Halisünasyon Gördüren Çipura

Yendiği zaman halisünasyon gördüren bir çipura türünün küresel ısınma nedeniyle İngiltere sahillerine kadar geldiği belirlendi. Normal olarak Afrika açıklarında bulunan Sarpa balığı Çipura’nın halisünasyon gördüren bir cinsi.
Normalde Akdeniz ve Güney Afrika’nın ılık sularında rastlanan çipura türünden bir balık Manş Denizi’nde İngiliz balıkçıların ağına takıldı.
Balığı yakalayan Andy Giles, altın çizgileri sayesinde hemen farkedilen balığın önce ne tür bir balık olduğunu anlayamadığını söyledi.
Giles, “Trolle kızıldil balığı avlıyorduk ve günün sonunda ağları çektiğimizde bu çizgili balığı farkettim. Daha önce hiç böyle bir balık görmemiştim ve fotoğrafını çektikten sonra internette bulmaya çalıştım.”
“Daha sonra balığı bir kutuya koydum ve göstermek için uzmanlara götürdüm. Şimdi yendikten sonra nasıl bir etki yarattığını öğrenmiş bulunuyorum. Belki de şehre götürüp gece kulübüne gidenlere satsaydım iyi olurdu!” dedi.
Uzmanlar sarpa balığının Tenerife, Malta ve Kıbrıs açıklarında yaygın bir şekilde rastalanan bir tür olduğunu ama bu kadar kuzeye geldiklerinin çok nadir görüldüğünü söylediler.
Deniz ürünleri uzmanlarına göre sarpa gibi plankton yiyen bu balıklardan bazılarının başları ve gövdelerinin başka bölümleri yendiğinde yiyen kişide halisünasyon gördüren bir tür balık zehirlenmesine yol açıyor.
Yedikten birkaç dakika sonra güçlü bir şekilde halüsünasyon gördürüyor ve bu durum günlerce sürebiliyor.

Kaynak:DenizHaber.net
About uzman akvarist
AkvaryumCenneti.COM Admini

Leave a comment

Your email address will not be published.


*