Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii)

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Sorunları, Cichlidler (Çiklit), Cinsiyet Ayrımı, Üreme, Yavru Alma, Yunus Cichlid Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlara ilk olarak önerebileceğim türler arasındadır.Yavru alma konusunda biraz sabırlı olurlar ve dişi – erkek oranını (1e-3d) şeklinde ayarlayabilirlerse eğer yavru almaları kaçınılmaz olacaktır.

Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı Nasıl Olur?

Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20-22cm.,
dişi yunuslarda 16.5cm yi bulur.

 

Bunlar tipik uzunluklarıdır ve düzenli beslenme sonucu daha uzun boyutlara ulaşabilirler. Cinsel olgunluğa ulaşmaları ve büyümeleri uzun zaman alır, yaklaşık 17 – 18 ay beklemek gerkir.

Cinsel olgunluğa ulaştıklarında tüm sabrınızı ödüllendirecek bir üreme şekline sahiptirler, dişiler bir defada 20 ila 90 arasında yumurta dökerler ve bu süreç, dişilerin uygun beslenmesi doğal ortamdaki su şartları gibi özellikler uygun tutulursa 2 ayda bir tekrar eder.

Yunuslarda cinsiyet ayrımının en belirgin özelliklerinden bir tanesi; dişi yunusun anal yüzgeci oval, erkek yunusun ki sivridir.
Erkek yunusun anal yüzgeci kuyruğun ortasına kadar gelmektedir.Erkek yunusun rengi aynı akvaryumda ki dişiye göre daha canlı ve daha parlak renklere sahiptir.
Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir.Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir.

Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar.Dişi tüpçük çıkardığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiş demektir.
Erkek yunusun yumuşak tavırları bu dönemde agrasifleşir.Dişinin karşısında titremeler ve ilginç hareketler sergileyerek çiftleşmek istediğini belirtir.Kumun üstünde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeyi gerçekleştirirler.
Dişi titreyerek yumurtalarını döker ve hemen sonrasında arkasını dönerek yumurtaları ağzına alır.Bu sırada yumurtaları ağzına alırken erkek yunus yumurtaları döller.Eğer dişi yumurtayı arkasına döndüğünde alamazsa yada ağzından kaçırırsa erkek yunus kaçan yumurtaları yiyebilir.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 12 Yorum Yapıldı : “Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii)”

 1. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda serkan tarafından yapılan yorum:

  yunus cichlid balığı doğumdan sonra kendi yavrularını yiyormu bilgi verirseniz lütfen şimdi’den teşekkürler…

 2. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda ramazan yücel tarafından yapılan yorum:

  mavi yunuslar ile sarı prensesler yada zebralar çiftleşirmi.

 3. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda şahin kaya tarafından yapılan yorum:

  slm arkadaşlar bende yeni yunus beslemeye başladım 160 lt akvaryumda 2 erkek 2 dişi yanlarında da 1 erkek 2 dişi sarı prenses var ama akvaryumda resmen savaş çıkarıyolar akvaryumuda buyutemıyorum ne yapmam gerekiyo bilgi verirseniz sevinirim

 4. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda eren tarafından yapılan yorum:

  Sahin bey oncelikle akvaryumdan sari prensesleri cikarin sonra aldiginiz pet shopten yunuslari 3 disi 1 erkek olarak alin akvaryumunuzun daha sakin olacagini umuyorum simdiden kolay gelsin ama unutmayin sari prensesleri baska akvaryuma alin.

 5. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda beko tarafından yapılan yorum:

  güzel balıklar yunus

 6. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda hüsmen tarafından yapılan yorum:

  arkadaşın verdiği bilgilere göre benim erkek yunus,(anlatığı bütün özelliklere sahip)yumurtaları ağzında kuluçkalıyor,hatta bir kısmını kusturdum(6 adet)şu an ağzında hala yumurta var.Bu durumda ya erkek yunusta yumurtaları kuluçkalıyor yada yüzgeç uzunluğu renk koyuluğu gibi ifadeler tamamen yanlış.

 7. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda Şahin tarafından yapılan yorum:

  2 çift zebra var bende maşaallah balıklar hiç durmuyor 2 haftaya bir yumurta alıyorlar agızlarına ilk kusturmam yavruya dönüşen 150 zebra oldu devamı gelecek inşallah

 8. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda ferhat tarafından yapılan yorum:

  tavuk mu bu ıkı haftaya bır sana yavru vercek sallama !

 9. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda ibrahim tarafından yapılan yorum:

  benim 3yunusum var hangidişi hangisi erkek bilmiyorum yardımcı olu7rmusunuz tşkler

 10. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda mert tarafından yapılan yorum:

  Bende 1dişi 1 erkek yunus cichlid var daha yavrular
  yani yavru dediklerim de yeni doğmuş deyil tabi ortlama 5-6cm arası ama dişi olan erkek den 1-2cm daha küçük ee bu yunuslar kaç ayda büyür ve yavru vermeye başlarlar?

 11. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda cumali tarafından yapılan yorum:

  benim iki tane yunus varda biri diğerinden az büyük sürekli yanyanalar aynı hareketleri yapıp duruyolar ve ikisinin erkek olduğundan şüpheleniyorumm yanyana sürekli yanyana olmalarıı ikisnn erkek olduklarının bir göstergesi olabilirmi

 12. Yunus Cichlid Balığı Cinsiyet Ayırımı ,(Cyrtocara moorii) Konusunda mehmet tarafından yapılan yorum:

  Merhaba benim ikitane yunus başlı cikleüxtim var biri digerinin agzına vurup duruyor ama hiç kaçmıyo ondan yemde yemiyor acaba nedir.

Yorum Yaz