Tropheus Brichardi

Tropheus brichardi, Tanganyika’nın kuzey en uç bölgesinde 5-30 derinlikle, tabanı kum olan bölgelerde yaşar.  Yaşadığı bölgede kayalardan oluşmuş sayısız saklanma yerleri mevcuttur. 14 cm kadar boya ulaşan Tropheus brichardi  kayaların üzerinde oluşmuş yosunları yiyerek beslenir. Oldukça gösterişli balıklardır.
Tropheus çiklitleri ovophile (ağızdan kuluçka) yöntemiyle ürerler. buda demektir ki Dişi yumurtaları kendi ağızında kuluçkaya yatırır. Üremek icin birbirlerini seçen erkek ve dişi düz bir alanda tüm vücut hatlarıyla titreyerek (üremek için, kur yaparak) kendi etraflarında dairesel bir biçimde dönerler, hazır olan dişi, düz bir alanda yumurtalarını bırakır ve anında hemen ağızına alır, sonra ciftler “T” formu alarakerkek; erkek üreme kapakçığından dişinin ağızında bulunan yumurtalara spermlerini bırakarak döller. Dişi balığın ağızında en fazla 25 yumurta bulunur. Bu sayı ortalama 5-15 arasında da olabilir. Dişinin ağızında döllenen yumutalar ortalama 28 gün süreyle anne ağızında kuluçkaya yatırılır. Kuluçka sonunda çıkan yavrular 10 ila 12 mm boyundadır.
400 litrelik akvaryumda beslenmelidirler ayrıca akvaryum zemini açık rekli ince cakıllı kum olmalı ve saklanma yerlerini oldukca çok olmasına dikkat edilmelidir. en az 10 luk veya daha fazla  gruplar halinde tutulmalıdırlar Cinsiyet dengesi; bir erkege 3-6 dişi düşecek şekilde olmalıdır. 10 luk gruplar halinde en fazla 3 erkek  yeterlidir. Akvaryum aydınlatması güçlü olmalı ve normal çalışma saatinin 1-3 saat daha uzun çalışması akvaryumda oluşabilecek yosun büyümelerini tetikler ve doğal bir besin kaynağı haline gelir.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*