklasik 10 boylarinda. 1copcu 1cuce vatoz var toplam 6 balik uygunmudur saglikli yavru alabilirmiyim yani akvaryumun boyu yeterlimi akvaryumumun dibi kumluk dekor koymadim sadece kup var yardimci olursaniz sevinirim

 9. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda murat tarafından yapılan yorum:

  arkadaslar ben cıklet balıgı alcam benım sımdı kucuk akvaryum var bırakacam bunu bı tane orta boy akvaryum alcvam ona 2 tane cıklet alcam yane cıklet nasıl bı tur balıkdır ben yenı basladımda balık beslemye yardımcı olurmsunuz ya yane kendılerımı doguruyo yoksa bazı vıdeolardakı gıbı bızmı elımızle agzını acıp cıkartıoz yavruları nasıl yapıoz o ısı anlamadım ya lutfen yardımcı olurmusunuz ? kac ayda doguruo ?

 10. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda tuğçe tarafından yapılan yorum:

  100 boy 60 yükseklik 45 en akvaryumum var. yunus balığı besliyorum sadece 6 dişi bir erkek var bunların 3 ü hamile bunlar birbirlerinin yavrularını yermi erkek balıkta dahil…

 11. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda hayrettin tarafından yapılan yorum:

  yunusla bırlıkte sarı prenses beslıyorum ve yunus erkegımın dudakları kırmızlastı ve hayvan cok sakınlestı nerdeyse hıc kımırdamıyo ve bugun fark ettım sarı prensesler kendı kendıne tıtrıyo sallanıyolar kendını cama,kuma,tasa suruyolar bunun yanı sıra sarı prensesler kendılerını yunuslara surtuyo balıklarımın cogunun agzı dolu bana cok acele yardımcı olursanız sevınırım sımdıkten tesekkur ederım

 12. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda erol ünlü tarafından yapılan yorum:

  ne gibi yardım istiyon 15 gün olunca yavruları ağzından al yavruları ayrı akvaryuma koytoz yem ver

 13. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda erol ünlü tarafından yapılan yorum:

  arkadaşlar bnde sarı ciklet yavrusu var 100 adet yavru isteyen varsa satarım adres bağcılar güneşli tf erol-lion@hotmai.lcom istanbul

 14. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda ercan güler tarafından yapılan yorum:

  akvaryumun bakımına haftada bir yeterli demiş ve yüzde 20 demiş bu çokta doğru değil mesala bugün yüzde 30unu değişmelisiniz arın değişmeyin bi sonraki gün yine yüzde30 yani bir gün var birgün yok şeklinde yapıls çok daha iyi olur ben ger gün yaklaşık yüzde 20sini değişiyorum

 15. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda murat tarafından yapılan yorum:

  arladaşlar 3 yunus çiklet balığı var diğerlerin cinsini bilmiyorum balıklar 3 gün önce hiç bişey yoktu fakat 1.2 gündür balıklar hep akvaryumun dibinde duruyorlar kendini çakıla cama vuruyorlar bu bi hastalık başlangıcı ola bilirmi yardımcı olursanız sevinirim:)

 16. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda emre tarafından yapılan yorum:

  100 tane yunusum var ölüyo ne yapmalıyım acil bilgi

 17. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda M. Ali tarafından yapılan yorum:

  Ne hakkında bilgi istiyorsun, sadece balıklarının öldüğünü söylemişin, akvaryuma alışmamışlardır, suları kötüdür, ortam iyi değildir, akvaryum küçüktür, yanlış beslemişindir, su sıcaklığı anormaldir, ph değerin normal değildir, balıklar hastadır, … bir çok sebepten olabilir.

 18. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda sukan ülker tarafından yapılan yorum:

  selamün aleyküm arkadaşlar benim 65 lik yani 50 litrelik bir akvaryumum war 6 sarı prnses 4 tane yunus bciklet balıgı besliyorum.hergün 2 öğün yem veriyorum içinde aksesuar olarak çaak iki tane sahte bitki kayalı alan 2 tane mağra felan var akvaryum ışıgım pembe iki farklı yem veriyorum balıklarım kabız ne yapmalıyım… yunus balılarım 2 4 santim arasın da kafa yapısına ulaşmaına ne kadar zaman kaldı öğrenebilirmiyim .cevap vermek için ismi kullanarak bana yardımcı olun nolur bana yardım edin … 🙁

 19. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda samet tarafından yapılan yorum:

  Selam benim 80 40 akvaryumumda 4dişi 1 erkek balığım 1er gün ara ile öldü beslemem aynı suyun sıcaklığı aynı iç motorunu çalıştırmam aynı balıklarda normal.hastalık belirtisi yok. Ama 1iri ölünce psikolojileri mi bozuldu acaba son erkeğin ölüsüne şahit oldum cama kendini çarparak öldürdü:((
  acaba sebep nedir

 20. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda yüksel tarafından yapılan yorum:

  sakarya da 4 tane mavi yunus ciklet var 7-11 cm arası çeşitli boylardı sarıprenses var almak isteyenler bana ulaşabilir

 21. Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgiler & Sağlıklı Bir yunus Ciklet Akvaryumu Konusunda Mehmet tarafından yapılan yorum:

  Bende 6 yunus var kendilerini yerdeki taşlara sürtüyorlar kaşıntısı var bu hastalıgı ne yapmam lazım

Yorum Yaz