Kılıçkuyruk Balığı Beslenmesi

Özellikle canlı doğuran akvaryum balıklarıyla bakılan balıklardan biri olan kılıçkuyruk balığında da diğer balıklarda olduğu gibi beslenme önemli bir paya sahiptir. Balığın renklerini göstermesi, hareketliliği ve yaşam süresi sağlıklı bir beslenmeyle olabilmektedir.

Sağlıklı bir beslenmeden önce sağlıklı bir kılıçkuyruk akvaryumundan bahsetmek gerekir. Kılıçkuyruğu balıkları, diğer balıklara karşı uyumlu olsa da özellikle erkekleri kendi türündeki erkekler ile anlaşamamaktadır. Bu yüzden akvaryumda ya tek erkek ya da 3 dişi 1 erkek gibi bir oranla beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Kılıçkuyruk balıkları yüzmek için açık alana ihtiyaç duyarlar fakat iyi bitkilendirilmiş akıntılı akvaryumlarda sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Bu balıklara gerekli koşullar sağlandıktan sonra rahatlıkla beslenebilmektedir. İdeal sıcaklık akvaryumda yaşayan diğer canlı doğuran türlerinde olduğu gibi 26-28 derece aralığıdır. Akvaryum suyunun kılıçkuyruklar için uygun olan pH değeri ise 7-8 arası olması tavsiye edilmektedir.

Kılıçkuyruk balıklarının beslenme şartları da oldukça esnektir denilebilir. Bu nedenle bu balıklara canlı yemler, dondurulmuş yemler, akvaryum bitkileri, hazır kurutulmuş yemler ve haşlanmış sebzeler ile besleyebilirsiniz. İyi bir yosun yiyicisidir, kuru yemlerinin içeriğinde spirulina olması sağlıklı gelişmesi için yardımcı olacaktır. Balığın yağlanmaması, iç parazit olmaması için canlı yem ve protein ağırlıklı besleme daha az yapılmalıdır.

About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*