Plati, Akvaryum Balıkları

Plati: Plati, doğal yaşam alanı Orta Amerika olan, yaklaşık olarak 4 ila 6 cm boyunda barışçıl bir balık türüdür.

Plati Oldukça sakin bir balıktır. Fazla hareket etmezler, diğer türlerle iyi geçinir. Kendi gibi küçük türlerin yaşadığı karma akvaryumda beslenebilir. Akvaryum hobisine yeni başlayanlara tavsiye edilen bir balık çeşididir. Üretimi çok kolaydır. En az 10 en fazla (yetişkin boya ulaştığında) 60′a kadar yavru doğurabilir. Dişiyi bol bitkili başka bir akvaryuma koymak yavrular için daha sağlıklıdır.

Plati Balıkları - Platy

Davranış Türü: Barışçıl
Kendi Türlerine Karşı Davranışı: Barışçıl
Yüzme Seviyesi: Orta
Cinsiyet Ayırımı: Dişilerde gonopod bulunmaz
.
Üreme:
Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)

Plati Akvaryum Balıkları

Yetişkin olmuş plati her ay yaklaşık 20-30 yavru dünyaya getirir. Erkek platiler sürekli dişi platilerin peşinde gezer. Dişi platinin hamile olduğu, karınlarındaki şişlikten ve arka kısımdaki koyuluktan(genellikle siyah) anlaşılır. Arka kısımları simsiyah olmuşsa doğum yakında gerçekleşecek demektir.
Plati - platy balığı

Platilerin çoğu yavrularını yemezler, daha çok genç platiler kendi yavrularını yeme eğilimindedirler. Yine de doğum yapacak platiyi ayrı ve bitkili bir yavruluğa almakta fayda vardır.

Akvaryumlarda bakılan platilerin çoğunda kılıçkuyruk genleri de vardır. aynı şekilde kılıçkuyruk varyetelerinin çoğunda da plati genleri vardır.
 Lepistesle Hangi Balıklar Yaşar?

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

1 Comment on Plati, Akvaryum Balıkları

  1. ELMIR // 09 Mart 2013 at 18:40 //

    salam mende bu balikdan var amma halaa ne zaman doguracagini tam bilemediyim uchun shimdiden hamilelik odasina ayirmishim:)))
    nasil derlerr balik dogurmagina pishman olmasaa keshki :)))

Leave a comment

Your email address will not be published.


*