Yunus Cichlid Hakkında Bilgi

Yunus Cichlid Üreme ve Beslenme*Yunus Cichlidler, Malawi cichlid gurubu balıklarından tatlı su balığıdır. Yunus ciklet balıklarının ulaştıkları boyutlar genelde erkeklerde 20 cm., dişilerde ise 16.5 cm.’yi bulmaktadır. Tabii bunlar normal uzunluklarıdır. Suyun sıcaklığı, yaşadıkları ortam gibi etkenlerden etkilenirler. Ergenliğe ulaşmaları bazen uzun bir zaman alabilmektedir. Bu da yaklaşık olarak 17-18 ay gibi bir süredir. 

*Yunus Cichlidler doğal ortamında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Mylochromis lateristriga, Fossorochromis rostratus, Taeniolethrinops praeorbitalis vs.. gibi türler ile aynı şekilde beslendikleri bilinir.

*Malawiler içinde ayrıca en ihtişamlı ve gösterişli balık yunuslardır. Üremesini ne kadar zor deselerde 100′lerce yavru alınan türdür. Akvaryum dışındaki doğal ortamlarında çok değişik bir beslenme adaptastonu gösterirler. Doğal ortamlarında, kumun derinliklerindeki bözeklerle beslenirler, elbette ki bu yunusların göldeki avlanma biçimidir. Yunus Cichliler, Akvaryum ortamında bu tür balıklar için üretilmiş ve satışa sunulan özel yemler ile beslenmelidir.

*Genelde bitkisel ve havyasal gıdaları aynı anda vermek balığınızın aç kalmaması içim çok iyidir.

*Doğal ortamında, kumu kazarak yakaladıkları ufak böcekler ve organizmalar ile beslenirler, tabi ki bu yunus cichletlerin göldeki avlanma biçimidir, bizlerin yunus cichlileri akvaryum ortamında cichlid türleri için üretilmiş özel yemler ile beslememiz mümkündür ve tavsiye edilen de budur.

*Yunus ciklet Afrika’daki Malawi Gölü’ne özgü bir türdür. Vücudunun geneli mavi renktedir ve başının üst kısmında yaşlandıkça büyüyen bir çıkıntı vardır. 

*Üreme Dönemi Erkek Yunus Cichlid ve Dişi Yunus Cichlid Davranışları
Erkek Balıkta;
-Rengine koyuluk
-Agresiflik
-Dişiye sürekli kur yapar
-Titreme
-Yumurtalama sonrası dişiyi hırpalar
Dişi Balıkta;
-Renginde koyuluk
-Çekingenlik(Etrafındaki olaylara ilgisizlik)
-Erkekten kaçar
-Titreme(Yumurtlayacagı zaman)
-Yumurtaları 15-18 gün ağzında tutar

Diğer cikletlerde olduğu gibi, ağız dişlerinin haricinde boğazlarında da dişleri vardır. Anal, sırt, göğüs ve karın yüzgeçlerinin arka kısmı dikenlidir. Bu dikenlerin amacı yırtıcıları caydırmaktır. Diğer balıklarda iki çift burun deliği bulunurken cikletlerde iki adet burun deliği vardır.

Yunus Ciklet Balıklarında Cinsiyet ve Üreme

Erkek yunus ciklet balıkları 20 cm civarında bir boya ulaşırken dişi balıklar 16 cm boyunu geçtiği zor olur. Bu balıkların büyüme süreleri oldukça yavaştır. Genellikle 15 ayın sonunda üreme aşamasına gelseler de doğal yaşamlarında en az 2 yılın sonunda üremeye başlarlar.

Yumurtlama Dönemleri

Dişiler bir seferde en az 2o en fazla 90 yumurtayı ağızlarında kuluçka yaparlar. 2 aylık sürelerle yavru verirler. Dişiler 15 – 20 gün arayla kusturulursa daha çok yavru alma ihtimali vardır. Yalnız bu işlemin çok dikkatli yapılması gerekmektedir. Çünkü oldukça ürkek olan dişi, böyle bir harekette ağızlarından yumurtaları bırakabilir. Akvaryum içine düşen yumurtalar ise diğer balıkları tarafından yenir. Bu işlemi yapmak için karanlık bir ortam olması daha iyi olacaktır. Birden ışığın açılıp balığın en sersem halinden faydalanılarak yavrular alınabilir. 

