Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Balıkları, Akvaryum Bilgi, Akvaryum Forum, Akvaryum Vikipedi, Cichlidler (Çiklit) Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları

Sarı Prenses,latince ismi Labidochromis Caeruleus olan barışçıl bir akvaryum balığıdır.
Sarı nPrensesler Hakkında Herşey

Sarı Prenses, TABİATI: Malavi gölünün kayalık bölgeleri

Sarı Prenses, YAŞAYIŞ ŞEKLİ:Barışçıl

Sarı Prenses, YAVRU ALIMI:Orta

Sarı Prenses, BAKIMI: Dayanıklı ve su şartlarından fazla etkilenmeyen bi balık oldugu için çok kolay bakımı vardır

Sarı Prenses, SU SICAKLIGI:26 derece

Sarı Prenses, EN FAZLA BÜYÜYECEGİ BOY:12-13cm (tabii su sartlarına baglı ve akvaryuma)

Temel besinleri diğer tipik Mbuna (Malawi kayalık bölge çiklitleri) türleri gibi kayaların üstünü kaplayan yosun tabakasıdır. Kayalar üzerindeki yosun tabakalarının içindeki küçük kabuklular, böcekleri de avlamayı severler. Tropikal bir balıktır su sıcaklığı 20 derece üstünde ideal 28 derece civarında olmalıdır.

Eğer dişi – erkek oranını (1e /3d ila 5d) şeklinde ayarlayabilirseniz yavru almanız çok daha kolay olacaktır. Bu sayede yavru büyütmenin zevkini de tatmış olursunuz.Eğer erkek sayınız akvaryumda fazla olursa erkekler arasında kavgalar yaşanabilir ve güçsüz olan erkek zarar görebilir.

Dişi sarı prenses yavrularını ortalama 20-25 gün sonra ağzından bırakacaktır.Serbest yüzer şekilde annenin ağzından çıkan sarı prenseslerin sarı renkleri ilk dünyaya geldiğinde de hakimdir.İlk başlarda anne gözetiminde olan yavrular belli bir zamandan sonra artık kendi başlarının çaresine bakmak zorundadırlar.
İlk defa cichlid besleyecek olan arkadaşlarıma ilk önereceğim Malawi türüdür.Hem bakımı hemde üremesi diğer türlere göre daha kolaydır.

Sarı prensesler ortalama 8 aydan sonra ergin hale gelirler ve yavru vermeye başlarlar. Erkek sarı prenses daha önceden hazırlamış olduğu yuvaya dişiyi çekmeye çalışır.Bunun için dişiyi sürekli rahatsız ederek titremeler yaparak dişiyi yuvaya çeker.

Renkli, hareketli üremesi kolay, kötü şartlara toleresi yüksek bir balıktır. Akvaryumda dekor olarak kayalarla mağaralar yapılmalıdır. Erkeklerin ağzı kur yaparken siyah, mor arası bir renk alır. Erkekler çiftleşme döneminde yuva hazırlar ve dişiye titreyerek yuvaya çekmeye çalışırlar. Dişiler ürüme dönemine girdiğinde karınları hafif şiş olur.

Sarı prenseslerde cinsiyet ayrımı oldukça zordur.Dış görünüşüne bakarak anlamaya çalışmak aldatıcı olabilmektedir. Bazı belirleyiciler olsa bile kesin bu dişidir yada erkektir diyemeyiz.Kesin cinsiyet ayrımını vent açıklığı sayesinde öğrenebiliriz.Bu vent açıklığı, dişilerde anüs açıklığından daha büyüktür.Erkeklerde ki vent açıklığı ise hemen hemen anüs açıklığı kadardır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 6 Yorum Yapıldı : “Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları”

 1. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda bahadır tarafından yapılan yorum:

  benim 3 dişim birden yumurtladı 3 nüde aynı tanka koysam sorun olurmu

 2. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda OnuR tarafından yapılan yorum:

  Sevgili Bahadır Bey : Cikletleriniz doğumdan sonra eğer herhangi bir tehlike var ise annelik iç güdüsü olrak yavrularını tekrerdan ağzına alabilir. ßalıklardan bazıları yanlışlıkla yutulup , oksijen yetersizliğinden ölebilir. Yavruları ayrı bir tanka alıp ; anneleride kaliteli ve iyi bir bakıma almanızı önerebilirim. Çünkü ciklet doğumdan sonra %70 oranında enerji kaybına uğrar.
  ßu yüzden kaliteli yemlerle ve sıkı bir bakıma almanız gerekebilir…
  ONUR ß@LKIŞ

 3. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda mehmet tarafından yapılan yorum:

  slm ben mehmet bugün 3 tane sarı prenses aldım ama çok korkuyorlar beni gördükçe kaçıyorlar ne yapmam lağzım bilgili olan bana yardım etsin lütfen. birde akvaryumum 50cm lik acaba bu akvaryumda büyürlermi

 4. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda SEFA tarafından yapılan yorum:

  Mrhaba ben sefa benim akvaryumumda 17 tane yavru sarı prenses var ilk annesi yumurtladığında sorun yktu ama 1 hafta sonra anneleri öldü şuan boyları 3.5. 3 cm arasnda deişiyor bunların yanlarına 1 beyaz prenses 1 yunus var boyları 7..8 cm acaba yavrulara bir zarar verirmi?

 5. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda goksel tarafından yapılan yorum:

  Selam arkadaşlar ben 4 haftadır akvaryum aldım ve 20 den fazla balık öldü akvaryum boşaldı tekrardan 3 erkek 9 dişi sarı prenses ve 1 e 4 d yunus aldım akvaryum um 100 cm dış filtre ve iç filtre var ölüm sebebi nedir acaba

 6. Sarı Prenses, Akvaryum Balıkları Konusunda Sarı tarafından yapılan yorum:

  Benim sarı prensesim var yaklaşık 1 yıldır bende .Fakat 1 haftadır hasta halsiz ve rengi iyiden iyiye beyazlı. Ne yapmam lazim

Yorum Yaz