Velifera, Akvaryum Balıkları

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Balıkları, Akvaryum Forum, Canli Doğuranlar Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Velifera, Akvaryum Balıkları Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Velifera, Akvaryum Balıkları (Poecilia velifera)

Velifera(Poecilia velifera) :Molinin çok yakın akrabası olan bu balık, aslında bir cins  iri molidir. Bazı özellikleri ile molilerden ayrılırlar. Anavatanı Orta Amerika’ nın tatlı ve yarı tuzlu suları olan velifera, ırmakların denize döküldüğü yerlerde yaşadıkları için tuzlu suya da adapte olmuşlardır. Bu yüzden bulunduklar akvaryumun suyuna 10 litreye 2-4 ay kaya tuzu atmak gerekir. Erkekleri 5-7, dişileri 7-10 cm. civarındadır. Velifera Balığı resimleri
Erkekleri, hemcinslerine karşı oldukça saldırgan olan veliferalardan akvaryumda sadece bir tane erkek bulundurulması gerekir. Aynı akvaryumda iki erkek beslemek isterseniz bunun için geniş bir akvaryum gerekmektedir.Erkekler daha renkli ve üst yüzgeçleri daha gelişkindir. Erkeklerde gonopod bulunurken dişilerde bulunmaz. Erkekleri 6, dişileri 8 cm. civarındadır. Kendinden ufak olan balıkların kuyruklarını yerler rahat vermezler yem yemelerine mani olurlar. Velifera, bitkisel ağırlıklı beslenir. Doğadaki yaşamlarında nehir ağızlarındaki acı sularda yaşalar bu yüzden tuzlu suyu daha çok severler. Akvaryumlarında litre başına 2 ile 3 gram tuz eklemek gerekir. Tıpkı moli gibi spiriluna yosunu başta olmak üzere yenilebilen her türlü yosuna bayılırlar.

24-28°C sıcaklığı severler. pH 6-8 arasında olmalıdır. Bol akıntılı suları severler. En az 80 litrelik ve yüksekçe (40 cm. ve yukarısı) bir akvaryumda bakılmaları gerekir. Velifera kendi familyaları arasında en zor üreyen balıklardır. Ancak akvaryumda gereken özellikleri sağlarsanız lepistes kadar yavru alabilirsiniz. Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar.

Moli, kılıçkuyruk, lepistes, plati gibi poeciliidae üyeleri ile bir arada bakılabilirler.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Bir Yorum Yapıldı : “Velifera, Akvaryum Balıkları”

  1. Velifera, Akvaryum Balıkları Konusunda Burak tarafından yapılan yorum:

    İçeriklerinizi takip edip yeni makalelerinize ulaşmak istiyoruz, gelecekteki makalelerinizi dört gözle bekliyoruz. Harika işler yapıyorsunuz, paylaştığınız içerikler kesinlikle çok kıymetli.

Yorum Yaz