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

31 Comments on Yunus Cichlid Hakkında Bilgi

 1. Mehmet Tabi // 15 Aralık 2009 at 20:48 //

  Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20cm., dişilerde 16.5cm yi bulur. Bunlar tipik uzunluklarıdır ve düzenli beslenme sonucu daha uzun boyutlara ulaşabilirler. Cinsel olgunluğa ulaşmaları ve büyümeleri uzun zaman alır, yaklaşık 17 – 18 ay beklemek gerkir. Cinsel olgunluğa ulaştıklarında tüm sabrınızı ödüllendirecek bir üreme şekline sahiptirler, dişiler bir defada 20 ila 90 arasında yumurta dökerler ve bu süreç, dişilerin uygun beslenmesi doğal ortamdaki su şartları gibi özellikler uygun tutulursa 2 ayda bir tekrar eder.

 2. Alihsan // 15 Aralık 2009 at 20:48 //

  Sevgili arkadaşlar yunus cinsiyeti belirlemede diğer tür balıklarda olduğu gibi bazı kıriterler vardır.Yunus erkeğinin alt ve üst yüzgeç uzunlukları kuyruk hizası veya kuyruk yarısına kadar uzun ve sivri olurlar,dişilerin ise erkeklere göre kısa ve küt kalır,ama bazen dişilerinde hafif uzun olanlarıyla karşılaşmak mümkündür,erkeklerinki gibi heybetli ve sivri değildir,küt ve oval yüzgeç yapısı olmaktadır.Kafa ve çene yapıları erkeklerde daha derli toplu ve sert olmaktadır,dudakları daha kalındır ve ihtişamlıdır.Çene alt yapısı dişiye göre daha keskin şekilde düz oluyor.Dişilerde alt çene yapısı daha sarkık ve dudak erkeğe göre ince olmaktadır.Erkeklerin renleri dişilere göre daha koyu, parlak,canlı ve alımlıdır.Dişilerin renkleri erkeklere göre daha cansız ve soluktur.

 3. Yunuslarda cinsiyet ayrımının en belirgin özelliklerinden bir tanesi; dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkek yunusun ki sivridir.Erkek yunusun anal yüzgeci kuyruğun ortasına kadar gelmektedir.Erkek yunusun rengi aynı akvaryumda ki dişiye göre daha canlı ve daha parlak renklere sahiptir.Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir.Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir.

 4. Sevgili Arkadaşlarım yukarıda belirtmiş olduğum kıreterler tek başına kesin bir belirliyici sonuç değildir,bazıları yüzgeç yapılarına kafa yapılarına bakarak anlaşılır ama bazen şüpeye düşüren yunuslarla karşılaşırız onun için kesin bir belirliyici sonuç almak isterseniz Anüs ve Vent konturolü yapmalısınız.Cinsel olgunluğunu tamamlamış bir yunusta Anüs ve Ventine bakarak %100 kesin sonuç elde edersiniz

 5. serdar yıldız // 20 Aralık 2009 at 11:38 //

  peki bu balıklarda tatil yemi nasıldır ciklet türünde yani???
  ben akvaryumu mu yeni ciklete çevirdim ve yaz ayın da 2 ay kadar burda olmuyorum tablet yem le bu süreyi koruya bilirmiyim yada bilgilendirin lütfen ….
  TEŞEKKÜR EDERİMMMM…………..

 6. sefa gürler // 23 Aralık 2009 at 01:23 //

  selamlar.ben yunus beslemeye yeni beşladım.yani acemisiyim.benim akvaryumun lambasını yakınca yunuslar çok tedirgin olup şiddetli bir şekilde sağa sola kaçışıyorlar.yem bile yemiyorlar korkudan.acaba sebebi nedir.boyları 8 cm üç adet.cinsiyetlerinide henüz seçemedim.teşekkürler.

 7. TRİBALS // 05 Ocak 2010 at 21:56 //

  dostum yem verirken.temizlik yaparken.izlerken olabildigince yavaş hareket et çünkü balıkları aşaırı sitresli bu durumda ballıklarını yüzgeçlerine ve derisine zarar verir.balıkların sitresi atana kadarda akvaryumda taş ve benzeri aksesuarları kaldır ışıkları bir kaç gün gece gündüz yakman gerekir sitresin azaldıgını gördügün an normale dönebilirsin.bu sitres seninle alakalı degil balıkları yetiştiren kişi ile alakalı unutma.biraz sabır normale döner herşey.

