Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi

Gönderen: uzman akvarist in Akvaryum Balıkları, Akvaryum Bilgi, Akvaryum Vikipedi, Japon Balığı Yorum ekle
Facede paylaş-DMCA.com - Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi Hakkında Bilgi | Akvaryum balıkları, beslenme, cinsiyet ayrımı, üreme ve bakım...


Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi

Japon balıkları akvaryumda sürekli yem istiyormuş gibi görünrler. Japon balıkları genellikle karbonhidrata ve  çabuk sindirilebilir gıdalara ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı diğer balıklardan daha fazla zamanlarını besin arayarak geçirirler. Bu da onların sürekli olarak hareket halinde olmalarına neden olur.

Midenin bu yapısı nedeniyle japon balıkları yüksek enerji değerine sahip gıdaları ön plana çıkarıyor.
Balıkların aldıkları fazla protein vücutta yağa dönüşerek balıkta yağlanmaya neden olur. Her ne kadar dışardan bakıldığında balık büyüyor gibi görünsede aslında balık gün geçtikçe yağ deposuna dönüşüyor ve ölüme yaklaşıyordur.

Bu yüzden japon balıklarına “düşük proteinli ve yüksek karbonhidratlı yemler” vermek gerekiyor.  Japon balıkları için üretilmiş yüksek karbonhidratlı yemler dışında;
*spiriluna içerikli yemler,
*su piresi,
*gammarus
gibi canlı yemlerden oluşan geniş bir menüde beslemek gerekmektedir. Canlı yem ile beslemeyi haftada 2 den fazla yapmak iyi değildir.

Ayrıca haftada veya 15 günde bir balıkları 1 günlüğüne aç bırakmak sindirimleri için faydalı olacaktır.

Eğer balık yüksek karbonhidratlı besinlerle beslenmezse bir çok vücut fonksiyonu bozulmaya başlar. Öncelikle aşırı yapılanma balığın karaciğerini zorlar. Bu balığı halsizleştirir. Ayrıca beslenme bozuklukları balığın renginde değişikliklere de neden olmaktadır.

Balığın rengide solma, parlaklığın gitmesi, balığın üzerinde beyaz veya siyah lekeler oluşması gibi renk bozuklukları genellikle beslenme sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Tabi bu renk bozulmaları başlı başına japon balıklarında beslenme bozukluğuna işaret etmez. Özellikle siyah veya beyaz lekelenmeler güneş ışığı görmeyen akvaryumlardaki balıklarda da görülebilir. Bu noktada balığın davranışlarına bakmakta fayda vardır.

Davranışlarında bir halsizlik, rahatsızlık veya yavaşlama gözleniyorsa öncelikle yemleme düzenine ve yem içeriğine bakmak vedikkat etmek gerekir.

Japon Balıklarında beslenmeden kaynaklanan en büyük sorunların balık vücudunun içinde oluştuğu düşünüldüğünde bunların ne kadar zor farkedileceği ve bazende farkedilemeyeceği ortaya çıkar. Bu nedenledir ki balıklar için yem alırken öncelikli olarak yem içeriğine göz atmak çok önemlidir. Japon balıklarının üzerinde çıkan siyah noktalar balığın ölümüne neden olabilir, bu noktalar yukarıda da ifade edildiği gibi genellikle protein ağırlıklı beslemeden kaynaklanır.

Tüm köpek maması fırsatları için tıklayın !

akvaryumcenneti.com sitemizden daha iyi yararlanabilmek için sağ menüdeki akvaryum arama motorunu kullanabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında 3 Yorum Yapıldı : “Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi”

 1. Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi Konusunda mustafa tarafından yapılan yorum:

  yaaw ben 1 yı önce yirtane japon balığı aldım ama şimdi 16 tane kaldı bunun içinde jaon balıklarından balık verimi almak için ne yapabilirim lütfen kısa sürede yardmcı olun
  (ama benim fikrim akvaryumumun küçük olmasındanmıdır)

 2. Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi Konusunda gamze ışık tokdemir tarafından yapılan yorum:

  Harika bir yazı çok bilgi içeriyor.

 3. Japon Balığı & Japon Balığının Beslenmesi Konusunda korky tarafından yapılan yorum:

  abi yav keşke günde kaç kere yem verilceğinide yazsaydın
  bilenler varsa yazsın 1 tane teleskopum varda.

Yorum Yaz