Tanganyika Cichlidleri

Gönderen: uzman akvarist in Cichlidler (Çiklit), Tatlı Su Balıkları Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Tanganyika Cichlidleri Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


  Neolamprologus brichardi
 
Limon Cichlid
 
Tropheus brichardi
 
Tropheus Ikola
  Tanganyika Palyaçosu hakkında bilgiler
 :

Neolamprologus brichardi :Neolamprologus Brichardi Kendi tür çevresi dışındaki kendi türünden veya benzer Lamprologus türünden balıklara karşı saldırgandırlar. Tek türün beslenmesi için 80 cm ‘lik bir akvaryum yeterli olabilir. Diğer türlerle beraber yaşatmak için ise, yavrularını büyütürken diğer balıklara karşı koruyacakları alana sahip en az 150 cm ‘lik geniş akvaryumlar gerekir. Küçük boylarına karşın, sınırını bilemeyen daha büyük cichlidleri dahi öldürebilirler. Tropheus ile beraber yaşayabilirler. Bitkilere zarar vermezler. Akvaryumda taşlarla kovuklar oluşturmak gerekir. Sıcaklık olarak 23-25 dereceyi severler akvaryumun orta seviyesinde daha çok zaman geçirirler.Brikardi Afrika tanganika gölünün kayalık kıyı şeritlerinde yaşarlar daha çok 5 ile 10 m arası derinliklerde görülürler. Erkekleri 9 cm dir, dişileri ise daha küçüktür. Türüne uygun her akvaryumda beslenilebilir.
 
Limon Cichlid: Limon sarısı renginde veya açık turuncu tonlarında, ince uzun, orta boylu bir çiklit türüdür. İnce kumlu akvaryumları severler. Kumları kazmazlar. Akvaryumu kayalarla dekore ederek saklanabilecekleri kovuklar oluşturmak gerekir. Diğer Tanganika balıklarında olduğu gibi, etkin bir biyolojik filtrasyon ve düzenli su değişimleriyle, akvaryumdaki nitrit/nitrat gibi metabolik artıkların yoğunluğunu düşük düzeyde tutmak önemlidir.

Tropheus brichardi: Yaşadığı bölgede kayalardan oluşmuş sayısız saklanma yerleri mevcuttur. 14 cm kadar boya ulaşan Tropheus brichardi kendi biotobunda 5-10 derinlikte kayaların üzerinde oluşmuş yosunları yiyerek beslenir. Oldukça gösterişli balıklardır. 400 litrelik akvaryumda beslenmelidirler ayrıca akvaryum zemini açık rekli ince cakıllı kum olmalı ve saklanma yerlerini oldukca çok olmasına dikkat edilmelidir. en az 10 luk veya daha fazla  gruplar halinde tutulmalıdırlar Cinsiyet dengesi; bir erkege 3-6 dişi düşecek şekilde olmalıdır. 10 luk gruplar halinde en fazla 3 erkek  yeterlidir. Ticaret dilinde Tropheus brichardi’ nin değişik adları vardır. Bunlar kanarya yanak, kırmızı ve sarı yanaklı tropheus olarak bilinir.

Tropheus Ikola: Tanganika, Afrika bölgelerinde yaşayan bir balıkltürüdür. Bitkisiz ve kumluk alanlardan hoşlanırlar. Çoklu gruplar halinde beslenmesi önerilir.Güçlü filtrasyon gerekir.Düzensin yapılan su değişimleri ikolalarda karın şişkinliklerine yol açabilir.

Tanganyika Palyaçosu: Yaşam alanları tanganyika Gölü’nün kayalık, dip bölümüdür. Dipte yaşarlar, akvaryumda bol saklanma yeri yapılmalıdır. Erkek ile dişi arasında belirgin bir fark yoktur.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Bir Yorum Yapıldı : “Tanganyika Cichlidleri”

  1. Tanganyika Cichlidleri Konusunda sadık tarafından yapılan yorum:

    ikola dişi erkek oranı ne olmalı 1 erkek 1 dişi olsa sorun çıkarmı

Yorum Yaz