 8. birol cevik // 17 Ocak 2010 at 22:14 //

  acil yardım lütfen ciklet mavi yunus larımdan birinin karnının cok şiş olddugunu farkettim bu gün ve dibe çökmüştü acaba hastamı ne yapabilirim

 9. mutlu // 21 Ocak 2010 at 19:22 //

  yunus ve sarı prenseslerin ömrü nekadardır tecrübeli kardeşlerimden yardım şimdiden teşekkürler

 10. mustafa // 26 Ocak 2010 at 09:23 //

  arkadaşlar yunusla japon yaşarmı bi yardımcı olun ya şimdidn teşekkürler:))

 11. benim yunusum 8 aylık ve elim kadar bişey // 27 Ocak 2010 at 13:20 //

  sevgili arkadaşlar nolur bana yardım edin !!!!!!!! balığım 8 aylık ama elim kadar bey yani 8cm filan nesaman çiftleşirr beyaz pirensesimde var o da 5.5 cm onezaman çiftleşir nolur yorum yazın lütfennn!!!!!!!!

 12. sarper şener // 29 Ocak 2010 at 20:37 //

  13 yaşındayım…akvaryumumda lepistes türü balıklar var…ama akvaryumumu çiklite dönüştürmeyi düşünüorum…acaba birbirlerine zarar verme olasılıkları var mı?bide akvaryumum yazlığımızda duruyor…genelde dedem orda olsada yanımıza geldiğinde baya bi duruyor…bu süreçte balıklara tablet mi vermeliyim yoksa değişik bi yem uygulamasında mı bulunmalıyım?şimdiden teşekkürler..

 13. ciklet balığın için japon balığı yaşamaz. çünkü ciklet balıklar japon balıkları parçalar. Bu neden lütfen koymayınız…

 14. benim balıklar yavru ama bir birlerini kuvalıyolar balık alınır sattılır 25tl ekadar alrım satarsanız memnun olurum kayseride oturuyorum tşk

 15. akvaryumum 35cm boyunda 15cm eninde ve 30cm derinliğinde sizce bu akvaryumda ne kadar yunus beslemeliyim_???? Herkese şimdiden TEŞEKKÜRler…

 16. akvaryumcuu // 23 Şubat 2010 at 12:15 //

  SAMİ BEY O AKVARYUMDA 5 TANE YUNUS BESLEME ŞANSINIZ VAR

 17. hüseyin // 25 Şubat 2010 at 13:18 //

  SAMİ bey bana kalırsa o olculerde bı akvaryumda yunus beslenmez beslense dahı verım alamazsınız buyume saglanmaz yunuslar hassas cıkletlerdır yunuslar dıger balıklara gore daha fazla oksıjen ve su ısteyen balıklardır yınede ben yunus beslerım bu akvaryumda dıyorsanız hayvana yazık olmasın en fazla 7 8 cm boyunda olsun fazla buyuk almayın balıga yazık olur sız bence kendınıze 1 metrelık bı akvaryum yaptırın

 18. Herkese çok teşekkürler.benim ısıtıcım 200w luk hava motoru yerine temizleyici kullanıyorum oda 6w lık 350lt su temizleme kapasitesi var peki bu saydığım araçlarla ne kadar ölçülü bir akvaryum yapabilirim_?? Ve ne kadar yunus besleyebilirim_???

 19. cihan // 01 Mart 2010 at 10:40 //

  DEEĞRLİ YÖNETİCİ:
  Benim 100 lt akvaryumum var 82 -45-30 6 sarı prenses 2 erkek 4 dişi boyları 6-12 cm arası,6 yunus 4-7 cm arası 2 erkek 4 dişi sanırım -2 adet aysmen var boyu 5 santim bunlar birlikte yaşarlarmı yavru alabilirmiyim , akvaryum yeterlimi? balıkları azaltıyımmı? ısı 26 derecde normalmi? cevabınızı bekliyorum teşekkürler.

 20. : )ankaralı SAYİT (: // 05 Mart 2010 at 20:41 //

  SATILIK YUNUS FRONTAZA SARI PRENSES VE AKVARYUM ANKARA ETLİK_AYVALI
  05544239455

 21. polis kubilay // 20 Mart 2010 at 16:08 //

  arkadaşlar akvaryumumda2 yunus ciklet ve 1kırmızı imparotor hepsi erkekti.15 gün sonra bunlarea dişi aldım ve yanındada mavi prenses ve eşi şimdi akvaryumda imparatorun erkeğinin ve mavi prensesin dişisinin kuyrukları koparılmış ve ölecek gibi.neden böyle oldu yalnışı nerede yaptım usta akvaryumculardan bana cevap yazarsa sevinirim.bundan sonra ne yapmam lazım!!!!!saygılarımla tşk

 22. selamlar arkdaslar yaklasık olarak 7 yılı askın suredır akvaryumlarla ugrasıyorum beslemedıgım balık cınsı kalmadı neredeyse kendımce endındıgım bılgılere gore sorularınızı cvplayabılırım
  1- sami bey o akvaryumda hıc balık beslemeyın yunus olarak yazık balıklara kısacası zevk bıle almazsınız.
  2- cihan ısı derecesı normal ama o kadar balık o akvaryuma kucuk sadece bır tur secın ıcınden benım tavsıyem yunus

 23. selamlar arkadaşlar 100-45-30 akvaryum kurdum biraz acemiyim 8tane 4cm yunus ciklet 2tane 4cm köpekbalıgı aldım akvaryumda balıklar kayboldu ortalama kaç tane balık almam lazım akvaryumun suyunu degiştirme nasıl yapmalıyım bilginize ihtiyacım var tşk.

 24. h.g fırat akvaryum ebatların sımdılık yeterlı yunusların ıcın sımdılık ıdeal bı akvaryum ama yunusla kopek balıgı bır arada yasamaz kopek balıkların olecektır ılerkı zamanlarda baska balık koyma 8 tane yunus yeterlıdır. su konusuna gelınce haftalık olarak akvaryumun 3/1 bosalt gerı doldur

 25. mustafa // 20 Mayıs 2010 at 12:35 //

  arkadaşlar öncelikle selamlar.benim akvaryumum var ve bende 2 beyaz prenses 2 sarı prenses 2 de yunus olmak üzere 6 balığım var ama hala neden çiftleşemediklerini anlayamadım lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ..

 26. arkadaslar bende 200 lıtre kapasıtelı 1 metre buyuklukte bı akvaryum war.cıklet beslıorum.ama portakal cıkletlerımden bırı şişti.karnı gozu agzı heryerı top gıbı bısey oldu.sızce sorun nedır bı parazıt hastalıgı falan mı.lutfen kesın ben anlıorum dıyen arkadaslar bu sorunumda bana yardımcı olmak ıcın cewap wersınler.

 27. akvaryumumda 15 sarı prenses 2 erkek 13 dısı 2 mavı prenses 4 papagan 2 seker pembe 1 sarı ımparator 1 palyaco 2 portakal 1 albıno vatoz 2 mavı ahlı 2 grı ahlı 3 beyaz prenses 1 erkek 2 dısı yaklasık 50 cıvarında da yavru sarı prensesım war =) sanırım ıyı bırazzz =) bıkac cesıt daha war da adları aklımda deıl

 28. bende 2erkek 5 dişi yunus var.neden yavru alamıyorum

 29. ali asker sarı // 01 Nisan 2011 at 12:20 //

  yunuslar için 2 yaşından sonra yavruluyo diolar bu dogrumu yunusu doguran biri cevap yaarsa sevinirim şimdiden teşekkürler…

 30. nuri asan // 23 Mart 2013 at 15:42 //

  slm arkadaşlar beni ciklet yunus besliyorum. gursağında şişlik var. ağzında yumurta varmı diye baktım var. ben o balığı ne zaman kusturuyum. yavruluğa ne zaman ayırıyımmı yani yavrulupa koyyum koyacaksam ne kadar zaman sonra koyyum bilgi verirmisiniz arkadaşlar lütfen

 31. yunuslarla çöpçü ve vatoz yaşarmı ??

Leave a comment

Your email address will not be published.


*